Ogłoszenia parafialne 2022 r Parafia św. Rocha LICZNIK STRONY - Z DNIA 21.06.2022 GODZ 16.25 -/3169915/-

UWAGA !

 W czasie wakacji / lipiec -sierpień/ nie będzie Mszy św w w kościele w Jazgarzewie o godz 7.00 będzie w tygodniu tylko Msza sw o godz 18.00-ZAPRASZAMY /rano będzie tylko Msza św u sióstr w Łbiskach w lipcu o godz 6.30  a w sierpniu o godz 7.00/

TRZYNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 26 czerwca 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś trzynasta niedziela zwykła w roku liturgicznym i drugi dzień wakacji. W sposób szczególny prosimy Boga, aby nie ogarnęły nas ciemności błędu oraz abyśmy żyli w blasku Bożej prawdy (kolekta mszalna).modlimy się za nasze dzieci i młodzież aby bezpiecznie przeżyły wakacje i nie zapominały o Bogu i swoich Aniołach Stróżach.                                                                                                            Propozycja modlitw na wakacje 2022 :

Wakacje w pełni. Wyruszacie na długo oczekiwany urlop? A może musicie już wracać? W jednym i drugim przypadku czeka was podróż do której warto się przygotować. Skorzystajcie z tych kilku modlitw, by była ona bezpieczna i spokojna.

"1. Wszechmogący, wieczny Boże, otaczaj nas, podróżujących, Swoją opieką. Bądź nam w potrzebie pomocą, w drodze towarzyszem i pociechą, w przeciwnościach obroną, abyśmy za Twoim przewodnictwem, pod opieką Matki Najświętszej i św. Rafała Archanioła, pomyślnie dotarli do celu i szczęśliwie wrócili do naszych domów. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

2. Święty Rafale Archaniele,

Ty czuwasz przed Majestatem Bożym,
a z polecenia Stwórcy byłeś przewodnikiem Tobiasza
w czasie jego niebezpiecznej wędrówki;
prosimy Cię,
czuwaj i nad naszymi drogami
i ostrzegaj nas przed każdym
grożącym nam niebezpieczeństwem.
Amen

3. Boże, Ty jesteś Drogą, Prawdą i Życiem.

Drogą, którą pragnę podążać,
Prawdą, której lękam się stracić,
Życiem, które w Tobie ma początek i koniec.
Niech ten dzień mi przyniesie tylko to,
czym Ty chcesz mnie obdarzyć.
Przyjmę radość i szczęście,
zniosę ból i cierpienie,
jeśli Ty będziesz ze mną.
Wyruszam w Twoje Imię,
prowadź mnie, Boże!
Amen

4. O Boże wielki, który czuwasz nad wszystkim stworzeniem,

miej mnie w swej opiece.
Niech błogosławieństwo Twoje towarzyszy mi w całej drodze.
Odwracaj ode mnie nieszczęście,
ratuj w niebezpieczeństwach
i pozwól, abym szczęśliwie powrócił do domu.
Amen

5. Drogą pokoju niech nas prowadzi Wszechmocny i miłosierny Pan, a Jego Anioł niech nas strzeże byśmy w pokoju i bezpiecznie mogli dojść do celu podróży."

2. W środę, 29 czerwca, przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Święty Piotr został wybrany przez Jezusa na przewodnika Apostołów, Święty Paweł głosił Ewangelię wśród ludów pogańskich. Według tradycji obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie. Świętowanie rozpoczniemy już Mszą wigilijną we wtorkowy wieczór. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

3. Nabożeństwo czerwcowe do czwartku włącznie będziemy celebrowali po Mszy Świętej o godz.18.00 – serdecznie zapraszamy!

4.Dzisiaj po każdej Mszy św panie z Caritasu proszą nas o pomoc tym którzy cierpią z racji biedy i ròżnych niepowodzeń życiowych.

Dziękujemy wszystkim którzy mimo swoich problemów umieją pomagać i  rozumieć drugiego  czĺowieka. 

5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.00; spowiedź święta od godz. 17.30;chociaż wakacje pamiętamy o adoracji nocnej z piątku na sobotę. To wszystko co przeżywa dzisiaj świat nie możemy być uśpieni czy leniwi ale gotowi do walki ze złem wojny i nienawiści szczególnie przez modlitwę i adoracje. Jeżeli słuchamy radia katolickiego to może usłyszeliśmy ten apel i prośbę aby nie ustawać w modlitwie za Ukrainę o pokój i za nawrócenie Rosji.W I piątek udamy się do osób chorych z komunią św prosimy o telefon.

- w sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 8.00.

6. Przez całe wakacje w lipcu i sierpniu nie będzie Mszy św w tygodniu o godz 7.00 Dwie intencje przyjęte odprawimy w tym czasie w którym były zamówione. W pierwsze soboty w lipcu i sierpniu będzie Msza św o godz 8.00 i Różaniec jak zwykle.

7. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej o godz.9.15.

Dzisiaj zbiórka na Daninę św. Piotra. W ten sposób katolicy na całym świecie wspierają misję papieża, ofiary z tacy zebrane w kościołach Archidiecezji Warszawskiej zostaną przekazane do dyspozycji papieża Franciszka jako wsparcie jego posługi apostolskiej i charytatywnej. To tzw. Danina św. Piotra, nazywana też świętopietrzem lub obolem św. Piotra.  A każda złożona ofiara ma również ogromną wartość symboliczną, gdyż jest konkretnym znakiem komunii z Ojcem Świętym. Zachęcajmy się wzajemnie do ofiarności.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom, Ks Ireneuszowi naszemu solenizantowi 28 czerwca życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Zbawiciela. Za Ks Ireneusza będziemy się modlić we wtorek o godz 18.00. za naszych braci którzy noszą piękne imiona Piotra i Pawła będziemy się modlić w środę o godz 18.00 Nie będę wskazywał palcem który to jest nasz Piotr czy Paweł jeden Piotr z Odnowy , drugi Piotr to szafarz pierwszy Paweł został prezesem Akcji Katolickiej drugi Paweł od wielu lat jest zaangażowany w neokatechumenacie innych imienników też serdecznie pozdrawiamy aby czuli się zauważeni i uszanowani, . wszystkim życzymy mocy Ducha św i wszelkiego dobra. Tym, którzy rozpoczynają letni wypoczynek udanych wyjazdów, życzymy umocnienia sił fizycznych i duchowych, a także szczególnego doświadczenia obecności Boga w pięknie stworzonego świata. Uważajmy na siebie i bądźmy czujniPrasa katolicka: Gość niedzielny pisze O garniturze KAINA w Jerozolimie ” Eleganccy panowie ,uśmiechnięci ładnie ubrani dyplomaci na święto Rosji - udawali , że nic się nie dzieje na Ukrainie nie mieli żadnego niepokoju na twarzy , żadnej reakcji- jakby nic nie słyszeli że giną niewinni ludzie, bezbronne dzieci. Strzeżmy się obojętności na los drugiego człowieka.Ukazał się nowy  poradnik dla rodziców "NOSTOLATKI W WIRTUALNYM TUNELU"  niebezpieczne zachowania,sprawa bardzo aktualna...

Elektroniczna KOKAINA-poradnik jest na stoliku przy drzwiach wyjściowych.

Garnitur Kaina

Przed hotelem Russkoje Podworie w Jerozolimie zebrali się protestujący z ukraińskimi flagami i napisami potępiającymi wojnę na Ukrainie. „Mordercy!” – krzyczeli pod adresem eleganckich pań i panów wysiadających z eleganckich limuzyn i zmierzających na uroczystą kolację, którą wyprawiono z okazji przypadającego dzień wcześniej święta Rosji. Okrzyk: „Hańba wam!” słychać było na kilku sąsiednich ulicach, gdy do hotelu zmierzali kolejni dyplomaci i ich małżonki, które dumnie krocząc, pozdrawiały protestujących podniesionymi dłońmi, uśmiechnięte jak gwiazdy na czerwonym dywanie przed galą filmowego festiwalu.

Przeszło tak przed hotelem kilkanaście par, wszyscy – wciąż to samo słowo – eleganccy, uśmiechnięci. Żadnego niepokoju na twarzach, żadnego zdziwienia, żadnej adekwatnej reakcji. No cóż… punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ci akurat zapewne tego samego wieczoru pomiędzy jednym a drugim kęsem jesiotra wymieniali uwagi na temat jakichś faszystów, którzy niemiło ich przed hotelem witali, albo na temat upału, jaki akurat panował w Jerozolimie. Trudno jednak pozbyć się wrażenia, że albo w ich głowach ktoś przemeblował porządek rzeczywistości, albo sami wmówili sobie, że pewne „ostateczne” rozwiązania są konieczne, aby chronić ten porządek przed większym złem. Bo co innego mogłoby sprawić, by elegancka żona dyplomaty na widok wrzeszczącego tłumu machała do niego niczym do tłumu wielbicieli? Nic to nowego, wojny zawsze rozgrywali ci, którzy twierdzili, że w rzeczywistości walczą o pokój i chcą – jakkolwiek rozumianego – dobra społecznego. A jednak w bezpośrednim zetknięciu z takim postawieniem sprawy trudno się nie zdziwić, nie być zaskoczonym, nie odczuć poruszenia. Na eleganckich salonach, w których unoszą się zapachy drogich perfum, szybko przychodzi zapomnieć o zapachu krwi. Albo uwierzyć, że żadna krew nie jest przelewana...."

ZAPOWIEDŹ PRZEDŚLUBNA: a/ Piotr-Paweł Knyziak kawaler z Chylic par św Urszuli Ledóchowskiej i Patrycja Kwiatkowska panna z Jazgarzewa par Św Rocha zapowiedź pierwsza

W tym tygodniu patronują nam:

- wtorek, 28 czerwca – Święty Ireneusz (ok. 130-202), biskup i męczennik;

- środa, 29 czerwca – Święci Apostołowie Piotr i Paweł, gorliwi głosiciele Ewangelii i męczennicy za wiarę w Chrystusa, filary wspólnoty Kościoła.

////////////////////////////////////////

DWUNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 19 czerwca 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś przypada dwunasta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Centrum każdej niedzieli jest Eucharystia, czyli pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Te wydarzenia zbawcze przypominają nam o wielkiej miłości Boga do człowieka. Niech ta świadomość towarzyszy nam na drogach nowego tygodnia

2.Przeżywamy trzyletni program duszpasterski pod hasłem „EUCHARYSTIA DAJE ŻYCIE” W tym roku pod hasłem ”POSŁANI W POKOJU CHRYSTUSA”. Nabożeństwo czerwcowe  PRZEZ CAŁĄ OKTAWĘ będzie połączone z procesją po nieszporach o godz. 18.00. Zapraszamy na wspólne NIESZPORY O NAJŚWIETSZYM SAKRAMENCIE PO MSZY O GODZ 18.00 i śpiew Litanii do Serca Pana Jezusa.Przez całą oktawę NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA chcemy jakby na nowo do czwartku włącznie przeźywać uroczystość Boźego Ciała,-codziennie Nieszpory o Najświętszym Sakramencie i codziennie procesja po Mszy św wokòł kościoła i w czwartek zakońńczenie oktawy, poświęcenie wiankòw , ziòł  i spotkanie przy ognisku za  starą plebanią, przynosimy coś słodkiego. STARAJMY SIE  PODTRZYMYWAĆ NASZE  SPOTKANIA KTÓRE  CO ROKU GROMADZIŁY NAS PRZY CHRYSTUSIEI EUCHARYSTYCZNYM .Zaraszamy ministrantów , bielanki  i całą asystę  kościelną.Czeka też gotowa  scena ,może ktoś by wystąpił aby zaśpiewać Panu  Bogu pieśń UWIELBIENIA i CHWAŁY.

3. Jutro, w poniedziałek, 20 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy z różnych względów musieli opuścić kraj ojczysty, aby byli otaczani szacunkiem i doświadczali niezbędnej pomocy i życzliwości wśród innych narodów

4.Akcja Katolicka po walnym zebraniu w ostatni wtorek zmieniła odpowiedzialnych za Akcje Katilicką w naszej parafii. Nowym prezesem Akcji Katolickiekj w naszej parafii został pan Paweĺ Chmielecki ktòry przejął tę funkcje po pani Monice Trochim która  nadal będzie pomagała nam w Akcji .Dziękujemy też pani Monice wraz z mężem za poświęcenie parafii czasu dla Akcji Katolickiej.Było to 8  lat trudnej  pracy dla naszej wspólnoty parafialne i całej Akcji Katolickiej. Bòg zapłać p Moniko za wszelkie dobro i odpowiedziakność.

5. W środę tradycyjnie Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. Niech Jej orędownictwo wyprasza nam Bożą pomoc w trudnych doświadczeniach.

6. W czwartek, 23 czerwca, NA ZAKOŃCZENIE OKTAWY przypada Dzień Ojca. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz.18.00 w intencji ojców. Będziemy żyjącym wypraszać obfitość Bożego błogosławieństwa, a dla zmarłych – wieczną nagrodę.

7. W piątek, 24 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To także z inicjatywy Świętego Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W tym dniu zapraszamy w piątek 24 czerwca - dzieci na Msze św na zakończenie roku szkolnego o godz 8.00. Przez cały tydzień spowiadamy dzieci i młodzież od godz 17.30 Dobrze jest dziękować Bogu za cały niełatwy rok szkolny wychowawców i katechetów i nauczycieli którzy troszczyli się o nasze wykształcenie i wychowanie. Przyjdźmy wszyscy i bądźmy wdzięczni. Będziemy się też modlić o dobre i bezpieczne wakacje . ZARASZAMY SCHOLE.

8. W sobotę, 25 czerwca, przypada liturgiczna uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Ze względu na przypadającą w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa została przeniesiona na dzień 25 czerwca

8.ZAPOWIEDZI PRZEDMAŁŻEŃSKIE: A/ Mateusz Kozak kawaler i Paulina Śmietanka panna oboje z Jazgarzewa par Sw Rocha-zapowiedz DRUGA

B. Dariusz Kruk kawaler z Wólki Kozodawskiej par Sw Rocha w Jazgarzewie i Magdalena Bycul panna z Łomży par Miłosierdzia Bożego-zapowiedź DRUGA

C. Piotr Goździk kawaler z par Sw Lucji Warszawa –Rembertów i Marta Pyl panna z Jazgarzewa par Sw Rocha-zapowiedz DRUGA

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitości Bożych darów oraz kształtowania własnego serca na wzór Serca Jezusowego. W tym tygodniu patronuje nam: - wtorek, 21 czerwca – Święty Alojzy Gonzaga (1568-1591), jezuicki zakonnik, patron młodzieży studiującej.Czytajmy prase KATOLICKĄ: W GOŚCIU NIEDZIELNYM  jest  artykuł ŚWIĘTY CZAS -chodzi o adoracje CIAŁA PAŃSKIEGO- dajmy możliwość przemienienia  nas Jego milością. Jezus obecny zawsze w swojej świątyni. Msza św  i nasze zaangażowanie.

////////////////////////////////////////////////////////////////

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY 12 czerwca 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy, w której Kościół wyznaje wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach. Ta prawda wiary przekracza możliwości naszego rozumu i pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Najprostszym jej wyznaniem jest modlitwa „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu (…), a także znak krzyża. Dziś kończy się okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej.

2. Jutro, 13 czerwca o godz 18.00 w naszej parafii będzie uroczysta Msza św z racji bierzmowania naszej młodzieży. Msze św odprawi i udzieli sakramentu Bierzmowania Ks Bp Michał Janocha . Młodzież przychodzi pół godziny wcześniej , /17.30/ Pamiętajmy, że jest to nasza wspólna uroczystość . Rodzice i chrzestni powinni też przystąpić do spowiedzi i wziąć udział w tej Mszy sw. Niedobrze jeżeli my rodzice podwieziemy tylko dziecko do kościoła a sami w tym wydarzenie nie uczestniczymy. Bądźmy razem z naszym dziećmi i módlmy się o wiarę i odpowiedzialność za dalsze religijne życie naszej młodzieży.

3. W czwartek, 16 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną świętem Bożego Ciała. Przez udział w procesji wyznajemy naszą wiarę w realną obecność Chrystusa w Chlebie eucharystycznym. Msze Święte tego dnia według następującego porządku 7.30 , 9.15 – po tej Mszy sw wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Prosimy o przygotowanie ołtarzy w tradycyjnych miejscach. Włączmy się czynnie w przygotowanie procesji, niech będzie to wyraz naszej miłości do Zbawiciela. Zapraszamy do niesienia chorągwi, feretronów, dziewczynki do sypania kwiatów. Dzieci z klas III i IV przychodzą w strojach komunijnych. Prosimy o ubranie ulicy Głównej i Szkolnej, w oknach wystawmy święte obrazy .Młodzież bierzmowaną zapraszamy na procesje Bożego Ciała w uroczystych strojach. Na procesje weźmy ze sobą małe chorągiewki. Pierwszy ołtarz będzie przy figurze Matki Bożej Fatimskiej przy kościele- przygotują rodziny z Gołkowa , drugi ołtarz przy krzyżu na rondzie w Jazgarzewie –przygotują rodziny i strażacy z Jazgarzew , trzeci ołtarz przy szkole w Jazgarzewie –przygotują rodziny z Łbisk i Pęcher a czwarty ołtarz przed nową plebanią przed figurą Jezusa Miłosiernego –przygotują rodziny i strażacy z Bogatek . Prosimy o pomoc w przygotowaniu ołtarzy i trasy przejścia całej parafii . Jak słyszałem w tym roku również będzie ułożony dywan z kwiatów w naszej świątyni . Prosimy na środę 15.06 po nabożeństwie o godz 19.00 przyniesienie zerwanych kwiatów i pomoc w układaniu dywanu W czwartek Boźe Ciało będzie również  Msza św o god,18.00.

4.Dzisiaj w naszej parafii są dwie uroczyste Msze św , o godz 9.15 dzieci ze Szkoły Życia przeżywać będą pierwszą Komunie św wraz ze swymi rodzicami i wychowawcami a o godz 11.45 dzieci z klas IV będą obchodzić pierwszą rocznicę pierwszej Komunii sw. Tym dzieciom życzymy wielu łask bożych i mocnej wiary na dalsze życie w przyjaźni z Jezusem

5. Od czwartku Bożego Ciała po Mszy sw o godz 18.00 będą śpiewane nieszpory o Najświętszym Sakramencie i procesja od piątku . hasło tego roku liturgicznego to : „Posłani w pokoju Chrystusa”, którego mottem są słowa: „Ten kto Mnie spożywa, będzie żył przez Mnie” (J 6,57).w środę prosimy o pomoc w przygotowaniu dywana z kwiatów w naszej światyni. Zerwane kwiaty przynosimy  w środę o godz 19.00. Jest to bardzo wymowne i piękne  , mówi też o naszej miłości do Pana Jezusa obecnego w Eucharystii. Prosimy o pomoc.

6.ZAPOWIEDZI PRZEDMAŁŻEŃSKIE: A/ Mateusz Kozak kawaler i Paulina Śmietanka panna oboje z Jazgarzewa par Sw Rocha-zapowiedz pierwsza

B. Dariusz Kruk kawaler z Wólki Kozodawskiej par Sw Rocha w Jazgarzewie i Magdalena Bycul panna z Łomży par Miłosierdzia Bożego-zapowiedź pierwsza

C. Piotr Goździk kawaler z par Sw Lucji Warszawa –Rembertów i Marta Pyl panna z Jazgarzewa par Sw Rocha-zapowiedz pierwsza

D. Dawid Olewniczak kawaler z Sosenkowa par Sw Wawrzyñca i Paulina Elzbieta Mrowiñska panna Grochowej par Sw Rocha w Jazgarzewie -zapowiedz druga

7 W tym tygodniu patronują nam:- poniedziałek, 13 czerwca – Święty Antoni z Padwy (1195-1231), kapłan franciszkański i doktor Kościoła, wybitny kaznodzieja, patron osób i rzeczy zaginionych; - środa, 14 czerwca – Błogosławiony Michał Kozal (1893-1943), biskup i męczennik zamordowany w obozie w Dachau; - piątek, 17 czerwca – Święty Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, który porzucił karierę artysty i poświęcił życie ubogim i odrzuconym

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom najbliższego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, mądrości i gorliwości w podejmowaniu codziennych obowiązków oraz doświadczenia bliskości Boga w drugim człowieku..

9 Dzisiaj też zapraszamy do stolika z prasą katolicką, jest dodatkowy Gość niedzielny EXTRA bardzo pięknie wydany o Cudach związanych z Eucharystią. Czytajmy prasę katolicka aby nie ulec brutalizacji prasy brukowej który niszczy kulturę chrześcijańska .Jest jeszcze dobra GAZETKA O UZALEŻNIACH NASZYCH DZIECI OD INTERNETU , KOMÓREK I RÓŹNEGO RODZAJU NARKOTYKÓW.

/////////////////////////////////////////////////////

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO 5 czerwca 2022OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś wraz z całym Kościołem obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wspominamy dzień, kiedy na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów zstąpił Duch Święty pod postacią ognistych języków. Dzięki Jego mocy uczniowie wyszli z Wieczernika, aby głosić całemu światu orędzie zbawienia. Dziś prosimy, aby „Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy” (modlitwa nad darami). Niech nas umacnia swoimi darami, abyśmy byli prawdziwymi świadkami Chrystusa w dzisiejszym świecie.

2. Dzisiejsza niedziela jest wyjątkowa ponieważ przeżywamy razem z naszymi dziećmi z klas III Uroczystość pierwszej Komunii św. , tym dzieciom życzymy wielu łask bożych aby wzrastały w wierze i miłości i były już od dzisiaj mocniej zaprzyjaźnieni z Chrystusem eucharystycznym. W białym tygodniu dzieci zapraszamy na Msze św o godz 18.00. Dzień Papieskich Dzieł Misyjny Dzieci będzie w piątek połączony z poświęceniem pamiątek I komunii św . Rodziców prosimy aby dzieciom umożliwić uczestniczenie we Mszy przez cały tydzień do piątku włącznie. 3.Dzisiaj pierwsza niedziela czerwca corocznie obchodzona jest także jako święto Dzień Dziękczynienia. To szczególna okazja, aby wyrazić wdzięczność za wszelkie dary Bożej dobroci. Hasłem tegorocznego Święta Dziękczynienia, które odbywa się już po raz piętnasty są słowa “Dziękujemy za błogosławionych Kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką”. Będzie ono zarazem ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikacje obojga błogosławionych. Uroczysta Msza św dziękczynna będzie w świątyni Opatrzności w Wilanowie o godz 12.00 O godz. 7.40 z archikatedry warszawskiej na Starym Mieście wyruszy procesja dziękczynna z relikwiami Błogosławionych, która przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Dzisiaj po Mszy św w całej Polsce zbierane są do puszek ofiary na wyposażenia i dalsze prace przy świątyni Opatrzności w Wilanowie. O pomoc w zbiórce prosimy osoby z Caritasu.

4. Jutro, 6 czerwca, przypada święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Pod krzyżem Maryja została dana za Matkę nie tylko Świętemu Janowi, ale także wszystkim ludziom. Towarzyszy wspólnocie Kościoła od samego początku. Będziemy wypraszać Jej orędownictwa w naszych codziennych potrzebach o godz 7.00 i 18.00

5. W czwartek, 9 czerwca, przypada święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Naszą modlitewną pamięcią pragniemy objąć wszystkich kapłanów i wypraszać im Bożą pomoc oraz łaskę wierności na drodze powołania, jak również wszystkich przygotowujących się do kapłańskiej posługi.

6. Nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie po Mszy Świętej o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy, aby poprzez litanijne wezwania przepraszać Boga za nasze grzechy i niewierności. Różaniec za zmarłych w środę o godz 17.00

7. W najbliższą niedzielę, 12 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Warto przypomnieć, że kończy ona czas wielkanocnej Komunii Świętej. O godz. 9.15 dzieci ze szkoły życia z Pęcher przystąpią po raz do pierwszy Komunii sw a o godz. 11.45 dzieci z klas IV będą przezywać pierwszą rocznice pierwszej Komunii św Tym dzieciom życzymy aby coraz bardziej kochały Pana Jezusa i zawsze czuły się kochane i potrzebne.

8. Spowiedź dzieci ze szkoły życia z Pęcher będzie w czwartek o godz 16.30, spowiedź dzieci z klas IV i ich rodziców będzie w piątek 10 czerwca o godz 16.30. Spowiedź młodzieży przed bierzmowaniem i ich świadków będzie też 10 czerwca ale o godz 19.00 Po spowiedzi młodzież zostanie na chwile w kościele aby dopracować program uroczystości bierzmowania. Bierzmowanie odbędzie się 13 czerwca w poniedziałek o godz 18.00-przychodzimy pół godziny wcześniej.

9. BOŻE CIAŁO W TYM ROKU PRZYPADA 16 CZERWCA. Procesja do czterech ołtarzy będzie tradycyjnie . Pierwszy ołtarz będzie przy figurze Matki Bożej Fatimskiej przy kościele- przygotują rodziny z Gołkowa , drugi ołtarz przy krzyżu na rondzie w Jazgarzewie –przygotują rodziny i strażacy z Jazgarzew , trzeci ołtarz przy szkole w Jazgarzewie –przygotują rodziny z Łbisk i Pęcher a czwarty ołtarz przed nową plebanią przed figurą Jezusa Miłosiernego –przygotują rodziny i strażacy z Bogatek . Prosimy o pomoc w przygotowaniu ołtarzy i trasy przejścia całej parafii . Jak słyszałem w tym roku również będzie ułożony dywan z kwiatów w naszej świątyni . Prosimy na środę 15.06 po nabożeństwie o godz 19.00 przyniesienie zerwanych kwiatów i pomoc w układaniu dywanu

10.ZAPOWIEDZI PRZEDMAŁŻEŃSKIE: A/ Dawid Olewniczak kawaler z Sosenkowa par Sw Wawrzyñca i Paulina Elzbieta Mrowiñska panna Grochowej zapowiedz pierwsza

B/ Paweł Andrzej Maroszek kawaler i Magda Anna Brodaczewska panna oboje z Pęcher parafii Sw Rocha w Jazgarzewie –zapowiedz druga

C./Kamil Paszkot kawaler z Leszna parafii Sw Jana Chrzciciela i Małgorzata Zofia Kamińska panna z Pęcher par św Rocha w Jazgarzewie- zapowiedz druga.

11.W tym tygodniu patronują nam:- środa, 8 czerwca – Święta Jadwiga (1374-1399), królowa, orędowniczka pokoju, patronka życia małżeńskiego i rodzinnego;- sobota, 11 czerwca - Święty Barnaba (I/II w.), nazywany Apostołem, współpracownik Świętego Pawła, męczennik, orędownik w kłótniach i sporach.

12. Wszystkim solenizantom jubilatom składamy najlepsze życzenia: otwartości na działanie Bożej łaski oraz nieustannego czerpania mocy od Pana Jezusa, który jest cichy i pokornego Serca. PROSIMY O CZYTANIE PRASY KATOLICKIEJ.

 

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKEI 29 maja 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE                                                                     1. Dziś przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Święty Łukasz w Dziejach Apostolskich zanotował, że Jezus w obecności Apostołów uniósł się w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Modlimy się dzisiaj, aby Dobry Bóg „wzbudził w nas pragnienie nieba, gdzie Chrystus, jako pierwszy z ludzi, przebywa z Bogiem” (modlitwa po Komunii).                                                        2. Codziennie przygotowujemy się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez nowennę, którą odmawiamy po Mszy Świętej o godz. 18.00 Zwróćmy jednak uwagę na brak naszej gorliwości w codziennej modlitwie o dary Ducha św. Ograniczamy się do kilku godzin przed uroczystością. Dobrze aby każdy z nas przez cały tydzień modlił się o owoce Ducha św jak napisał sw Paweł „ „Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa."                                                                                                                                                                                                       3. We wtorek, 31 maja, przypada liturgiczne święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Będziemy wpatrywali się w Maryję, która spieszy do swojej krewnej Elżbiety, będziemy prosili o wrażliwość na potrzeby innych dla wszystkich uczniów Chrystusa.              4. W środę, 1 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz 18.00, w czasie której będziemy modlić się za wszystkie dzieci, aby wzrastały w łasce Bożej, mądrości i były otaczane miłością i troską przez swoich rodziców. Dzisiaj szczególnie myślimy o dzieciach które przygotowują się do I Komunii św.                                                                                                   5. Rozpoczynamy miesiąc czerwiec, który poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa   po Mszy św o godz 18.00                                                                                                                                                                         6. W tym tygodniu pamiętajmy , że przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca: CZAS SZCZEGÓLNEGO CZUWANIA - w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania o godz 18.00; - w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.00; spowiedź święta od godz.17.00 ; po Mszy sw rozpocznie się nocne czuwanie , wspólny wieczór ADORACJI będzie W CISZY - w sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo Różańcowe ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 8.00.                                                                7. W najbliższą niedzielę, 5 czerwca przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Świętowanie rozpoczniemy Mszą wigilii Zesłania Ducha Świętego w sobotę o godz. 18.00 i o godz 20.30-czuwanie przygotują małe wspólnoty naszej parafii . Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres Wielkanocy. W najbliższą niedzielę będziemy przeżywać piękną Uroczystośc Pierwszej Komunii sw na Mszy św o godz 11.45 , Ogłoszenie siostry Jadwigi : dla dzieci z klas III próba we wtorek 31 i w środę 1 czerwca o godz 19.00 Spowiedź dzieci z klas III w I piątek 3 CZERWCA po ślubie o godz 16.30 DZISIAJ NA MSZY SW O GODZ 11.45 DZIECI Z KLAS III ODNOWIĄ SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO. DZIECI PRZYCHODZĄ DO KOSCIOŁA ZE SWIECAMI OD CHRZTU.  7A/Młodzież  przed bierzmowaniem  ma swoje spotkanie    dzisiaj  29.05 o godz 15.00 , na spotkanie przychodzą także świadkowie.bierzmowania.Spowiedź młodzieży przed bierzmowaniem , ich rodziców  i świadków będzie 10 czerwca w piątek o godz 19.00 po spowiedzi bedzie jeszcze jedno spotkanie i modlitwa.                                                                                                                        8. / Dla dzieci z klas IV próba przed rocznicą I Komunii sw 7 czerwca we wtorek o godz 19.00 spowiedź dzieci z klas IV w piątek 10.06.br.o godz 16.30 .pierwsza ROCZNICA Pierwszej Komunii sw będzie 12 czerwca na Mszy sw o godz 11.45 ,dzieci ze szkoły Życia przychodzą do spowiedzi 9 czerwca w czwartek o godz 16.30 Msza sw dla tych dzieci będzie 12 czerwca o godz 9.15

8.a W  pierwszà  niedziele 5 czerwca,  obchodzimy jako Dzień Dziękczynienia. Będziemy Dziękować Bogu za naszych nowych Błog. Stefana Kard i Błog Marie Różę Czacką i będziemy też wspierać nasza ofiarą prace przy świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. PROCESJA EUCHARYSTYCZNA BĘDZIE ZA TYDZIEŃ 5 CZERWCA PO MSZY SW O GODZ 9.15                              9. ZAPOWIEDZI PRZEDMAŁŻEŃSKIE: A/ Paweł Andrzej Maroszek kawaler i Magda Anna Brodaczewska panna oboje z Pęcher parafii Sw Rocha w Jazgarzewie –zapowiedz pierwsza                                                                                                                                  B./Kamil Paszkot kawaler z Leszna parafii Sw Jana Chrzciciela i Małgorzata Zofia Kamińska panna z Pęcher par św Rocha w Jazgarzewie-zapowiedz pierwsza                                                                                                                                                                     C/ Jarosław Kłosiewicz kawaler z Piaseczna par NMP Wspomożenia Wiernych i Patrycja Maria Kaplińska panna z Gołkowa par Św Rocha w Jazgarzewie zapowiedź druga                                                                                                                                                              D/ Piotr Wardak kawaler z Woli Gołkowskiej par Św Rocha w Jazgarzewie i Anna Karpińska panna z Warszawy par Św Wawrzyńca -zapowiedź druga                                                                                                                                                                                               10. Zmarł ks. dr kanonik Marian Walenciej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 31 maja w Mogielnicy o godz 12.00                                                          Zmarł we wtorek, 24 maja 2022 roku, w wieku 85 lat, z tego w kapłaństwie 60 lat Ks Marian pracował w naszej parafii Jazgarzew jako rezydent był też przez pewien czas katechetą. Pamięatjmy o nim w swolich modlitwach

11.Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia życzymy wiernego trwania przy Chrystusie, doświadczenia mocy Boga w codziennym życiu oraz niegasnącej nadziei na spotkanie z Bogiem w niebie.                                                                                     Dzisiaj pamiętajmy tez w naszych modlitwach o kapłanach pracujących w naszej parafii w kolejna rocznicę święceń kapłańskich. W tym tygodniu patronują nam:- środa, 1 czerwca – Święty Justyn, (I/II w.), apologeta chrześcijański, męczennik za wiarę; - piątek, 3 czerwca – Święty Karol Lwanga i jego dwunastu towarzyszy (XIX w.), męczennicy z Ugandy w Afryce. CZYTAJMY PRASÉ KATOLICKÁ. Do chorych udamy się z komunia sw w piatek od godz 9.00

 

 

NIEDZIELA WIELKANOCY 22 maja 2022OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE „Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,..”                                                          

1.Dziś szósta niedziela Wielkanocy za tydzień już Uroczystość Wniebowstąpienia. Słowo Boże prawie codziennie przypomina nam co jest istotą powołania chrześcijańskiego , że miłość do Zbawiciela wyraża się w zachowywaniu Jego przykazań Niech udział w tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa, celebrowanej w Eucharystii, umacnia naszą miłość do Zmartwychwstałego Pana i pomaga zachowywać Jego słowa w codziennym życiu.

2. Jutro, w poniedziałek, początek Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Przez trzy kolejne dni będziemy prosili o obfite plony, błogosławieństwo Boże i szacunek dla pracujących na roli, a także o to, aby nigdzie na świecie nie brakowało ludziom podstawowych środków do życia.

3. We wtorek, 24 maja, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. U naszych sąsiadów w Zalesiu Dolnym i w Głoskowie będzie odpust. Na prośbę papieża Benedykta XVI jest to Dzień modlitw Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach. Przez wstawiennictwo Matki Zbawiciela będziemy prosić Boga w intencji chrześcijan w Chinach, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości, a także aby mogli swobodnie wyznawać wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

4. W czwartek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Pamiętajmy tego dnia o naszych mamach. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 7.00 i o godz 18.00 . Będziemy modlić się za wszystkie nasze mamy, żyjącym wypraszać Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej, a dla zmarłych łaskę życia wiecznego.

5. W piątek, 27 maja, po Mszy Świętej o godz. 18.00 rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

6. W sobotę, 28 maja, przypada 41. rocznica śmierci Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego (1981 r.). Dziękujmy za przykład jego wierności Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Pamiętamy jak często uczył nas miłości do Matki Bożej i szacunku wobec każdego człowieka. Msza św z Jego wspomnieniem o godz 7.00 i 18.00                                                       

8.W niedzielę, 5 czerwca br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w ramach XV Święta Dziękczynienia, przeżywać będziemy ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację Stefana Kardynała Wyszyńskiego Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego i Warszawskiego, Prymasa Polski oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej FSK, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W tym dniu w sposób szczególny wyrazimy nasze dziękczynienie Bogu za nowych błogosławionych.  5 czerwca  bedziem też wspierać swoimi ofiarami Świątynie Opatrzności Bożej.

9.Nabożeństwo majowe w naszym kościele codziennie po Mszy sw o godz.18.0. Zapraszamy, aby śpiewem Litanii Loretańskiej wypraszać opiekę Matki Zbawiciela.                                                                   

10. Dzisiaj spotkanie młodzieży przed bierzmowaniem po Mszy św o godz 9.15 i o godz 15.00 spotkanie w kościele , drugie spotkanie młodzieży za tydzień 29 Maja o godz 15.00 ze świadkami  Spowiedź młodzieży i swiadków przed bierzmowaneim będzie 10 czerwca  w piątek o godz 19.00

11. Przed pierwszą  komunią św  spotkanie dzieci i rodziców z siostrą katechetką Jadwigą będzie  31 maja we wtorek o gozd 19.00  i 1 czerwca w środę też o godz 19.00 spowiedź dzieci  komunijnych 3 czerwca w piątek o godz  16.30, Pierwsza komunia 5 czerwca  o godz 11.45 Za tydzień 29 maja o godz 11.45 odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przed I komunią  - przynosimy świece od chrztu. 29 maja na sumie będziemy się też modlić za naszych księży w rocznice ich święceń kapłańskich za Ks Stanislawa , Ks Ireneusza i Ks Prob.

12. Rocznica pierwszej komunii sw dla wszystkich dzieci z klas IV będzie  jedna 12 czerwca o godz  11.45. Spowiedź dla dzieci z  klas IV będzie 10 czerwca w piatek o godz 16.30

13.Dzisiaj Caritas prosi nas o  wyobraźnie miłosierdzia i pomoc tym wszystkim ktòrzy sobie naprawdę nieradzą i potrzebują naszej pomocy. Przy drzwiach  wyjściowych jest tzw  skrzynka na listy gdzie moźemy poinformować Caritas jakiej pomocy  potrzebujemy.

14.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Kamil Tuszyński kawaler z Łosia par Św Rocha w Jazgarzewie i i Agnieszka Wocial panna z Mistowa parafii Matki Bożej Fatimskiej –zapowiedź druga

B/ Jarosław Kłosiewicz kawaler z Piaseczna par NMP Wspomożenia Wiernych i Patrycja Maria  Kaplińska panna z Gołkowa par Św Rocha w Jazgarzewie zapowiedź pierwsza

C/ Piotr Wardak kawaler z Woli Gołkowskiej par Św Rocha w Jazgarzewie i Anna Karpińska panna z Warszawy par Św Wawrzyńca -zapowiedź pierwsza

15.Zmarła nasza parafianka z Jazgarzew pani Elżbieta Cholewicka pogrzeb we wtorek 24 maja o godz 14.00

16. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Zbawiciela.

17.CZYTAJMY PRASE KATOLICKĄ "To nie Bóg zawinił" Gość Niedzielny strona 24" Gdy ludzie cierpią, Bóg jest z nimi, tak jak był na Golgocie. Na zdjęciu ruiny kościoła w Syrii. DELIL SOULEIMAN /AFP/EAST NEWS Dlaczego ludzie robią to, czego Stwórca nie chce? Rosyjscy żołnierze podjeżdżają do bramy salonu samochodowego. czytamy w Gościu Niedzielnym Na nagraniu z kamery zewnętrznej widać, że wychodzą im naprzeciw właściciel i jeden z pracowników. Okupanci pytają o nazwiska, a potem o papierosy. Po chwili Ukraińcy odwracają się i kierują się w stronę biura. Jeden z Rosjan wyciąga karabin i strzela im w plecy. Obaj cywile padają. Kamery w budynku pokazały, jak następnie żołnierze przetrząsają rzeczy osobiste pracowników, kradną różne drobiazgi i piją „zdobyczny” alkohol, a na odchodne ostrzeliwują z działek budynek ....."

17.W tym tygodniu patronuje nam: - poniedziałek, 26 maja – Święty Filip Nereusz (1515-1595), rzymski kapłan, wychowawca dzieci i młodzieży.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY 15 maja 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.Dziś piąta niedziela Wielkanocy. Papież Franciszek wyniesie / wyniósł/ na ołtarze Sw Karola de Fuco który zajmował zawsze ostatnie miejsca , w Gościu NIEDZIELNYM  jest artykuł „Ostatni z ostatnich” .Tak bardzo ostatnie zajął miejsce, że nikt nie mógł Mu go odebrać ….” Dzień w dzień przebywał na adoracji około 8 godzin i zawsze daleko od świata w swojej pustelni i blisko ludzi za których się nieustannie modlił” Prowadził głębokie życie religijne wyczerpany….. i dzisiaj też podpowiada nam jak możemy uratować Kościół..... tylko przez naśladowanie Chrystusa. Znana modlitwa Karola to „ Ojcze powierzam się Tobie....... cokolwiek uczynisz ze mną , dziękuje Ci, jestem gotów na wszystko”- przeczytajmy choćby jeden artykuł w prasie katolickiej o nowym świętym który uczy nas ufności wobec Chrystusa i Jego Kościoła.

2. W poniedziałek, 16 maja, przypada święto Świętego Andrzeja Boboli, patrona Polski. Był on jezuickim kapłanem, gorliwym głosicielem Ewangelii, który pracował na rzecz jedności Kościoła i ojczyzny. Zginął śmiercią męczeńską w 1657 roku. Niech jego wstawiennictwo wyprasza dar jedności naszym małym wspólnotom oraz całej ojczyźnie.

3. W środę, 18 maja, przypada 102. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. To kolejna okazja, aby odkrywać na nowo słowa naszego Wielkiego Rodaka. On całe życie zawierzył Bogu przez ręce Maryi. Niech jego wstawiennictwo oraz orędownictwo Najświętszej Maryi Panny wyprasza nam Bożą pomoc w naszym codziennym życiu. Będziemy o nią prosić w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.18.00

4. Nabożeństwa majowe w naszej świątyni codziennie po Mszy św o godz.18.00. Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby uwielbiać Matkę Zbawiciela śpiewem Litanii loretańskiej.

5. Spotkanie rodziców dzieci dzisiaj po Mszy św o godz 9.15 i o godz 11.45 i o godz 14.15 rodziców i dzieci ze szkoły życia -chociaż kończą się spotkanie z rodzicami to nie kończy się wychowywanie religijne naszych dzieci. Bardzo ciekawy artykuł znalazłem o wychowaniu pod Tytułem Jak nie wychowywać dzieci ? „Postawiony problem – jak nie kochać dzieci – wywołuje całą gamę różnych uczuć od lęku przez odrzucenie po ciekawość i obawę, że być może wiele już niemal bezpowrotnie zostało utracone, ale jednocześnie wiarę i nadzieję, że jeszcze wiele można naprawić. Wyrwać się z ułudnych trosk, coś ofiarować, przeanalizować priorytety i uzupełnić niedostatki rodzicielskiej miłości.” Jak nie wychowywać dzieci ? Pytanie jest prowokacyjne ale chyba pasuje do wielu z nas jeżeli nic nie zrobiliśmy w tym roku aby nasze dziecko uwierzyło. Jeżeli w naszym domu nic nie mówiliśmy o Bogu, jeżeli spowiadamy się tylko kilka minut przed Uroczystością to znaczy ,że traktujemy wiarę nie poważnie…../                 

6 W tym tygodniu spotkanie młodzież jutro poniedziałek od godz 19.15 i 20.15 i jeszcze dodatkowa grupa młodzieży przyjdzie w śroďę 18 maja o godz 19.15 Wspólne spotkania młodzieży będą tylko w niedziele  22 i 29 maja o godz 15.00 spowie w piątek 10 czerwca o godz 19.15 Bierzmowanie w naszej parafii 13 czerwca w poniedzałek o godz 18.00 Przychodzimy na godz 17.30 Spotkania dzieci i młodzieży z ks Prob są obowiązkowe. 29 maja młodzież przychodzi ze świadliem.

7.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Kamil Tuszyński kawaler z Łosia par Św Rocha w Jazgarzewie i i Agnieszka Wocial panna z Mistowa parafii Matki Bożej Fatimskiej –zapowiedź pierwsza B./ Paweł Paciorek kawaler i Ewelina Martyna Stańczak panna oboje z Jazgarzew par Św Rocha-zapowiedź druga .

8 W ostatnim czasie pożegnaliśmy: śp Krystynę Osica,  Zofie Zwęglińską ,Jana , Kowalczyka ,Teresę Gawryś, Waldemara Dudek, Krystynę Królikowska, Monikę Kupczyk, Marię Baran, Grażynę Jarecką, Jadwigę Kozakiewicz. Niech miłosierny Bóg za dobro uczynione na ziemi wynagrodzi ich szczęściem wiecznym.Pamietajmy  też o tych którzy przeżywają czas żałoby  i są  smutni  aby uwierzyli , że  czas nie należy do nas  ale do Boga . On go daje i On go zabiera  kiedy chce.

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych darów oraz opieki Maryi – Wspomożycielki Wiernych.

W tym tygodniu patronuje nam: - poniedziałek, 16 maja – Święty Andrzej Bobola (1591-1657), jezuicki prezbiter, męczennik, patron Polski .Na stoliku jest bardzo ciekawa prasa za darmo dla rodziców dzieci w związku z uzależnieniem dziecka od komputera i innych niebezpiecznych używek i programów. Dzieci  wirtualnej sieci -PORADNK DLA RODZICÓW, Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy ?

CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY 8 maja 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś czwarta niedziela Wielkanocy, którą nazywamy popularnie Niedzielą Dobrego Pasterza. Dziś przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, aby nie zabrakło głosicieli Ewangelii i szafarzy sakramentów świętych. Naszą modlitwą obejmujemy wszystkich, którzy odpowiedzieli na głos Bożego wezwania i przygotowują się do kapłaństwa w naszym diecezjalnym seminarium i modlimy się za tych którzy pracują już jako kapłani czy jako siostry zakonne.

2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.

3. Jutro, 9 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, przeniesiona z 8 maja ze względu na przypadającą niedzielę wielkanocną. Będziemy wzywać jego orędownictwa i wypraszać Bożą pomoc dla naszej ojczyzny. Msze Święte w naszym kościele o godz. 7.00 i 18.00

3.A W środę 11 maja  o godz 17.00 Różaniec za zmarłych  poleconych w wypominkach rocznych a  Msza sw o godz 18.00/ Dzieci o gozd 17.30  gromadzą sie przy figurze Matki Bożej Fatimskiej

 

4. W piątek, 13 maja, w liturgii będziemy wspominać Matkę Bożą Fatimską. Tego dnia przypada także 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Nabożeństwo fatimskie po Mszy Świętej o godz. 18.00 Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę do Matki Najświętszej. Dzieci które przygotowują się do Pierwszej Spowiedzi i komunii sw tak samo i młodzież z klas średnich i klas 8 przed bierzmowaniem zapraszamy obowiązkowo na nabożeństwa majowe o godz 17.30. Rodziców prosimy o pomoc swoim dzieciom w tej pobożności. Jak rozmawiam teraz indywidualnie z dziećmi i rodzicami to mogłem się przekonać , że z gorliwością religijną nie jest najlepiej. Nie które dzieci poznałem dopiero teraz tak samo i rodziców. W tym miesiącu maryjnym prosimy rodziców aby się obudzili i przychodzili ze swoimi dziećmi na nabożeństwa majowe o godz 17.30. Jutro dwie grupy / poniedziałek/ 9 maja o godz 19.15 zapraszamy młodzież przed bierzmowaniem 5 osób lista jest u Ks Stanisława i o godz 20.15 – 5 osób, Pozostali ostatnie dwa spotkania mlodzieży z ks Prob  za tydzień   16 maja o godz 19.00 i 20.00 po 5 osób

Za tydzień 15 maja spotkanie rodziców młodzieży przed bierzmowaniem po Mszy sw o godz. 9.15 i spotkanie rodziców dzieci komunijnych po Mszy sw o godz 11.45. Prosimy jeszcze raz o przyniesienie świadectwa chrztu dziecka i zaświadczenie , że dziecko chodzi na katechezę w innej szkole niż Jazgarzew.

Dzieci z klas III zapraszamy z rodzicami we wtorek / dwie grupy/10 maja o godz 19.15 - 5 osób i o godz 20.15 - 5 osób,  kolejna grupa dzieci przychodzi w piątek /13 maja/ o godz 19.15 - 5 osób i o godz 20.15- 5 osób- ostatnie spotkanie z Księdzem Prob

5. W sobotę, 14 maja, święto Świętego Macieja Apostoła, który dołączył do grona Dwunastu po śmierci Judasza.

6. W naszej świątyni nabożeństwa majowe w dni powszednie o godz. 17.30 i 18.00, w niedzielę o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz w domach rodzinnych.`

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy gorliwości w wypełnianiu codziennych obowiązków oraz otwartości na Boże natchnienia.

8. Zapowiedzi:  A/ Paweł Paciorek kawaler i Ewelina Martyna Stańczak panna oboje z Jazgarzew par Św Rocha-zapowiedź pierwsza B.

B/ Jakub Łobodecki kawaler z Łosia par Św Rocha w Jazgarzewie i Alicja Konkol panna z Warszawy par Michała Archanioła -zapowiedź druga

C/ Dawid Jakubowski  kawaler z Bogatek  par Św Rocha w Jazgarzewie i Karolina Ziemianek panna z Władysławowa parafii Sw Marii Magdaleny w Magdalence-zapowiedź druga

D/ Andrzej Rafał Skiba  kawaler  i Natalia Maria Purzycka panna  oboje z Tarczyna par Św Mikolaja Biskupa Męczennika -zapowiedź druga

W tym tygodniu patronują nam:

- poniedziałek, 9 maja – Święty Stanisław (ok. 1030-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski;

- sobota, 14 maja – Święty Maciej Apostoł, po śmierci Judasza wybrany drogą losowania do grona Dwunastu. PRASA CZEKA NA NAS NA  STOLKU  PRZY DRZWIACH WYJŚCIOWYCH

//////////////////////////////////////////////////////

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY 1 maja 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEOd //*początku wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą uszkodzonych zostało co najmniej 60 budynków o znaczeniu sakralnym i religijnym. Zniszczenia odnotowano w ośmiu regionach Ukrainy: Kijowie, Doniecku, Żytomierzu, Zaporożu, Ługańsku, Sumach, Charkowie i Czernihowi//*

1. Dziś trzecia niedziela Wielkanocy. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Apostołowie doświadczyli Jego mocy, kiedy dokonali cudownego połowu ryb. Niech moc Chrystusa, której doświadczyliśmy w Eucharystii, uzdalnia nas do podejmowania codziennych obowiązków.

2. Dziś w całej Polsce obchodzona jest po raz kolejny Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To zachęta do lektury i rozważania tekstów Pisma Świętego. „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” – mówił Święty Hieronim. Niech będzie to czas szczególnego zasłuchania i rozważania słowa Pana. Dzisiaj przy komunii św otrzymaliśmy  –jeden czy dwa teksty Pisma św – zazwyczaj zapowiadające i promujące BIBLIE , z której pochodzi tytułowy utwór singla.

3. Z racji 40 GODZINNEGO NABOŻEŃSTWA w naszej parafii od 1 do 3 maja zachęcamy do cichej adoracji i do czytania fragmentów Pisma św które mówią nam o tajemnicy Eucharystii. Pismo św poucza nas jak możemy spotkać Chrystusa pod postacią chleba i wina.JUTRO  Msze  św będą  o godz 7.00 , 9.15 i o godz 18.00. z racji 40 godzinnego nabożeństwa,  cały czas będzie trwała CICHA ADORACJA NAJŚWIETSZEGO SAKRAMENTU do godziny 18.00.

4.Dziś rozpoczynamy miesiąc maj, w którym w sposób szczególny będziemy oddawać cześć Matce Zbawiciela. W naszej świątyni nabożeństwo majowe w dni powszednie o godz. 17.30 dla dzieci po Mszy sw o godz 18.00 a w sobotę i niedzielę tylko po Mszy sw o godz. 18.00 . Serdecznie zapraszamy, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz domach rodzinnych.

5. Dziś także przypada Święto Pracy. Naszą modlitwą wspieramy wszystkich pracowników i pracodawców, aby podejmowali uczciwie swoje obowiązki. Modlimy się również za wszystkich bezrobotnych i poszukujących pracy Polaków i osób z Ukrainy , aby znaleźli godne zajęcie i mogli zapewnić byt swoim bliskim.

6. Jutro, 2 maja, przypada Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. W modlitwie pamiętajmy o naszych rodakach mieszkających poza granicami ojczyzny. Nie zapomnijmy także wywiesić flagi narodowej nie tylko 2 i 3 maja ale wszysktie  ważniejsze wydarzenia związane z naszą trudną historią..

7. Przypominamy o odnowieniu krzyży i figur przydrożnych szczególnie w naszym sąsiedztwie i w swojej miejscowości.

8. We wtorek, 3 maja, przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej ojczyzny. To także kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Msze Święte w naszej świątyni będą sprawowane jak w każdą niedzielę o godz. 7.30,9.15 ,11.45 i godz 18.00 Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Królowej Polski wypraszać Bożą opiekę dla całego naszego narodu, szczególnie dar jedności i wzajemnego szacunku i pokoju na Ukrainie.

9. W piątek, 6 maja, w liturgii będziemy obchodzili święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba

9 a/  6 maja   w piatek od godz 19.15 zapraszamy dzieci komunijne i ich rodziców ostatnia grupę z klas III a. Na spotkanie przychodzą rodzice a nie tylko mama . Spotkania odbywają się w kościele co 15 minut . Spotkania mlodzieży przed bierzmowaniem  rozpoczniemy  w poniedziałek  9 maja   o godz 19.15 dwie grup po 5 osób. druga grupa przyjdzie na godz 2015 . wszyscy przynoszą napisany własnoręczie życiorys patrona  z bierzmowania i indeks.

10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca: - w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania o godz. 18.00; - w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz.18.00; spowiedź święta od godz.17.30 ADORACJA NOCNA OD GODZINY 19.00 . Wspólny wieczór uwielbienia w piątek o godz 21.00. Do osób chorych udamy się od godz 9.00 - w sobotę nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 8.00. Różaniec po Mszy sw o godz 8.00

11. W najbliższą niedzielę, 8 maja, przypada czwarta niedziela Wielkanocy, nazywana popularnie Niedzielą Dobrego Pasterza. Będziemy obchodzić ją po raz kolejny jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie. W ten sposób rozpoczniemy Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele 

12. Zmarla nasza parafianka śp Teresa Strzeżek pogrzeb odbedzie  sie na cmentarzu pólnocnym Wólce  Węglowej o godz  10.00 w kosciele św Ignacego Lojoli

13 .1 maja dzisiaj  PO MSZY SW O GODZ 9.15 BĘDZIE WYSTAWIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU  , ADORACJA I PROCESJA WOKŁ KOŚCIOŁA -zapraszamy ministrantów , bielanki i asyste kościelną.

14.Zapowiedzi przedmałżeńskie .

A/ Jakub Łobodecki kawaler z Łosia par Św Rocha w Jazgarzewie i Alicja Konkol panna z Warszawy par Michała Archanioła -zapowiedź pierwsza

B/ Dawid Jakubowski  kawaler z Bogatek  par Św Rocha w Jazgarzewie i Karolina Ziemianek panna z Władysławowa parafii Sw Marii Magdaleny w Magdalence-zapowiedź pierwsza

C/ Andrzej Rafał Skiba  kawaler  i Natalia Maria Purzycka panna  oboje z Tarczyna par Św Mikolaja Biskupa Męczennika -zapowiedź pierwsz

D/ Łukasz Smoleński kawaler z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie i Marta Żamojtuk panna z Kamienicy par Św Jerzego w Janowie-zapowiedź druga

15. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy nieustannego doświadczania mocy Bożego słowa i wzrastania w posłuszeństwie Jego zbawczej woli. W tym tygodniu patronują nam: - poniedziałek, 2 maja – Święty Atanazy (295-373), biskup i doktor Kościoła; - wtorek, 4 maja – Święty Florian (III/IV w.), męczennik, patron hutników i strażaków; - piątek, 6 maja – Święci Apostołowie Filip i Jakub, najbliżsi uczniowie i świadkowie działalności Jezusa. . CZYTAJMY PRASE KATOLICKAOd * //początku wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą uszkodzonych zostało co najmniej 60 budynków o znaczeniu sakralnym i religijnym. Zniszczenia odnotowano w ośmiu regionach Ukrainy: Kijowie, Doniecku, Żytomierzu, Zaporożu, Ługańsku, Sumach, Charkowie i Czernihowi//

/////////////////////////////////////////////////////////////////////

3098455.licznik strony dn 3.05.2022 godz0.45. 

3099583 godz 0.47 4.05.2022.r

wykonanie

wykonanie

NAJŚW. MARYI PANNY, KRÓLOWEJ POLSKI 3 maja 2022 r OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej ojczyzny. Msze Święte w naszej świątyni TAK JAK W NIEDZIELĘ W czasie każdej Mszy Świętej odmawiamy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej. Chcemy w ten sposób powierzać orędownictwu Królowej Polski wszystkie nasze rodziny, aby były miejscem kształtowania postaw prawdziwie chrześcijańskich i wzrastania w miłości do Boga i ojczyzny.

2. Dziś przypada kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (1791 r.), która była dokumentem ustrojowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

3. Trwamy w Tygodniu Biblijnym, który stanowi zachętę do poznawania i rozważania słowa Bożego. Święty Paweł w Liście do Rzymian przypominał, że „wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10,17) Są dla nas przygotowane jeszcze teksty Pisma św na stoliku przy drzwiach wyjściowych. Czytajmy Pismo św aby poznać wole Bożą wobec nas i „zasmakować” jak dobry jest Pan dla każdego kto Go słucha i idzie Jego drogą.

4. W naszej świątyni nabożeństwa majowe w dni powszednie o godz.17.30 dla dzieci i po Mszy św o godz 18.00 , w niedzielę i sobotę tylko po Mszy sw o godz 18.00 o. Serdecznie zapraszamy, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz w domach rodzinnych.

5. Jutro 4 maja od godz 19.15 zapraszamy dzieci komunijne i ich rodziców ostatnia grupę z klas III a. Na spotkanie przychodzą rodzice a nie tylko mama . Spotkania odbywają się w kościele co 15 minut

6. Najbliższy czwartek, 5 maja, będzie pierwszym czwartkiem miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania do służby w Kościele o godz.7.00 i 18.00.

7. W piątek, 6 maja, będziemy obchodzili święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba. To także pierwszy piątek miesiąca. Po Mszy Świętej o godz. 18.00 nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spowiedź od godz.17.30. NOCNA ADORACJA ROZPOCZNIE SIĘ O GODZ 18.00 AWSPÓLNY WIECZÓR UWIELBIENIA W PIĄTEK O GODZ 21.00

8. Sobota, 7 maja, będzie pierwszą sobotą miesiąca. Msza Święta o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o godz.8.00. Po Mszy Świętej wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej.

9. Najbliższa niedziela będzie czwartą Niedzielą Wielkanocy, tak zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza i Światowym Dniem Modlitwy o Powołania Kapłańskie.

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY, 24 kwietnia 2022CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE      1. Dziś druga niedziela Wielkanocy, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. To wydarzenie jest szczególnym znakiem tego, że Bóg zlitował się nad grzesznymi ludźmi i całemu światu okazał swoje miłosierdzie. Dzisiaj o godz. 15.00 w naszej świątyni wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do miłosierdzia Bożego. Św siostra Faustyna napisała w Dzienniczku , że Bóg okazuje miłosierdzie wszystkim ludziom a szczególnie tym którzy Go szukają .

 

2. Dziś przypada także patronalne święto Caritas oraz rozpoczyna się w Kościele Tydzień Miłosierdzia. To nie tylko dzień modlitwy za wszystkich zaangażowanych w dzieła charytatywne, ale także okazja do budzenia wrażliwości na potrzeby innych i przychodzenia im z pomocą. Temu służą parafialne zespoły charytatywne czy Szkolne Koła Caritas. Dzisiaj Caritas szczególnie zwraca naszą uwagę na ludzi dotkniętych biedą duchową i materialną. Wojna na Ukrainie jest dla nas Polaków wielkim wezwaniem aby pomagać z wyczuciem i delikatnością. Caritas stal się w tym czasie szkołą miłosierdzia i dobroci. Nie ma w Polsce miasta czy wioski która by nie otworzyła się na problem ludzi którzy przybyli do nas z Ukrainy. Dzisiaj święto miłosierdzia Bożego jest przypomnieniem aby nie lekceważyć ludzi którzy szukają pomocy w naszym polskim domu.

DZISIAJ CARITAS PROSI NAS O OFIARY DLA UBOGICH Z NASZEJ PARAFII.

3. Jutro, w poniedziałek, 25 kwietnia, przypada święto Świętego Marka Ewangelisty. Jest to także dzień modlitwy o urodzaje. Zapraszamy na Mszę Świętą, w czasie której będziemy się modlić za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca była doceniana i szanowana oraz aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

4. We wtorek, 26 kwietnia, będziemy celebrowali uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym roku 23 kwietnia przypadł w oktawie Wielkanocy, dlatego uroczystość ku czci Świętego Wojciecha została przeniesiona na 26 kwietnia. Msze Święte tego dnia w naszej świątyni o godz. 7.00 i 18.00

5. Cały czas Polska i świat modli się aby skończyła się bratobójcza wojna na Ukrainie. Dość już wojny i zabijania . Wszyscy potrzebujemy pokoju. Niech wstawiennictwo Matki Zbawiciela wyprasza nam i wszystkim ludziom na Ukrainie pokój i przebaczenie. Codziennie odmawiamy Różaniec po Mszy sw o godz 18.00.

6. W piątek, 29 kwietnia, obchodzimy święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy. To również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, obchodzony w rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau (1945). Naszą modlitwą będziemy otaczać wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu, szczególnie kapłanów oraz osoby życia konsekrowanego. Dzisiaj temat ciągle aktualny marksizm , komunizm, stalinizm czy nazizm potwierdził swoje straszne oblicze . Ci wszyscy którzy nadal popierają te systemy muszą uznać swój błąd i tragiczne skutki tych systemów.

8. Za tydzień przypada pierwsza niedziela miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej o godz 9.15  1 maja w naszej parafii  rozpocznie się 40 godzinne nabożeństwo  które będzie trwało do 3 maja włącznie. Zachęcamy  w tych dniach do cichej ADORACJI.Będzie to także kolejna Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To szczególne zaproszenie do poznawania i rozważania słowa Bożego zapisanego na kartach Pisma Świętego.

9. Zaczynamy spotkania dodatkowe z dziećmi , młodzieżą i rodzicami . W najbliższy wtorek o godz 16.00 zapraszamy 5 dzieci wraz z rodzicami z klas III i o godz 17.00 następnie 5 osób . Młodzież bierzmowana przychodzi też we wtorek o godz 19.15 pięć osób i o godz 20.00 pięć osób . Kolejność osób , listę przygotują katecheci. Spotkanie jednej osoby 15 minut. Spotkania dzieci będą odbywać się w kościele a młodzieży w kancelarii. Dzisiaj spotkanie młodzieży przed bierzmowaniem po Mszy sw o godz 9.15. Pytania dla dzieci i młodzieży na rozmowę z księdzem proboszczem są na naszej stronie internetowej.

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, doświadczenia bliskości Zmartwychwstałego Pana i Jego mocy w codziennym życiu

11. ZAPOWIEDZI PRZEDMAŁŻEŃSKIE: A/ Łukasz Smoleński kawaler z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie i  Marta Żamojtuk  panna z Kamienicy par Sw Jerzego w Janowie-zapowiedź pierwsza

12. W tym tygodniu patronują nam: - poniedziałek, 25 kwietnia – Święty Marek Ewangelista (I/II w.), bliski współpracownik Świętego Pawła; - wtorek, 26 kwietnia – Święty Wojciech (ok. 956-997), biskup i męczennik, patron Polski; - piątek, 29 kwietnia – Święta Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, patronka EuropyW TYCH DNIACH PAMIĘTAMY TEŻ O NASZYM BŁOGOSŁAWIONYM KS JERZYM POPIEŁUSZCE który uczył nas jak mamy reagować na zło i nienawiść . NIE DAJ SIĘ ZWYCIEŻAĆ ZŁU ALE ZŁO DOBREM ZWYCIEŻAJ.DZIŚ JAK NIGDY TE SŁOWA SĄ NAM bardzo POTRZEBNE I NA UKRAINIE I W POLSCE. Przybywa nam ludzi którzy chcą nadal zabijać i budować kulturę śmierci .PROSIMY O CZYTANIE PRASY KATOLICKIEJ która uczy nas kultury życia kultury chrześciajańskiej .PROSIMY O CZYTANIE PRASY KATOLICKIEJ.

Słowo Przewodniczącego Komisji Charytatywnej
Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia (24 kwietnia 2022)

„Gdzie jest miłosierdzie, tam rozkwita pokój”
Umiłowani w Panu Siostry i Bracia! Dzisiejsza Ewangelia opowiada o paschalnych doświadczeniach Tomasza. Najpierw okrutna męka i niezrozumiała śmierć Mistrza wywołały w nim – jak i w innych apostołach – ogromne rozczarowanie. Skupiony na trudnościach, jakie przeżywał, nie uwierzył tym ze swojej wspólnoty, którzy spotkali Jezusa Zmartwychwstałego. Żadne zapewnienia nie były dla niego wiarygodne, nie potrafił spojrzeć z ufnością w przyszłość. Wystarczyło jednak, że podzielił się ze swoimi przyjaciółmi, apostołami, wątpliwościami i lękami, a Jezus przyszedł do niego osobiście. Ukazał mu swoje rany, ponieważ w nich jest zbawcza odpowiedź na wszelkie cierpienie, które nas dotyka. Nie ma takich ran, których On nie mógłby uleczyć. Tomasz zobaczył, że „w Jego ranach jest nasze zdrowie”(Iz 53, 5). Zmartwychwstały Pan objawił się jako Ten, który zbawia, rozjaśnia ciemności i obdarza swoją siłą, aby kochać pomimo trudnych doświadczeń. Chrystus otworzył serce Tomasza, przełamał jego strach, pozwolił mu odkryć prawdę oraz moc obecności Boga w jego życiu. A Tomasz odnalazł wiarę i poznał, że prawdziwy pokój jest darem Bożego miłosierdzia. Ta historia to nie tylko opowieść sprzed dwóch tysięcy lat. To Słowo Boże, które zostało napisane do nas, także na ten czas, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Jesteśmy świadkami cierpienia niewinnych, morderstw, straszliwej niesprawiedliwości. Z lękiem i poczuciem bezsilności oglądamy obrazy, które napływają do nas z Ukrainy. Przychodzą na myśl słowa proroka Jeremiasza „Gwałt i ruina!” (Jr 20, 8). Dramat tej wojny sprawia, że wielu spośród tych, którzy bezpośrednio jej doświadczają, a także niektórzy spośród nas znalazło się w momencie podobnym do tego, w którym znalazł się Tomasz
Apostoł wątpiący we wszystko po śmierci Chrystusa. Ale na szczęście jest ogromna wspólnota uczniów Chrystusa i ludzi dobrej woli, która doświadcza Jego zmartwychwstania, Jego zwycięstwa nad śmiercią, piekłem i szatanem, Jego żywej obecności, duchowej mocy i Jego pokoju. Doświadczenie obecności zmartwychwstałego Chrystusa wyraża się w głębokiej wierze i czynach miłosierdzia. Zmartwychwstały Pan żyje w otwartości serc milionów Polaków, dzięki której nasi bracia i siostry z Ukrainy znaleźli dom. Naśladowanie Zmartwychwstałego Pana, który ukazał nam nieskończone Boże miłosierdzie, widoczne jest też w ogromnej życzliwości i hojnie okazywanej pomocy uchodźcom, która w sposób zorganizowany prowadzona jest przez Caritas Polska w łączności z Caritas diecezjalnymi, Parafialnymi Zespołami i Szkolnymi Kołami Caritas. W tę pomoc włączają się w szerokim zakresie wspólnoty parafialne i zakonne, jak również różne organizacje pomocowe i samorządy. Wszelkiego rodzaju wsparcie materialne, edukacyjne, społeczne łączone jest z pomocą umożliwiającą sprawowanie kultu religijnego i modlitwą, ponieważ modlitwa za żywych i umarłych, zwłaszcza za tych, którzy jej szczególnie potrzebują, również należy do uczynków miłosierdzia. Warto nadmienić, że zorganizowana przez Caritas Polska w połowie kwietnia br. zbiórka na rzecz uchodźców przekroczyła 100 mln złotych. Szacunkowa wartość wsparcia przekazanego w postaci darów rzeczowych przekroczyła 136 mln zł. To dzięki tej ogromnej ofiarności darczyńców Caritas już od pierwszych dni wojny może organizować pomoc nie tylko na granicy, ale też w całej Polsce i na Ukrainie.                                                                                                                                                             
Polska gościnność i serca pełne miłości, a więc te wartości, które wypływają z ducha Ewangelii, sprawiły, że siostry i bracia, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny, mogą czuć się u nas bezpiecznie.
Wśród nich jest 830 dzieci z ukraińskich domów dziecka – poszkodowanych najbardziej, bo nie tylko przez wojnę, ale i przez los – które znalazły pełen życzliwości dom w placówkach Caritas diecezjalnych. To dzięki Wam, bracia i siostry, a także wolontariuszom z Caritas udało się wysłać kilkaset transportów humanitarnych na Ukrainę. Wsparcie realizowane na wielu płaszczyznach dociera do ukraińskich rodzin, do osób, które przekraczają przejścia graniczne, gdzie wielu wolontariuszy pracuje dzień i noc. Wspólnoty Caritas nie tylko angażują się w pomoc ofiarom wojny, ale także kontynuują i rozwijają dotychczasowe programy pomocy charytatywnej w kraju i za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje program Rodzina Rodzinie niosący pomoc ofiarom w miejscach dotkniętych konfliktami. Cały czas działają domy samotnej matki (23), ośrodki interwencyjne dla kobiet w kryzysie (9), świetlice terapeutyczne (98), hospicja (22), okna życia (61), jadłodajnie, domy dziecka i wiele innych miejsc. Wolontariusze i pracownicy Caritas od wielu lat tworzą miejsca, które stają się domami – wspólnotami domowników, wśród których nikt nie czuje się obco. Niedziela Miłosierdzia Bożego, którą dziś obchodzimy, jest świętem patronalnym Caritas.
Tradycyjnie w tym dniu w całej Polsce prowadzona jest zbiórka na cele charytatywne. Jest ona przeznaczona na te miejsca, które stały się domem dla wielu potrzebujących. W tym roku Święto Miłosierdzia obchodzone jest po hasłem „Dzień dobra”. Treść tego hasła przypomina, że „Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.” (Rdz 1, 31). Przez dzieła miłosierdzia chcemy to Boże dzieło kontynuować, by dzięki naszym życzliwym sercom przymnażać światu dobra. Dziś odkrywamy, że większość z nas to widzialni świadkowie Zmartwychwstałego Chrystusa, który uzdalnia nas do czynienia dobra, gdy wszystko wokół zawodzi. W imieniu wszystkich obdarowanych dzisiaj dobrem z całego serca dziękuję. A naszym Siostrom i Braciom z obrządku prawosławnego, którzy dzisiaj obchodzą Wielkanoc, składam najlepsze życzenia. Niech pokój Chrystusowy zagości w naszych sercach, na Ukrainie i na całym świecie!
bp Wiesław Szlachetka
Przewodniczący Komisji Charytatywnej
Konferencji Episkopatu Polsk

DODANE 13.04.2022 11:24

"Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poinformowała, że wobec spowolnienia pandemii nie zamierza proponować żadnych wskazań dotyczących obchodów Wielkiego Tygodnia, zachęcając jedynie do zachowania zasad ostrożności, unikania działań i zachowań, które mogą być ryzykowne" - zaznaczono w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Watykańska kongregacja podkreśliła, że "każda ocena i decyzja powinna zawsze być podejmowana w porozumieniu z konferencją Episkopatu, biorąc pod uwagę przepisy, jakie w poszczególnych krajach ustanowią kompetentne władze cywilne".

W Polsce 28 marca br. zniesiono obowiązek izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek (poza nielicznymi wyjątkami, które nie obejmują obiektów sakralnych).

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wskazała, że "należy podjąć wszelkie starania, aby celebracje liturgiczne były sprawowane w możliwie najbardziej uroczysty sposób, bez zbędnych ograniczeń, co wymaga zaangażowania służby liturgicznej".

W komunikacie przekazanym PAP wskazano, że "w czasie wielkoczwartkowej mszy wieczerzy Pańskiej nie należy zbyt łatwo rezygnować, przede wszystkim w kościołach katedralnych, z obrzędu umycia nóg (mandatum)".

Zaznaczono, że przy wielkopiątkowej modlitwie powszechnej należy pamiętać, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła poprawione tłumaczenie wezwania "Za Żydów".

"W przypadkach poważnej potrzeby publicznej biskup diecezjalny może zezwolić lub ustanowić, aby dodano specjalną intencję", dlatego za zgodą lub na polecenie biskupa można skorzystać z tekstu wezwania "Za Ukrainę", przygotowanego przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski" - wskazano w komunikacie.

Odnosząc się do adoracji krzyża w czasie wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej bp Piotr Greger zachęca do roztropności w sprawie decyzji dotyczącej ucałowania krzyża. Przypomniał, że 2020 r. Kongregacja zaleciła, aby adoracja krzyża była dokonana tylko przez przewodniczącego liturgii

W związku z tym, że z praktyką adoracji krzyża w czasie liturgii w Wielki Piątek związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP przypomniała, że "kapłan, duchowieństwo i wierni przechodzą procesjonalnie przed krzyżem i oddają mu cześć przez przyklęknięcie albo w inny sposób, zgodny z miejscowym zwyczajem, np. przez ucałowanie".

Zwrócono uwagę, że zgodnie z przepisami kościelnymi "adoruje się tylko jeden krzyż". Komisja przypomniała także, że w Wielki Piątek od liturgii Męki Pańskiej do Wigilii Paschalnej w sobotę - wierni klękają zarówno przed Najświętszym Sakramentem, jak i przed krzyżem.

Wskazano, że "wypada znieść wszelkie ograniczenia odnośnie do używania wody pobłogosławionej w kropielnicach, zwłaszcza po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej", podkreślając, żeby często ją zmieniać.

Komisja przypomniała również, że wierni mogą przyjmować Komunię Świętą "w postawie klęczącej lub stojącej, bezpośrednio do ust lub na rękę".

"Można przywrócić możliwość spowiedzi w konfesjonałach zamkniętych" - dodał bp Greger.

Triduum Paschalne 2022

1 / 1

NIEDZIELA WIELKANOCNA 17 kwietnia 2022 ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1./Dziś uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Bóg w swojej wielkiej miłości niezostawił nas samych, ale w Jezusie Chrystusie ofiarował nam nowe życie. Niech wielkanocna radość płynąca ze zmartwychwstania Pana będzie udziałem nas wszystkich. Niech Zwycięzca śmierci, piekła i szatana umacnia wiarę, nadzieję i miłość w naszych rodzinach i społecznościach, wspomaga na drogach codzienności oraz oświeca blaskiem swojej prawdy.

2. Przez cały tydzień nowenna do Miłosierdzia Bożego po Mszy św o godz 18.00

3. Serdeczne słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie celebracji Triduum Paschalnego oraz dekoracji w naszej świątyni. Za wszelką pomoc i okazane dobro niech Bóg wynagrodzi wam swoją łaską.

4. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w liturgii została rozszerzona o oktawę. Jutro poniedziałek w oktawie Wielkanocy – drugi dzień naszego świętowania. Msze Święte w naszej świątyni będą sprawowane według porządku niedzielnego. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na katolickie uczelnie. Za wszystkiego ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!

5. W piątek z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. Najbliższa niedziela będzie drugą niedzielą wielkanocną, czyli Niedzielą Miłosierdzia Bożego, która rozpocznie Tydzień Miłosierdzia.

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 10 kwietnia 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - UWAGA! Odczytać List Ks Kard Kazimierza Nycza na .święta "  

Słowo pasterskie Metropolity Warszawskiego

 

 
 

Drodzy Diecezjanie!

Zbliżają się święta Zmartwychwstania Pańskiego, które w tym roku przeżywamy w kontekście bolesnych wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie i cierpieniami tego narodu.

W Wielki Piątek, podczas Centralnej Drogi Krzyżowej, która przejdzie ulicami Warszawy, będziemy modlić się o pokój na świecie i w Ukrainie, za wszystkie ofiary tej wojny – wojskowych i cywilów, o zaprzestanie zabijania i krzywdzenia niewinnych ludzi. Zapraszam wszystkich warszawiaków i uchodźców z Ukrainy na to podniosłe, wielkopiątkowe nabożeństwo i serdecznie proszę o modlitwę w tych intencjach w czasie świąt, a zwłaszcza
w Wigilię Paschalną i podczas procesji rezurekcyjnych.

Dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, otwierają swoje domy i w jakikolwiek sposób niosą wsparcie duchowe i materialne. Dziękuję księżom proboszczom, kapłanom, siostrom i braciom zakonnym, Caritas Archidiecezji Warszawskiej, władzom samorządowym oraz wszystkim, którzy obejmują modlitwą cały naród ukraiński i proszą Boga o upragniony pokój.

Na zbliżające się obchody Triduum Paschalnego i czas Wielkiej Nocy z serca Wam wszystkim błogosławię.

† Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski

Do odczytania w Niedzielę Palmową 10 kwietnia na wszystkich Mszach świętych, w ramach ogłoszeń duszpasterski

1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz.11.45 Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

2. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.  

3. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

4. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz.18.00 . Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 23.00 W Wielki Czwartek pamiętajmy o naszych kapłanach którzy tutaj pracowali i o tych którzy teraz pracują. Msza Wieczerzy o godz 18.00 będzie w intencji kapłanów . Prosimy aby zgłosiło się 12 panów –braci do umycia nóg. Nie wyznaczamy z imienia i nazwiska ale prosimy aby każda mała grupa wyznaczyła dwóch czy trzech panów z grupy do tej posługi. Tutaj nie chodzi tylko o Księdza ale też o nas ludzi świeckich –czy jesteśmy w stanie sobie nawzajem umywać nogi. To nie jest takie proste ponieważ kryje się w każdym nas coś co nie pozwala nam przyjąć postawę sługi Syna Człowieczego który przychodzi do nas po to aby służyć i dać swoje życie. Życzymy odwagi i zapraszamy.

5. W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

6. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 8.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz.18.00. Adoracja Krzyża będzie tradycyjna przez ucałowanie krzyża a dla chętnych tylko przez pokłon krzyżowi. Przed adoracją krzyża będą zebrane ofiary na utrzymanie grobu Pana Jezusa w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz.23.00. 7. W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godz. 8.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie liturgii godzin – jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kaplicy Matki Bożej o godz. 9.15 do 14.30 i na wioskach w Bogatkach o godz 10.00, w Łosiu przy domu kultury o godz 10.25, w Piskórce o godz 11.00 , w Grochowej o godz 11.25, w Pęcherach w kaplicy o godz 11.40 w Łbiskach tylko u sióstr przy kaplicy o godz 12.00 i w Wólce Kozodawskiej na osiedlu Dom Rodzinny na małym boisku o godz 13.00. Przypominamy też , że najlepszym miejscem na poświęceni pokarmów jest nasza świątynia i przy okazji adoracja Pana Jezusa. DZIĘKUJMY RODZINOM Z PECHER. ŁBISK. .GROCHOWEJ. BOGATEK. JAZGARZEWA.GOŁKOWA-WIEŚ . PISKÓRKI .JESÓWKI. ŁOSIA. ZA OFIARY NA KWIATY DO GROBU P. JEZUSA I WSZYSKIM KTÓRZY OFIARY ZBIERALI NA TEN CEL.BÓG ZAPŁAĆ.Wspieramy nadal Ukrainę  i modlimy się o pokój.Jeżeli chodzi o nowe paczki dla Ukrainy to teraz mamy    jeszcze taką możliwość i pomoc  w naklejkach i ulotkach PACZKA DLA UKRAINY .Ulotki są na stoliku przy drzwiach wyjściowych .Dziękujemy osobom z Caritasu za przygotowanie i rozwiezienie paczek dla ubogich z naszej parafii.Bóg zapłać .!

.

9. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.

10. W najbliższą niedzielę już będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 20.30 . To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji. W niedzielę o godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 9.15,11.45 i o godz 18.00. O godz.17.00 uroczyste nieszpory kończące obchód Triduum Paschalnego.

10.A//DZISIAJ SPOTKANIE MŁODZIEŻY PO MSZY ŚW O GODZ 9.15  i GORZKICH ŻALACH.Przypominamy młodzieży że przygotowanie do bierzmowania obejmuje też trzy dni w tym tygodniu  TRIDUUM W.Czwartek i W.Piątek o godz 18.00 i Wiglia Paschalna o godz 20.30. To jest najważniejsza liturgia dla nas katolików.

11. Spotkanie służby liturgicznej (ministrantów, lektorów) i wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w przygotowanie celebracji Triduum Paschalnego w Wielki wtorek o godz 19.15 Spotkanie rodziców i chrzestnych jutro poniedziałek 11.04 o godz 19.00 Różaniec za zmarłych i wypominki w bajbliższą środę o godz 17.00 Rodzice i dzieci komunijne , młodzież która ma przyjąć bierzmowanie przychodzi obowiązkowo w W Czwartek, W. Piątek o godz 18.00 i w Wigilie Paschalna o godz 20.30./ Pamiętajmy o prasie  katolickiej////////////////////// 

Brewiarza dnia 02.04 z soboty"Jeśli więc ktoś pyta, jakim sposobem można pokonać tę słabość, chrześcijanie stwierdzają, że wszelkie przedsięwzięcia człowiecze, zagrożone co dzień przez pychę i nieuporządkowaną miłość własną, trzeba oczyszczać przez krzyż Chrystusowy i Jego zmartwychwstanie oraz doprowadzać do doskonałości. Człowiek bowiem przez Chrystusa odkupiony i uczyniony w Duchu Świętym nowym stworzeniem może i powinien miłować rzeczy same jako stworzone przez Boga. Otrzymuje je bowiem od Boga i widzi je niejako spływające z ręki Bożej - dlatego je szanuje. Dziękując za nie Bogu-Dobroczyńcy i używając stworzeń oraz korzystając z nich w duchu ubóstwa oraz wolności, wprowadza siebie w prawdziwe posiadanie świata niby nic nie mając, a wszystko posiadając. "Wszystko bowiem jest wasze, wy zaś Chrystusowi, Chrystus zaś Boży"

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 3 kwietnia 2022 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1.Dziś, w piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy część tego okresu liturgicznego, która będzie miała charakter pasyjny. Modlimy się, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Chrystusa, który oddał własne życie za zbawienie świata (kolekta mszalna). Niech rozważanie męki Zbawiciela pomaga nam podejmować codzienny trud i przeżywać go w łączności ze Zbawicielem. To z czym dzisiaj sobie nie radzimy to problem cierpienia i niepokoju jaki niesie ze sobą choroba, wojna czy terroryzm. W tych dniach mamy szczególnie wejść w tajemnice PASCHY która wskazuje nam jak rozwiązać ten problem i nie stracić wiary. Od dziś zgodnie z tradycją w kościołach zasłaniane są krzyże.             

2. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu po Mszy sw o godz 9.15 Gorzkie żale ,adoracja i procesja. W tym dniu mamy sobie uświadomić , że jako katolicy mamy nie tylko chodzić do kościoła w każdą niedzielę i święta ale też mamy adorować Chrystusa i iść za Nim w procesji.

3. W środę, 6 kwietnia, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy sw o godz 18.00 i Różaniec

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18.00 . Po niej wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji nowych powołań do służby w Kościele. Adoracje poprowadzi Akcja Katolicka.

5. W piątek serdecznie zapraszamy na nabożeństwo drogi krzyżowej o godz. 17.30 i o godz 18.30

6. Bardzo prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni Wielkiego Postu. Codziennie możemy korzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed każdą Mszą Świętą.

7. Najbliższa niedziela, 10 kwietnia, będzie Niedzielą Męki Pańskiej, czyli Niedzielą Palmową. Będziemy wspominać uroczysty wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami podczas Mszy Świętej o godz.11.45 rozpocznie się przy krzyżu misyjnym . W ten sposób rozpoczniemy przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia zbawcze: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Liturgia Triduum Wielkiego Tygodnia w naszej parafii w Wielki Czwartek i Wielki Piątek godz 18.00, - Wigilia Paschalna o godz 20.30 Poświęcenie pokarmów w sobotę będzie już normalne w kaplicy Matki Bożej od godz 9.00 i na wioskach według starej kolejności SPOTKANIE WSZYSTKICH KOMENTATORÓW I CZYTAJĄCYCH W CZASIE WIGILI PASCHALNEJ BĘDZIE W WIELKI WTOREK 12 KWIETNIA O GODZ 19.15 .Postarajmy się przyjśc na  to spotkanie aby dobrze przeżyć  czas PASCHY.

8. Tego dnia 10 kwietnia przypada także kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskim, aby miłosierny Bóg obdarzył ich udziałem w życiu wiecznym.

9. Modlimy się codziennie o pokój na Ukrainie , różaniec codziennie po Mszy sw o godz 18.00 w najbliższy piątek DROGA KRZYŻOWA 8 kwietnia na zewnątrz kościoła do Łbisk . Rozważanie Drogi Krzyżowej poprowadzą osoby z małych grup parafialnych. Rozważania są przygotowane w zakrystii./ pierwsze trzy stacje Kościół Domowy, 4,5 i 6 stacje Odnowa w Duchu św., 7,8 i 9 chórzyści, 10.11 ,12 Neokatechumenat i 13 i 14 Caritas/

10.Dziękujemy za ofiary na dekoracje do grobu Pana Jezusa  i kwiaty rodzinom z Jazgarzewa z ul Glównej idąc od ronda do kościoła , rodzinom z ul Szkolnej w Jazgarzewie , z Jesówki i rodzinom z Piskórki. Dziękujemy tym którzy  ofiary zbierali.

DZISIAJ  po każdej Mszy św CARITAS rozprowadza świece  i paschaliki aby wesprzeć  ubogich z naszej parafii.za tydzien swiece Caritasu mozna nabyć również w kaplicy w Pęcherach.

11. W związku z paczką dla rodzin z Ukrainy mamy prośbę aby każda mała grupa albo sąsiedzi wspólnie przygotowali kilka paczek. Mamy przygotowanie około 30 pudełek i listę produktów z długim terminem ważności. Paczka powinna być otwarta aby ci którzy będą przewozić paczki na Ukrainę mogli sprawdzić zawartość i przydatność tych paczek . W każdym pudełku jest /propozycja/ lista produktów i informacja jak wysłać paczkę Jeżeli ktoś z nas chciałby wysłać taką paczkę n UKRAINĘ to prosimy o zgłoszenie się do Ks Stanisława .

12.ZAPOWIEDZI PRZEDMAŁŻEŃSKIE: Sakrament małżeństwa maja zawrzeć Paweł-Stanisław Zioło kawaler i Ewa Rawska panna oboje z Jazgarzewa parafii św Rocha-zapowiedź druga.

13. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej.PRASA KATOLICKA CZEKA NA NAS NA STOLIKU PRZY DRZWIACH WYJŚCIOWYCH

///////////////////////////////////////////////////

 

Zachęcamy do nauczenia się na pamięć ABC Społecznej Krucjaty Miłości Ks Kard Wyszyńskiego Te słowa pisał kiedy był aresztowany i dręczony przez władze PRL-u A/ Szanuj każdego człowieka

ABC Społecznej Krucjaty Miłości

Kardynał Stefan Wyszyński

1.Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata(siostrę).

2.Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.

3.Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.

4.Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.

5.Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.

6.Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.

7.Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.

8.Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.

9.Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.

10.Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.  / boimy się tych slów i nie wobrażamy siebie aby tak kochać każdego człowieka bez wyjątku i swoich nieprzyjaciół/

//////////////////////////////////////////////////////////

NAPIS NA OBRAZKU KOLĘDOWYM

Modlitwa za misje  w naszej parafii ( w dn. 06-13.10.2019 r)

Boże, Stworzycielu nieba i ziemi, Ojcze Jezusa i nasz Ojcze. Prosimy Cię o błogosławieństwo dla Misji Świętych. Niech ten czas będzie dla wszystkich mieszkańców naszej parafii w Jazgarzewie darem łaski i miłosierdzia. Panie Jezu Chryste, pełnio czasów i Królu wieków. Otwórz nasze umysły na Twoje Słowo, które do nas kierujesz, abyśmy potrafili wprowadzić je w codzienne życie. Pomóż nam być świadkami Twojej miłości i przebaczenia dla tych, wśród których żyjemy. Duchu Święty odnów cały świat i oblicze naszej parafii. Spraw abyśmy byli prawdziwą wspólnotą Kościoła, mieli jedno serce i jednego ducha. Niech ten czas stanie się łaską powrotu do miłości Ojca, który nieustannie czeka na swoje dzieci. Amen. Sw Rochu  i Św Wawrzyńcze  modlcie się za nami

Z blogoslaieństwem Bożym Ks Szymon Nowicki wikariusz i Ks Prob Wiesław Zaręba

Pliki do pobrania