Mówiono o nim, że przegrał - św. Zygmunt Szczęsny Feliński

poniedziałek, 13 czerwca 2022, 12:00:48 Fundacja Ave

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami. Z tej okazji we wtorek 14 czerwca o g. 19.15 w kościele św. Augustyna w Warszawie przy ul. Nowolipki 18 odbędzie się prawykonanie utworu "Mówiono o Nim, że przegrał..." z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

Fot. Fundacja Ave

- Co prawda św. Zygmunt Szczęsny Feliński spędził w Warszawie zaledwie półtora roku, zostawił jednak na Woli dzieło, które trwa do dziś - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej wydarzenie. W urokliwym pałacyku Bogusławskiego z charakterystyczną sentencją Parva sed apta ulokował Rodzinę Maryi, która od 1862 prowadzi w tym miejscu działalność na rzecz najmłodszych i ubogich, a w czasie II wojny światowej na masową skalę ratowała dzieci żydowskie z getta. Tutaj też mieści się multimedialne muzeum świętego.

Na dziedzińcu posesji znajduje się ważny artefakt z czasów Felińskiego figura Maryi, poświęcona przez niego tuż przed wyjazdem na zesłanie za to, że zaprotestował przeciwko terrorowi Rosjan wobec Polaków. Co ciekawe, chociaż pałacyk legł w gruzach w czasie Powstania Warszawskiego, kapliczka pozostała nienaruszona.

Data koncertu nie jest przypadkowa. Właśnie 14 czerwca 1863 roku arcybiskup Feliński decyzją cara na zawsze opuścił Warszawę, a kolejne lata spędził na wygnaniu w Jarosławiu nad Wołgą.

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa, niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem Powstania Styczniowego próbował pogodzić Białych z Czerwonymi i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana. Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem dodaje Włodkowski. Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom A jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ, pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się niesamowitym autorytetem katolików, Żydów, unitów i prawosławnych.

11 muzycznych obrazów

Utwór Mówiono o Nim, że przegrał składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń!

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy i autor niedawno wydanych przez Fundację AVE na płycie CD Sprawiedliwych. Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej

Utwór wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także chór Ave przy wsparciu sióstr nowicjuszek. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja AVE we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa Dzielnica Wola. Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na fundacjaave.pl.