Wybrano oficjalny hymn ŚDM w Panamie. Posłuchaj!

'Niech Mi się stanie według słowa twego' – to tytuł oficjalnego hymnu 34. ŚDM Panama 2019, zaprezentowanego w poniedziałek przez organizatorów spotkania młodych w stolicy Panamy podczas 47. dorocznego spotkania 'Wieczerza Chleb i Wino'. Autorem tekstu i muzyki utworu wybranego spośród 56 propozycji jest Panamczyk Abdiel Jiménez.

'Oto Ja służebnica pańska, niech Mi się stanie według słowa twego' – brzmi refren oficjalnego hymnu 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019, nawiązujący do hasła spotkania młodych.

Twórca tekstu i muzyki hymnu, Panamczyk, Abdiel Jiménez jest katechistą i kantorem w parafii Chrystusa Zmartwychwstałego w San Miguelito. Jiménez jest także autorem wielu utworów religijnych i eucharystycznych, członkiem chórów i absolwentem Wydziału Nauk Religijnych Uniwersytetu Katolickiego Santa Maria la Antigua w Panamie.

Produkcję pierwszej wersji utworu powierzono dyrektorowi wytwórni muzycznej Corcheas Music & Audio Post, Aníbalowi Muñozowi we współpracy z panamskimi producentami muzycznymi: Carlosem Samaniego y Ricky Ramírezem.

Hymn 34. Światowych Dni Młodzieży został wybrany spośród 56 propozycji nadesłanych do Komitetu Organizacyjnego spotkania młodych, w ramach konkursu ogłoszonego 20 stycznia podczas konferencji prasowej prezentującej oficjalne daty spotkania młodych. Organizatorzy ŚDM wybrali trzy najlepsze utwory spośród nadesłanych i zaprezentowali je papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, wspólnie z którą dokonali ostatecznego wyboru.

Oficjalna premiera hymnu 'Niech Mi się stanie według słowa twego' odbyła się podczas 47. spotkania 'Wieczerza Chleb i Wino', w którym uczestniczyli m.in. organizatorzy zbliżających się ŚDM, na czele z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego abp. José Domingo Ulloą Mendietą. Podczas uroczystości nuncjusz apostolski w Panamie abp Andrés Carrascosa Coso otrzymał od prezydenta stolicy Panamy klucze miasta jako symbol oddania stolicy do dyspozycji Kościoła i organizatorów spotkania młodzieży z całego świata.

Zgodnie z tradycją ŚDM, hymn spotkania młodych służy przygotowaniom na całym świecie. Młodzi pielgrzymi wspólnie modlą się jego słowami także podczas głównych uroczystości ŚDM. Zazwyczaj organizatorzy ŚDM we współpracy z odpowiednimi konferencjami episkopatów, przygotowują wersje językowe hymnu ŚDM w oficjalnych językach spotkania. Także odpowiedzialni za przygotowania do ŚDM w innych krajach nadsyłają do organizatorów własne wersje językowe, które są następnie wykorzystywane do wspólnej modlitwy podczas głównych uroczystości.

Wydarzenia centralne 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem 'Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

Publikujemy polskie tłumaczenie hymnu 34. ŚDM Panama 2019

'Niech Mi się stanie według słowa Twego'

Jesteśmy pielgrzymami, którzy przybywają dziś tu,
z [wielu] kontynentów i miast.
Chcemy być misjonarzami Pana,
przyjąć Jego słowo i Jego przesłanie.

Być jak Maryja, która pewnego dnia odpowiedziała: TAK
na wezwanie do Twego planu.
Niebo się cieszy i śpiewa z radości,
cała ziemia chwali Twoje dzieła.

Ref. Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego

Twoją służebnicą – jestem,
Twoją córką – jestem,
Twoim synem – jestem.

Być jak Maryja, gotowa by wyruszyć.
Kościół pielgrzymuje z miłością.
Młodzi, świadkowie i uczniowie,
z radością, wiarą i powołaniem.

Ref. Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego

Nie bójcie się, nie,
nie bójcie się
przyjąć miłość Boga.

Zaangażowani tak, jak Maryja,
która wiedziała, że jest służebnicą Pana.

Powyższe tłumaczenie jest tłumaczeniem literalnym. Na stronie kierunekpanama.pl wkrótce pojawią się informacje dotyczące oficjalnej polskiej wersji utworu.

ZNAMY LOGO ŚDM W PANAMIE

Stylizowany zarys Kanału Panamskiego na tle granic tego kraju, krzyż pielgrzymi oraz zarys postaci Maryi z pięcioma gwiazdami nad Jej głową, a wszystko to ujęte w kształcie serca – tak wygląda logo 34. Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), które w dniach 22-27 stycznia 2019 r. odbędą się w Panamie.
fot. Krajowe Biuro ŚDM/Twitter.com

Logo zostało dziś przedstawione publicznie podczas Mszy świętej, której w hali Arena im. Roberto Durana przewodniczył metropolita stolicy kraju, abp José Domingo Ulloa Mendieta.
Autorką zwycięskiego projektu, wybranego spośród prac nadesłanych przez ponad 140 grafików i plastyków, jest 20-letnia studentka architektury Ambar Calvo. Logo utrzymane jest w kolorach białym i niebieskim, tylko krzyż jest czerwony.
Według projektantki, cały rysunek jest naznaczony silnym akcentem maryjnym, a Matka Boża – jako Gwiazda oraz most świata i serce wszechświata – jest w jego centrum. Pięć gwiazd nad Jej głową symbolizuje pięć kontynentów, z których za niespełna dwa lata przybędą do Panamy uczestnicy światowego święta młodzieży

więcej

Znamy daty 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 20-01-2017

Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbędą się w dniach od 22 do 27 stycznia 2019 r. – zapowiedział podczas konferencji prasowej w Panamie abp Jose Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM.
Publikujemy tekst przesłania Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019: WYSTĄPIENIE ARCYBISKUPA PANAMY JOSE DOMINGO ULLOA MENDIETA podczas konferencji prasowej przestawiającej daty ŚDM 2019
Pragniemy raz jeszcze wyrazić naszą wdzięczność dla Papieża Franciszka, za wybór Panamy na gospodarza Światowego Dnia Młodzieży (ŚDM) w 2019 r., pod hasłem: “Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa

Byłeś na ŚDM w Krakowie? Napisz do rówieśnika z Panamy!

Ruszyła akcja zachęcająca młodych Polaków do pisania krótkich listów, w których podzielą się z Panamczykami tym, w jaki sposób przeżywali czas przygotowań i świętowania Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Zebrane listy zostaną przekazane panamskiej młodzieży wraz z symbolami ŚDM w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra.

– Ten pomysł powstał, kiedy organizatorzy ŚDM w Panamie zwrócili naszą uwagę na to, że w Panamie wielu młodych ludzi wciąż nie wie, czym jest to spotkanie i nie uczestniczy w przygotowaniach – wyjaśnia Jakub Sienkiewicz z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Jak mówi, do pisania listów zaproszeni są zarówno ci, którzy brali udział w przygotowaniach i wydarzeniach ŚDM w Polsce, jak też te osoby, które nie zdecydowały się na zaangażowanie, ale z perspektywy czasu widzą, że spotkanie młodych było ważnym wydarzeniem.

– Zależy nam na tym, by podzielić się z Panamczykami doświadczeniem tego, że dwa lata, które dzielą ich od spotkania, to wyjątkowy czas, który wart jest wspólnego wysiłku i zaangażowania – mówią pomysłodawcy i podkreślają, że Polacy mają w pewnym sensie obowiązek, by tego, co przeżywali, nie zachowywać jedynie dla siebie.

Listy mogą być przesyłane w formie elektronicznej, choć organizatorzy akcji zachęcają do tego, by napisać je odręcznie. Powinny być przygotowane w języku hiszpańskim lub angielskim. Zostaną one zebrane w księdze, którą polska delegacja zawiezie do Rzymu, gdzie przekaże je Panamczykom w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra.

– To bardzo fajny pomysł, zwłaszcza listy napisane odręcznie, mówiące o trudzie i pięknie pracy, którą wykonaliśmy. Już teraz zastanawiam się, co napisać – mówi Manuela Ciszek z centrum ŚDM archidiecezji wrocławskiej.

– Ja na miejscu Panamczyków cieszyłabym się z takiego wsparcia i kontaktu – dodaje Marysia Tomaszewska, która przygotowywała ŚDM w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Jak dodaje, listy od Polaków będą też okazją do nawiązania kontaktów, które pomogą we wspólnym przeżywaniu ŚDM w Panamie.

Listy można przesyłać do Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM w Warszawie: skwer kard. Wyszyńskiego 6 01-015 Warszawa lub e-mailem: biuro@sdm.org.pl. Organizatorzy akcji czekają na listy do 15 marca.

Znamy dokładną datę!

ŚDM w Panamie odbędą się od 22 do 27 stycznia 2019 roku
Datę podał abp Jose Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM ♦ Abp Ulloa Mendieta powiedział, że Panama czeka na świadectwo młodzieży ♦ Organizatorzy spodziewają się 300 tys. młodych, a miliona na mszy z papieżem

Wyzwanie po ŚDM: By parafie dalej tętniły życiem - KAI

Peregrynacja symboli ŚDM w Siemianowicach Śląskich

- To duże wyzwanie dla Kościoła po ŚDM, żeby parafie dalej tętniły życiem - powiedziała dr Aneta Rayzacher- Majewska podczas konferencji, na której zaprezentowano wyniki badań Światowych Dni Młodzieży 2016. przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Statystyki Kościoła.
Bp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski i były przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ds. Wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polsce i ŚDM, przypomniał że wprawdzie Światowe Dni Młodzieży zakończyły się, „ale to nie znaczy, że ma się zakończyć to wszystko, co tam się dokonało”. - Wręcz przeciwnie, ma trwać i być obecne w naszym życiu, szczególnie w życiu młodych z całego świata, którzy na różny sposób mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu – podkreślił.

Co dalej?

Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku. Panama przygotowuje się do obchodów Prezydent Panamy Juan Carlos Varela oświadczył, że jego kraj serdecznie przyjmie młodzież z całego świata ♦ „To wielkie błogosławieństwo papieskie!” – stwierdził prezydent ♦ Światowe Dni Młodzieży zimą ze względu na porę deszczową w Panamie.
Panama oczekuje już na Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się tam w 2019 r. Była to jedna ze spraw poruszonych podczas wizyty w tym środkowoamerykańskim kraju substytuta, czyli zastępcy watykańskiego sekretarza stanu, abp. Angelo Becciu. 24 października uczestniczył on w poświęceniu nowej nuncjatury apostolskiej.
Uczestniczący w tej uroczystości prezydent kraju Juan Carlos Varela zapowiedział, że w dawnej siedzibie przedstawiciela papieskiego będą obecnie mieścić się biura prowadzące przygotowania do przyszłego spotkania młodzieży z całego świata. Szef państwa rozmawiał też na ten temat z abp. Becciu podczas wizyty kurtuazyjnej gościa z Watykanu w pałacu prezydenckim.