Ogłoszenia parafialne 2021 r Parafia św. Rocha

DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 16 stycznia 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.Dziś druga niedziela tak zwana zwykła – w ciągu roku. Przypomina nam o tym zielony kolor szat liturgicznych. Prosimy Boga, aby dał nam poznać, co należy czynić, i udzielił siły do wypełnienia poznanych obowiązków (kolekta mszalna).

2.Dziś gościmy w naszej parafii osoby związane z Księżmi Misjonarzami św Wincentego a Paulo. św Wincenty a Paulo założył Zgromadzenie Księży Misjonarzy w 1625 r. w celu ewangelizacji ubogich i formacji kleru. Obecnie Zgromadzenie określa swój cel następująco: “Celem Zgromadzenia Misji jest naśladowanie Chrystusa głoszącego Ewangelię ubogim. Ks Misjonarze są związani ze zgromadzeniem sióstr Szarytek św Wincentego a Paulo w Łbiskach. Dzisiaj będą nam mówić o swojej pracy i Cudownym Medaliku.  Dzisiaj wśród nas są przedstawiciele Rodziny Wincentynskiej z  ks Jackiem  Kuzielą CM i siostrą Elżbietą Piętka którzy opowiedzą nam o Objawieniach Maryjnych w Paryżu w roku 1830 gdzie Maryja powierzyła Św siostrze Katarzynie Laboure Cudowny Medalik
Te medaliki będzie można dzisiaj przyjąć dla siebie oraz dla swoich bliskich.

3. Jutro, 17 stycznia, obchodzony jest Dzień Judaizmu. To także kolejna rocznica śmierci Sługi Bożego ojca Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Głównym zadaniem tej wspólnoty jest troska o życie religijne Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny

3 A) JUTRO  SPOTKANIE GRUPY SYNODALNEJ  PO MSZY SW O GODZ 18.00 .ZAPRASZAMY WSZYSTKICH  CHĘTNYCH.

4. Od 18 do 25 stycznia w Kościele obchodzimy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań gromadzą się na wspólnych nabożeństwach, konferencjach i spotkaniach ekumenicznych. W ten sposób podejmują wysiłek, aby przezwyciężyć wszelkie podziały i doprowadzić do jedności wspólnoty wierzących w Chrystusa.

5. W piątek, 21 stycznia, będziemy obchodzili Dzień Babci, a w sobotę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Niech będzie to czas szczególnej pamięci i życzliwości dla naszych dziadków i babć. Żyjącym wypraszajmy obfitość Bożego błogosławieństwa, a zmarłym radość życia wiecznego.

6. Dzisiaj przypada 94 rocznica śmierci Ks Ryszarda Borkowskiego budowniczego naszej świątyni w Jazgarzewie, pracował w naszej parafii w latach od 1923 do 1928 r . Zmarł w parafii Latowicz 16 stycznia 1928 roku mając- zaledwie 54 lata.

7. Dzisiaj zapraszamy na spotkanie rodziców młodzieży przed Bierzmowaniem po Mszy sw o godz 9.15 i rodziców dzieci komunijnych po Mszy św o godz 11.45 Ciagle przeżywamy ten sam problem rodzice bardzo słabo interesują  sie religijnym wychowaniem swoich dzieci. Myśla już o strojach , fotografie  ale  nie myślą teraz o swojej spowiedzi i Komunii sw . Spotkanie kandydatów do Bierzmowania ZA TYDZIEŃ  23.01 po Mszy o 9:15.

8./ W związku z obowiązującymi od 15 grudnia 2021 r. nowymi obostrzeniami sanitarnymi zwracamy się o bezwzględne przestrzeganie tych zasad – maski, dezynfekcja rąk i dystans. Na życzenie wielu parafian i naszych władz duchowych jest prośba aby przestrzegać zasad noszenia maseczek w naszej świątyni. Komunie na rękę rozdajemy przy kaplicy Matki Bożej. Przypominamy osobom które chcą przyjmować Pana Jezusa na rękę aby czyniły wyraźny znak skrzyżowania swoich dloni , lewą rękę kładziemy na prawej , prawą ręką bierzemy  komunie św i spożywamy zaraz przy kapłanie  czy szafarzu

9./ Za tydzień  23 stycznia  nasze dzieci ze scholi chcą jeszcze wesprzeć Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci-jak w zeszłym roku będą kolędować przed kościołem z myślą o dzieciach.Tegoroczny projekt Kolędników Misyjnych pragnie przybliżyć dzieciom i dorosłym kraje takie jak: Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan. W tych byłych republikach Związku Radzieckiego w szczególnie trudnej sytuacji są dzieci niepełnosprawne. Nie mogą chodzić do szkół państwowych, a innych szkół dla niech nie ma. Dzieciaki siedzą więc najczęściej zamknięte w domach. / ze strony internetowej PDMD/

9.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego mocy w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej.

10. Plan kolędy wtym tygodniu : 17.01 poniedziałek .od 15.00 Gołków- ul. Zielona i wszystkie nowe ulice
18.01 wtorek od 15.00 cała i ul.Ceramiczna, ul.Ceglana, ul.Małego Stawu i Dużego Stawu,
19.01 środa od 15.00 Grochowa- ul.Zb. Pawlaka, ul Słoneczników
20.01 czwartek .od 15.00 Piskórka- ul.Jagodowa, ul.Świerkowa, ul.Główna, ul.Słoneczna, ul. Polna, ul.Akacjowa,ul.Podleśna,ul.Brzozowa, ul.Krótka, ul.Cedrowa, ul.Klonowa,ul. Sosnowa,i wszystkie nowe ulice
21 .01 piątek od 15.00 Pęchery-ul.Boczna, ul.Cietrzewia ,ul.Pawlaka

22.01 Sobota .od godz 10.00 ul.Gołkowska za mleczarnią/za torami

W tym tygodniu patronują nam: - poniedziałek, 17 stycznia – Święty Antoni (III/IV w.), opat, który całe życie poświęcił pracy, modlitwie i pokucie; - środa, 19 stycznia – Święty Józef Sebastian Pelczar (1842-1924), biskup przemyski, opiekun ubogich, wielki czciciel Maryi i Serca Jezusowego; - piątek, 21 stycznia – Święta Agnieszka (III/IV w.), dziewica i męczennica.

11. PRASA KATOLICKA CZEKA NA NAS NA STOLIKU PRZY DRZWIACH WYJŚCIOWYCH

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 9 stycznia 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś w liturgii celebrujemy święto Chrztu Pańskiego. Jezus staje w gronie grzeszników, aby przyjąć chrzest nawrócenia od Jana. Od tej chwili rozpoczyna publiczną działalność, głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.

2. Dzisiejszy dzień to okazja, aby wspomnieć sakrament chrztu świętego. Chrzest Janowy był zapowiedzią prawdziwego chrztu. Przez ten sakrament zostaliśmy złączeni z Chrystusem i włączeni do Kościoła. Niech dzisiejszy dzień będzie dniem wdzięczności za naszych rodziców, rodziców chrzestnych, którzy wyznając wiarę, przynieśli nas do świątyni, abyśmy mogli dostąpić odrodzenia z wody i Ducha Świętego. Dzisiaj warto sobie przypomnieć datę i miejsce chrztu gdzie byłem ochrzczony i imię i nazwisko księdza który mnie chrzcił. Dzisiaj zapraszamy młodzież przed bierzmowaniem na spotkanie po Mszy św o godz 9.15 . Rodziców dzieci komunijnych / godz 11.45/ i rodziców młodzieży za tydzień zapraszamy /g.9.15/

3. Dziś kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Kolędy tradycyjnie można śpiewać do 2 lutego po zakończonej liturgii mszalnej.

4. W środę, 12 stycznia, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św o godz 18 W środę różaniec za zmarłych o godz 17.00 i wypominki roczne za zmarłych.

5.  Spotkanie grupy synodalnej będzie 17 stycznia w poniedziałek zaraz po Mszy św o godz 18.00.Liczymy na osoby które są przekonane, że ludzie świeccy mają dużo do powiedzenia w Kościele. ZAPRASZAMY  WSZYSTKICH A SZCZEGÓLNE. WĄTPIĄCYCH.

6. W tym tygodniu zaczynamy renowacje ołtarza św Rocha. Prosimy o modlitwę i pomoc w przeprowadzeniu tej inwestycji.

7. W tym tygodniu będziemy kontynuowali wizytę kolędową. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nas przyjęli, za serdeczność, za wspólną modlitwę, za wszystkie rozmowy i cenne sugestie. Porządek wizyty kolędowej na najbliższy tydzień jest dostępny na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej naszej parafii.

8. Plan kolędy na najbliższy tydzień :

10.01 poniedziałek od 15.00Antoninów- ul. Złotych Piasków, ul .Dobrych Sąsiadów ul. Radomska i wszystkie nowe ulice                   11.01 wtorek . od 14.00 Wola Gołkowska.ul Gościniec-/lewa i prawa strona /od Sióstr do p.Kowalskich do ronda od godz 14.00
12.01 środa . od 15.00 Wola Gołkowska , ul.Fantazyjna, ul.Piesza, ul Turystyczna , Jemioły, Sielankowa, ul.Czarowna, ul Gościniec od ronda ( od rodziny p. Kowalskich ) do końca w kierunku Jazgarzewa , Polnej Brzozy i ul Przy Akacjach/
13.01 czwartek od 15.00 ul.Kolonia -, ul.Jeżynowa ,ul.Krótka, ul.Dzikiej Mięty, ul.Żurawinowa, ul Liryczna
14.01 Piątek . od 15 .00 Robercin- ul.Podskarbińska, ul.Hetmańska, ul.Orzechowa, ul. Wierzbowa ,Motocyklistów,
15.01 sobota .od 10.00 Wola Gołkowska- ul.Rybna, ul.Błękitnego Motyla, ul.Jemioły, ul.Płaczącej Wierzby ,ul.Karolińska,

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych łask oraz wzrastania w wierze, nadziei i miłości.

PROSIMY O CZYTANIE PRASY KATOLICKIEJ I UCZENIE SIĘ CO TO ZNACZY BYĆ KATOLIKIEM DZISIAJ.

OBJAWIENIE PAŃSKIE 6 stycznia 2022

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

Iz 60,1-6 Chwała Boga rozbłysła nad Jerozolimą

Ef 3,2-3a.5-6 Poganie są uczestnikami zbawienia

Mt 2,1-12 Pokłon mędrców ze Wschodu

Noc dziejów świata została opromieniona niezwykłym blaskiem. Chwała Pana rozbłysła nie tylko nad Jerozolimą, ale nad całą ziemią. W ten sposób nie tylko przyszedł na świat Chrystus – światło w ciemności, ale także ukazał się wszystkim narodom. Mędrcy są naszymi przedstawicielami u żłóbka Chrystusa, bo pierwsi dzięki światłu gwiazdy rozpoznali w Nim Boga. A Jezus stał się darem dla Maryi, Józefa, pasterzy, a także dla nas wszystkich. Gwiazda kieruje nasz wzrok na Chrystusa – światłość świata, dzięki któremu stajemy się wolni. Ewangelista podejmuje motyw biblijny gwiazdy przede wszystkim dla ukazania, że Jezus jest Królem i Mesjaszem.

Wsłuchani w słowo Boże zaczerpnijmy z niego światło, które pomoże rozproszyć nasze życiowe ciemności.

OBJAWIENIE PAŃSKIE 6 stycznia 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana popularnie świętem Trzech Króli. Wspominamy dzień, kiedy Mędrcy ze Wschodu oddali pokłon Jezusowi. Syn Boży przeszedł na świat, aby zbawić wszystkich. Jego orędzie zbawienia kierowane jest do wszystkich ludów, narodów i języków. Msze Święte z obrzędem błogosławieństwa kredy i kadzidła dzisiaj sprawowane będą według porządku niedzielnego. Dziś gościmy w naszej parafii Ojca Marka Pasiuka misjonarza Afryki ze zgromadzenia o. Pallotynów .13 lat pracował na misjach w Kongo . Zna dobrze warunki pracy misjonarzy. Obecnie dużo czasu poświęca katechezie misyjnej , prowadzi rekolekcje i odwiedza różne parafie aby zapoznać wiernych z pracą duszpasterska w Afryce. Dzisiaj w Uroczystość Objawienia Pańskiego będzie głosił słowo Boże w naszej parafii i zbierał ofiary na potrzeby misji.

2. Pobłogosławioną kredą oznaczmy nasze domy na znak przyjęcia Wcielonego Słowa Bożego. Można to uczynić w następujący sposób: zapisać pierwsze litery od tradycyjnych imion Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara oraz rok bieżący (K+M+B 2022). Można także zanotować (C+M+B 2022) jako skrót łacińskiego zwrotu „Christus mansionem benedicat”, które tłumaczy się: „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Oba sposoby są poprawne.

3. Dziś także Dzień Pomocy Misjom oraz Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane na tacę zostaną przeznaczone na cele misyjne. Dziękujemy za zrozumienie i okazaną pomoc.

4. Zachęcamy do licznego udziału w Orszaku Trzech Króli. To radosna manifestacja wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej

5.Dziś także przypada pierwszy czwartek miesiąca. Zachęcamy do modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołanie kapłańskie i zakonne, szczególnie do pracy misyjnej. Dzisiaj adoracje po Mszy św o godz 18. 00 poprowadzi Akcja Katolicka w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.                                                                                                                                                                     6. Jutro, 7 stycznia, pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź święta przed każdą Mszą Świętą. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz.18.00. ADORACJA NOCNA ROZPOCZNIE SIĘ PO MSZY ŚW. O GODZ 21.00 APEL JASNOGÓRSKI I WIECZÓR UWIELBIENIA. Do osób chorych i nieoprawnych udamy się z komunią św. jutro od godz 9.00.                                            7. W najbliższą niedzielę, 9 stycznia, będziemy obchodzili święto Chrztu Pańskiego, kończące liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. 9 stycznia spotkanie młodzieży przed bierzmowanie po Mszy sw o godz 9.15 Spotkanie rodziców dzieci komunijnych i młodzieży bierzmowanej będzie 16 stycznia w niedziele po Mszy sw o godz 9.15 i o godz 11.45 . Ciągle przypominamy aby rodzice stali się pierwszymi katechetami w swoim domu rodzinnym .                                                                                                                                      8.Renowację bocznego ołtarza św Rocha rozpoczniemy w poniedziałek 10 stycznia. Na renowację mamy zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Renowacje przeprowadzą te same osoby które odnawiały główny ołtarz i figury w naszej świątyni.                                                                                                                                                                                                           9. Plan kolędy na piatek i na sobotę 07.01.I piątek od 100 Bogatki- ul.Anemonów, ul.Malwy, ul.Azalii, ul. Werbeny, ul.Szafirków, ul.Zawilców, ul.Słoneczników, pozostałe rodziny z ul Królewskiej, ul. Modraszki, z ul Książecej ,ul.Polnych Maków, ul Królewska od nr 153 do 187 i nowe ulice / prosimy o telefon/ 08.01 sobota od 10.00 Mieszkowo- ul .Malinowa, ul. Malinowy Gaj, ul.Darniowa, ul.Szklarniowa, Cicha, ul.Traktowa, ul Polnych Bratków. ul. Zdrojowa, Polna, Urocza, ul.Graniczna, ul.Pod Gruszą, ul.Ustronie, ul Karolińska i wszystkie nowe ulice . Dziękujemy za przypomnienie niektórych ulic które nie zostały uwzględnione w planie kolędy. CZYTAJMY PRASĘ KATOLICKA

.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI 1 stycznia 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE                                                   1. Dziś Nowy Rok – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która kończy oktawę Narodzenia Pańskiego. Msze Święte według porządku niedzielnego. Przypominamy, że dzisiaj obowiązuje uczestnictwo we Mszy Świętej i powstrzymanie się od prac niekoniecznych (święto nakazane).

 

2. Od 1967 roku u progu Nowego Roku obchodzony jest także Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Błagajmy dziś Boga przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki o pokój w naszych rodzinach, społecznościach i na całym świecie.

3. Dziś za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O, Stworzycielu, Duchu, przyjdź” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca świętego).

4. Dziś także przypada pierwsza sobota miesiąca. Naszą modlitwą wynagradzajmy Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkie zniewagi i grzechy popełniane przez ludzkość. Przypominamy słowa z objawienia Matki Bożej Fatimskiej „ Odmawiajcie RÓŻANIEC i czyńcie pokutę”

JUTRO PIERWSZA NIEDZIELA MIESIĄCA ADORACJA I PROCESJA PO MSZY ŚW O GODZ 9.15-zapraszamy bielanki i asystę kościelną.

5. Na początku Nowego Roku wszystkim parafianom i gościom składamy najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg udziela wam hojnie swojego błogosławieństwa, obdarza radością i pokojem oraz wspomaga w chwilach trudności i doświadczeń. Niech Maryja, którą dzisiaj czcimy jako Bogarodzicę, otacza wszystkich płaszczem swojej opieki.

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 2 stycznia 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Trwamy w radości z narodzin Chrystusa, obchodząc drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Modlimy się dzisiaj, aby Bóg napełnił cały świat swoją chwałą i ukazał się wszystkim narodom (kolekta mszalna).

2. W czwartek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana świętem Trzech Króli. Będziemy wspominać Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli oddać pokłon Jezusowi. To wydarzenie zapowiada, że Zbawiciel nie przyszedł tylko do wybranych, ale do wszystkich ludzi na ziemi. Msze Święte z obrzędem błogosławieństwa kredy i kadzidła będą sprawowane według porządku niedzielnego. Tego dnia 6 stycznia będziemy gościć Ojca Marka Pasiuka misjonarza Afryki ze zgromadzenia o. Pallotynów . 13 lat pracował na misjach w Kongo . Zna dobrze warunki pracy misjonarzy. Obecnie dużo czasu poświęca katechezie misyjnej , prowadzi rekolekcje i odwiedza różne parafie aby zapoznać wiernych z pracą duszpasterska w Afryce. 6 stycznia w czwartek w Uroczystość Objawienia Pańskiego –Trzech Króli będzie głosił słowo Boże w naszej parafii i zbierał ofiary na potrzeby misji.

"W kończącym się roku na świecie zginęło 22 misjonarzy: kapłanów, osób zakonnych i świeckich – wynika z raportu opublikowanego przez watykańską agencję misyjną Fides. Najwięcej osób zginęło w Afryce, a najbardziej niebezpiecznym krajem dla głoszenia Dobrej Nowiny okazała się Nigeria, zresztą kolejny rok z rzędu.

Raport informuje, że wśród ofiar znajduje się 13 kapłanów, 1 zakonnik, 2 siostry zakonne i 6 świeckich. Najwięcej osób zginęło w Afryce – 13. Na tym kontynencie zamordowano aż 7 kapłanów. Ostatni został zastrzelony w Nigerii w Boże Narodzenie, gdy po odprawieniu Pasterki wracał do domu. W Ameryce (bez rozróżniania na Północną i Południową) zginęło 7 misjonarzy, w Azji - 3, a w Europie zamordowano jednego kapłana. Był nim 60-letni ks. Olivier Maire ze zgromadzenia misjonarzy montfortanów, który zginął z ręki mężczyzny, któremu udzielił pomocy w trudnej sytuacji życiowej.  Raport nie obejmuje misjonarzy, którzy zmarli na koronawirusa, ponieważ do końca służyli powierzonym sobie ludziom. Agencja Fides informuje, że w ciągu minionych dwóch dekad na świecie zamordowanych zostało 536 misjonarzy."jnformacje z Gościa niedzilnego

3. Jednocześnie będzie to Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane na tacę zostaną przeznaczone na cele misyjne.

4. Tego dnia w wielu miejscach organizowany jest Orszak Trzech Króli. Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu, które jest radosną manifestacją wiary i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej.

5. Czwartek, 6 stycznia, jest jednocześnie pierwszym czwartkiem miesiąca. Niech nie zabraknie modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie do pracy w krajach misyjnych.

6. Piątek, 7 stycznia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz.18.00 *NOCNA ADORACJA W PIĄTEK I WIECZÓR UWIELBIENIA O GODZ 21.00- zapraszamy .Do chorych udamy się w piątek od godz 9.00 W sobote Msza św o godz 7.00 i zakończenie ADORACJI 

7. W najbliższą niedzielę, 9 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.                 

8. Trwa wizyta duszpasterska, zwaną kolędą. Dziękujemy wszystkim za serdeczne przyjęcie, za wspólną modlitwę, za wszystkie rozmowy i cenne sugestie. Plan wizyty kolędowej na najbliższy tydzień jest dostępny na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej naszej parafii

9. W NAJBLIŻSZĄ SOBOTĘ 8 STYCZNIA PO MSZY ŚW O GODZ 18.00  MŁODZIEŻ ZAPRASZA  NA KOCERT KOLĘD

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia, radości w podejmowaniu codziennych zmagań, Bożej mocy w trudnych doświadczeniach i odwagi w dawaniu chrześcijańskiego świadectwa.

PLAN KOLĘDY W TYM TYGODNIU 03.01 . Poniedziałek od 15.00 do 21.00 Łoś, ul. Sarenki, ul. Polna, ul. Wiatrowa, , JESZCZE RAZ ul. Bażańcia, -Przepiórki i wszystkie nowe ulice .JEŻELI KTOŚ CHCIAŁBY NAS ZAPROSIĆ W ŁOSIU TO W TYM DNIU PROSIMY O TELEFON.
04.01 wtorek od godz 15.00 .21.00 kolęda Bogatki- ul. Królewska, nr parzyste, ul. Pierwiosnków
05.01 środa . , kolęda od 15.00 Bogatki- ul. Królewska, nr nieparzyste, od nr 1 do nr 149 włącznie / 6 stycznia niema koledy                    07.01.I piątek od 15.00 Bogatki- ul.Anemonów, ul.Malwy, ul.Azalii, ul. Werbeny, ul.Szafirków, ul.Zawilców, ul.Słoneczników, pozostałe rodziny z ul Królewskiej, ul. Modraszki, z ul Książecej ,ul.Polnych Maków, ul Królewska od nr 153 do 187 i nowe ulice / prosimy o telefon/(
08.01 sobota od 10.00 Mieszkowo- ul .Malinowa, ul. Malinowy Gaj, ul.Darniowa, ul.Szklarniowa, Cicha, ul.Traktowa, ul Polnych Bratków. ul. Zdrojowa, Polna, Urocza, ul.Graniczna, ul.Pod Gruszą, ul.Ustronie, ul Karolińska i wszystkie nowe ulice .CZYTAJMY PRASĘ KATOLICKA

///////////////////////////////////////////////////

BOŻE NARODZENIE 25 grudnia 2021 Msza w nocy OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Papież FRANCISZEK "Czym jest Boże Narodzenie­? Czy to tylko choinka? Figurka dziecka, obok którego stoją kobieta i mężczyzna? To jest przede wszystkim Jezus, to są narodziny Jezusa. Zatrzymajcie się na chwilę i pomyślcie o Bożym Narodzeniu jako o przesłaniu pokoju. Życzę wam, wszystkim Bożego Narodzenia z Jezusem, czyli prawdziwego Bożego Narodzenia. Czy to znaczy, że nie możemy jeść? Że nie możemy świętować? Ależ nie, świętuj, jedz wszystko, ale rób to z Jezusem, to znaczy z pokojem w sercu. Wszystkim, którzy mnie słuchają, życzę wspaniałych świąt. Urządźcie przyjęcie, dajcie prezenty, ale nie zapomnijcie o Jezusie! Boże Narodzenie to Jezus, który przychodzi. Jezus, który przychodzi, aby dotknąć twojego serca, Jezus, który przychodzi, aby dotknąć twojej rodziny, który przychodzi do ciebie, do twojego domu, do twojego serca, do twojego życia. Łatwo jest żyć z Jezusem, On bardzo nas szanuje, ale nie zapominajmy o Nim. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich. I módlcie się za mnie." Był to niezwykły wywiad papieża 2021 r .

1. „Dziś się narodził, Chrystus Pan, Zbawiciel” – te słowa wyśpiewaliśmy w psalmie responsoryjnym , wspominając, że dla nas i naszego zbawienia Bóg stał się człowiekiem. To jedna z najważniejszych prawd naszej chrześcijańskiej wiary. Niech czas świętowania tajemnicy obecności Boga wśród nas będzie przepełniony radością, życzliwością oraz dobrocią. Niech wszystkim parafianom i gościom Bóg hojnie udziela swoich darów, umacnia swoim słowem i błogosławieństwem na drogach codzienności. Przez te piękne święta BOŻEGO NARODZENIA zaczynając od PASTERKI chcemy na każdej Mszy sw pomodlić i popatrzeć na nasze rodziny z większą uwagą i miłością. To moja rodzina i mój dom ma przypominać miejsce gdzie się urodziłem i doświadczyłem wielkiej miłości, jak bardzo ważne są wszystkie osoby w mojej rodzinie nie wyłączając naszych kochanych dziadków czy babć. Liturgia "BOŻEGO NARODZENIA "zachęca nas do ufnego zawierzenia naszych rodzin Świętej Rodzinie oraz do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Perykopa ewangeliczna o odnalezieniu Jezusa przez rodziców w świątyni opowiada o relacjach, które łączyły Maryję, Józefa i Jezusa. Rodzice odnaleźli bezpieczeństwo, radość szczęśliwej rodziny i pokój serca, gdy budowali wzajemne więzi na Bogu. Święta Rodzina uczy nas czułej, odpowiedzialnej i ofiarnej miłości, umiejętności słuchania, gotowości do pomocy i nieustannego poszukiwania Bożej woli w codziennym życiu ."CZYTAMY W LIŚCIE NA NIEDZIEL ŚWIĘTEJ RODZINY" Już w tę święto noc na początku naszych spotkań zachęcamy aby odnowić swoje ślubowania małżeńskie , jeżeli nie możemy przyjść w niedziele najbliższą do naszej świątyni razem ze swoja rodziną to uczyńmy to już teraz , dzisiaj aby Boża Dziecina pobłogosławiła nasz dom i naszą miłość małżeńską i rodzicielską. W najbliższą niedziele 26 grudnia a wiec już jutro zapraszamy na Msze św całe rodziny aby odnowić Sakrament Małżeństwa.                                        2. Dziś Msze Święte w naszej świątyni będą sprawowane jeszcze o godz.9.15, 11.45 i o godz 18.00 w Pęcherach o godz 8.00

3. Dzisiejszą uroczystością rozpoczynamy okres Narodzenia Pańskiego, który potrwa do 9 stycznia – do święta Chrztu Pańskiego.                         4. Jutro, w niedzielę 26 grudnia, drugi dzień naszego świętowania i jednocześnie święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Zapraszamy wszystkich serdecznie do świątyni na modlitwę w intencji naszych rodzin, aby były one środowiskiem wzrastania w wierze, nadziei oraz miłości do Boga i ludzi. Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego. Jutro też wspominamy uczelnie Katolickie. Ks Rektor K. U. Lubelskiego napisał list na temat” „ Narodził się Chrystus –przewodnik w drodze ,nauczyciel PRAWDY, dawca życia” CZYTAJMY PRASE AKTOLICKA. Dzisiaj pamiętamy o domu samotnej matki w Chyliczkach im Teresy Strzembosz. Ofiary z Pasterki przeznaczymy częściowo na utrzymanie tego domu.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Uroczystość Bożego Narodzenia 25 grudnia 2021 Msza w dzień OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” – tymi słowami Święty Jan obwieszcza nam tajemnicę narodzin Chrystusa. Dziś, w uroczystość Narodzenia Pańskiego, pochylamy się nad tajemnicą Boga, który dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Niech to wydarzenie napełnia nas radością i Bożym światłem. Wszystkim parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania, otwartości na przychodzącego Pana i Jego moc. Niech Bóg udziela wam obficie swoich darów, wspomaga swoim słowem i błogosławieństwem na drogach codzienności. Liturgia "BOŻEGO NARODZENIA "zachęca nas do ufnego zawierzenia naszych rodzin Świętej Rodzinie oraz do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. „Św. Jan Paweł II określił rodzinę jako pierwszą i podstawową drogę Kościoła (LdR 2). Rodzina jest w wymiarze ogólnospołecznym i religijnym najstarszą, powszechną i naturalną wspólnotą, która funkcjonuje we wszystkich kulturach. Można stwierdzić, że jest ona najcenniejszym dobrem ludzkości (FC 1). Rodzina stanowi egzystencjalny horyzont człowieka i w niej rodzą się życiowe powołania. Pełne oddania życie w rodzinie zgodnie z zamysłem Boga jest drogą prowadzącą do zbawienia. Pomimo kryzysu życia rodzinnego pragnienie trwałej miłości małżeńskiej i bezpiecznej rodziny jest wciąż zapisane głęboko w sercu człowieka.” CZYTAMY W LIŚCIE NA NIEDZIEL ŚWIĘTEJ RODZINY" Dzisiaj też pierwszego dnia Bożego Narodzenia zachęcamy aby odnowić swoje ślubowania małżeńskie , jeżeli nie możemy przyjść jutro do naszej świątyni razem ze swoja rodziną to uczyńmy to już teraz , dzisiaj aby Boża Dziecina pobłogosławiła nasz dom i naszą miłość małżeńską i rodzicielską. Jutro zapraszamy na Msze św całe rodziny aby odnowić Sakrament Małżeństwa. W czasie każdej Mszy sw będzie jutro odnowienie naszych przyrzeczeń małżeńskich. 2. Msze Święte w naszej świątyni będą sprawowane jeszcze o godz. 9.15,11.45 i 18.00

3. Dzisiejszą uroczystością rozpoczynamy okres Narodzenia Pańskiego, który potrwa do 9 stycznia – do święta Chrztu Pańskiego. Jutro ofiary przeznaczymy na KUL i wszystkie uczelnie katolickie w naszej  archidiecezji warszawskiej.

4. Jutro, w niedzielę, 26 grudnia, drugi dzień naszego świętowania i jednocześnie święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Zapraszamy jeszcze raz wszystkich serdecznie do świątyni na modlitwę w intencji naszych rodzin, aby były one środowiskiem wzrastania w wierze, nadziei oraz miłości do Boga i ludzi. Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego. CZYTAJMY PRASE AKTOLICKA

////////////////////////////////////////////////////////////////////

NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA 26 grudnia 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś, w ostatnią niedzielę roku kalendarzowego, obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Naszą modlitwą otaczamy wszystkie rodziny, aby wzrastały w świętości, aby były środowiskiem umacniania wiary, nadziei i miłości oraz troski o każdego, szczególnie starszych i przeżywających życiowe trudności. Liturgia "BOŻEGO NARODZENIA szczególnie dzisiaj jeszcze raz powtarzamy "zachęca nas do ufnego zawierzenia naszych rodzin Świętej Rodzinie oraz do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. „ Bł. kard. Stefan Wyszyński wielokrotnie wzywał rodziny, aby były silne Bogiem, gdyż tylko wówczas będą zdolne pokonać trudności i przetrwać nawet największe życiowe burze. Znaczenie rodziny staje się w pełni zrozumiałe dopiero w powiązaniu z Bożym Narodzeniem i osobą Jezusa Chrystusa….Jezus wzrastał w Nazarecie w zaciszu środowiska domowego, wśród codziennych zajęć, modlitwy i kontaktów z sąsiadami. Jego rodzina przyjęła i strzegła Go z miłością, wprowadzała w życie w posłuszeństwie wobec tradycji religijnej i towarzyszyła Mu aż do osiągnięcia dojrzałości i rozpoczęcia publicznej działalności. W rodzinie Jezus czynił postępy w mądrości, w latach i łasce u Boga i u ludzi (Łk 2,52). CZYTAMY dzisiaj W LIŚCIE NA NIEDZIELE ŚWIĘTEJ RODZINY"

2. Jutro, 27 grudnia, obchodzimy święto Świętego Jana, Apostoła i Ewangelisty. Obrzęd błogosławieństwa wina podczas Mszy Świętej o godz.18.00

3. We wtorek, 28 grudnia, przypada liturgiczne święto Świętych Młodzianków. Tego dnia będziemy się modlić szczególnie za dzieci nienarodzone oraz niemowlęta.

4. W piątek, 31 grudnia, ostatni dzień roku kalendarzowego. Nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne po Mszy Świętej o godz.18.00. Za publiczny śpiew hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

5. W sobotę, 1 stycznia, przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Przez wstawiennictwo Bogurodzicy będziemy modlić się o pokój na świecie oraz wypraszać Boże błogosławieństwo na Nowy Rok 2022. Za publiczny śpiew hymnu „O, Stworzycielu, Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny. Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego. Przypominamy, że tego dnia obowiązuje nas uczestnictwo we Mszy Świętej i powstrzymanie się od prac niekoniecznych (święto nakazane). Jest to jednocześnie pierwsza sobota miesiąca.

6. Od jutra 27.12 rozpoczniemy wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Zaczynamy kolędę o Łosia ul Spółdzielczej od godz 15.00 w soboty kolęda od godz 10.00 .Porządek kolędy jest wydrukowany na stoliku przy drzwiach wyjściowych .Będzie to okazja do wspólnej modlitwy z domownikami oraz rozmowy na tematy wiary oraz bieżących spraw duszpasterskich.

Plan wizyty kolędowej jest dostępny na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej naszej parafii. W najbliższym tygodniu odwiedzimy rodziny w Łosiu: 27.12 poniedziałek . od 15.00 Łoś- ul .Spółdzielcza, Puszczyka, Skowronków, Sikorki, Sosnowa., Spacerowa , Zielona /28/ , ul. Biała, ul. Sowia , Biała, Bajeczna, Gandolfa, Słowików i zaraz Cicha
28.12 wtorek od 15.000 Łoś-ul.6 Września, ( za prażmowska też ul 6 września ) ul .Kwiatowa, ul .Leśna, ul .Kuropatwy ul. Zajęcza, Sadowa, Ogrodowa. Przylesie, Lawendowa, Bajeczna, Bażańcia
29.12 środa od 15.00 Łoś- ul. Prażmowska, Al. Gwiazd , Al. Cykady, Al. Lipowa, Parkowa, Kalinowa, Sosnowa
30.12 czwartek .od 15.00 do 17.00 Łoś-ul. Podleśna .,ul. Kukułki., ul Chabrowa ,ul. Sołecka., ul. Tarczyńska / 31 w piątek nie ma koledy/

W tym tygodniu patronują nam: - poniedziałek, 27 grudnia - Święty Jan Apostoł, brat Świętego Jakuba Większego, umiłowany uczeń Jezusa, autor Ewangelii, Księgi Apokalipsy oraz trzech listów; - wtorek, 28 grudnia – Święci Młodziankowie, dzieci zamordowane z rozkazu Heroda po narodzinach Zbawiciela. CZYTAJMY PRASE KTOLICKĄ.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////

PLAN KOLĘDY W NASZEJ PARAFII 2021/2022 PARAFII SW. ROCHA W JAZGARZEWIE w dni powszednie od godz. 15.00 do 21.30 w soboty od 10.00 Prosimy o przygotowanie wody święconej, kropidła, krzyżyka, świecy i Pisma Św. Dzieci prosimy o przygotowanie zeszytów od religii, prosimy aby na kolędzie była obecna cała rodzina. (proszę dzwonić do ks prob na tel 602 108 026 "Rodzina zawsze była mocą narodu, bo jest ona kolebką, Betlejem dla narodu. Naród będzie jutro taki, jaką dzisiaj jest rodzina." -Błogosławiony Stefan Kard Wyszyński, "Na szlaku Tysiąclecia".

 PROGRAM KOLĘDY 2021/2022

27.12 poniedziałek . od 15.00 Łoś- ul .Spółdzielcza, Puszczyka, Skowronków, Sikorki, Sosnowa., Spacerowa , Zielona 28  , ul. Biała, ul. Sowia , Biała, Bajeczna, Gandolfa, Słowików i zaraz Cicha
28.12 wtorek od 15.000 Łoś-ul.6 Września tylko ul 6 września na 2023 r/, ( za prażmowska też ul 6 września ) ul .Kwiatowa, ul .Leśna, ul .Kuropatwy ul. Zajęcza, Sadowa, Ogrodowa. Przylesie, Lawendowa, Bajeczna
29.12 środa od 15.00 Łoś- ul. Prażmowska, Al. Gwiazd , Al. Cykady, Al. Lipowa, Parkowa, Kalinowa, Sosnowa
30.12 czwartek .od 15.00 do 17.00 Łoś-ul. Podleśna .,ul. Kukułki., ul Chabrowa ,ul. Sołecka., ul. Tarczyńska
03.01 . Poniedziałek od 15.00 do 21.00 Łoś, ul. Sarenki, ul. Polna, ul. Wiatrowa, , ul. Bażańcia,-Przepiórki i wszystkie nowe ulice.TEGO DNIA W ŁOSIU MOZNA DODATKOWO ZAPROSUĆ NA KOLĘDĘ TEL 602 108 026
04.01 wtorek od godz 15.00 .21.00 kolęda Bogatki- ul. Królewska, nr parzyste, ul. Pierwiosnków
05.01 środa . , kolęda od 15.00 Bogatki- ul. Królewska, nr nieparzyste, od nr 1 do nr 149 włącznie
6 stycznia w czwartek nie ma kolędy Objawienie Pańskie/

07.01.I piątek od 15.00 Bogatki- ul.Anemonów, ul.Malwy, ul.Azalii, ul. Werbeny, ul.Szafirków, ul.Zawilców, ul.Słoneczników, pozostałe rodziny z ul Królewskiej, ul. Modraszki, z ul Książecej ,ul.Polnych Maków, ul Królewska od nr 153 do 187 i nowe ulice / prosimy o telefon/(*NOCNA ADORACJA WIECZÓR UWIELBIENIAO GODZ 21.00
08.01 sobota od 10.00 Mieszkowo- ul .Malinowa, ul. Malinowy Gaj, ul.Darniowa, ul.Szklarniowa, Cicha, ul.Traktowa, ul Polnych Bratków.ul.Zdrojowa, Polna, Urocza, ul.Graniczna, ul.Pod Gruszą, ul.Ustronie, ul Karolińska i wszystkie nowe ulice

10.01 poniedziałek od 15.00Antoninów- ul. Złotych Piasków, ul .Dobrych Sąsiadów ul. Radomska i wszystkie nowe ulice

11.01 wtorek . od 14.00 Wola Gołkowska.ul Gościniec-/lewa i prawa strona /od Sióstr do p.Kowalskich do ronda od godz 14.00
12.01 środa . od 15.00 Wola Gołkowska , ul.Fantazyjna, ul.Piesza, ul Turystyczna , Jemioły, Sielankowa, ul.Czarowna, ul Gościniec od ronda ( od rodziny p. Kowalskich ) do końca w kierunku Jazgarzewa , Polnej Brzozy i ul Przy Akacjach/
13.01 czwartek od 15.00 ul.Kolonia -, ul.Jeżynowa ,ul.Krótka, ul.Dzikiej Mięty, ul.Żurawinowa, ul Liryczna
14.01 Piątek . od 10 .00 Robercin- ul.Podskarbińska, ul.Hetmańska, ul.Orzechowa, ul. Wierzbowa ,Motocyklistów,
15.01 sobota .od 15.00 Wola Gołkowska- ul.Rybna, ul.Błękitnego Motyla, ul.Jemioły, ul.Płaczącej Wierzby ,ul.Karolińska,
17.01 poniedziałęk .od 15.00Gołków- ul.Zielonawszystkie nowe ulice
18.01 wtorek od 15.00 cała i ul.Ceramiczna, ul.Ceglana, ul.Małego Stawu i Dużego Stawu,
19.01 środa od 15.00 Grochowa- ul.Zb. Pawlaka, ul Słoneczników
20.01 czwartek .od 15.00 Piskórka- ul.Jagodowa, ul.Świerkowa, ul.Główna, ul.Słoneczna, ul. Polna, ul.Akacjowa,ul.Podleśna,ul.Brzozowa, ul.Krótka, ul.Cedrowa, ul.Klonowa,ul. Sosnowa,i wszystkie nowe ulice
21 .01 piątek od 15.00 Pęchery-ul.Boczna, ul.Cietrzewia ,ul.Pawlaka

22.01 Sobota .od 10.00 ul.Gołkowska za mleczarnią/za torami
24.01 poniedziałek .od 15.00 ul.Gołkowska od mleczarni do świetlicy /stara wieś-/lewa i prawa strona.
25 .01 wtorek ..od 15.00 Gołków- ul.Gołkowska od świetlicy do krzyżówek do ul Głównej -lewa strona idąc od kościoła-prawa strona
26 01 środa .od 15.00 od krzyżówek Gołków-ul.Gołkowska,ul.Pod Bateriami, ul. Lipowa
27.01 czwartek od 15.00 od krzyżówek w kierunku Zalesia Dolnego.ulice boczne Hajduczka- ul.Szaniec,ul.Soroki-3 rodziny, ul.Oleńki Bilewiczównej-, ul.Bohuna, ul.Kietlinga, ul.Trylogii i wszystkie ulice nowe.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    28.01 piątek . od 15.00 Gołków- ul. 11 Listopada- ul.Kmicica, ul.Główna-- od krzyżówek do torów, ul. Wołodyjowskiego
29.01 sobota od 10.00 Gołków- ul.Wenedów, ul Kirkora,ul. Kordiana, ul.Aliny, ul Gwalberta
31.02 poniedziałek .od 15.00 Gołków-ul.Ląkowa-, ul.IV Pułku Ułanów, ul.Jazdy Polskiej i wszystkie nowe ulice
01.02 wtorek od 16.00 Wólka Kozodawska - ul.Pogodna – i ul Gruszek i Jabluszek
02.02 środa . od 15.00 Wólka Kozodawska ,ul.Zaciszna, ul.Dworkowa, ul.Krokusowa.
03 02 I czwartek kolęda od 15.30.Wólka Kozodawska - ul.Familijna, ul.Serdeczna ,                                                                                                                                                                                                          04.02 I piątek od 15.00 Jesówka i ul Źródlana,ul.Blasku Księżyca, ul.Czapli ,Cyraneczki ,ul.Dzikich Gęsi, ul.Niedzwiedzia, ul.Leśnych Malin ul.Orlika,ul.Ptasia,ul.Zimorodka, ul.Konika Polnego, ul.Leśnej Polany, ul .Lisia ,Łosia, Niedźwiedzia, Żbika, Myśliwska, Łowiecka ,Rysia, Borsuka, NOCNA ADORACJA OD 18.00 WIECZÓR Uwielbienia 21.00
05.02. I sobota .od 10.00 Wólka Kozodawska-ul.Zielonej Łąk, ul.Dzikie Pola ul.Bociana Białego, ul.Białej Róży, i wszystkie nowe ulice
07.02 poniedziałek .od 16.00 Wólka Kozodawska-ul.Czarodziejska, ul.Bukietowa,ul.Polnych Kwiatów ,ul.Bajkowych Domków, ul.Wichrowa.,                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               08.02 wtorek od 15.00 ul.Herbacianej Róży, ul.Zaciszna, ul.Bukietowa, ul.Rajskich Ogrodów, ul.Szparagowa
09.02 środa .od 10.00 Wólka Kozodawska- ul.Porannej Rosy, ul Szczęśliwa
10 .02 czwartek .od 15.00 Łbiska- ul Bolesława Chrobrego--tylko lewa strona idąc od kościoła,ul.Wł. Jagiełły, ul.Królowej Marysieńki, ul.H.Walezego, ul.Zyg.Starego, ul.Wł. Łokietka po lewej stronie
11.02.piątek .od 15.00 Łbiska-ul.B.Chrobrego-tylko prawa str.idąc od Jazgarzewa,ul. 15 sierpnia, ul.Piastowska-, ul.Królowej Bony, ul.Żeligowskiego- , _ul.Zyg. Starego i Wł. Łokietka po prawej str. oraz ul.Zygmunta III Wazy
12.02 sobota .od godz 10.00 Jazgarzew-ul.Szkolna nr nieparzys.,ul.Ruciana,ul.Przebiśniegów, ul.Runa Leśnego
14 02 poniedziałek Jazgarzew- ul.Szkolna wszystkie nr parzyste od g 10.00
15.02 wtorek od 15.00 Jazgarzew-ul.Górna i Wólka Pecherska
16.02 środa .od 15.00 Jazgarzew-ul.Główna-w kierunku Bogatek,ul.Błękitna,ul.Rajska, ul.Pasikoników
17.02 czwartek .od 15.00 Jazgarzew-ul. Leśna- wszystkie nr tylko po prawej str. idąc od kościoła ul.Gajowa, ul.Amarantowa                                                                                                                                    18.02 piątek od 15.00-ul. Leśna po lewej str. idąc od kościoła
19.02 sobota . od 10.00 ul. Główna w Jazgarzewie do kościoła zakończenie KOLĘDY
NA ZAPROSZENIE w PONIEDZIAŁĘK 21 luty od godz.10 .00 do 21.00 na tcl. 602 108 026/ PROSIMY WYBRAĆ GODZINĘ I ZADZWONIĆ.
/proszę zadzwonić 602 108 026/ teraz przed kolędą jeżeli nie ma państwa ulicy / wpisano dn 17 listopad 2021 r Ks Prob

" LUDZIE NIE CZEKAJĄ NA NASZE PREZENTY ALE NA TO ABYŚMY ICH ODWIEDZILI I SERDECZNIE POROZMAWIALI."sam o tym się przekonałem w tym tygodniu kiedy zawiozłem  skromny prezent i nie zastałem tej osoby " nie chodzi o prezenty ale o naszą życzliwość i rozmowę" x wz dn 21.12.2021 r

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU 19 grudnia 2021 "

"........W perspektywie dzisiejszego Słowa Ewangelii możemy zrozumieć, że każdy z nas jest przewidziany w Bożych planach. Bóg powierza misję do wypełnienia. Jest to misja całego naszego życia. Pierwszym jej etapem jest przygotowanie drogi naszego myślenia i postępowania na przyjęcie przychodzącego Chrystusa, a następnie pomoc innym w przygotowaniu ich osobistej drogi na przyjęcie Zbawiciela. Bóg pragnie posyłać nas wszystkich do dawania świadectwa o Jego miłości, a szczególnie do tych, którzy najbardziej potrzebują Jego miłosierdzia.

Komentarze zostały przygotowane przez ks. dr Leszeka Rasztawickiego

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś czwarta – ostatnia niedziela Adwentu. Wykorzystajmy te kilka dni adwentowego oczekiwania na duchowe przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Modlimy się, aby nasza gorliwość wzrastała w miarę zbliżania się święta oraz abyśmy godnie obchodzili tajemnicę narodzin Syna Bożego (modlitwa po Komunii).

2. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św o godz.18.00 Przez cały tydzień Nowenna do Dzieciatka Jezus po Mszy sw o godz 18.00

3. Do piątku włącznie zapraszamy codziennie na Msze Święte roratne o godz.7.00

4. W piątek, 24 grudnia, wraz z bliskimi zasiądziemy przy wigilijnym stole. Zadbajmy o religijny wymiar tej wieczerzy. Niech towarzyszy nam modlitwa, czytanie fragmentu Ewangelii Świętego Łukasza o narodzeniu Chrystusa, łamanie opłatkiem oraz śpiew kolęd. Zachowajmy tradycyjny postny charakter wieczerzy. Niech będzie to czas rodzinnego spotkania, przepełniony życzliwością, dobrocią, a także okazja do pojednania w naszych małych wspólnotach. Pamiętajmy w modlitwie także o tych, których w tym roku przy stole wigilijnym zabraknie. Ważne abyśmy już dzisiaj zapragnęli być razem jako chrześcijanie w jednej rodzinie mimo niezrozumienia , wieku czy niepowodzenia. Trudno na tej Mszy sw pomyśleć abyśmy wszyscy zasiedli przy jednym stole i podzielili się opłatkiem. Zwróćmy naszą uwagę w naszej rodzinie na osoby starsze czy niepełnosprawne a może osoby z innej kultury, konieczne jest aby nikt w naszym domu nie czuł się zapomniany czy opuszczony. Jesteśmy jedną bożą rodzina. Jest taki zwyczaj , że zostawiamy wolne miejsce przy stole wigilijnym ale niestety często jest tak , że nasze furki i bramy są dobrze zamknięte i nikt choćby chciał do nas się nie dostanie. Dobrze jest trochę wcześniej o tym pomyśleć i zaprosić samemu samotna osobę do naszego stołu.

5. Świętowanie tajemnicy narodzenia Pańskiego rozpoczniemy Mszą o północy, zwaną Pasterką. Pół godziny wcześniej serdecznie zapraszamy na celebrację godziny czytań, aby wspólnie śpiewając psalmy, oczekiwać przyjścia Pana. Pozostałe Msze Święte w dzień Narodzenia Pańskiego o godz. 9.15 , 11.45 i 18.00

6. W najbliższą niedzielę, 26 grudnia, w drugi dzień świąt, przypada święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Msze Święte będą sprawowane w naszej świątyni według stałego porządku. /7.30, 9.15 ,11.45 i 18.00/

7. W zakrystii są jeszcze do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pobłogosławione opłatki na stół wigilijny  możemy nabyć u pana organisty. 

8.“Bądź chrześcijaninem, uczniem Chrystusa” –  Ks Kard K. Nycz  poprosił, by przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju było okazją do dzielenia się pokojem i modlitwy o niego. – Chciejmy modlić się i prosić, żeby Betlejemskie Światło Pokoju przyniosło upragniony pokój, który wszystkim nam jest potrzebny . Dzisiaj  po Mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju mogą otrzymać także mieszkańcy naszej parafii.Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 roku. Patronują jej skauci z Austrii. Przewożą do swojego kraju płomień z groty betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem “Płomień Nadziei"

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy otwartości na przychodzącego Pana, posłuszeństwa Jego zbawczej woli oraz gorliwego wypełniania codziennych obowiązków.

9.Kolędę chcemy rozpocząć 27 grudnia w poniedziałek w Łosiu od godz 15.00 . Te rodziny które mają pewne lęki czy obawy informujemy , że nie obrazimy się na nikogo jeżeli ktoś nam nie otworzy swego domu albo spotka się z nami tylko przy furtce.

10. Przypominamy dzisiaj o spotkaniu rodziców dzieci komunijnych i rodziców młodzieży przed bierzmowaniem. Drodzy rodzice uwierzmy w to , że bez naszego zaangażowania nasze dzieci nie uwierzą i nie przeżyją tej uroczystości owocnie.

11. Zmarłym, którzy w ostatnim czasie przeszli do domu Ojca, wypraszajmy dar życia wiecznego i nie zapominajmy o tych naszych braciach i siostrach którzy teraz przeżywają czas żałoby i smutku. ZABIERZMY ZE SOBĄ PRASĘ KATOLICKĄ

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU 12 grudnia 2021 REKOEKCJE ADWENTOWE  DO 11 DO 15 GRUDNIA. SPOWIEDŹ WE WTOREK

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

So 3,14-17 Bóg jest wśród swojego ludu

Flp 4,4-7 Pan jest blisko

Łk 3,10-18 Zapowiedź nowego chrztu

Kościół przypomina nam o miłości Boga, który zesłał na ziemię swego Syna. Jest to powód do radości niezmąconej, którą mamy odkrywać pośród trudów i zmagań. Czym jest radość i jak należy ją rozumieć, by nie pomylić jej z płytką wesołością, zabawą czy dobrym humorem? Prawdziwa radość jako dar Ducha Świętego pochodzi z czystości serca. Zdobywa się ją przez pobożną modlitwę. Jej owocami są: gorliwość i troskliwość, nastawienie oraz gotowość duszy i ciała do pełnienia z radosnym duchem wszelkiego dobra. Aby odkryć radość, musimy najpierw dostrzec wartość naszej codzienności oraz podjąć pracę nad swoimi wadami. Do tego prowadzi nas życie i nauczanie Jana Chrzciciela.

Wsłuchani w słowo Boże odkrywajmy radość z bliskości Pana.

PROPOZYCJA PIEŚNI

Na wejście: Marana tha (Ex., s. 329)

Niech się radują (S., s. 24)

przygotowanie darów: Raduj się, ziemio (Ex., s. 341)

Na Komunię: Przyjdź do nas, przyjdź (Ex., s. 340)

Na uwielbienie: Radośnie Panu hymn śpiewajmy (S., s. 866)

Na zakończenie: Pan blisko jest (Ex., s. 453)

S. – ks. J. Siedlecki, Śpiewnik kościelny, wyd. 41, Kraków 2016.

Ex. – Exultate Deo, wyd. 10, Kraków 2010.

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU 12 grudnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś trzecia niedziela Adwentu, od pierwszych słów antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu (…)” nazywana po łacinie „Gaudete”. Słowa te zostały zaczerpnięte z Listu Świętego Pawła do Filipian i wyrażają adwentową radość z bliskości Pana. Podkreśla ją również stosowany dziś różowy kolor szat liturgicznych. W naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje adwentowe ktore prowadzi O. Rafał Karmelita z Czernej. Spotkania rekolekcyjne dzisiaj o godz 7.30 , 9.15 , 11.45  , 16.30 i 18.00 w Pęcherach o godz 8.00 ,  wtygodniu spotkamy sie w  naszej świątyni poniedz. , wtorek i środę o godz 9.15-roraty , 16.30  -dzieci , 18.00 i 19.00, w Pęcherach 11.00  w Robercinie godz 17.15 SPOWIEDŹ WE WTOREK OD GODZ 8.30 I PO OBIEDZIE OD GODZ  16.00   do 20.00 Prosimy o modlitwę w intencji rekolekcji i naszego ojca Rafała Rekolekcjonisty.

2. Dzieci komunijne z klas III NA SUMIE O GODZ 11.45  otrzymają kolejne pamiatki I Komunii św medalik i książeczkę do nabożeństwa. Za tydzień 19 Za tydzień  w niedziele spotkanie rodziców  przed bierzmowaniem po Mszy sw  o godz 9.15 i  rodziców dzieci komuninych po Mszy sw o godz 11.45

3. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Będziemy wypraszać Bożą pomoc, aby nasze rodziny były środowiskiem wzrostu wiary, nadziei i miłości.

4. Jutro, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny.

5. Od piątku, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część Adwentu, która stanowi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. To także dzień 85. urodzin papieża Franciszka. Pamiętajmy w naszej modlitwie o następcy Świętego Piotra i wypraszajmy obfitość Bożych darów w prowadzeniu owczarni Chrystusowej

6.Kolejny raz z Groty Narodzenia Pańskiego sztafetą wyruszyło Betlejemskie Światło Pokoju jako znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Ze Światłem kolejny rok przychodzą jazgarzewscy harcerze - Światło będzie można przyjąć w niedzielę 19 grudnia po Mszach św o 9.15, 11.45 i 18.00. Kto może zapraszamy ze swoim lampionem."

7. Zmarła nasza parfianka p. Jadwiga Jakubowska z Wólki Kozodawskiej . Pogrzeb p. Jadwigi będzie  w środę 15 grudnia o godz 14.00

8. Po Mszach Świętych można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy. Prosimy  też o dary miłosierdzia dla ubogich.                                                                                                                                                                                                               9.Dzisiaj po Mszach św wspieramy także akcje charytatywną naszych dzieci ze szkoły w Jazgarzewie , chodzi o prace ręczne które są na stoliku przy drzwiach wysciowych , ciasteczka  i smaczne wypieki  .....

10. U pana organisty  są także pobłogosławione opłatki na stół wigilijny.

11. Pasterka w naszej w naszej świątyni jak zawsze o godz 24.00. Przycbodzimy pół godziny wcześniej. W Pęcherach pasterka o godz 22.00             

12.Kolęde rozpoczniemy  27 grudnia  w Łosiu od godziny 15.00 Kapłani pracujacy  w naszej parafii są po trzech szczepionkach.

13. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy Bożej radości oraz doświadczenia tego, że Bóg jest z nami i nieustannie się o nas troszczy.

14.W tym tygodniu patronują nam: - poniedziałek, 13 grudnia – Święta Łucja (ok. 281-304), dziewica i męczennica; - wtorek, 14 grudnia - Święty Jan od Krzyża (1542-1591), karmelita, mistyk i doktor Kościoła. PRASA CZEKA NA NAS NA STOLIKU PRZY DRZWIACH WYJŚCIOWYCH.

////////////////////////////////////////////////////

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU 12 grudnia 2021

MSZA Z UDZIAŁEM DZIECI

3. tydzień Adwentu – kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin.

WPROWADZENIE

Gaudete in Domino semper! To pierwsze słowa cytatu w języku łacińskim, które tłumaczymy na język polski: „Radujcie się zawsze w Panu!”. Trzecia niedziela Adwentu jest nazywana niedzielą Gaudete, czyli Radości. Bóg bardzo nas kocha i pragnie, abyśmy byli szczęśliwi tutaj na ziemi i kiedyś w wieczności. W czasie przygotowania do Bożego Narodzenia przyszliśmy na niedzielną Mszę Świętą i tworzymy jedną rodzinę. Dzisiaj rozpoczynają się dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin, aby zawsze panowała w nich radość, która pochodzi od Pana Boga.

Nasze grzechy nas smucą i przeszkadzają osiągnąć prawdziwą radość, dlatego prośmy łaskawego Boga, aby oczyścił nas z wszelkiego zła:

K. Zmiłuj się nad nami, Panie.

W. Bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie.

K. Okaż nam, Panie, miłosierdzie swoje.

W. I daj nam swoje zbawienie.

K. Niech się zmiłuje nad nami Bóg wszechmogący…

MODLITWA POWSZECHNA

Panu Bogu, który jest źródłem naszej radości, przedstawmy nasze prośby:

Panie Boże, zsyłaj Ducha Świętego na naszego papieża N., aby przez swoje nauczanie przygotowywał serca ludzi na spotkanie ze Zbawicielem. Ciebie prosimy…

Panie Boże, wspieraj rządzących, aby ustanawiali prawa, które pozwolą w rodzinach rozwijać chrześcijańskie wartości.

Panie Boże, miej w opiece rodziny, aby w codziennej wspólnej modlitwie znajdowały siłę do pokonywania trudności.

Panie Boże, porusz sumienia mężczyzn i kobiet, którzy żyją w grzechu, aby nie lękali się zawrzeć małżeństwa sakramentalnego.

Panie Boże, daj radość życia wiecznego wszystkim zmarłym, szczególnie dzieciom, które się nie narodziły.

Panie Boże, pozwól naszej wspólnocie, zgromadzonej na świętej wieczerzy, cieszyć się dobrym zdrowiem i pokojem serca.

Wszechmogący Boże, Ty stworzyłeś każdego człowieka na swoje podobieństwo. Dziękujemy za naszych rodziców i nasze rodziny, w których powołałeś nas do życia. Przez Chrystusa, Pana naszego.

SŁOWO PRZED ROZESŁANIEM

Pan Bóg stworzył nas z miłości i pragnie, abyśmy byli szczęśliwi. Niedziela Gaudete jest okazją do dzielenia się radością w naszych rodzinach i do dawania dobrego świadectwa o Panu Jezusie przed ludźmi. Fundacja Lux Veritatis zrealizowała film biograficzny poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu pt. Nędzarz i Madame. Obraz ten wszedł do kin 12 listopada br. w 32. rocznicę kanonizacji brata Alberta. Prosimy o zachęcamy wiernych do obejrzenia tego filmu.

DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ
„BÓG VS CIERPIENIE”?

Przełam swoje schematy myślenia, wyzwól Boga ze sprawczej roli w cierpieniu, oczyść swój umysł, przyjmij postawę otwartości i poznaj uwalniająca prawdę na temat cierpienia

Zbliż się do osiągnięcia dojrzałej postawy wobec cierpienia, pozbądź się fałszywych przekonań o tym, że cierpienie pochodzi od Boga lub że Bóg stał się obojętny na Twoje cierpienie

Spróbuj oczami Boga, a nie człowieka, przyjrzeć się cierpieniu i jego źródłom. Znajdź sposoby na szukanie radości, które przynosi Jezus

Czytaj gdziekolwiek jesteś! Książka dostępna także w wygodnej wersji E-BOOK – epub i mobi

OD AUTORA:

Serdecznie zapraszam Cię do zmierzenia się z tematem, który dotyka każdego człowieka i z którym jako ksiądz i psycholog ja też jestem konfrontowany w tysiącach rozmów z ludźmi wierzącymi i niewierzącymi w Boga. Tym tematem, od którego nikt z nas nie ucieknie, jest cierpienie.

Książkę tę przygotowaliśmy z Wydawcą w taki sposób, by mogła posłużyć jako Twoje osobiste rekolekcje. Po każdym z rozdziałów proponuję ćwiczenia, które składają się z refleksji nad własnym życiem, krótkiej modlitwy i medytacji w odniesieniu do Boga.

Głęboko wierzę, że PRAWDA na temat źródeł cierpienia i roli Boga w tym temacie okaże się dla wielu zaskoczeniem, uwolnieniem, a może nawet uratuje komuś życie.

Z serca Ci błogosławię,
ks. Marek Dziewiecki

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU   

5 grudnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś druga niedziela Adwentu. Trwamy w radosnym czasie oczekiwania na spotkanie z Panem. Jednocześnie już po raz 22. obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wpieramy modlitwą wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. Po Mszy Świętej możemy także wesprzeć naszych braci i siostry na Wschodzie ofiarą do puszek.

2. Jutro, w poniedziałek, 6 grudnia, w liturgii przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa. To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami. Niech nie zabraknie życzliwości i dobroci wobec wszystkich, szczególnie najbardziej potrzebujących. Dzieciom tym bardzo małym i większym życzymy aby św Mikołaj o nich nie zapomniał ale też i dorosłym życzymy aby umieli pomagać tak jak prawdziwy św Mikołaj niewidocznie / nie reklamując swojej osoby

3. W środę, 8 grudnia, będziemy obchodzili uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu Kościół upamiętnia tajemnicę Maryi, która jako jedyna z ludzi została poczęta bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta prawda wiary towarzyszy Kościołowi od samego początku. Dzisiaj jej wyrazem jest także śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W naszej świątyni Msze Święte tego dnia o godz. 7.00 i 18.00

4. Dzieci komunijne z klas III za tydzień /12.12./w czasie rekolekcji na Mszy sw o godz 11.45 otrzymają pamiątki pierwszej komunii sw medalik i książeczkę – modlitewnik.

5. Msze Święte roratne sprawowane są codziennie o godz. 7.00 Serdecznie zapraszamy! Zabierzmy ze sobą lampiony.

6. Zachęcamy także do korzystania ze spowiedzi świętej. Codziennie kapłani posługują w konfesjonale przed Msza Świętą. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnie dni Adwentu.

7. Po Mszach Świętych można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy. Caritas przyjmuje chętnych aby przygotować paczkę na święta dla dzieci z rodzin ubogich . Te osoby które chcą wesprzeć konkretną rodzinę mają się zgłosić do Caritasu. Caritas, podobnie jak w poprzednich latach, poza paczkami żywnościowymi dla osób potrzebujących, organizuje akcję zakupu prezentów gwiazdkowych dla dzieci z ubogich rodzin. Parafian, którzy zechcą wesprzeć tę akcję, zapraszamy do stoiska Caritasu przy wyjściu. Można zakupić prezent dla konkretnego dziecka lub złożyć datek pieniężny. Za wszelkie formy wsparcia serdecznie dziękujemy. 

8. Jutro (6.12) po Mszy św o godz 18 zapraszamy wszystkich przedstawicieli małych grup parafialnych na spotkanie Grupy Synodalnej . Pytania do  dialogu są przygotowane na pierwszej stronie internetowej naszej parafii.

 W środe  Różaniec za zmarłych o godz 17.00 i Msza św o godz 18.00

9. Już za tydzień 11 grudnia zaczynamy w sobotę o godz 18.00 rekolekcje adwentowe które poprowadzi O. Rafał Karmelita z Czernej. Prosimy o modlitwę w tej intencji i pomoc w rozniesieniu programu rekolekcji i programu kolędy. Chodzi o takie wioski jak Antoninów, Mieszkowo , Wola Gołkowska , Robercin , Grochowa , Piskórka czy Jesówka, Łoś czy Bogatki i wszystkie rodziny z naszej parafii.W najbliższą niedzile 12 grudnia bedzie dodatkowa Mszaśw o godz 16.30. Kolęde wnaszej parafii  chcemy rozpocząć zaraz po świętach. Kapłani pracujący w naszej parafii są już po trzeciej szczepionce.

10.Pamiętajmy grozi nam zamazywanie świat Bożego narodzenia nie ma Bożego Narodzenia jest tylko choinka , ciasteczka , prezenty i zabawa ale ani słowa o tym ,że naprawdę narodził się nam Zbawiciel , -tak działa współczesna reklama i walka z naszą wiara i kulturą chrześcijańską. Wszystko - tylko nie JEZUS.

11.Organizatorzy akcji charytatywnej z naszej szkoły w Jazgarzewie zapraszają nas 12 GRUDNIA W NIEDZIELE przy kościele i szkole do mobilnej kawiarenki i stolika ze słodyczami i świątecznymi rękodziełami .od 9.00 do 13.00

12. Wszystkich parafianom i gościom, a szczególnie solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w miłości ku Bogu, który uczynił dla nas wielkie rzeczy, oraz opieki Niepokalanej.

13. W tym tygodniu prosimy o pomoc w przygotowaniu paczek na święta dla rodzin ubogich. Dary możemy przynosić do kościoła

W tym tygodniu patronuje nam:

- wtorek, 7 grudnia – Święty Ambroży (ok. 339-397), biskup Mediolanu, wybitny teolog, obrońca Bożej nauki i doktor Kościoła. CZYTAJMY PRASĘ KATOLICKĄ.

////////////////////////////////////////////////////////////

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU 5 grudnia 2021

MSZA Z UDZIAŁEM DZIECI

Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

WPROWADZENIE

Jesteśmy coraz bliżej Bożego Narodzenia – dzisiaj mamy już drugą niedzielę Adwentu. Przychodząc na Mszę Świętą, staramy się jak najlepiej wykorzystać czas przygotowania na spotkanie z Panem Jezusem w te święta oraz w wieczności. Dzisiaj obchodzimy 22. dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Możemy wesprzeć naszych braci katolików w krajach byłego Związku Radzieckiego, gdzie w niełatwych warunkach pracuje wielu polskich kapłanów i sióstr zakonnych. Jest to okazja do uczynienia czegoś dobrego dla potrzebujących – ważny krok w naśladowaniu Pana Jezusa.

Za wszelkie zło i niewykorzystane okazje do uczynienia dobra przeprośmy Pana Boga:

K. Spowiadam się Bogu wszechmogącemu…

K. Niech się zmiłuje nad nami Bóg wszechmogący…

MODLITWA POWSZECHNA

Gromadzimy się z miłości do Jezusa Chrystusa, dlatego wspólnie prośmy:

  1. Módlmy się za Kościół na Wschodzie, aby dobrzy ludzie wspierali jego misję głoszenia Ewangelii. Ciebie prosimy…
  2. Módlmy się za rządzących w krajach byłego Związku Radzieckiego, aby bez przeszkód pozwalali katolikom wyznawać wiarę w Pana Boga.
  3. Módlmy się za spowiedników i kierowników duchowych, aby wytrwale i odważnie przygotowali w ludzkich sercach drogę dla Pana Jezusa.
  4. Módlmy się za rodziny chrześcijańskie, aby panowała w nich miłość i zgoda.
  5. Módlmy się za zmarłych z naszych rodzin i naszej wspólnoty parafialnej, aby osiągnęli życie wieczne w królestwie niebieskim.
  6. Módlmy się za nas zebranych na tej Mszy Świętej, abyśmy potrafili wykorzystać każdą okazję do uczynienia czegoś dobrego dla Pana Boga i dla drugiego człowieka.

Panie Jezu, Święty Jan przygotował ludzi na Twoje przyjście, wzywając do nawrócenia. Wysłuchaj nasze prośby i otwórz nasze serca na działanie Twojej łaski. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

SŁOWO PRZED ROZESŁANIEM

Pan Jezus jest dla nas wzorem miłości każdego człowieka. On pragnie, abyśmy byli zawsze miłosierni dla siebie nawzajem. Warto wykorzystać każdą okazję do czynienia dobra, ponieważ dobro do nas powraca.

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU 28 listopada 2021OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części (do 16 grudnia) będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Druga część (od 17 do 24 grudnia) będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do celebrowania pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię – na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.

2. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Trwamy w realizacji programu duszpasterskiego poświęconego tajemnicy Eucharystii, zatytułowanego „Eucharystia daje życie”. W trzecim już roku pracy duszpasterskiej będziemy pochylać się nad tematem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Mottem biblijnym będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana:„ten kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57).

3. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich na Msze Święte roratnie ; szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci i młodzieży. W naszym kościele będą one celebrowane codziennie o godz. 7.00 Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana.

4. We wtorek, 30 listopada, przypada liturgiczne święto Świętego Andrzeja Apostoła, pierwszego z powołanych Dwunastu.

5. W piątek, 3 grudnia, w liturgii wspominamy Świętego Franciszka Ksawerego, patrona misji katolickich. Tego dnia obchodzony jest Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. Będziemy modlić się za wszystkich misjonarzy oraz prosić o nowe powołania misyjne, aby światło Ewangelii docierało do wszystkich ludzi. Jest to pierwszy piątek miesiąca zapraszamy na ADORACJE NOCNĄ zaraz po Mszy św o godz 18.00 , o godz 21.00 Apel Jasnogórski i wspólny wieczór uwielbienia. Zapraszamy wszystkich parafian i miłych gości. Ten czas uwielbienia jest okazją aby wspierać tych którzy nie mogą dalej zrozumieć swego życia i powołania chrześcijańskiego. Nocną adoracje kończymy Mszą św i nabożeństwem ku czci Matki Najświętszej w sobotę o godz 8.00. Do osób chorych udamy się w piątek od godz 9.15

6. W sobotę, 4 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, patronki górników. Jest to także Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. W czasie Mszy Świętej o godz. 8.00 będziemy polecać wszystkich zmagających się z brakiem pracy i wypraszać im Bożą opiekę.

7. W Adwencie będziemy także przeżywali czas rekolekcji. W naszej wspólnocie będą one miały miejsce w dniach od 11 do 15 grudnia Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby wziąć udział w spotkaniach rekolekcyjnych. W te dni możemy skorzystać także z sakramentu pokuty i pojednania. Nie odkładajmy jednak spowiedzi na ostatnie dni Adwentu. Zachęcamy do podejmowania postanowień adwentowych, niech one będą pomocą w zbliżaniu się do Pana. Możemy także wesprzeć potrzebujących poprzez zakup świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ta świeca już na stałe wpisuje się w tradycje przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego. Prosimy dzisiaj aby roznieść zaproszenie na rekolekcje i plan kolędy w naszej parafii.

8. W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek, - w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania o godz. 18.00 Adoracje poprowadzi Akcja Katolicka .

9.Najbliższa niedziela, 5 grudnia, będzie 2. niedzielą Adwentu. To także Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca adoracja i procesja po Mszy św o godz 9.15 Młodzież dzisiaj zapraszamy na spotkanie przed bierzmowaniem zaraz po Mszy sw o godz 9.15

10 Spotkanie synodalnej grupy odbedzie sie w poniedziałęk 6 grudnia o godz 18.00

11. Zmarł nasz parafianin p Krzysztof Lenarczyk pogrzeb p Krzysztofa będzie w tym tydniu.

12. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia naszym Basiom , Andrzejom i Franciszkom życzymy doświadczenia bliskości Boga, obfitości Jego darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej. W tym tygodniu patronują nam:- wtorek, 30 listopada – Święty Andrzej, brat Świętego Piotra, pierwszy uczeń powołany na Apostoła;- piątek, 3 grudnia – Święty Franciszek Ksawery (1506-1552), jezuita, niestrudzony głosiciel Ewangelii i patron misjonarzy katolickich; - sobota, 4 grudnia – Święta Barbara, (II/III w.), dziewica i męczennica, patronka dobrej śmierci, orędowniczka górników, hutników oraz osób bezrobotnych.ZABIERZMY ZE SOBĄ PRASĘ KTORA JEST DLA NAS ZNAKIEM WIARY I EWANGELIZACJI.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA 21 listopada 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1.Mamy Króla! Jest nim Jezus Chrystus – Zbawiciel, Król wszechświata. Należymy do królewskiego rodu i z Chrystusem mamy udział w królewskim kapłaństwie. Znakiem Jego królowania nie jest jednak korona, lecz krzyż zbawienia, który wisi na ścianach naszych domów ,ustawiany jest na skrzyżowaniu naszych dróg i autostrad , jest wpisany w nasze serca i którym znaczymy siebie, gdy stajemy do modlitwy. A ponieważ szlachectwo zobowiązuje, niech świadomość przynależności do królewskiego rodu zobowiązuje nas do godnego życia. Dzisiaj ,w tym roku 2021 patrzymy naprawdę inaczej na ten święty znak KRZYŻA ponieważ w Polsce na oczach świata został On znieważony i sponiewierany. Przepraszamy dzisiaj Boga za ten grzech świętokradztwa i uznajemy ponownie , że Jezus Chrystus jest naszym Panem i Zbawicielem a Krzyż to znak naszego zbawienie i uświęcenia.           2. Kolejny rok liturgiczny kończymy uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Za publiczne odmówienie aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi możemy dziś uzyskać odpust zupełny. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Akt poświęcenia odmówimy przed błogosławieństwem na każdej Mszy Świętej. Po Mszy Świętej o godz. 9.15 uroczyste wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt oddania naszej parafii Chrystusowi Królowi.                 3. Po Mszy Świętej o 9.15 i o godz 11.45 spotkanie rodziców przed I Komunia i Bierzmowaniem. Drodzy rodzice zwróćmy naprawdę uwagę na nasze dzieci które tracą wiarę i nie chcą się angażować w kościele i na katechezie. Ktoś chce odebrać im te wartości o które walczyli nasi dziadkowie i rodzice. Pierwsza sprawa to próbujmy z dziećmi się modlić i rozmawiać w domu na temat wiary.                                                           4. Spotkania synodalne , w naszej parafii będą sie odbywać w poniedziałki. Najbliższe spotkanie grupy synodalne będzie 6 grudnia o godz 18.00 .Serdecznie zapraszamy.

5 Dzisiaj Akcja Katolicka ma dzisiaj swoja Uroczystość, na Mszy sw o godz 18.00 weźmie udział w tym spotkaniu ze swoim sztandarem . Spotkanie Akcji Katolickiej dwa razy w miesiącu we wtorki o godz 18.00 Najbliższe spotkanie AK 23 listopada.                                                        6. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Roraty w naszym kościele od poniedziałku do soboty codziennie o godz 7.00 Dzisiaj po Mszy Świętej o godz 9.15 poświęcenie opłatków wigilijnych, które będzie roznosił p. Adam , organista naszej parafii.

7. Po rozmowie z radą parafialną i innymi parafianami chcemy dokończyć renowacji bocznego ołtarza św Rocha./ po mojej lewej stronie/ Ołtarz boczny , trudny do renowacji ponieważ cały jest z płyty , nawet obraz św Rocha jest pomalowany na płycie. Renowacja rozpocznie się już w najbliższych dniach. Odnowiono już w tym ołtarzu figury-rzeźby Św Franciszka i św Antoniego. Przypominamy , że trwa nadal renowacja wszystkich stacji Drogi Krzyżowej.

8. Dziękujemy rodzinom z Wólki Kozodawskiej z ul Herbacianej Róży, Porannej Rosy i z innych ulic za udekorowanie naszej świątyni kwiatami. Bóg zapłać ,

9. Dzisiaj jak ogłaszaliśmy tydzień temu po wszystkich Mszach sw , jak napisał Ks Arcybiskup Przewodniczacy Episkopatu Polski „Zwracam się do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej, po wszystkich Mszach Świętych w niedzielę 21 listopada. Środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce. Misją Kościoła jest w pierwszym rzędzie głoszenie Ewangelii. W konsekwencji, gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać” Ofiary zbiera po Mszy sw Caritas naszej parafii

10 Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

11 W ostatnim czasie odeszli z naszej wspólnoty parafialnej śp Jadwiga Wójcik, Marek Latkowski, Zdzisław Kantoch, śp Władysław Jaros, Tadeusz Wolniewicz, Alina Kozanowska, Jerzy Przepiórkowski, śp Jacek Gruda , Zdzisław Liwiński, Tadeusz Zbrożek i wczoraj śp Krystyna Pachnik. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …… Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

12. Zachęcamy do czytania naszej prasy katolickiej która dobrze nas poucza jak mamy się zachować wobec współczesnych polityków  którzy nas atakują za to , że nadal wierzymy w Boga i ufamy Kościołowi.

13. W tym tygodniu patronują nam:– w poniedziałek 22 listopada – św. Cecylia (†III w.), dziewica i męczennica, patronka muzyki kościelnej; pamiętajmy o naszych chórzystach o p. organiście , o scholii dziecięcej i młodzieżowej i o wszystkich którzy grają na różnych instrumentach i biorą udział rozśpiewaniu naszej wspólnoty. Trzeba tutaj wspomnieć naszego parafianina Pawła który codziennie nie tylko w niedziele przygotowuje i wyświetla na ekranie pieśni i teksty liturgiczne . To pomaga nam w lepszym przeżywaniu liturgii Mszy sw. Bóg zapłać. – w środę 24 listopada – świeci męczennicy Andrzej Dung-Lac (1795-1839), prezbiter, i Towarzysze, pierwsi męczennicy wietnamscy, zginęli w latach prześladowań 1773-1862.

///////////////////////////////////////

PLAN KOLĘDY W NASZEJ PARAFII 2021/2022 PARAFII SW. ROCHA W JAZGARZEWIE w dni powszednie od godz. 15.00 do 21.30 w soboty od 10.00 Prosimy o przygotowanie wody święconej, kropidła, krzyżyka, świecy i Pisma Św. Dzieci prosimy o przygotowanie zeszytów od religii, prosimy aby na kolędzie była obecna cała rodzina. (proszę dzwonić do ks prob na tel 602 108 026 "Rodzina zawsze była mocą narodu, bo jest ona kolebką, Betlejem dla narodu. Naród będzie jutro taki, jaką dzisiaj jest rodzina." -Błogosławiony Stefan Kard Wyszyński, "Na szlaku Tysiąclecia". PROGRAM KOLĘDY 2021/2022

27.12 poniedziałek . od 15.00 Łoś- ul .Spółdzielcza, Puszczyka, Skowronków, Sikorki, Sosnowa., Spacerowa , Zielona, ul. Biała, ul. Sowia , Biała, Bajeczna, Gandolfa, Słowików i zaraz Cicha
28.12 wtorek od 15.000 Łoś-ul.6 Września, ( za prażmowska też ul 6 września ) ul .Kwiatowa, ul .Leśna, ul .Kuropatwy ul. Zajęcza, Sadowa, Ogrodowa. Przylesie, Lawendowa, Bajeczna, Bażańcia
29.12 środa od 15.00 Łoś- ul. Prażmowska, Al. Gwiazd , Al. Cykady, Al. Lipowa, Parkowa, Kalinowa, Sosnowa
30.12 czwartek .od 15.00 do 17.00 Łoś-ul. Podleśna .,ul. Kukułki., ul Chabrowa ,ul. Sołecka., ul. Tarczyńska
03.01 . Poniedziałek od 15.00 do 21.00 Łoś, ul. Sarenki, ul. Polna, ul. Wiatrowa, , ul. Bażańcia,-Przepiórki i wszystkie nowe ulice
04.01 wtorek od godz 15.00 .21.00 kolęda Bogatki- ul. Królewska, nr parzyste, ul. Pierwiosnków
05.01 środa . , kolęda od 15.00 Bogatki- ul. Królewska, nr nieparzyste, od nr 1 do nr 149 włącznie
6 stycznia w czwartek nie ma kolędy Objawienie Pańskie/

07.01.I piątek od 15.00 Bogatki- ul.Anemonów, ul.Malwy, ul.Azalii, ul. Werbeny, ul.Szafirków, ul.Zawilców, ul.Słoneczników, pozostałe rodziny z ul Królewskiej, ul. Modraszki, z ul Książecej ,ul.Polnych Maków, ul Królewska od nr 153 do 187 i nowe ulice / prosimy o telefon/(*NOCNA ADORACJA WIECZÓR UWIELBIENIAO GODZ 21.00
08.01 sobota od 10.00 Mieszkowo- ul .Malinowa, ul. Malinowy Gaj, ul.Darniowa, ul.Szklarniowa, Cicha, ul.Traktowa, ul Polnych Bratków. ul.Zdrojowa, Polna, Urocza, ul.Graniczna, ul.Pod Gruszą, ul.Ustronie, ul Karolińska i wszystkie nowe ulice
10.01 poniedziałek od 15.00Antoninów- ul. Złotych Piasków, ul .Dobrych Sąsiadów ul. Radomska i wszystkie nowe ulice
11.01 wtorek . od 14.00 Wola Gołkowska.ul Gościniec-/lewa i prawa strona /od Sióstr do p.Kowalskich do ronda od godz 14.00
12.01 środa . od 15.00 Wola Gołkowska , ul.Fantazyjna, ul.Piesza, ul Turystyczna , Jemioły, Sielankowa, ul.Czarowna, ul Gościniec od ronda ( od rodziny p. Kowalskich ) do końca w kierunku Jazgarzewa , Polnej Brzozy i ul Przy Akacjach/
13.01 czwartek od 15.00 ul.Kolonia -, ul.Jeżynowa ,ul.Krótka, ul.Dzikiej Mięty, ul.Żurawinowa, ul Liryczna
14.01 Piątek . od 10 .00 Robercin- ul.Podskarbińska, ul.Hetmańska, ul.Orzechowa, ul. Wierzbowa ,Motocyklistów,
15.01 sobota .od 15.00 Wola Gołkowska- ul.Rybna, ul.Błękitnego Motyla, ul.Jemioły, ul.Płaczącej Wierzby ,ul.Karolińska,
17.01 poniedziałęk .od 15.00Gołków- ul.Zielonawszystkie nowe ulice
18.01 wtorek od 15.00 cała i ul.Ceramiczna, ul.Ceglana, ul.Małego Stawu i Dużego Stawu,
19.01 środa od 15.00 Grochowa- ul.Zb. Pawlaka, ul Słoneczników
20.01 czwartek .od 15.00 Piskórka- ul.Jagodowa, ul.Świerkowa, ul.Główna, ul.Słoneczna, ul. Polna, ul.Akacjowa,ul.Podleśna,ul.Brzozowa, ul.Krótka, ul.Cedrowa, ul.Klonowa,ul. Sosnowa,i wszystkie nowe ulice
21 .01 piątek od 10.00 Pęchery-ul.Boczna, ul.Cietrzewia ,ul.Pawlaka

22.01 Sobota .od 15.00 ul.Gołkowska za mleczarnią/za torami
24.01 poniedziałek .od 15.00 ul.Gołkowska od mleczarni do świetlicy /stara wieś-/lewa i prawa strona.
25 .01 wtorek ..od 15.00 Gołków- ul.Gołkowska od świetlicy do krzyżówek do ul Głównej -lewa strona idąc od kościoła-prawa strona
26 01 środa .od 15.00 od krzyżówek Gołków-ul.Gołkowska,ul.Pod Bateriami, ul. Lipowa
27.01 czwartek od 15.00 od krzyżówek w kierunku Zalesia Dolnego.ulice boczne Hajduczka- ul.Szaniec,ul.Soroki-3 rodziny, ul.Oleńki Bilewiczównej-, ul.Bohuna, ul.Kietlinga, ul.Trylogii i wszystkie ulice nowe. 28.01 piątek . od 15.00 Gołków- ul. 11 Listopada- ul.Kmicica, ul.Główna-- od krzyżówek do torów, ul. Wołodyjowskiego
29.01 sobota od 10.00 Gołków- ul.Wenedów, ul Kirkora,ul. Kordiana, ul.Aliny, ul Gwalberta
31.02 poniedziałek .od 15.00 Gołków-ul.Ląkowa-, ul.IV Pułku Ułanów, ul.Jazdy Polskiej i wszystkie nowe ulice
01.02 wtorek od 16.00 Wólka Kozodawska - ul.Pogodna – i ul Gruszek i Jabluszek
02.02 środa . od 15.00 Wólka Kozodawska ,ul.Zaciszna, ul.Dworkowa, ul.Krokusowa.
03 02 I czwartek kolęda od 15.30.Wólka Kozodawska - ul.Familijna, ul.Serdeczna, SZCZĘŚLIWA. ,                                                                                    
04.02 I piątek od 15.00 Jesówka i ul Źródlana,ul.Blasku Księżyca, ul.Czapli ,Cyraneczki ,ul.Dzikich Gęsi, ul.Niedzwiedzia, ul.Leśnych Malin ul.Orlika,ul.Ptasia,ul.Zimorodka, ul.Konika Polnego, ul.Leśnej Polany, ul .Lisia ,Łosia, Niedźwiedzia, Żbika, Myśliwska, Łowiecka ,Rysia, Borsuka, NOCNA ADORACJA OD 18.00 WIECZÓR Uwielbienia 21.00
05.02. I sobota .od 10.00 Wólka Kozodawska-ul.Zielonej Łąk, ul.Dzikie Pola ul.Bociana Białego, ul.Białej Róży, i wszystkie nowe ulice
07.02 poniedziałek .od 16.00 Wólka Kozodawska-ul.Czarodziejska, ul.Bukietowa,ul.Polnych Kwiatów ,ul.Bajkowych Domków, ul.Wichrowa., 08.02 wtorek od 15.00 ul.Herbacianej Róży, ul.Zaciszna, ul.Bukietowa, ul.Rajskich Ogrodów, ul.Szparagowa
09.02 środa .od 10.00 Wólka Kozodawska- ul.Porannej Rosy, ul Szczęśliwa
10 .02 czwartek .od 15.00 Łbiska- ul Bolesława Chrobrego--tylko lewa strona idąc od kościoła,ul.Wł. Jagiełły, ul.Królowej Marysieńki, ul.H.Walezego, ul.Zyg.Starego, ul.Wł. Łokietka po lewej stronie
11.02.piątek .od 15.00 Łbiska-ul.B.Chrobrego-tylko prawa str.idąc od Jazgarzewa,ul. 15 sierpnia, ul.Piastowska-, ul.Królowej Bony, ul.Żeligowskiego- , _ul.Zyg. Starego i Wł. Łokietka po prawej str. oraz ul.Zygmunta III Wazy
12.02 sobota .od godz 10.00 Jazgarzew-ul.Szkolna nr nieparzys.,ul.Ruciana,ul.Przebiśniegów, ul.Runa Leśnego
14 02 poniedziałek Jazgarzew- ul.Szkolna wszystkie nr parzyste od g 10.00
15.02 wtorek od 15.00 Jazgarzew-ul.Górna i Wólka Pecherska
16.02 środa .od 15.00 Jazgarzew-ul.Główna-w kierunku Bogatek,ul.Błękitna,ul.Rajska, ul.Pasikoników
17.02 czwartek .od 15.00 Jazgarzew-ul. Leśna- wszystkie nr tylko po prawej str. idąc od kościoła ul.Gajowa, ul.Amarantowa 18.02 piątek od 15.00-ul. Leśna po lewej str. idąc od kościoła
19.02 sobota . od 10.00 ul. Główna w Jazgarzewie do kościoła zakończenie KOLĘDY
NA ZAPROSZENIE w PONIEDZIAŁĘK 21 luty od godz.10 .00 do 21.00 na tcl. 602 108 026/ PROSIMY WYBRAĆ GODZINĘ I ZADZWONIĆ.
/proszę zadzwonić 602 108 026/ teraz przed kolędą jeżeli nie ma państwa ulicy / wpisano dn 17 listopad 2021 r Ks Prob

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 14 listopada 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Żyjemy w czasach ostatecznych, bo nasze życie na tym świecie jest tylko etapem pielgrzymki ku niebieskiej ojczyźnie, gdzie miejsca przygotował nam Bóg. Wobec trudnych wydarzeń, które czasem mają cechy apokaliptyczne, w sercu człowieka pojawia się strach i niepokój. Nie możemy jednak zapomnieć, że Chrystus nas odkupił, że jesteśmy wezwani, by przyjąć Jego perspektywę. Świat się zmienia, lecz słowo Boga trwa na wieki. Każdy nasz udział w Eucharystii jest wyrazem naszej czujności, ufności i gotowości na spotkanie z Panem.

2. Obchodzimy dziś XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku obejmujemy szczególną modlitwą prześladowanych chrześcijan „Solidarni z Libanem” .Liban zamieszkiwało 7 mln , obecnie do tego narodu przybyło 2,5 mln uchodćów większości to muzułmanie. W Libanie obecnie zamieszkuje około 2 mln chrześcijan. Liban przeżywa dzisiaj rozpaczliwe sytuacje. 77 % procent rodzinom brakuje pieniędzy na wyżywienie , bezrobocie sięga 70 %, , brakuje prądu , lekarstwa i paliwa Jest obecnie największy kryzys od 150 lat. W 2020 roku 4 sierpnia w Bejrucie nastąpił tragiczny wybuch magazynu w chrześcijańskiej dzielnicy który zniszczył bloki, szkoły , szpitale. Wiele osób nie ma jak żyć. Obchodzimy także Światowy Dzień Ubogich, ustanowi przez papieża Franciszka w 2016 r. na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Niech nasze serca i oczy będą wrażliwe na tyle, by dostrzegać potrzebujących i ubogich, którzy czasem żyją blisko nas. Zachęcamy, by włączać się w różne akcje charytatywne organizacji społecznych i kościelnych.DZISIAJ OFIARY  zbiera Caritas dla rodzin  w Libanie.

Za tydzień w niedziele 21.11 w Polsce według komunikatu Przewodniczącego Episkopatu Polski. „Zwracam się do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej, po wszystkich Mszach Świętych w niedzielę 21 listopada. Środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce. Misją Kościoła jest w pierwszym rzędzie głoszenie Ewangelii. W konsekwencji, gdy trzeba udzielić przybyszom pomocy, nie wolno nam się od tego uchylać” w zbórce prosimy o pomoc osoby z Cariatsu.

3. Przez cały listopad po każdej Mszy Świętej przyjmujemy w zakrystii i kancelarii wypominki roczne i jednorazowe.

4. W przyszłą niedzielę zakończymy rok liturgiczny uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to trzecia niedziela miesiąca. Po Mszy Świętej o godz 9.15 i o godz 11.45 spotkanie rodziców przed I komunią i bierzmowaniem. Tak jak mówią katecheci dzieci często tracą wiarę ze względu na obojętność religijną swoich rodziców . Dzisiaj dom rodzinny nie jest już miejsce uczenia pacierza i nauki wiary ale jakiegoś chichotu obojętności z tego co jest święte.

5."Odbywanie Synodu oznacza wspólne podążanie tą samą drogą. Spotkać, słuchać, rozeznawać: są to trzy czasowniki Synodu, na których chciałbym się skupić – powiedział Papież Franciszek- w naszej parafii rozpoczynamy spotkania synodalne w najbliższy wtorek Mszą św w kościele o godz 18.00 i po Mszy  sw spotkanie na sali konferencyjnej  na nowej plebanii.SPOTKANIE OPRZEMY O KILKA PIERWSZYCH punktów WADEMECUM KEP

6. Dziękujemy za dekoracje naszej świątyni rodzinom z Wólki Kozodawskiej , osiedla Dom Rodzinny ,a na uroczystość Chrystusa Króla za tydzień kościół ubiorą rodzin z Wólki Kozodawskiej ul Herbacianej Róży , Poranne Rosy i wszystkich bocznych ulic

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

8. W tym tygodniu patronują nam: – w środę 17 listopada – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, żona Ludwika IV, po śmierci męża poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, znana z niezwykłego miłosierdzia wobec ubogich;– w czwartek 18 listopada – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, zginęła z rąk carskiego żołnierza w obronie czystości, patronka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc; – w sobotę 20 listopada– św Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, powstaniec styczniowy, karmelita, niezwykły spowiednik. Czytajmy Prase katolicka która nas katolików przestrzega przed brudną i wulgarną polityką bez serca i Bożego ducha. Pomagajmy sobie nawzajem ale bez agresji i przemocy Prymas nowy Błog.Stefan  uczy nas SZANUJ KAŻDEGO CZŁOWIEKA bo CHrystus w nim zyje.

Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich: są częścią naszego życia i narzędziem zbawienia „Biedni są wśród nas. Jakże byłoby to ewangeliczne, jeśli moglibyśmy powiedzieć z całą prawdą: również my jesteśmy biedni, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli rozpoznać ich realnie i sprawić, że staną się częścią naszego życia oraz narzędziem zbawienia” – pisze papież Franciszek w swoim orędziu na V Światowy Dzień Ubogich. Będzie on obchodzony jutro, 14 listopada, w XXXIII Niedzielę Okresu Zwykłego, pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7). ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA V ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH 14 listopada 2021, XXXIII Niedziela okresu zwykłego “Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7)////ŚW MATKA TERESA Z KALKUT / PRAGNĘ! BRAT ALBERT Z KRAKOWA / KS WIESŁAW Z JAZGARZEWA / wstaw swoje imię/ gdzie ja chce zanlaeźć żywego Boga ŚW MARCIN i jego płaszcz//

1. «Ubogich zawsze macie u siebie» (Mk 14, 7). Jezus wypowiedział te słowa na kilka dni przed świętem Paschy, będąc na obiedzie w Betanii, w domu pewnego Szymona, zwanego „Trędowatym”. Jak opowiada ewangelista, pewna kobieta weszła, trzymając alabastrowy flakonik pełen bardzo cennego olejku, który następnie wylała na głowę Jezusa. Gest ten wzbudził wielkie zdumienie i dał początek dwóm różnym reakcjom. Pierwszą jest oburzenie wśród niektórych obecnych, wliczając w to uczniów, którzy, biorąc pod uwagę cenę olejku – około 300 denarów, czyli równowartość rocznej zapłaty jednego pracownika – myślą, że byłoby lepiej go sprzedać i oddać zarobione w ten sposób pieniądze dla ubogich. Według Ewangelii świętego Jana, Judasz staje się wyrazicielem tego zdania: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?». Ewangelista odnotowuje: «Powiedział zaś to nie dlatego, jakoby dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano» (12, 5-6). To nie przypadek, że ta ciężka krytyka wychodzi z ust zdrajcy: jest to dowód na to, że ci, którzy nie zauważają ubogich, zdradzają nauczanie Jezusa i nie mogą być Jego uczniami. Pamiętamy, w odniesieniu do tej sytuacji, o mocnych słowach Orygenesa: «Judasz wydawał się troszczyć o ubogich […]. Jeśli teraz jest jeszcze ktoś, kto ma sakiewkę Kościoła i jak Judasz wypowiada się w imieniu ubogich, ale potem bierze dla siebie to, co tam wkładają, niech ma swój udział razem z Judaszem» (Komentarz do Ewangelii Mateusza, 11, 9). Druga reakcja pochodzi od samego Jezusa i pozwala na zrozumienie głębokiego sensu gestu, który wykonała kobieta. Mówi On: «Zostawcie ją; czemu sprawiacie jej przykrość? Dobry uczynek spełniła względem Mnie» (Mk 14, 6). Jezus wie, że Jego śmierć jest bliska i dostrzega w tym geście uprzedzające namaszczenie swojego martwego ciała, przed złożeniem w grobie. Wizja ta przekracza wszelkie oczekiwania współbiesiadników. Jezus przypomina im, że pierwszym biednym jest On sam, najbiedniejszy z biednych, ponieważ reprezentuje ich wszystkich. Syn Boży akceptuje gest tejże kobiety również w imieniu ubogich, samotnych, osób z marginesu oraz dyskryminowanych. Ona natomiast, w swojej kobiecej wrażliwości, okazuje się być jedyną, która pojmuje stan duszy Pana. Anonimowa kobieta, być może przez to przeznaczona, by reprezentować cały świat kobiecy, który na przestrzeni wieków nie będzie miał głosu i dozna przemocy, rozpoczyna znaczącą obecność kobiet, które biorą udział w szczytowym momencie życia Chrystusa: w ukrzyżowaniu, śmierci oraz w pogrzebie, a następnie w ukazaniu się światu Zmartwychwstałego. Kobiety, tak często dyskryminowane, trzymane z daleka od miejsc odpowiedzialnych, na kartach Ewangelii są natomiast bohaterkami historii objawienia. Jakże wymowne są końcowe słowa Jezusa, które łączą tę kobietę z wielką misją ewangelizacyjną: «Zaprawdę, powiadam wam: Gdziekolwiek po całym świecie głosić będą tę Ewangelię, będą również opowiadać na jej pamiątkę to, co uczyniła» (Mk 14, 9).

2. Ta silna „empatia” pomiędzy Jezusem a kobietą oraz sposób, w jaki interpretuje On jej namaszczenie, w sprzeczności z reakcją oburzenia Judasza i innych, otwierają drogę owocnej refleksji na temat nierozerwalnego połączenia pomiędzy Jezusem, biednymi i głoszeniem Ewangelii. Oblicze Boga, które On objawia, jest bowiem obliczem Ojca biednych, bliskiego biednym. Całe dzieło Jezusa potwierdza, iż ubóstwo nie jest owocem nieszczęścia, ale konkretnym znakiem Jego obecności pośród nas. Nie odnajdujemy Go tam, gdzie chcemy i wtedy, kiedy chcemy, ale rozpoznajemy Go w życiu ubogich, w ich cierpieniu i wzgardzeniu, w nieludzkich czasem warunkach, w których zmuszeni są żyć. Nie przestaję powtarzać, że ubodzy są prawdziwymi ewangelizatorami, ponieważ pierwsi zostali zewangelizowani i powołani do udziału w błogosławieństwie Pana i Jego Królestwa (por. Mt 5, 3). Ubodzy, żyjący w rozmaitych warunkach i na wszystkich szerokościach geograficznych ewangelizują nas, ponieważ pozwalają nam odkryć, w sposób zawsze nowy, najbardziej naturalne rysy twarzy Ojca. «Oni mogą nas wiele nauczyć. Oprócz uczestnictwa w sensus fidei, przez własne cierpienia znają Chrystusa cierpiącego. Jest rzeczą konieczną, abyśmy wszyscy pozwolili się przez nich ewangelizować. Nowa ewangelizacja jest zaproszeniem do uznania zbawczej mocy ich egzystencji i do postawienia jej w centrum drogi Kościoła. Jesteśmy wezwani do odkrycia w nich Chrystusa, do użyczenia im naszego głosu w ich sprawach, ale także do bycia ich przyjaciółmi, słuchania ich, zrozumienia ich i przyjęcia tajemniczej mądrości, którą Bóg chce nam przekazać przez nich. Nasze zaangażowanie nie polega wyłącznie na działaniach albo na programach promocji i opieki. To, co porusza Duch, nie jest nadmiarem aktywizmu, ale przede wszystkim uwagą skierowaną na drugiego człowieka, uznaniem go za jedno z samym sobą. Ta pełna miłości uwaga jest początkiem prawdziwego zatroskania o jego osobę i poczynając od niej, pragnę szukać skutecznie jego dobra» (Adhort. apost. Evangelii gaudium, 198-199). 3. Jezus nie tylko staje po stronie ubogich, ale również dzieli z nimi ten sam los. To jest silne przesłanie również dla Jego uczniów po wszystkie czasy. Słowa Jezusa „ubogich zawsze macie u siebie” wskazują również na to: ich obecność wśród nas jest ciągła, ale nie może doprowadzić do przyzwyczajenia, które staje się obojętnością, lecz powinna zaangażować nas do bezwarunkowego dzielenia się życiem. Biedni nie są osobami „zewnętrznymi” dla wspólnoty, ale są braćmi i siostrami, z którymi dzieli się cierpienie po to, by przynieść ulgę w ich ciężkiej sytuacji oraz ich marginalizacji, ażeby została im przywrócona utracona godność, a także po to, by zabezpieczyć im konieczne włączenie społeczne. Z drugiej strony wiadomym jest, iż pojedynczy gest dobroczynności zakłada istnienie dawcy oraz odbiorcy, podczas gdy dzielenie się życiem rodzi braterstwo. Jałmużna jest okazjonalna, natomiast współudział jest czymś trwałym. Jałmużna niesie ze sobą ryzyko gratyfikacji dla tego, kto jej udziela; współudział natomiast wzmacnia solidarność oraz daje podstawy konieczne do osiągnięcia sprawiedliwości. Wierzący zatem, kiedy chcą zobaczyć osobę Jezusa i dotknąć Go swoją ręką, wiedzą gdzie się zwrócić: ubodzy są sakramentem Chrystusa, reprezentują Jego osobę oraz odsyłają do Niego.

Mamy wiele przykładów świętych, którzy dzielili z biednymi swój projekt życia. Przychodzi mi na myśl między innymi ojciec Damian de Veuster, święty apostoł trędowatych. Z wielką szczodrością odpowiedział on na wezwanie, aby udać się na wyspę Molokai, która była gettem dostępnym jedynie dla trędowatych, aby tam żyć i umrzeć z nimi. Zakasał rękawy i zrobił wszystko, aby uczynić życie tych biednych chorych i zmarginalizowanych, zniszczonych w stopniu ekstremalnym, godnym tego, by je przeżyć. Stał się lekarzem i pielęgniarzem, nie zważając na ryzyko, na które się wystawiał i w tej „kolonii śmierci”, jak była nazywana ta wyspa, niósł światło miłości. Trąd uderzył również w niego, ewidentny znak totalnego współudziału z braćmi i siostrami, dla których oddał życie. Jego świadectwo jest bardzo aktualne również w naszych czasach, naznaczonych pandemią koronawirusa: łaska Boża działa z pewnością w sercach wielu, którzy nie wystawiając się na widok, oddają się najbiedniejszym, biorąc konkretny udział w ich życiu.

4. Potrzebujemy zatem z pełnym przekonaniem przyjąć zaproszenie Pana: «nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię» (Mk 1, 15). To nawrócenie polega przede wszystkim na otwarciu naszego serca i rozpoznaniu wielorakich przejawów ubóstwa oraz na ukazywaniu Królestwa Bożego poprzez styl życia zgodny z wiarą, którą wyznajemy. Często ubodzy uważani są za osoby oddzielone, jako kategoria, która potrzebuje jakiejś szczególnej posługi charytatywnej. Naśladowanie Jezusa wymaga w tym przypadku zmiany w mentalności, to znaczy przyjęcia wyzwania, jakim jest udział i dzielenie się życiem. Stawanie się Jego uczniami oznacza decyzję na nie gromadzenie skarbów na ziemi, które dają iluzję bezpieczeństwa w delikatnej i ulotnej rzeczywistości. Przeciwnie, domaga się dyspozycyjności do uwolnienia się od każdych więzów, które nie pozwalają na osiągnięcie prawdziwej szczęśliwości i błogosławieństwa, aby rozpoznać to, co jest trwałe i nie może być zniszczone przez nic i przez nikogo (por. Mt 6, 19-20).

Nauczanie Jezusa również w tym przypadku idzie pod prąd, ponieważ obiecuje to, co tylko oczy wiary mogą zobaczyć i doświadczyć z absolutną pewnością: «I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy» (Mt 19, 29). Jeśli nie wybieramy drogi stawania się ubogimi wobec ulotnych bogactw, władzy światowej i próżnej chwały, to nigdy nie będziemy w stanie ofiarować życia z miłości; będziemy żyli egzystencją fragmentaryczną, pełną dobrych intencji, ale nieskuteczną w przemienianiu świata. Mówimy tu zatem o zdecydowanym otwarciu się na łaskę Chrystusa, który może uczynić nas świadkami swojej miłości bez granic i przywrócić wiarygodność naszej obecności w świecie.

5. Ewangelia Chrystusa przynagla nas do zwrócenia szczególnej uwagi na ubogich i domaga się rozpoznania wielorakich, ciągle zbyt wielu, form nieporządku moralnego i społecznego, które zawsze rodzą nowe formy ubóstwa. Wydaje się, że zyskuje coraz większy poklask koncepcja, według której ubodzy nie tylko są winni swojemu ubóstwu, ale też stanowią ciężar nie do zniesienia dla systemu ekonomicznego, który kładzie w centrum zainteresowań nieliczne kategorie osób uprzywilejowanych. Rynek, który ignoruje lub też traktuje wybiórczo zasady etyczne, stwarza nieludzkie warunki, które wpływają negatywnie na osoby już żyjące w ciężkich warunkach. W ten sposób stajemy się świadkami tworzenia się coraz to nowych pułapek biedy i wykluczenia, generowanych przez działaczy ekonomicznych oraz finansowych pozbawionych skrupułów, pozbawionych zmysłu humanitarnego i odpowiedzialności społecznej.

W ubiegłym roku dołączyła do tego wszystkiego nowa plaga, która jeszcze zwielokrotniła ilość ubogich: pandemia. Nadal puka ona do drzwi milionów osób, a nawet jeśli nie przynosi ze sobą cierpienia i śmierci, to niesie ze sobą ubóstwo. Zwiększyła się niezmiernie liczba ubogich i, niestety, będzie ich jeszcze więcej w najbliższych miesiącach. Niektóre kraje ponoszą z powodu pandemii bardzo ciężkie konsekwencje, do tego stopnia, że osoby najsłabsze zostają pozbawione podstawowych środków do życia. Długie kolejki przed jadłodajniami dla ubogich są namacalnym znakiem tego pogorszenia się sytuacji. Uważne wejrzenie domaga się tego, by znaleźć odpowiedniejsze rozwiązania do zwalczenia wirusa na poziomie światowym, bez dążenia do realizacji jakichś partykularnych interesów. W szczególności pilne jest, by dać konkretną odpowiedź tym, którzy cierpią z powodu bezrobocia, dotykającego w sposób dramatyczny wielu ojców rodzin, wiele kobiet oraz osoby młode. Solidarność społeczna i szczodrość, do której dzięki Bogu wielu jest zdolnych, w połączeniu z dalekowzrocznymi projektami nastawionymi na promocję człowieka, stanowią i będą stanowić bardzo ważny wkład na tej płaszczyźnie.

6. Pozostaje jednakowoż otwarte pytanie, które w żaden sposób nie jest oczywiste: jak jest możliwe dać namacalną odpowiedź milionom ubogich, którzy często spotykają się tylko z obojętnością, jeśli nie z niechęcią? Jaką drogę sprawiedliwości trzeba przemierzyć, ażeby nierówności społeczne mogły zostać przezwyciężone i aby można było przywrócić jakże często zdeptaną godność ludzką? Indywidualistyczny styl życia jest „wspólnikiem” w generowaniu ubóstwa i często zrzuca na biednych całą odpowiedzialność za ich sytuację. Ale ubóstwo nie jest owocem ślepego losu, lecz konsekwencją egoizmu. Dlatego też decydującym jest ożywienie procesów rozwoju, które dowartościowują zdolności wszystkich, aby komplementarność kompetencji oraz różnorodność ról prowadziły do odkrycia zasobów współuczestniczenia. Wiele jest ubóstwa „bogatych”, które mogłoby być uleczone przez bogactwo „biednych”, jeśli tylko mogliby się oni razem spotkać i poznać! Nikt nie jest tak biedny, żeby nie mógł dać czegoś od siebie drugiemu i otrzymać coś od niego z wzajemnością. Biedni nie mogą być tylko tymi, którzy otrzymują; muszą znaleźć się w sytuacji takiej, aby mogli coś dać, ponieważ oni doskonale wiedzą, jak się zrewanżować. Ile przykładów współuczestniczenia mamy tuż przed oczami! Ubodzy często uczą nas solidarności i dzielenia się. To prawda, są osobami którym czegoś brakuje, często brakuje im wiele, a nawet tego, co konieczne, ale nie brakuje im wszystkiego, ponieważ zachowują godność dzieci Bożych, której nikt i nic nie może im odebrać.

7. Z tego powodu przyjmuje się inne podejście do ubóstwa. To wyzwanie, które rządy oraz instytucje światowe powinny przyjąć, razem z dalekowzrocznym modelem socjalnym, zdolnym do wyjścia naprzeciw tym nowym formom ubóstwa, które pojawiają się w świecie, i które naznaczą w sposób zdecydowany najbliższe dekady. Jeśli ubodzy są zmarginalizowani tak, jakby sami byli winni sytuacji, w jakiej się znaleźli, to również sama koncepcja demokracji znajduje się w kryzysie i każda polityka socjalna skazana jest na upadek. Z wielką pokorą powinniśmy wyznać, że przed ubogimi jesteśmy często niekompetentni. Mówi się o nich w sposób abstrakcyjny, zatrzymując się na statystykach, i usiłuje wzruszać jakimś filmem dokumentalnym. Ubóstwo jednak powinno prowokować do kreatywnych projektów, które pozwolą na zwiększenie efektywnej wolności, aby ubodzy mogli realizować swoje życie za pośrednictwem własnych, osobowych zdolności. Iluzją, od której trzeba trzymać się z daleka, jest myślenie, że wolność jest dostępna i powiększa się dzięki posiadaniu pieniędzy. Skuteczna służba ubogim prowokuje do działania i pozwala znaleźć coraz bardziej odpowiednie formy podnoszenia i promocji tej części ludzkości, nazbyt często anonimowej i pozbawionej głosu, która jednak ma w sobie odciśnięte oblicze Zbawiciela proszącego o pomoc.

8. «Ubogich zawsze macie u siebie» (Mk 14, 7). Jest to zaproszenie, aby nigdy nie stracić z oczu darowanej okazji do czynienia dobra. W tle możemy dostrzec starodawne przykazanie biblijne: «Jeśli będzie u ciebie ubogi któryś z twych braci, w jednym z twoich miast, w kraju, który ci daje Pan, Bóg twój, nie okażesz twardego serca wobec niego ani nie zamkniesz swej ręki przed ubogim swym bratem, lecz otworzysz mu swą rękę i szczodrze mu udzielisz pożyczki, ile mu będzie potrzeba. […] Chętnie mu udziel, niech serce twe nie boleje, że dajesz. Za to będzie ci Pan, Bóg twój, błogosławił w każdej czynności i w każdej pracy twej ręki. Ubogiego bowiem nie zabraknie w tym kraju» (Pwt 15, 7-8.10-11). W te słowa wpisuje się również Apostoł Paweł, kiedy zachęca chrześcijan należących do wspólnot przez niego założonych, aby pomagali ubogim z pierwszej wspólnoty w Jerozolimie i by czynili to «nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg» (2 Kor 9, 7). Nie chodzi o to, by uspokoić sumienie poprzez danie jakiejś jałmużny, ale raczej o przeciwstawienie się kulturze obojętności i niesprawiedliwości, którą często praktykuje się w stosunku do ubogich. W tym kontekście dobrze jest pamiętać o słowach św. Jana Chryzostoma: «Ci, którzy są hojni, nie mogą domagać się od biedaka rozliczenia z jego postępowania, a jedynie powinni poprawić jego sytuację oraz zaspokoić potrzebę. Biedni mają tylko jedną obronę: swoje ubóstwo i stan potrzeby, w jakim się znajdują. Nie pytaj go o nic innego; ale nawet gdyby był najbardziej złym człowiekiem na świecie, jeśli brakuje mu niezbędnego pożywienia, uwolnijmy go od głodu. [...] Miłosierny człowiek jest portem dla potrzebujących: port przyjmuje i uwalnia od niebezpieczeństwa wszystkich rozbitków; bez względu na to, czy są to źli ludzie, czy dobrzy, czy jacykolwiek inni, którzy są w niebezpieczeństwie, port chroni ich w swojej zatoce. Dlatego też wy również, kiedy zobaczycie człowieka na ziemi, który znajduje się w ubóstwie jak rozbitek na morzu, nie osądzajcie, nie proście o rachunek z jego postępowania, ale uwolnijcie go od nieszczęścia» (Mowa o ubogim Łazarzu, II, 5).

9. Decydujące jest, aby wzrosła wrażliwość ludzi tak, by pojęli potrzeby ubogich, które ciągle się zmieniają, w zależności od zmian zachodzących w ich warunkach życiowych. Dziś bowiem w najbardziej rozwiniętych ekonomicznie regionach świata jest mniejsza gotowość, w porównaniu do przeszłości, na skonfrontowanie się z ubóstwem. Stan relatywnego dobrobytu, do którego się przyzwyczajono, czyni trudniejszym zaakceptowanie wyrzeczeń i ofiar. Jest się gotowym na wszystko, byle tylko nie być pozbawionym tego, co jest owocem łatwego zysku. W ten sposób wpada się w różne formy pretensji, spazmatycznej nerwowości, żądań które prowadzą do strachu i do niepokoju, a w niektórych przypadkach do przemocy. To nie jest kryterium, na którym można konstruować przyszłość; co więcej, są to również formy bóstwa, od których nie możemy odwracać wzroku. Musimy być otwarci na odczytywanie znaków czasu, które wskazują na nowe sposoby bycia ewangelizatorami w świecie współczesnym. Natychmiastowe towarzyszenie, które wychodzi naprzeciw bieżącym potrzebom ubogich, nie może przeszkadzać dalekowzroczności, aby wprowadzać w czyn nowe znaki miłości i chrześcijańskiej caritas, w odpowiedzi na nowe formy ubóstwa, których doświadcza dziś ludzkość. Chciałbym, aby Światowy Dzień Ubogich, który celebrujemy już po raz piąty, mógł zakorzenić się jeszcze bardziej w naszych Kościoła lokalnych i otworzyć się na ruch ewangelizacyjny, który spotkałby w pierwszym rzędzie ubogich tam, gdzie oni się znajdują. Nie możemy czekać, aż zapukają do naszych drzwi. Pilnie potrzeba, abyśmy dotarli do nich w ich własnych domach, w szpitalach i w domach opieki, na ulicach i w ciemnych zaułkach, gdzie czasem się chowają, w schroniskach i w centrach przyjęć… Ważne jest, by zrozumieć, jak się czują, czego doświadczają, jakie pragnienia mają w sercu. Przyjmijmy za własne przejmujące słowa księdza Primo Matzzolariego: «Chciałbym was prosić, żebyście nie pytali mnie, czy są biedni ludzie, kim są i ilu ich jest, bo obawiam się, że takie pytania stanowią rozproszenie lub pretekst do unikania dokładnego wskazania sumienia i serca. […] Nigdy nie liczyłem ubogich, ponieważ nie można ich zliczyć: ubogich się przytula, a nie liczy» („Adesso” nr 7, 15 kwietnia 1949 r.). Biedni są wśród nas. Jakże byłoby to ewangeliczne, jeśli moglibyśmy powiedzieć z całą prawdą: również my jesteśmy biedni, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli rozpoznać ich realnie i sprawić, że staną się częścią naszego życia oraz narzędziem zbawienia.

Rzym, u Św. Jana na Lateranie, 13 czerwca 2021, we wspomnienie św. Antoniego z Padwy

www.vatican.va / Watykan

1

/////////////////////////////////////////////////////////

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 7 listopada 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1. Bóg prowadzi nas drogami prawdy i miłości. Dał nam przykazania, a więc jasne zasady, konkretne wymagania. W świecie skażonym obłudą i zakłamaniem ci, którzy to demaskują, są narażeni na różne ataki, trudności. Jednak wpatrujemy się w Pana Jezusa, który nie bał się demaskować faryzejskich, nieprawdziwych i nieuczciwych postaw, dlatego miejmy odwagę zawsze stawać po stronie prawdy i uczciwości. Bóg wspiera tych, którzy są Mu wierni.

2. Dziś pierwsza niedziela listopada. Po Mszy sw o godz 9.15 ADORACJA i procesja , Zapraszamy ministrantów , bielanki i asystę kościelną

3. Do 30 listopada można zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych. Dzisiaj i jutro po Mszy św o godz 18.00 Różaniec za zmarłych .

4. W najbliższą środę 10 listopada wypominki za zmarłych i Różaniec o god, 17.00. Msza św za zmarłych poleconych w wypominkach o godz 18.00

5. W czwartek 11 listopada będziemy świętowali Narodowe Święto Niepodległości – 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby podziękować Bogu za odzyskaną wolność i niepodległość i prosić o dobre jej wykorzystanie, zapraszamy na Msze Święte o godz 7.00  9.15 i o godz 18.00

11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 19.18 przy zapalonej Świecy Niepodległości pragniemy podziękować Opatrzności za wolną Ojczyznę i prosić o dalszą nad Nią opiekę.. Świece niepodległości możemy zamówić w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. JAK OTRZYMAĆ MINIATURĘ ŚWIECY NIEPODLEGŁOŚCI Każdy Darczyńca, który złoży dobrowolną ofiarę na budowę Świątyni do 22.10.2021 r., przed 11 listopada otrzyma drogą pocztową miniaturę Świecy Niepodległości (wysokość 17 cm, średnica 3 cm) wraz z Aktem Dziękczynienia Polski. Miniatura Świecy Niepodległości stanowi cegiełkę na kontynuację prac przy Świątyni Opatrzności Bożej – Wotum Narodu.

5. Przez cały listopad w zakrystii i kancelarii przyjmujemy na wypominki roczne i jednorazowe.

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

7. Dziękujmy rodzinom z Jazgarzewa z ul Głównej idąc od ronda do kościoła za piękne kwiaty przy ołtarzu za tydzień kościół ubiorą rodziny z Wólki Kozodawskiej z osiedla Dom Rodzinny a za dwa tygodnie na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata rodziny z Wólki Kozodawskiej z ul Herbacianej Róży i wszystkich bocznych ulic.

8. Za tydzień 14 listopada spotkanie młodzieży przed bierzmowaniem po Mszy sw o godz 9.15. Spotkanie rodziców dzieci i młodzieży bierzmowanej odbędzie się 21 listopada . Rodziców prosimy o niezwalnianie się z odpowiedzialności za religijne wychowanie swoich dzieci. CZYTAJMY PRASĘ KATOLICKĄ.

9. W tym tygodniu patronują nam:

– w środę 10 listopada – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła;

– w czwartek 11 listopada – św. Marcin z Tours (ok. 316-397), biskup, żołnierz rzymski;

– w piątek 12 listopada – św. Jozafat (1580-1623), biskup i męczennik;

– w sobotę 13 listopada – Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), pierwsi męczennicy Polski, eremici, misjonarze

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 1 listopada 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza uroczystość Wszystkich Świętych ma bardzo radosny charakter, bowiem wspominamy tych, którzy żyli przed nami i po wypełnieniu woli Bożej osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Rozkład Mszy Świętej – niedzielny. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. Na naszym cmentarzu parafialnym o godz 12.00 Msza Święta za wszystkich wiernych zmarłych i procesja żałobna po Mszy sw

2. We wtorek 2 listopada – Dzień Zaduszny. W liturgii Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, którzy poprzedzili nas na drodze wiary. Msza sw o godz 7.00 , 9.15 i 18.00 będziemy się modlić za zmarłych poleconych wwypominkach.

3. Od 1 do 30 listopada włącznie można codziennie zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych. Od 1 do 8 listopada różaniec za zmarłych po Mszy sw o godz 18.00

4. Przez cały listopad w zakrystii i kancelarii przyjmujemy wypominki roczne i jednorazowe. Dzisiaj na wypominiki przyjmują alumni naszego seminarium do godz 14.30

5. Przypominamy w I piątek o spowiedzi od godz 16.30 i dodatkowej Mszy sw dla dzieci o godz 17.00 Adoracja nocna rozpocznie się w piątek po Mszy św o godz 18.0.Wieczór uwielbienia i przebłagania Boga za nasze grzechy o godz 21.00.

 

TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 31 października 2021

"Najważniejszą godziną jest zawsze ta obecna! Najważniejszym człowiekiem jest zawsze ten, który akurat stoi przede mną! Dziełem najkonieczniejszym jest zawsze miłość!” (Mistrz Eckhart). A co, jeżeli to godzina, kiedy zostaję bez szat własnych osiągnięć, planów, marzeń, a wszyscy wokół widzą moją nieudolność?… A co, jeżeli przede mną stoi człowiek, który zabrał właśnie te szaty i patrzy, jak sobie poradzę w tym bólu? Jak wtedy mogę miłować? Jezu, ja tego nie umiem, ale Ty swoją mocą pomóż mi w godzinę obdarcia z szat zostać przy tym, co czyni mnie prawdziwie człowiekiem – przy godności dziecka Bożego. Jezu Chryste, pomóż mi ubrać się w „miłosierdzie, w dobrotliwość, w pokorę, w cichość, w cierpliwość” (Kol 3, 12).Sługa Boży ks Fra ciszek Blachnicki

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1.Dzisiaj tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych słyszeliśmy bardzo ważne słowa „ Słuchaj !”„Bądź posłuszny” Jak mam udowadniać Bogu, że Go kocham ,że On jest dla mnie najważniejszy ? „Clou” –wskazówka „SŁUCHAJ” –mam słuchać i przestrzegać , wszystkiego , co Pan Bóg do nas mówi. Słowa Ks Piotra z Nowego Sącza Oto recepta na bycie dobrym chrześcijaninem . Oto recepta na bycie szczęśliwym człowiekiem ! Oto recepta na bycie zbawionym ! Cztery wielkie zadania „TEMATY „ z wykrzyknikiem. Bądź posłuszny! Bój się Boga !Kochaj Boga! Nagroda Czeka!/ przeczytaj to rozważanie z Miesięcznika Msza św 31 paździerrnik 2021.

2. Jutrzejsza uroczystość Wszystkich Świętych będzie miała bardzo radosny charakter, bowiem będziemy wspominali tych, którzy żyli przed nami i po wypełnieniu woli Bożej osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. Msze sw w naszej światyni 1 listopada o godz 7.30, 9.15 i 18.00 o godzinie 8.00 w Pecherach , na naszym cmentarzu parafialnym 1 listopada Msza sw o godz 12.00 za wszystkich wiernych zmarłych. a po Mszy św procesja żałobna z czytaniem wypominek. Przypominamy o zrozumieniu istoty tego święta. Jak możemy zauważyć często biegamy z cmentarza na cmentarz bez modlitwy i zatrzymania. Tutaj ważne jest abyśmy jednak zatrzymali się przy ołtarzu i wzięli udział we Mszy sw. Zadbajmy o ekologie i nie niszczmy matki ziemi zniczami czy sztucznymi wiązankami.

3. We wtorek 2 listopada – Dzień Zaduszny. W liturgii Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, którzy poprzedzili nas na drodze wiary. Msze sw 2 listopada o godz 7.00 u sióstr , w naszej świątyni o godz 7.00 , 9.15 , i o godz 18.00

4. Od 1 do 8 listopada włącznie można codziennie zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych. Od 1 do 8 listopada zapraszamy na Różaniec za zmarłych.

5. Przez cały listopad w zakrystii i kancelarii przyjmujemy wypominki roczne i jednorazowe. . W ciągu całego roku w każda druga środa miesiąca różaniec z wypominkami o godz 17.00 , a Msza Święta w intencji zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach o godz 18.00 Dzisiaj i jutro 1 listopada na wypominki zbierają alumni naszego seminarium od godz 8.00 do godz 14.00

6 Za tydzień 7 listopada po Mszy św o godz 9.15 ADORACJA I procesja. ZAPASZAMY ASYSTĘ KOSCIELNĄ MINISTRANTOW I BIELANKI.

7. W najbliższy pierwszy czwartek miesiąca na Mszy Świętej o godz 18.00 będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich zakonnych i misyjnych. Po Mszy będzie  adoracja Akcji Katolickiej w intencji synodu i powołań. Wśrodę  podejmują czuwanie i adoracje bracia  i siostry z  Odnowy.

8. 5 listopada przypada pierwszy piątek miesiąca. Przed południem kapłani przyjdą do chorych parafian. O godz 17.00 Msza Święta dla dzieci a dla dorosłych o godz 18.00 Wieczorem od godz 18.00 NOCNA adoracja Najświętszego Sakramentu i WSPÓLNY WIECZÓR UWIELBIENIA O GODZ 21.00 rozpoczynamy Apelem Jasnogórskim.. W pierwszą sobotę miesiąca 6.11.br. o godz 8.00 Msza sw i Różaniec

9.W TYM ROKU 2021 pożegnaliśmy z naszej parafii 40 osób. Wszystkich pogrzebów razem było w naszej świątyni 94. .Pamiętajmy nie tylko o naszych zmarłych śp ale i o tych którzy cierpią po stracie swoich bliskich zmarłych. RZECZA ŚWIĘTA I ZBAWIENNA JEST MODLIC SIĘ ZA ŻYWYCH I UMARŁYCH .PAMIĘTAJMY. Nie kwiaty i nie znicze zbawią naszych zmarłych ale modlitwa.-"Mniej śmieci więcej pamięci"Chodzi o ekologie jak często mówi nam p.Franciszek.

10. Dziękujemy rodzinom z Jazgarzewa z ul Górnej i Głównej  za  piękne kwiaty  przy ołtarzu. Za tydzień kosciół ubiorą rodziny z Jazgarzewa  z ul Glównej idąc od ronda do  koscioła.

11.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. CZYTAJMY PRASE KATOLICKA.

11. W tym tygodniu patronuje nam:– w czwartek 4 listopada – św. Karol Boromeusz (1538-1584), biskup, gorliwy duszpasterz.

Na czym polega postawa prawdziwego katolika ?(pyta świecki katolik)

Pytanie to pojawia się u mnie kiedy słuchał wystąpień publicznych polityków, którzy głośno i często deklarują swoją przynależność do Kościoła Katolickiego oraz słuchając wypowiedzi niektórych księży. Zacząłem się mocno zastanawiać, co to znaczy być prawdziwym katolikiem ? Uznałem, że najbardziej wiarygodną odpowiedź uzyskam w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz w Piśmie Świętym.

Jan Paweł II we wstępie do Katechizmu Kościoła Katolickiego napisał: „…by służył jako pewny i autentyczny punkt odniesienia w nauczaniu doktryny katolickiej.” , co odczytałem jako jednoznaczną informacją o jego fundamentalnym znaczeniu dla wyjaśnienia, czym powinien przejawiać się prawdziwy katolicyzm. Na kolejnych stronach dowiedziałem się, że „…każdy prawdziwie chrześcijański akt cnoty nie ma innego źródła niż miłość ani innego celu niż miłość.” (25)

Szukając wyjaśnienia czym dla chrześcijanina powinna być miłość sięgnąłem do Biblii, gdzie przeczytałem, że miłość jest „cierpliwa, dobrotliwa, nie jest chełpliwa, nie nadyma się, nie myśli nic złego, nie raduje się z niesprawiedliwości.” (1 Kor 13.4,5,6), jak również, że „…kto się więc boi nie jest doskonały w miłości” (I Jana 4.18)

A co słychać z ust katolickich polityków, a nawet księży ? W ich narracji dominuje niechęć do inaczej myślących, a nawet złość. Przykłady można by mnożyć. W wypowiedziach wielu zdeklarowanych katolików słychać lęk. Jak często z ust księży słyszę, że żyjemy w czasach wielkich zagrożeń. Ich kazania zamiast przynosić nadzieję, napawać wiarą, przygnębiają i potęgują niepokój.

Jak widzę niestety nie jest to zjawisko będące przejawem chwilowej słabości tych ludzi, ale ich trwałą postawą, która jest w zupełnej sprzeczności z „punktem odniesienia” – Katechizmem Kościoła Katolickiego. Zastanawiałem się, że być może popełniam błąd w mojej interpretacji, ale dalsze zgłębianie myśli zawartych w Katechizmie jedynie potwierdzały moje stanowisko. I tak przeczytałem w nim, że „Nie można wierzyć w Jezusa Chrystusa nie mając udziału w Jego Duchu” (152), a w innym miejscu, że owocem Ducha jest „miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie.” (736)

W obliczu tych słów : jak można mówić, że wierzy się w Jezusa Chrystusa jednocześnie w swojej postawie demonstrując niechęć, a nawet nienawiść? Jak można być tak bardzo przywiązanym do lękowej interpretacji otaczającej nas rzeczywistości ? Czy jest to przejaw wiary w Boga ? Mam poważne obawy, że większość ludzi tak głośno demonstrujących swój katolicyzm, nie ma pojęcia, co to znaczy być prawdziwym katolikiem w interpretacji „punktu odniesienia” - Katechizmu Kościoła Katolickiego.

TRZYDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 24 października 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1. Bóg słyszy nasz głos, nasze wołanie nawet wtedy, gdy nam się wydaje, że nie jesteśmy w stanie przebić się przez współczesny szum, który zewsząd nas otacza. On potrafi wyłuskać nasze wołanie pełne wiary, miłości i zaufania jak wołanie Bartymeusza. Kiedy wkraczamy w mury kościoła, wchodzimy w szczególną przestrzeń, którą wydzielamy ze świata, by tu spotkać się z Bogiem, słuchać Jego słowa, doznawać uzdrowienia, które dokonuje się przez sakramentalne znaki. Trwajmy w dziękczynieniu za te wszystkie dary.

2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny, po hasłem SPOTKALIŚMY JEZUSA, WIĘC GŁOSIMY" w którym będziemy otaczać modlitwą i wsparciem materialnym szczególnie tych, którzy głoszą Chrystusa na wszystkich kontynentach świata. Zaproszenie dla każdego z nas.! Temat tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego, „Nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli” (Dz 4, 20) jest zaproszeniem dla każdego z nas, aby „wziąć odpowiedzialność” i oznajmić, co nosimy w swoich sercach. Ta misja jest i zawsze była tożsamością Kościoła: „Kościół jest dla ewangelizacji” Przeczytajmy piękne orędzie p Franciszka o Misjach.

3. Kończy się październik miesiąc różańca. Zapraszamy codziennie o 17.30 dzieci od poniedziałku do piątku i młodzież i dorosłych codziennie po Mszy wieczornej na różaniec połączony z adoracją. Warto zadać sobie pytania: Czy choć raz w tym miesiącu modliłem się na różańcem w intencjach swoich bliskich? Czy udało mi się zebrać rodzinę i zaprosić ją do wspólnej modlitwy?

3a CARITAS w  czwartą niedzielę przypomina nam  abyśmy nie zapominali , że obok nas żyją osoby które czekają na naszą pomoc  i wyobraźnie miłosierdzia . Prosimy w imieniu ubogich o pomoc i otwarte serce. Dzisiaj po każdej Mszy św  osoby z Caritasu zbierają ofiary do puszek częściowo  na misje i  częsciowo dla ubogich. Tym wszystkim którzy umieją pomagać składamy Bóg zapłać.

4. Nadchodzący listopad to miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych. W zakrystii i kancelarii przyjmujemy wypominki roczne i jednorazowe. Przez cały rok w każda drugą środę miesiąca o godz 17.00 modlimy się na różańcu, a po nim Msza w intencji zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach.

5.  W  najbliższych dniach wyruszymy na groby bliskich. Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych Msza Święta 1 listopada na cmentarzu o godz 12.00 a w dzień Dzień Zaduszny Msze św o godz 7.00 , 9.15 i 18.00. Procesja na cmentarzu parafialnym bedzie 1 listopada  po Mszy św o godz 12.00

6.Na wypominki będą zbierać  31 października i 1 listopada nasi alumni z  Seminarium  Warszawskiego  od godz 8.00 do godz 15.00

7. Od 1 do 8 listopada włącznie można codziennie zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych. Przypominamy o posprzątaniu grobów Powstańców Warszawy , żołnierzy i wszystkich którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny, pamiętajmy też o grobach dzieci i wszystkich grobach zaniedbanych N.N / NIKOMU NIE ZNANYCH/ Jako ludzie wierzący ZACHOWAJMY też jakąś proporcje składania wieńców czy zniczy na grobach naszych wiernych zmarłych. Zadbajmy o ekologie . Kwiaty czy znicze choćby najpiękniejsze nie wypowiedzą naszej tęsknoty ale modlitwa połączona z przyjęciem Komunii sw

8 / MŁODZIEŻ  KTÓRA PRZYGOTOWUJE SIE DO BIERZMOWANIA W TYM ROKU ZAPRASZAMY DZISIAJ DN.24.10   PO MSZY ŚW O GODZ 9.15

9. Pragniemy  serdecznie podziękować za wszelkie dary i ofiary jakie składamy na tacę . Dziękujemy rodzinom z Jazgarzewa z ul Leśnej za kwiaty przy ołtarzu , za tydzień kościół ubiorą rodziny z Jazgarzewa z ul Górnej i Głównej a za dwa tygodnie rodziny z Jazgarzewa z ul Głównej idąc w kierunku do kościoła

10. Zmarł nasz parafianin śp Jacek Gruda z Jesówki , pogrzeb odbędzię się we wtorek w naszej swiątyni o godz 14.00. drugi pogrzeb pana Jerzego Przepiórkowskiego z Gołkowa bęzdie jutro /poniedziałek/ o godz 14.00 pamiętajmy  o naszych wiernych zmarłych i o ich rodzinie pogazonej w żałobie

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia Tadeuszum .p kościelnemu Tadeuszowi , szafarzowi p.Tadeuszowi  życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. CZYTAJMY PRASE KATOLICKA KTÓRA CIAGLE PRZYPOMINA NAM JAK WIELKA POSTACIĄŁ BYŁ I JEST NADAL NASZ WSPANIAŁY RODAK ŚW JAN PAWEŁ II.

12. W tym tygodniu patronują nam: – w czwartek 28 października – święci apostołowie Szymon i Juda Tadeusz, według tradycji głosili wiarę w Mezopotamii i Persji, gdzie ponieśli śmierć męczeńską.

""Święty Franciszek kiedy się nawracał, kiedy nie wiedział co ma czynić modlił się takimi słowami:„Najwyższy chwalebny Boże rozjaśnij ciemności mojego serca, daj mi Panie prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję, doskonałą miłość, pokorę głęboką, zrozumienie i poznanie bym mógł wypełniać Twoją świętą i nieomylną wolę".Zobaczcie modlił się o to by wypełniać świętą, nieomylną wolę Jezusa. Modlił się o to by się Jemu podobać. Dlatego my idźmy za zachętą Świętego Franciszka, który także mówił do braci:„Bracia póki mamy czas czyńmy dobro, ale czyńmy dobro nie od jutra ale od dzisiaj".

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 17 października 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Niezwykła to sytuacja, kiedy Pan staje się sługą. Bóg oddaje się w ręce człowieka, by móc stać się pokarmem, który możemy jeść. Tylko Bóg, który jest miłością, może to zrealizować. Tylko Bóg, który ustanowił Eucharystię, gorąco pragnie zasiąść z nami do stołu i z nami ją spożywać. Odkrywajmy, w jak wielkiej tajemnicy bierzemy udział.

2. Dzisiaj obchodzimy w naszej parafii 92 rocznice "konsekracji" naszej parafialnej światyni ktora byla poświęcona i "konsekrowana" dokładnie 13 października 1929 r . Ta światynia była wybudowana   przez  parafian i okoliczną ludność , zgromadzenie sióstr Szarytek z Łbisk , b.wielu ofiarodawców i dobrodziejów. Za budowę tej świątyni był odpowiedzialny Ks Prob.Ryszard Borkowki . Budowa tej światyni  trwała zaledwie  5 lat.  Trudno jest policzyć ile osób  budowało tę światynie, murarzy, tynkarzy ,kamieniarzy, ilu rolników swoimi wozami przywoziło z okolicznych lasów kamienie . Jak przeglądamy ksiegę przychodów budowy tej światyni to naprawdę można sie przekonać , że ci ludzie byli  przekonani o ważności tego dzieła. Wiemy z historii, że w tym czasie była wielka bieda a mimo to światynia została wybudowana i dzisiaj służy nam nadal. Dziekujemy dzisiaj  Bogu za Ks Ryszarda Borkowskiego , za wszystkich ofiarodawców , dobrodziejów , za tych  ktorzy dzisija z tak wielką ofiarnością  odnawiali te światynię i nie żałowali  swoich ofiar na renowacje  tej świątyni i ołtarzy. Nie  będę wyczytywał  nazwisk nowych  ofiarodawców  ponieważ  są one znane dobrze Bogu. Przy renowacji figur , aniołów w  ołtarzu głównym, kolumn, tabernakulum  mogliśmy się przekonać  z jak otwartym sercem parafianie skladali ofiary na ten cel. Dzisiaj tak szybko ale serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom za dar serca i otwartosci. Dziękujmy naszym włądzomo lokalnym i samorządowym  w Piasecznie, władzom państwowym w Warszawie. Wszystkim naszym gościom  ofiarodawcom skladamy serdeczne.  Bóg zapłać. Takim ważnym  parafianinem  i oddanym sprawie renowacji tej światyni jest p . Jacek Łuczak który w naszej Gminie  i w Ministerstwie KiDzN w Warszawie  załatwiał wszystkie  dofinansowania  dla naszej parafii. p. Jackowi i jego rodzinie szczególnie dziękujemy. Bóg zapłać.

2. Dziś po Mszy Świętej o godz 9.15 zapraszamy rodziców młodzieży która przygotowuje się do bierzmowania a po Mszy św o godz 11.45 zapraszamy rodziców dzieci komunijnych . Prosimy nieustannie rodziców aby sami stawali się katechistami dla swoich dzieci .Dziecko które przebywa z rodzicami najdłużej może być katechizowane w domu np. modlitwa przed posiłkiem , pacierz przed snem czy odczytanie małego codziennego komentarza DROGA DO JEZUSA dla dziecka na naszej stronie internetowej. Drodzy rodzice starajmy się przekonać swoje dziecko do wiary , że Bóg jest i kocha nas takimi jakimi jesteśmy „Dzisiaj Pan Jezus, Twój i mój przyjaciel zaprasza nas do tego, żeby postawić Jego w centrum życia i żeby wyzbywać się tego co jest obłudą, nieszczerością, pragnieniem przypodobania się innym, a nie Jemu. Czy Ty i ja chcemy tak żyć, żeby podobać się Panu Jezusowi?.” Tak , róbmy to co możemy zrobić sami z myślą o naszych dzieciach. Spotkania dla rodziców w tym roku będą prowadzić osoby z małych grup. W parafii nie można tylko być obserwatorem czy osobą krytykująca kościół czy księży. Trzeba samemu się zaangażować teraz szczególnie kiedy p. Franciszek rozpoczął przygotowanie Kościoła do SYNODU jako naszej wspólnej drogi.

3. Październik to miesiąc różańca. Razem z Matką Bożą pragniemy rozważać tajemnice zbawienia. Zapraszamy codziennie o godz 17.30 dzieci od poniedziałku do piątku , młodzież i dorosłych przez cały tydzień po Mszy wieczornej na różaniec połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu.

4. Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych. W zakrystii przyjmujemy już wypominki roczne i jednorazowe. Przez cały rok w każdą drugą środę miesiąca o godz 17.00 modlimy się za zmarłych na różańcu, a po nim jest odprawiana Msza Święta w intencji zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach. Msza św na cmentarzu będzie 1 listopada o godz 12.00 i po Mszy sw procesja połączono z wypominkami . Prosimy aby nie zastępować zniczami czy kwiatami naszej modlitwy za zmarłych które zanieczyszczają nasze pomniki.Nasi zmarli potrzebują modlitwy i w ogóle pamięci. Ławeczki które sa postawione przy grobach będą rozebrane. Jedna pani mówiła w kancelarii , że jej mama jeździ na wózku i nie może dostać się do grobu swojego męża ponieważ na środku są ustawione ławki.

5. Jutro przypada wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, który zanim rozpoczął kroczenie drogą Pańską, był lekarzem. Tego dnia pamiętajmy o pracownikach służby zdrowia, o tych, którzy służą nam i opiekują się nami.

6. W piątek 22 października wspominamy w Kościele św. Jana Pawła II oraz 73. rocznicę śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski. Ksiądz prymas nie tylko przewodził Kościołowi w Polsce w trudnych czasach, lecz także troszczył się o rodaków rozproszonych po całym świecie. Jest założycielem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

7./W naszej parafii w każdy poniedziałek na Mszy św  o godz 18.00 modlimy się za małżeństwa ktore przeżywają  poważne kryzysy i chcą sie rozwodzić . Modlitwę organizuje wspólnota Koscioła Domowego.

8. Dziękujmey p. młodym za piękne kwiaty przy ołtarzu, za tydzień kościół ubiorą rodziny z Jazgarzewa z ul Leśnej a za dwa tygodnie rodziny  z Jazgarzewa z ul Górnej i Głównej idąc w kieruku Bogatek.

9. Czytajmy prasę katolicką . W Gosciu jest artykół OCALIC MIŁOŚĆ w  50 rocznicę beatefikacji ojca Maksymuliana Kolbe franciszkanina, jest też taka mała gazetka o cmentarzu "Mniej śmieci i więcej pamięci" Chodzi o ekologiczne podejscie do dekoracji grobów. Mniej zniczy a więcej ciszy imodlitwy.

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

11. W tym tygodniu patronują nam:– w poniedziałek 18 października – św. Łukasz, ewangelista;

– w środę 20 października – św. Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, profesor Akademii Krakowskiej, patron profesorów, studentów, młodzieży i szkół katolickich, pomagał potrzebującym;

– w piątek 22 października – św. Jan Paweł II (1920-2005), papież, teolog, filozof, przyjaciel artystów, naukowców, pielgrzym.

 

List pasterski KEP: “Synod, czyli nasza wspólna 

 

List należy odczytać w niedzielę, 17 października 2021 r., na wszystkich Mszach świętych w Archidiecezji Warszawskiej

SYNOD, CZYLI NASZA WSPÓLNA DROGA

List pasterski w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów

 

Drogie Siostry, drodzy Bracia,

„(…) Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu” (Mk 10,45). To, usłyszane przed chwilą zdanie Chrystusa, można potraktować nie tylko jako streszczenie całej dzisiejszej liturgii Słowa, ale w ogóle jako streszczenie Ewangelii. Chrystus przyszedł, aby służyć! Nie możemy też pominąć kontekstu, w którym padły te słowa. Oto Jan i Jakub próbują sobie „załatwićˮ pierwsze miejsca w Królestwie Bożym. Inni uczniowie jawnie się na to oburzają, pewnie dlatego, że sami chcieliby je dostać. A Chrystus cierpliwie tłumaczy: przyszedłem nie dla pierwszych miejsc, przyszedłem, aby służyć i „dać swoje życie jako okup za wielu”(Mk 10,45).

Tłumaczy to także dzisiaj i nam. Tłumaczy to swojemu Kościołowi, który powinien – jak słyszeliśmy w drugim czytaniu – trwać mocno w wyznawaniu wiary (por. Hbr 4,14) i przez to wyznawanie, tak słowem, jak i stylem życia, ukazywać światu Chrystusa – Sługę. Nie uciekniemy dziś przed podwójnym pytaniem. Najpierw warto zapytać samego siebie: czy inni, patrząc na moje życie, mogą zobaczyć w nim odbicie Chrystusa-Sługi, czy raczej widzą tylko kogoś nieustannie zatroskanego o własną pozycję i własne sprawy, ciągle oburzonego na drugich, szczelnie zamkniętego w swoim mikroświecie? I dalej: co można zobaczyć, patrząc na życie naszych kościelnych wspólnot: Chrystusa pochylonego w służbie najsłabszym, czy zatroskanie o wizerunek instytucji, walkę o zwycięstwo takiej czy innej opcji duszpasterskiej, a nawet politycznej?

Napięcia i spory między uczniami Chrystusa nie są niczym nowym, co dzisiejsza Ewangelia dobitnie ilustruje. Być może jednak obecnie są one jeszcze bardziej gorszące, bo przecież misja Chrystusa już się dopełniła. Otrzymaliśmy już Ducha Świętego. Jego tchnienie może nas doprowadzić do wspólnego rozpoznania woli Bożej. Jak Go słuchamy? Jak wygląda w naszych wspólnotach rozmowa o tym, co dziś Duch Boży mówi do Kościoła? Na ile potrafimy odwrócić wzrok od własnych spraw i dostrzec drugich, z ich potrzebami i doświadczeniami?

Nie powinniśmy uciekać od tych pytań, jeśli chcemy, by Kościół – od małych wspólnot wewnątrz parafii, poprzez same parafie i diecezje, aż po jego wymiar powszechny – podążał drogami wskazanymi przez Ducha Świętego. Nim zabierzemy się za jakiekolwiek reformy, potrzebny jest nam rachunek sumienia z tego, jak ze sobą rozmawiamy, jak nawzajem się słuchamy i jak rozeznajemy wolę Bożą? Nie tylko w sposób osobisty i indywidualny, ale także wspólnotowy.

Tydzień temu papież Franciszek rozpoczął uroczyście XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Synod to narzędzie, którym Kościół posługuje się praktycznie od swoich początków. Apostołowie zbierali się razem, aby podejmować decyzje pod tchnieniem Bożego Ducha (por. Dz15,1-33). Potem przez wiele wieków następcy Apostołów – biskupi –gromadzili się na synodach, by rozeznawać, jaka jest wola Boża względem Kościoła. Przez wieki synody były podstawowym sposobem podejmowania kościelnych decyzji.

Tym razem papież Franciszek pragnie, aby w synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi. Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej zaprasza wszystkich – bo wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego, a w Eucharystii karmią się jednym Ciałem Żyjącego Pana. W ten sposób budują Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół, za który są współodpowiedzialni. Samo słowo „synod” oznacza podążanie wspólną drogą. Synodalne prace potrwają dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a wreszcie w 2023 – powszechna. Jednak papież Franciszek chce, aby styl wspólnotowego rozeznawania stał się stałą praktyką Kościoła.

W czasie synodu mamy przyjrzeć się temu, w jaki sposób razem, duchowni i świeccy, budujemy wspólnotę Kościoła, począwszy od najmniejszej parafii. Czy i jak w Kościele ze sobą rozmawiamy? Jak często spotykamy się, by wspólnie szukać woli Bożej, a gdy już do takiego spotkania dojdzie, to na ile potrafimy cierpliwie słuchać siebie nawzajem, szanując zdanie drugiego? Ile jest w nas odwagi, żeby wypowiadać to, co w sercu rozpoznajemy jako możliwy głos Ducha Świętego? Czy nasze wspólnoty dają nam poczucie bezpieczeństwa, gdy próbujemy wypowiedzieć sprawy trudne? Papież proponuje, żebyśmy się nad tym zastanowili na różnych poziomach organizacji Kościoła, zarówno w nieformalnym gremiach, jak i w ruchach, stowarzyszeniach, parafiach i diecezjach. I jeszcze jedno pytanie, które Ojciec Święty podkreśla szczególnie: czy z naszej rozmowy o Kościele nie wykluczamy tych, których głos łatwo zignorować, bo są z jakiegoś powodu słabsi, zmarginalizowani i mniej obecni w „głównym nurcie” życia Kościoła?

Synodalne podejście musi zachowywać wrażliwość na włączenie do rozmowy wszystkich, nie wiadomo bowiem, przez kogo Duch Święty zechce przemówić. On „wieje kędy chce” (por. J 3,8) i kogokolwiek może wybrać jako swoje narzędzie. Wykluczenie kogoś ze wspólnotowego rozeznania może więc oznaczać pozbawienie się możliwości rozpoznania woli Bożej. Synodalne podejmowanie decyzji nie jest łatwe, bo zakłada, że głos Ducha wychodzący od jednego członka wspólnoty zostanie potem rozpoznany przez pozostałych, w których działa przecież ten sam Duch. Cierpliwość w słuchaniu i gotowość do nawrócenia, czyli nie tylko do zmiany własnych przekonań, ale do przemiany serca, są w takiej wspólnej drodze nieodzowne. Tym właśnie synodalny styl podejmowania decyzji różni się zarówno od władzy absolutnej, gdzie rację ma sprawujący władzę, jak i od demokracji, gdzie zwycięża ten, kto jest w stanie zdobyć choćby minimalną większość. W Kościele rację ma Duch Święty, a wszystkie ludzkie struktury władzy muszą służyć temu, by rozpoznać Jego tchnienie i mu się poddać.

Ten ideał nie jest łatwy do osiągnięcia. W Kościele istnieją – także na mocy prawa – struktury synodalnego rozeznania, jak na przykład parafialne i diecezjalne rady duszpasterskie, rady prezbiterów. Niestety nie zawsze i nie wszędzie są one rzeczywistym doświadczeniem wspólnotowej drogi rozeznania świeckich i duchownych, przełożonych i podwładnych. Nie zawsze i nie wszędzie w Kościele szuka się głosów z peryferii. Nie zawsze i nie wszędzie wysłuchuje się z miłością i szacunkiem ludzi zranionych, odrzucanych, mało znaczących w oczach świata. Proponowany przez Papieża rachunek sumienia z synodalności może nam pomóc w zmierzeniu się z tymi problemami. Ale pomoże tylko wtedy, gdy spróbujemy w naszych wspólnotach – od najmniejszych po największe – szczerze porozmawiać. Tam, gdzie zaufanie zostało z jakiegoś powodu nadszarpnięte, będzie to bardzo trudne. Nie ma jednak lepszego sposobu na odbudowę zaufania, jak spotkanie, bycie razem, cierpliwy dialog, któremu towarzyszy świadomość Bożej obecności.

Realizacja papieskiego zaproszenia do uczestnictwa w synodzie wymaga oczywiście także pewnej organizacji. Chodzi bowiem nie tylko o same spotkania i rozmowy we wspólnotach, choć już one są wielką wartością. Synod ma być też okazją do uświadomienia sobie, gdzie jesteśmy na drodze budowania synodalnej wrażliwości, czyli do wskazania, jakie napotykamy trudności, a jakie mamy dobre praktyki i doświadczenia? Głosy z synodalnego dialogu we wspólnotach lokalnych trzeba będzie zebrać, podsumować, przekazać dalej. Wkrótce zatem parafie powinny otrzymać szczegółowe informacje na temat przebiegu diecezjalnego etapu synodu, który potrwa kilka najbliższych miesięcy.

Nie trzeba jednak czekać na wytyczne organizacyjne, by zacząć rozmawiać. Można zacząć od wspólnot rodzinnych i dialogu małżeńskiego. Można porozmawiać z sąsiadami, czy koleżankami i kolegami z pracy. Można już włączyć pytanie o to, jak wspólnie szukamy woli Bożej, w tematy spotkań wspólnot parafialnych, zakonnych, diecezjalnych. A przede wszystkim można i trzeba w modlitwie osobistej i wspólnotowej wzywać Ducha Świętego, aby towarzyszył swoim tchnieniem wszystkim synodalnym rozmowom. Żeby podpowiadał, jak włączać do dialogu tych, którzy trzymają się z boku, albo którzy zostali zepchnięci na peryferie naszych wspólnot. Żeby otwierał nam serca na to, co mają do powiedzenia inni. Żeby uczył słuchania cierpliwego, empatycznego, wytrwałego oraz mówienia pokornego i odważnego zarazem. Żeby umacniał Kościół w mężnym wyznawaniu wiary (por. Hbr 4,14), czyli w ukazywaniu światu Chrystusa, który „nie przyszedł aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (Mk 10,45).

„Stajemy przed Tobą Duchu Święty, zgromadzeni w Twoje Imię. Pokaż nam drogę, którą powinniśmy iść i naucz jak nią podążać”!

Prosimy o Wasze życzliwe i żywe uczestnictwo w synodzie oraz życzymy wielu dobrych doświadczeń w czasie synodalnych spotkań.

Na wspólną drogę z serca błogosławimy, w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego!

Podpisali: Pasterze Kościoła w Polsce

Warszawa, dnia 7 października 2021 r.

______________________________________________________________________

List należy odczytać w niedzielę, 17 października 2021 r., na wszystkich Mszach świętych.

† Biskup Piotr Jarecki
Biskup Pomocniczy w Archidiecezji Warszawskiej
Wikariusz Generalny

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 10 października 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE                                   1.Skarbem Kościoła jest Eucharystia, w której Bóg jest dla nas pokarmem i mądrością w Najświętszym Sakramencie i swoim słowie. W świecie, który nieustannie proponuje nam wiele różnorakich dóbr, warto rozróżnić, co tak naprawdę jest dla nas dobrem, a co tylko ułudą, iluzją dobra. Przychodzimy jak młodzieniec z Ewangelii, by zadać Bogu najistotniejsze pytanie. Co mamy czynić aby osiągnąć życie wieczne ? Nie lękajmy się też przyjąć Bożejodpowiedzi.                                                                                                                                                                                             

2. Obchodzimy dzisiaj XXI Dzień Papieski pod hasłem „NIE LĘKAJCIE SIĘ ! Przed kościołem można złożyć ofiary do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która realizuje program stypendialny skierowany do uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi.                           

3.Październik to miesiąc różańca. Zapraszamy codziennie dzieci od poniedziałku do piątku o godz 17.30 a dorosłych i młodzież po Mszy wieczornej zapraszamy na różaniec połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy także do wspólnego odmawiania różańca w rodzinach.                                                                                                                                                                                                                         

4. Trzynastego października będziemy obchodzić uroczystość 92 rocznicę konsekracje naszej świątyni. Naszą świątynie konsekrował Ks. Arcybiskup Stanisław Gall, uroczystość ta odbyła się w dniu 13 października 1929 roku. Budowniczym kościoła był proboszcz ks kan. Ryszard Borkowski. Tę uroczystość przenosimy na niedzielę 17 października.                                                                                                                           

5. W czwartek 14 października będziemy obchodzić Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim, którym leży na sercu dobre wychowanie młodego pokolenia, szczególnie rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, katechetom, życzymy przede wszystkim wytrwałości i mocy Ducha Świętego na każdy dzień. Zapraszamy w czwartek na Msze sw o godz 18.00                                                                                                                                     

6. W sobotę 16 października przypada 43. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II na stolice piotrową . Zapraszamy w sobotę na Msze sw o godz 18.00 i na Różaniec .                                                                                                                                                                                                           

7. W przyszłą niedzielę zapraszamy na spotkanie rodziców młodzieży o godz 9.15 i rodziców dzieci o godz 11.45 Z rodzicami będą się spotykać osoby zaangażowane w parafii. Tak nie może być, że jako rodzice prosimy aby nasze dziecko przyjęło bierzmowanie czy pierwszą komunię św. ale sami w tym kierunku nic nie robimy. Ostatnio policzyliśmy dzieci komunijne i młodzież uczestnicząca w nabożeństwie Różańcowym i Mszy św w niedzielę - to naprawdę napawa lękiem. Jak dziecko może uwierzyć skoro rodzice nie chcą się angażować. Na różaniec dzieci przychodzi około 13 osób a na różaniec młodzieży kilka osób. Prosimy rodziców o udział w nabożeństwie Różańcowym i Mszy św . Dzieci bez rodziców nie mogą uczestnic w Różańcu. Taka jest obecna sytuacja . Papież Franciszek napisał "Nawrócenie duszpasterskie jest jednym z podstawowych tematów „nowego etapu ewangelizacji” , który Kościół jest dzisiaj wezwany do promowania, aby wspólnoty chrześcijańskie stały się w coraz większym stopniu siłą pobudzającą do spotkania z Chrystusem. p. FRANCISZEK"                                                                                                                         

8. Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych. Na stoliku przy drzwiach wyjściowych są formularze wypominków. W najbliższa środę modlitwa za zmarłych i czytanie wypominek o godz 16.45 Różaniec o godz 17.30 Różaniec za zmarłych ofiarujemy po Mszy sw o godz 18.00                                                                                                                                                                                                                       

9.Dziękujemy za piękne kwiaty p. młodym, za tydzień kościół ubiorą też p. młodzi a za dwa tygodnie rodziny z Jazgarzewa z ul Leśnej. CZYTAJMY PRASE KATOLICKĄ                                                                                                                                                                              

10. W tym tygodniu patronują nam:– w środę 13 października – bł. Honorat Koźmiński (1829-1916), prezbiter, kapucyn, założyciel wielu zgromadzeń bezhabitowych;– w piątek 15 października – św. Teresa od Jezusa z Avila (1515-1582), dziewica i doktor Kościoła, reformatorka zakonu karmelitańskiego; ona napisała „że modlitwa jest najpiękniejszą wyprawą w cudowny i fantastyczny świat wiary” czytaj DZIEŁA rozdział 18.                                                                                                                                                                                                                                  

11.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Błogosławionej niedzieli.

ICZBA UZCESTNICZACYCH WE MSZY SW  DN 26.09.2021 GODZ 757 osób

Zachęcamy do nauczenia się na pamięć ABC Społecznej Krucjaty Miłości Ks Kard Wyszyńskiego Te słowa pisał kiedy był aresztowany i dręczony przez władze PRL-u A/ Szanuj każdego człowieka…

ABC Społecznej Krucjaty Miłości

Kardynał Stefan Wyszyński

1.Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata(siostrę).

2.Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.

3.Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.

4.Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.

5.Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.

6.Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.

7.Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.

8.Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.

9.Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.

10.Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.  / boimy się tych slów i nie wobrażamy siebie aby tak kochać każdego człowieka bez wyjątku i swoich nieprzyjaciół/

//////////////////////////////////////////////////////////

NAPIS NA OBRAZKU KOLĘDOWYM

Modlitwa za misje  w naszej parafii ( w dn. 06-13.10.2019 r)

Boże, Stworzycielu nieba i ziemi, Ojcze Jezusa i nasz Ojcze. Prosimy Cię o błogosławieństwo dla Misji Świętych. Niech ten czas będzie dla wszystkich mieszkańców naszej parafii w Jazgarzewie darem łaski i miłosierdzia. Panie Jezu Chryste, pełnio czasów i Królu wieków. Otwórz nasze umysły na Twoje Słowo, które do nas kierujesz, abyśmy potrafili wprowadzić je w codzienne życie. Pomóż nam być świadkami Twojej miłości i przebaczenia dla tych, wśród których żyjemy. Duchu Święty odnów cały świat i oblicze naszej parafii. Spraw abyśmy byli prawdziwą wspólnotą Kościoła, mieli jedno serce i jednego ducha. Niech ten czas stanie się łaską powrotu do miłości Ojca, który nieustannie czeka na swoje dzieci. Amen. Sw Rochu  i Św Wawrzyńcze  modlcie się za nami

Z blogoslaieństwem Bożym Ks Szymon Nowicki wikariusz i Ks Prob Wiesław Zaręba

Pliki do pobrania

Galeria