RODZICE DZIECI kom 19.01..2020 Spotkanie w małej grupie Sympatycy czy chrześcijanie godz 9.15 i 11.45

Sympatycy czy chrześcijanie

ks. F. Blachnicki; katechumenat na dzisiejszą godzinę

Opis

Katechumenat na dzisiejszą godzinę

Autor: ks. Franciszek Blachnicki

Wydawnictwo Światło-Życie, IV wydanie, 2016

Autor książki powiada w pewnym miejscu: „Byłaby rewolucja. Gdyby się to udało, wynikiem byłaby odnowa Kościoła”. 
Byłby zatem Sługa Boży rewolucjonistą? Wielu może to szokować. Trzeba jednak pamiętać, że rewolucja, jaką on postuluje, polegałaby – jak to w Kościele – na powrocie do zagubionej pierwotnej tradycji. Tą tradycją jest katechumenat, a „rewolucyjne” rozważania księdza Blachnickiego to wielkie wołanie o nowe formy duszpasterstwa wykorzystujące doświadczenia starożytnego katechumenatu.Jest to książka ważna nie tylko dla ruchu oazowego. Myśl wybitnego teologa, jakim był Blachnicki, sięga bowiem nie tylko poziomu jednego z ruchów odnowy Kościoła, nie tylko poziomu Kościoła w Polsce. Ma on coś ważnego do powiedzenia całemu Kościołowi powszechnemu (ma, a nie tylko miał...). Zbigniew Nosowski, Przedmowa (fragment)

Książka Sympatycy czy chrześcijanie? jest na rynku wydawniczym od 2002 roku, a katechezy, na podstawie których została zredagowana, ksiądz Blachnicki wygłosił w latach 1982 i 1983. To, co mówił i pisał wówczas, nadal jest aktualne, dziś może jeszcze bardziej. Jestem przekonany, że obecne nauczanie Kościoła tylko potwierdza rozeznanie księdza Franciszka i jego postulaty dotyczące życia chrześcijańskiego i praktyki Kościoła. Członkom Ruchu Światło-Życie życzę coraz głębszego odkrywania dziedzictwa Założyciela. Ks. bp. Zbigniew Kiernikowski, Słowo wstępne do IV wyd. (fragment)

format: 13 x 20 cm
stron: 145
oprawa miękka

Książka Sympatycy czy chrześcijanie? jest na rynku wydawniczym od 2002 roku, a katechezy, na podstawie których została zredagowana, ksiądz Blachnicki wygłosił w latach 1982 i 1983. To, co mówił i pisał wówczas, nadal jest aktualne, dziś może jeszcze bardziej. Jestem przekonany, że obecne nauczanie Kościoła tylko potwierdza rozeznanie księdza Franciszka i jego postulaty dotyczące życia chrześcijańskiego i praktyki Kościoła. Członkom Ruchu Światło-Życie życzę coraz głębszego odkrywania dziedzictwa Założyciela”.

Fragment Słowa wstępnego ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego

Wczesny Kościół domagał się od każdego kandydata, pragnącego wejść do wspólnoty Kościoła, dłuższego czasu ćwiczenia się w wierze, zanim dopuszczono go do przyjęcia sakramentów inicjacji. Czas poświęcony na przygotowanie kogoś do wejścia do gminy Jezusa, czyli do wspólnoty Kościoła, nazywano w dawnym Kościele katechumenatem. Ta instytucja różnie kształtowała się w ciągu dziejów Kościoła, różne były jej formy, ale pewne jest, że Kościół nigdy nie zrezygnował z katechumenatu i jakaś jego forma istniała zawsze. Jeżeli kiedyś przejściowo był w zaniku czy w jakimś impasie, to po pewnym czasie znów wracano do niego, uświadamiając sobie, że właśnie jego brak jest źródłem kryzysu”.

Fragment książki

Galeria

wstecz