Rejestracja na ŚDM w Panamie za kilka tygodni?

środa, 3 stycznia 2018, Najprawdopodobniej jeszcze w styczniu rozpocznie się rejestracja pielgrzymów i wolontariuszy krótkoterminowych, udających się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie – informuje w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Przypomina też o konieczności zgłoszenia chęci udziału w spotkaniu diecezjalnym koordynatorom ŚDM.

Jak przypomina ks. Emil Parafiniuk, czuwający nad przygotowaniami polskich grup do udziału w ŚDM w Panamie, wzorem poprzednich edycji ŚDM, wszyscy, którzy rozważają udział w spotkaniu młodych, proszeni są o kontakt z koordynatorem ŚDM w swojej diecezji lub z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM, które podpowie dalsze kroki. Dotyczy to także grup organizowanych z ramienia międzynarodowych wspólnot i zakonów.

– Chcemy zaopiekować się wszystkimi Polakami, którzy będą uczestniczyli w ŚDM w Panamie, także po to, aby w razie jakichkolwiek trudności, sprawnie udzielić im pomocy – wyjaśnia ks. Parafiniuk. Dotyczy to także usprawnienia przepływu informacji od organizatorów i procesu rejestracji, który – jak informuje dyrektor KBO ŚDM – rozpocznie się pod koniec stycznia br., zarówno dla pielgrzymów, jak i kandydatów do wolontariatu krótkoterminowego.

Podobnie, jak w poprzednich edycjach ŚDM, Polacy będą rejestrować się najpierw w krajowym formularzu internetowym, a następnie w systemie rejestracyjnym zarządzanym przez organizatorów spotkania młodych w Panamie. Dzięki polskiemu formularzowi, przygotowanemu przez KBO ŚDM, Polacy będą mogli zgłosić m.in. do której diecezji chcieliby pojechać na Dni w Diecezjach. Będą też mogli wybrać tzw. "pakiet Polaka" – w którym znajdzie prawdopodobnie znajdzie się m.in. koszulka i kapelusz. Pakiet ten nie zastąpi, ale uzupełni materiały, które zarejestrowani uczestnicy ŚDM otrzymają w Panamie.

Ks. Parafiniuk przypomina też, że organizacja transportu do Panamy pozostaje w gestii grup uczestników zrzeszonych w poszczególnych diecezjach, jednak także KBO ŚDM służy radą i pomocą w tej kwestii.

Wydarzenia Centralne 34. ŚDM Panama odbędą się w dniach 22–27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Informacje o polskich przygotowaniach można znaleźć na stronie: kierunekpanama.pl

Przekazano Panamie relikwie św. Jana Pawła II

18 listopada 2017,   W ambasadzie RP przy Watykanie odbyło się przekazanie ambasador Panamy relikwii św. Jana Pawła II dla władz tego kraju, w związku z najbliższym Światowym Dniem Młodzieży, który odbędzie się tam w styczniu 2019 roku.

W imieniu kard. Stanisława Dziwisza aktu przekazania relikwii na ręce pani ambasador Panamy, Miroslavy Rosas Vargas dokonał ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

W piątkowej uroczystości uczestniczyli też m.in. kardynałowie José Luis Lacunza i Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpy, stolicy Hondurasu.

Emerytowany archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej kard. Stanisław Ryłko w przemówieniu–modlitwie prosił św. Jana Pawła II o pomoc Panamie w przygotowaniach do najbliższego ŚDM. Przypomniał, że nazywany był papieżem młodzieży, ponieważ w Roku Świętym 1984 „odważył się postawić na młodzież w realizacji nowej ewangelizacji”. – Prosimy go teraz, by pomógł Panamie oraz krajom ościennym, bo będzie to wydarzenie dla całej Ameryki Środkowej – zakończył polski kardynał.

Kard. Maradiaga, który jest koordynatorem grupy dziewięciu kardynałów doradców, powołanej przez papieża Franciszka na samym początku jego pontyfikatu, podkreślił, że traktował papieża Polaka jak ojca, także dlatego, że jego nominacja biskupia nastąpiła 28 października 1978 roku, czyli sześć dni po inauguracji jego pontyfikatu.

Kardynał z Panamy prosił św. Jana Pawła II, „by pomagał Kościołowi z nieba, tak jak Benedyktowi XVI, a obecnie Franciszkowi”. Przypomniał, że był w koncelebrze podczas Mszy św. odprawionej przez papieża Wojtyłę w Panamie w marcu 1983 roku.

Przemawiająca jako ostatnia ambasador Panamy prosiła kardynała Ryłkę, by podziękował kardynałowi Dziwiszowi za relikwię i zapewniła, że będzie się przed nią modlić o wstawiennictwo św. Jana Pawła II, „by błogosławił Panamie, Polsce i całemu światu”

Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Rozpoczęły się przygotowania 17 października 2017Informacjekierunek Panama

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej przekazuje do wiadomości informacje na temat rozpoczęcia przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku.

Informacje praktyczne

Światowe Dni Młodzieży – Panama 2019 będą składały się z dwóch części:

Dni w Diecezjach 17 – 21 stycznia 2019 roku.

Dni w Diecezjach odbędą się we wszystkich diecezjach panamskich: archidiecezja panamska, diecezja Chitré, diecezja Colón-Kuna Yala, diecezja David, diecezja Penonomé, diecezja Santiago de Veraguas, prałatura terytorialna Bocas del Toro oraz w wybranych diecezjach Nikaragui i Kostaryki

Wydarzenia Centralne 22 – 27 stycznia 2019 roku.

Uroczystości Centralne z udziałem papieża odbędą się w Panama City na Cinta Costera, czyli malowniczym komunikacyjno-rekreacyjnym pasie nadmorskim. Cinta Costera to obejmujący 26 ha teren odebrany morzu w Zatoce Panamskiej nad Oceanem Spokojnym.

Informacje o wolontariacie ŚDM Panama 2019

Wolontariat krótkoterminowy

Rekrutacja wolontariuszy krótkoterminowych rozpocznie się wraz z otwarciem systemu rejestracyjnego (planowany termin to styczeń 2018 roku)

Za cały proces rekrutacji odpowiadał będzie Komitet Organizacyjny ŚDM Panama 2019, przy współpracy z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM.

Posługa wolontariacka rozpocznie się krótko przed ŚDM 2019. Praca będzie polegała na zaangażowaniu w terenie: przygotowanie miejsc celebracji, spotkań, katechez i noclegów, służba informacyjna, pomoc w sprawach technicznych, pomoc przedmedyczna etc.

Kandydat na wolontariusza krótkoterminowego musi być osobą pełnoletnią przynajmniej na miesiąc przed rozpoczęciem ŚDM w Panamie (zastrzegamy sobie zaostrzenie wymagań dotyczących wieku wolontariuszy krótkoterminowych w zależności od decyzji Komitetu w Panamie). Warunkiem rekrutacji jest też posiadanie umiejętności sprawnej komunikacji w języku angielskim lub hiszpańskim. Osoby chcące zaangażować się w wolontariat krótkoterminowy będą musiały we własnym zakresie opłacić przelot, pakiet wolontariusza etc. Zakwaterowane będą w miejscach przygotowanych przez Komitet Organizacyjny w Panamie – podobnie jak było to w czasie poprzednich edycji ŚDM.

Formularz zgłoszeniowy wolontariusza znaleźć można na stronie: http://www.kierunekpanama.pl/index.php/organizacja/wolontariusz

Wiek

Światowe Dni Młodzieży organizowane są przede wszystkim z myślą o młodych w wieku od 16 do 35 lat.

Młodzi poniżej 18 roku życia

Młodzi ludzie poniżej 18 roku życia muszą mieć ze sobą wypełniony formularz, będący pisemną zgodą rodziców na ich udział w Światowych Dniach Młodzieży. Formularz ten zawiera nazwisko pełnoletniego opiekuna, który podczas spotkania bierze prawną odpowiedzialność za osobę niepełnoletnią.

Organizatorzy proszą również o upewnienie się, czy tego rodzaju upoważnienie wymagane jest przy wyjeździe z kraju zamieszkania.

Dorośli w wieku powyżej 35 lat oraz rodziny

Organizatorzy nie stawiają górnej granicy wieku uczestników ŚDM. System rejestracyjny przyjmuje zgłoszenia od 16 roku życia.

Zakwaterowanie

Uczestnicy spotkania będą przyjęci przez parafie, rodziny i miejsca wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych poszczególnych diecezji oraz archidiecezji Panama). Należy koniecznie zabrać materac turystyczny i śpiwór, by móc nocować na podłodze. Osoby niepełnosprawne, które potrzebują zakwaterowania przystosowanego do ich potrzeb, muszą szczegółowo uzgodnić warunki zakwaterowania z ekipą przyjmującą zgłoszenia.

Koszty

Pełne koszty udziału w ŚDM Panama 2019 nie są jeszcze znane. Szacowany koszt to ok. 7000 PLN. Poniżej podane są konieczne koszty i ich orientacyjna wartość:

Bilet lotniczy – ok. 3000 – 4000 PLN

Pakiet pielgrzyma – ok. 200 $ czyli ok. 740 PLN

Ubezpieczenie – ok. 15 PLN razy licza dni – ok. 250 PLN

Dni w Diecezjach – ok. 30 $ – ok. 100 PLN

Pakiet Polski – ok. 200 PLN

Transport po Panamie – ok. 1000 PLN

Należy wziąć pod uwagę tzw. nieprzewidywane koszty i zmiany kursu dolara.

Panama posiada własną walutę Bilboe, która dostępna jest tylko na terenie kraju. Zasadniczym środkiem płatności jest dolar amerykański.

Zgłoszenia

Każda polska grupa wyjeżdżająca na ŚDM 2019 musi zgłosić się do Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, które koordynuje przygotowania udziału Polaków w wydarzeniach ŚDM w Panamie. Zgłoszenia grupy do KBO ŚDM należy dokonać za pośrednictwem koordynatora diecezjalnego – ks. Tomasz Zaperty, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży i Koordynator ŚDM w Archidiecezji Warszawskiej.

Adres mail: a.warszawska.sdm2019@gmail.com. Powstającą grupę można zgłaszać już teraz, nawet nie znając dokładnej liczby osób, które ostatecznie wyjadą. W drugiej połowie października 2017 otworzony zostanie system rejestracji grup z Archidiecezji Warszawskiej. Formularz dostępny będzie na stronie Archidiecezji Warszawskiej w zakładce ŚDM – Panama 2019.

Uczestnictwo w Wydarzeniach Centralnych ŚDM Panama 2019 może być poprzedzone udziałem w Dniach w Diecezji. Biskupi i młodzież Ameryki Środkowej zapraszają pielgrzymów, by dni bezpośrednio poprzedzające Wydarzenia Centrale ŚDM w Panamie (a dokładnie 17-21 stycznia 2019) spędzili w wybranej diecezji, biorąc udział w przygotowanych na ten czas specjalnych spotkaniach, poznając historię i kulturę gospodarzy ŚDM 2019.

Program Dni w Diecezji będzie realizowany w diecezjach Panamy oraz w wybranych diecezjach innych krajów tego regionu. Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM proponuje już dzisiaj wybrać jedną z trzech diecezji panamskich, które w sposób szczególny oczekują na Polaków:

– Colón-Kuna Yala (jest w niej miejsce dla 1500 Polaków)
– Chitré (500 miejsc)
– Bocas del Toro (200 miejsc – niestety, wszystkie już zajęte)

Grupa wyrażająca wolę wzięcia udziału w Dniach w Diecezjach może zapisać się wyłącznie poprzez zgłoszenie wybranej diecezji do KBO ŚDM za pośrednictwem koordynatora diecezjalnego. Po dokonaniu rejestracji grupy, zostanie ona skontaktowana bezpośrednio z koordynatorami przyjazdu pielgrzymów do danej diecezji.

Szczegółowe informacje dotyczące dalszych kroków rejestracji, tzw. ‘Pakietów polskich’ (zestaw przydatnych materiałów, które pozwolą na identyfikację Polaków podczas spotkań ŚDM), a także ubezpieczenia polskich pielgrzymów, będą podane w późniejszym terminie.

Podróż

Każdy Opiekun grupy powinien wiedzieć o tym, że zasadniczo odradzana jest tzw. część turystyczna przy okazji ŚDM Panama 2019.

Wynika to z faktu, że w samej Panamie nie ma wielu atrakcji turystycznych, a te które są, położone są na głównym, drogowym szlaku komunikacyjnym, jedynym, jaki istnieje w Panamie i będzie on w tych dniach bardzo obłożony ze względu na liczbę pielgrzymów. Dotarcie w różne miejsca będzie bardzo mocno utrudnione.

Poza tym łączenie wyjazdu na ŚDM Panama 2019 z pobytem w innym kraju Ameryki Środkowej i Łacińskiej będzie się wiązało ze znacznym podwyższeniem kosztów biletów lotniczych, które w tamtej części świata są bardzo wysokie. Krajowe Biuro ŚDM w Polsce dla porównania informuje, że koszt biletu lotniczego miedzy Panamą a inną stolicą kraju w obu Amerykach jest bardzo zbliżony do kosztu lotu między Warszawą a Panamą.

Polacy nie potrzebują wiz do Panamy. Nie wymagane są żadne szczepienia przez wyjazdem.

Transport po Panamie może odbywać się autokarem lub samolotem do oddalonych diecezji od Archidiecezji Panama. Krajowe Biuro Organizacyjne może pomóc w zakupie biletów lotniczych do Panamy (np. skontaktować z grupami, które będą leciały do Panamy – w kwestii biletów grupowych).

Przygotowania duchowe

Każdy 22. dzień miesiąca jest w naszym kraju dniem modlitwy za Światowe Dni Młodzieży.

Ideą tego dnia jest wsparcie duchowe przygotowań do ŚDM, ale także budowanie jedności pomiędzy nami – pielgrzymami ŚDM z Polski.

Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży przygotowuje program duchowy dla młodych. Jest on propozycją materiałów formacyjnych, z której mogą skorzystać różne grupy
i wspólnoty. Materiały dostępne są na stronie: http://www.kdm.org.pl/zejdzzkanapy/

Informacje

Aktualne informacje umieszczane są na stronach: http://www.kierunekpanama.pl, oraz http://archwwa.pl/ w zakładce ŚDM – Panama 2019. Przez tą stronę należy dokonać wszelkich formalności związanych z rejestracją grupy.

 

Tekst do pobrania >>Panama 2019

Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Rozpoczęły się przygotowania

 

Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Rozpoczęły się przygotowania

Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej przekazuje do wiadomości informacje na temat rozpoczęcia przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku.

Informacje praktyczne

Daty

Światowe Dni Młodzieży – Panama 2019 będą składały się z dwóch części:

Dni w Diecezjach 17 – 21 stycznia 2019 roku.

Dni w Diecezjach odbędą się we wszystkich diecezjach panamskich: archidiecezja panamska, diecezja Chitré, diecezja Colón-Kuna Yala, diecezja David, diecezja Penonomé, diecezja Santiago de Veraguas, prałatura terytorialna Bocas del Toro oraz w wybranych diecezjach Nikaragui i Kostaryki

Wydarzenia Centralne 22 – 27 stycznia 2019 roku.

Uroczystości Centralne z udziałem papieża odbędą się w Panama City na Cinta Costera, czyli malowniczym komunikacyjno-rekreacyjnym pasie nadmorskim. Cinta Costera to obejmujący 26 ha teren odebrany morzu w Zatoce Panamskiej nad Oceanem Spokojnym.

Informacje o wolontariacie ŚDM Panama 2019

Wolontariat krótkoterminowy

Rekrutacja wolontariuszy krótkoterminowych rozpocznie się wraz z otwarciem systemu rejestracyjnego (planowany termin to styczeń 2018 roku)

Za cały proces rekrutacji odpowiadał będzie Komitet Organizacyjny ŚDM Panama 2019, przy współpracy z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM.

Posługa wolontariacka rozpocznie się krótko przed ŚDM 2019. Praca będzie polegała na zaangażowaniu w terenie: przygotowanie miejsc celebracji, spotkań, katechez i noclegów, służba informacyjna, pomoc w sprawach technicznych, pomoc przedmedyczna etc.

Kandydat na wolontariusza krótkoterminowego musi być osobą pełnoletnią przynajmniej na miesiąc przed rozpoczęciem ŚDM w Panamie (zastrzegamy sobie zaostrzenie wymagań dotyczących wieku wolontariuszy krótkoterminowych w zależności od decyzji Komitetu w Panamie). Warunkiem rekrutacji jest też posiadanie umiejętności sprawnej komunikacji w języku angielskim lub hiszpańskim. Osoby chcące zaangażować się w wolontariat krótkoterminowy będą musiały we własnym zakresie opłacić przelot, pakiet wolontariusza etc. Zakwaterowane będą w miejscach przygotowanych przez Komitet Organizacyjny w Panamie – podobnie jak było to w czasie poprzednich edycji ŚDM.

Formularz zgłoszeniowy wolontariusza znaleźć można na stronie:http://www.kierunekpanama.pl/index.php/organizacja/wolontariusz

Wiek

Światowe Dni Młodzieży organizowane są przede wszystkim z myślą o młodych w wieku od 16 do 35 lat.

Młodzi poniżej 18 roku życia

Młodzi ludzie poniżej 18 roku życia muszą mieć ze sobą wypełniony formularz, będący pisemną zgodą rodziców na ich udział w Światowych Dniach Młodzieży. Formularz ten zawiera nazwisko pełnoletniego opiekuna, który podczas spotkania bierze prawną odpowiedzialność za osobę niepełnoletnią.

Organizatorzy proszą również o upewnienie się, czy tego rodzaju upoważnienie wymagane jest przy wyjeździe z kraju zamieszkania.

Dorośli w wieku powyżej 35 lat oraz rodziny

Organizatorzy nie stawiają górnej granicy wieku uczestników ŚDM. System rejestracyjny przyjmuje zgłoszenia od 16 roku życia.

Zakwaterowanie

Uczestnicy spotkania będą przyjęci przez parafie, rodziny i miejsca wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych poszczególnych diecezji oraz archidiecezji Panama). Należy koniecznie zabrać materac turystyczny i śpiwór, by móc nocować na podłodze. Osoby niepełnosprawne, które potrzebują zakwaterowania przystosowanego do ich potrzeb, muszą szczegółowo uzgodnić warunki zakwaterowania z ekipą przyjmującą zgłoszenia.

Koszty

Pełne koszty udziału w ŚDM Panama 2019 nie są jeszcze znane. Szacowany koszt to ok. 7000 PLN. Poniżej podane są konieczne koszty i ich orientacyjna wartość:

Bilet lotniczy – ok. 3000 – 4000 PLN

Pakiet pielgrzyma – ok. 200 $ czyli ok. 740 PLN

Ubezpieczenie – ok. 15 PLN razy licza dni – ok. 250 PLN

Dni w Diecezjach – ok. 30 $ – ok. 100 PLN

Pakiet Polski – ok. 200 PLN

Transport po Panamie – ok. 1000 PLN

Należy wziąć pod uwagę tzw. nieprzewidywane koszty i zmiany kursu dolara.

Panama posiada własną walutę Bilboe, która dostępna jest tylko na terenie kraju. Zasadniczym środkiem płatności jest dolar amerykański.

Zgłoszenia

Każda polska grupa wyjeżdżająca na ŚDM 2019 musi zgłosić się do Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, które koordynuje przygotowania udziału Polaków w wydarzeniach ŚDM w Panamie. Zgłoszenia grupy do KBO ŚDM należy dokonać za pośrednictwem koordynatora diecezjalnego – ks. Tomasz Zaperty, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży i Koordynator ŚDM w Archidiecezji Warszawskiej.

Adres mail:a.warszawska.sdm2019@gmail.com. Powstającą grupę można zgłaszać już teraz, nawet nie znając dokładnej liczby osób, które ostatecznie wyjadą. W drugiej połowie października 2017 otworzony zostanie system rejestracji grup z Archidiecezji Warszawskiej. Formularz dostępny będzie na stronie Archidiecezji Warszawskiej w zakładce ŚDM – Panama 2019.

Uczestnictwo w Wydarzeniach Centralnych ŚDM Panama 2019 może być poprzedzone udziałem w Dniach w Diecezji. Biskupi i młodzież Ameryki Środkowej zapraszają pielgrzymów, by dni bezpośrednio poprzedzające Wydarzenia Centrale ŚDM w Panamie (a dokładnie 17-21 stycznia 2019) spędzili w wybranej diecezji, biorąc udział w przygotowanych na ten czas specjalnych spotkaniach, poznając historię i kulturę gospodarzy ŚDM 2019.

Program Dni w Diecezji będzie realizowany w diecezjach Panamy oraz w wybranych diecezjach innych krajów tego regionu. Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM proponuje już dzisiaj wybrać jedną z trzech diecezji panamskich, które w sposób szczególny oczekują na Polaków:

– Colón-Kuna Yala (jest w niej miejsce dla 1500 Polaków)
– Chitré (500 miejsc)
– Bocas del Toro (200 miejsc – niestety, wszystkie już zajęte)

Grupa wyrażająca wolę wzięcia udziału w Dniach w Diecezjach może zapisać się wyłącznie poprzez zgłoszenie wybranej diecezji do KBO ŚDM za pośrednictwem koordynatora diecezjalnego. Po dokonaniu rejestracji grupy, zostanie ona skontaktowana bezpośrednio z koordynatorami przyjazdu pielgrzymów do danej diecezji.

Szczegółowe informacje dotyczące dalszych kroków rejestracji, tzw. ‘Pakietów polskich’ (zestaw przydatnych materiałów, które pozwolą na identyfikację Polaków podczas spotkań ŚDM), a także ubezpieczenia polskich pielgrzymów, będą podane w późniejszym terminie.

Podróż

Każdy Opiekun grupy powinien wiedzieć o tym, że zasadniczo odradzana jest tzw. część turystyczna przy okazji ŚDM Panama 2019.

Wynika to z faktu, że w samej Panamie nie ma wielu atrakcji turystycznych, a te które są, położone są na głównym, drogowym szlaku komunikacyjnym, jedynym, jaki istnieje w Panamie i będzie on w tych dniach bardzo obłożony ze względu na liczbę pielgrzymów. Dotarcie w różne miejsca będzie bardzo mocno utrudnione.

Poza tym łączenie wyjazdu na ŚDM Panama 2019 z pobytem w innym kraju Ameryki Środkowej i Łacińskiej będzie się wiązało ze znacznym podwyższeniem kosztów biletów lotniczych, które w tamtej części świata są bardzo wysokie. Krajowe Biuro ŚDM w Polsce dla porównania informuje, że koszt biletu lotniczego miedzy Panamą a inną stolicą kraju w obu Amerykach jest bardzo zbliżony do kosztu lotu między Warszawą a Panamą.

Polacy nie potrzebują wiz do Panamy. Nie wymagane są żadne szczepienia przez wyjazdem.

Transport po Panamie może odbywać się autokarem lub samolotem do oddalonych diecezji od Archidiecezji Panama. Krajowe Biuro Organizacyjne może pomóc w zakupie biletów lotniczych do Panamy (np. skontaktować z grupami, które będą leciały do Panamy – w kwestii biletów grupowych).

Przygotowania duchowe

Każdy 22. dzień miesiąca jest w naszym kraju dniem modlitwy za Światowe Dni Młodzieży.

Ideą tego dnia jest wsparcie duchowe przygotowań do ŚDM, ale także budowanie jedności pomiędzy nami – pielgrzymami ŚDM z Polski.

Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży przygotowuje program duchowy dla młodych. Jest on propozycją materiałów formacyjnych, z której mogą skorzystać różne grupy
i wspólnoty. Materiały dostępne są na stronie:http://www.kdm.org.pl/zejdzzkanapy/

Informacje

Aktualne informacje umieszczane są na stronach:http://www.kierunekpanama.pl, orazhttp://archwwa.pl/ w zakładce ŚDM – Panama 2019. Przez tą stronę należy dokonać wszelkich formalności związanych z rejestracją grupy

Polska wersja hymnu ŚDM Panama 2019

W niedzielę 10 września na stronie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM została zaprezentowana polska wersja hymnu ŚDM Panama 2019 "Niech mi się stanie według słowa Twego".

Tłumaczenie, aranżację i teledysk przygotowała młodzież z Okręgowego Duszpasterstwa Młodzieży w Limanowej. W nagraniu wziął udział 92-osobowy chór, złożony m.in. z chórzystów GOS.PL, chóru ŚDM oraz młodzieży z okręgu limanowskiego, a także kilkudziesięciu instrumentalistów, oraz soliści: aktorka i uczestniczka telewizyjnego talent show "The Voice of Poland" Marta Florek, Iwona Młynarczyk, artysta musicalowy Andrzej Skorupa i ks. Łukasz Żurek, dekanalny duszpasterz młodzieży z Limanowej. Aranżację polskiej wersji przygotował Bartek Szułakiewicz, muzyk i aranżer związany z tarnowskim chórem GOS.PL. Dyrygentką chóru jest Maria Wrona.

Wybrano oficjalny hymn ŚDM w Panamie. Posłuchaj!

'Niech Mi się stanie według słowa twego' – to tytuł oficjalnego hymnu 34. ŚDM Panama 2019, zaprezentowanego w poniedziałek przez organizatorów spotkania młodych w stolicy Panamy podczas 47. dorocznego spotkania 'Wieczerza Chleb i Wino'. Autorem tekstu i muzyki utworu wybranego spośród 56 propozycji jest Panamczyk Abdiel Jiménez.

'Oto Ja służebnica pańska, niech Mi się stanie według słowa twego' – brzmi refren oficjalnego hymnu 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019, nawiązujący do hasła spotkania młodych.

Twórca tekstu i muzyki hymnu, Panamczyk, Abdiel Jiménez jest katechistą i kantorem w parafii Chrystusa Zmartwychwstałego w San Miguelito. Jiménez jest także autorem wielu utworów religijnych i eucharystycznych, członkiem chórów i absolwentem Wydziału Nauk Religijnych Uniwersytetu Katolickiego Santa Maria la Antigua w Panamie.

Produkcję pierwszej wersji utworu powierzono dyrektorowi wytwórni muzycznej Corcheas Music & Audio Post, Aníbalowi Muñozowi we współpracy z panamskimi producentami muzycznymi: Carlosem Samaniego y Ricky Ramírezem.

Hymn 34. Światowych Dni Młodzieży został wybrany spośród 56 propozycji nadesłanych do Komitetu Organizacyjnego spotkania młodych, w ramach konkursu ogłoszonego 20 stycznia podczas konferencji prasowej prezentującej oficjalne daty spotkania młodych. Organizatorzy ŚDM wybrali trzy najlepsze utwory spośród nadesłanych i zaprezentowali je papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, wspólnie z którą dokonali ostatecznego wyboru.

Oficjalna premiera hymnu 'Niech Mi się stanie według słowa twego' odbyła się podczas 47. spotkania 'Wieczerza Chleb i Wino', w którym uczestniczyli m.in. organizatorzy zbliżających się ŚDM, na czele z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego abp. José Domingo Ulloą Mendietą. Podczas uroczystości nuncjusz apostolski w Panamie abp Andrés Carrascosa Coso otrzymał od prezydenta stolicy Panamy klucze miasta jako symbol oddania stolicy do dyspozycji Kościoła i organizatorów spotkania młodzieży z całego świata.

Zgodnie z tradycją ŚDM, hymn spotkania młodych służy przygotowaniom na całym świecie. Młodzi pielgrzymi wspólnie modlą się jego słowami także podczas głównych uroczystości ŚDM. Zazwyczaj organizatorzy ŚDM we współpracy z odpowiednimi konferencjami episkopatów, przygotowują wersje językowe hymnu ŚDM w oficjalnych językach spotkania. Także odpowiedzialni za przygotowania do ŚDM w innych krajach nadsyłają do organizatorów własne wersje językowe, które są następnie wykorzystywane do wspólnej modlitwy podczas głównych uroczystości.

Wydarzenia centralne 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem 'Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

Publikujemy polskie tłumaczenie hymnu 34. ŚDM Panama 2019

'Niech Mi się stanie według słowa Twego'

Jesteśmy pielgrzymami, którzy przybywają dziś tu,
z [wielu] kontynentów i miast.
Chcemy być misjonarzami Pana,
przyjąć Jego słowo i Jego przesłanie.

Być jak Maryja, która pewnego dnia odpowiedziała: TAK
na wezwanie do Twego planu.
Niebo się cieszy i śpiewa z radości,
cała ziemia chwali Twoje dzieła.

Ref. Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego

Twoją służebnicą – jestem,
Twoją córką – jestem,
Twoim synem – jestem.

Być jak Maryja, gotowa by wyruszyć.
Kościół pielgrzymuje z miłością.
Młodzi, świadkowie i uczniowie,
z radością, wiarą i powołaniem.

Ref. Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego

Nie bójcie się, nie,
nie bójcie się
przyjąć miłość Boga.

Zaangażowani tak, jak Maryja,
która wiedziała, że jest służebnicą Pana.

Powyższe tłumaczenie jest tłumaczeniem literalnym. Na stronie kierunekpanama.pl wkrótce pojawią się informacje dotyczące oficjalnej polskiej wersji utworu.

ZNAMY LOGO ŚDM W PANAMIE

Stylizowany zarys Kanału Panamskiego na tle granic tego kraju, krzyż pielgrzymi oraz zarys postaci Maryi z pięcioma gwiazdami nad Jej głową, a wszystko to ujęte w kształcie serca – tak wygląda logo 34. Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), które w dniach 22-27 stycznia 2019 r. odbędą się w Panamie.
fot. Krajowe Biuro ŚDM/Twitter.com

Logo zostało dziś przedstawione publicznie podczas Mszy świętej, której w hali Arena im. Roberto Durana przewodniczył metropolita stolicy kraju, abp José Domingo Ulloa Mendieta.
Autorką zwycięskiego projektu, wybranego spośród prac nadesłanych przez ponad 140 grafików i plastyków, jest 20-letnia studentka architektury Ambar Calvo. Logo utrzymane jest w kolorach białym i niebieskim, tylko krzyż jest czerwony.
Według projektantki, cały rysunek jest naznaczony silnym akcentem maryjnym, a Matka Boża – jako Gwiazda oraz most świata i serce wszechświata – jest w jego centrum. Pięć gwiazd nad Jej głową symbolizuje pięć kontynentów, z których za niespełna dwa lata przybędą do Panamy uczestnicy światowego święta młodzieży

więcej

Znamy daty 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 20-01-2017

Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbędą się w dniach od 22 do 27 stycznia 2019 r. – zapowiedział podczas konferencji prasowej w Panamie abp Jose Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM.
Publikujemy tekst przesłania Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019: WYSTĄPIENIE ARCYBISKUPA PANAMY JOSE DOMINGO ULLOA MENDIETA podczas konferencji prasowej przestawiającej daty ŚDM 2019
Pragniemy raz jeszcze wyrazić naszą wdzięczność dla Papieża Franciszka, za wybór Panamy na gospodarza Światowego Dnia Młodzieży (ŚDM) w 2019 r., pod hasłem: “Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa

Byłeś na ŚDM w Krakowie? Napisz do rówieśnika z Panamy!

Ruszyła akcja zachęcająca młodych Polaków do pisania krótkich listów, w których podzielą się z Panamczykami tym, w jaki sposób przeżywali czas przygotowań i świętowania Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Zebrane listy zostaną przekazane panamskiej młodzieży wraz z symbolami ŚDM w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra.

– Ten pomysł powstał, kiedy organizatorzy ŚDM w Panamie zwrócili naszą uwagę na to, że w Panamie wielu młodych ludzi wciąż nie wie, czym jest to spotkanie i nie uczestniczy w przygotowaniach – wyjaśnia Jakub Sienkiewicz z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Jak mówi, do pisania listów zaproszeni są zarówno ci, którzy brali udział w przygotowaniach i wydarzeniach ŚDM w Polsce, jak też te osoby, które nie zdecydowały się na zaangażowanie, ale z perspektywy czasu widzą, że spotkanie młodych było ważnym wydarzeniem.

– Zależy nam na tym, by podzielić się z Panamczykami doświadczeniem tego, że dwa lata, które dzielą ich od spotkania, to wyjątkowy czas, który wart jest wspólnego wysiłku i zaangażowania – mówią pomysłodawcy i podkreślają, że Polacy mają w pewnym sensie obowiązek, by tego, co przeżywali, nie zachowywać jedynie dla siebie.

Listy mogą być przesyłane w formie elektronicznej, choć organizatorzy akcji zachęcają do tego, by napisać je odręcznie. Powinny być przygotowane w języku hiszpańskim lub angielskim. Zostaną one zebrane w księdze, którą polska delegacja zawiezie do Rzymu, gdzie przekaże je Panamczykom w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra.

– To bardzo fajny pomysł, zwłaszcza listy napisane odręcznie, mówiące o trudzie i pięknie pracy, którą wykonaliśmy. Już teraz zastanawiam się, co napisać – mówi Manuela Ciszek z centrum ŚDM archidiecezji wrocławskiej.

– Ja na miejscu Panamczyków cieszyłabym się z takiego wsparcia i kontaktu – dodaje Marysia Tomaszewska, która przygotowywała ŚDM w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Jak dodaje, listy od Polaków będą też okazją do nawiązania kontaktów, które pomogą we wspólnym przeżywaniu ŚDM w Panamie.

Listy można przesyłać do Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM w Warszawie: skwer kard. Wyszyńskiego 6 01-015 Warszawa lub e-mailem: biuro@sdm.org.pl. Organizatorzy akcji czekają na listy do 15 marca.

Znamy dokładną datę!

ŚDM w Panamie odbędą się od 22 do 27 stycznia 2019 roku
Datę podał abp Jose Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący lokalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM ♦ Abp Ulloa Mendieta powiedział, że Panama czeka na świadectwo młodzieży ♦ Organizatorzy spodziewają się 300 tys. młodych, a miliona na mszy z papieżem