Ogłoszenia parafialne 2023 r

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA   26 listopada 2023 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, od roku 1925 to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. . W odnowionej liturgii Kościół uroczystość tę obchodzi się w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Bogiem i bliźnimi, z umacniania mojej wiary, nadziei i miłości. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności Królestwa, w którym Bóg „otrze wszelka łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

2. Dziś, w niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, po Mszy Świętej o godz 9.15  wystawiamy Najświętszy Sakrament i odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła. Spotkania AK w naszej parafii są w drogi wtorek miesiąca po Mszy sw o godz 18.00                          
4. W środę, zbliżając się do zakończenia obecnego roku liturgicznego, jeszcze raz podczas Nowenny do MB.N Pomocy  o godz 18.00  złożymy nasze podziękowania i prośby na ręce Tej, która jest naszą ucieczką, pomocą w uciskach i smutkach! 

5. W czwartek, 30 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona również w sprawach matrymonialnych i orędownika w wypraszaniu potomstwa. Świąteczna Msza Święta w naszym kościele o godz.18.00.
7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej o godz.18.00 . Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi w naszym kościele od godz. 17.00 .Pamiętajmy , że w naszej parafii z piątku na sobotę jest  Nocna Adoracja   o godz 21.00 i  wspólny Wieczór Uwielbienia. Zwróćmy szczególnie naszą uwagę na modlitwę  przebłagania Boga za nasze  grzechy  i wszelkie zaniedbania i niewierności popełnione wobec Boga i  Ojczyzny która  przez naszą ospałość religijną i patriotyczną   może przezywać teraz poważne perturbacje  związane z wiarą i moralnością chrześcijańską. A w sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do Domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką litości, Pośredniczką. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa po Mszy Świętej o godz. 8.00 Przypominamy , że w pierwszą niedzielę miesiąca na sumie o godz 11.45  będzie odprawiana Msza sw intencji naszej Ojczyzny o pojednanie Polaków  i nawrócenia zatwardziałych grzeszników 8. W pierwszy piątek udamy sie  do naszych chorych i niepełnosprawych z komunią świetą od godz 9.00 Pamiętajmy  o wszystkich chorych którzy nie mogą uczestniczyć we  Mszy św z nami   i zaprośmy kapłana  szczególnie teraz  w adwencie przed świętami aby mogli pojednać się  Bogiem.  /Prosimy o telefon 602 108 026/

9. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę, 3 grudnia, wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo przygotowani. W adwencie  codziennie w nasze świątyni będą odprawiane  Roraty  o godz 6.45  śniadania dla dzieci będą przygotowywane  przez rodziców w środy i soboty  zaraz po Mszy św o godz 6.45    na starej plebanii. 

10. Ważnym wydarzeniem  religijnym  w czasie  ADEWNTU  w tym czasie będzie EWANGELIZACJA  NASZEJ PARAFII OD 13  DO 17 GRUDNIA KTÓRĄ POPROWADZI  KS PAWEŁ Z UKRAINY Z GRUPĄ OSÓB ŚWIECKICH. Do zapamiętania jest  właściwie jedna czy dwie godzina EWANGELIZACJI  PRZEZ KILKA DNI  . SPOTKANIA BĘDĄ  PO MSZY ŚW O GODZ 18.00 i o godz 9.15    Tematy są bardzo ważne :Jezus –lekarz grzeszników , Jezus Światłość  świata, Jezus Sługa. Plakaty i program  Ewangelizacji jest już do zabrania przy  drzwiach wyjściowych .                               

11.ZA TYDZIEŃ OFIARY Z TACY BĘDĄ PRZEZNACZONE  NA UTRZYMANIE NASZEGO SEMINARIUM W WARSZAWIE.    

 12. DZISJA OFIARY DO PUSZEK  ZBIERA CARITAS. Prosimy  o pomoc tym którzy  nie mają już odwagi prosić czy wychodzic  z domu.
13. Od jutra zbieramy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny , komputery , monitory radia , kabLe  dekodery , pralki  baterie , akumulatory. Miejscem składania tych rzeczy  będzie zaraz za starą plebania wjazd przy nowej plebani.  CHODZI O POMOC POLSKIM MIJONARZOM.  URZĄDZENIA POWINNY BYĆ OPAKOWANE FOLIĄ PRZED DESZCZEM. Termin odbioru  będzie podany  jutro albo we wtorek. CZYTAJMY PRASĘ KATOLICKA           W Gościu jest artykuł „CO NAS ŁACZY , A CO  NAS DZIELI ? NA STRONIE 18  BARDZO CIEKAWE. //CZY ARTYKÓŁ  DOTYCZĄCY OBRONY ŻYCIA  DZIECK APOCZĘTEGO  NA STRONIE 40  na str Gościa niedzielnego  jest  zdjęcie  ktore mnie zaiteresowało jak  osoba prawosławna  spowiada się  kladąc swoją głowe na wysokim stoliku a kapłan przykrywa  ją szatą liturgiczną to chyba była stuła , zdjęcie  jest bardzo wymownę- siedliskiem gdzie rodzą sie u nas grzechy i ciemne pomysły to jest nasz umysł  czyli glowa ..... penitent ktory idzie do spowiedzi  musi   chyba mysleć  "daje glowę" , mowie tylko prawdę../.. nie oszukuje . ..../

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROK 19 listopada 2023 Ogloszenia DUSZPASTERSKIE"

"Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka "(Tb 4, 7)

1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowione w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Po raz pierwszy obchodzono ten Dzień 19 listopada 2017 roku pod hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. Organizowano w tym dniu uroczyste Msze Święte i liczne akcje pomocy, na przykład bezpłatne posiłki lub pomoc medyczną dla osób bezdomnych i tym podobne. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak Caritas, aby pomagać innym. Papież Franciszek na dzisiejszą niedziele napisał :/ przypominamy jeszcze raz/"Jakże byłoby to znamienne, gdyby w Dniu Ubogich ta troska Tobiasza była również naszą troską! Gdybyśmy zaprosili na wspólny niedzielny obiad, po dzieleniu Stołu eucharystycznego. Celebrowana Eucharystia stałaby się naprawdę kryterium komunii. Z drugiej strony, jeśli wokół ołtarza Pańskiego jesteśmy świadomi, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, o ileż bardziej widoczne stałoby się to braterstwo poprzez dzielenie się świątecznym posiłkiem z tymi, którym brakuje niezbędnych środków do życia!/ Poszukajmy takiego człowieka UBOGIEGO który może mieszka blisko mojej rodziny i jest samotny i nieszczęśliwy i zaprośmy JEGO do naszego domu na obiad i uszanujmy jego godność , porozmawiajmy z NIM i jak Papież pisze dopełni się w nas tajemnica EUCHARYSTII KOMUNII ŚW./

2. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś wspominając tamto Ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Bogu i szukania Jego woli.

3. Zaś w środę, 22 listopada, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, scholii, animatorów muzycznych , kościelnych zespołów wokalno-muzycznych. Przez jej wstawiennictwo będziemy polecali naszych parafialnych muzyków podczas Mszy sw i Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy . Dziękujemy panu organiście Adamowi , chórzystom , scholii dziecięcej i młodzieżowej, kantorom i dyrygentom. Bóg zapłać.

4. Dzisiaj spotkanie rodziców młodzieży po Mszy sw o gozd 9.15 i rodziców dzieci po Mszy sw o godz 11.45 Dzieci z klas III po Mszy sw otrzymają kolejna pamiątkę Pierwszej komunii sw Książeczkę do nabożeństwa. Ciągle przypominamy rodzicom aby Pierwszej komunii nie traktowali jak jakiegoś folkloru / liczy się tylko strój , zarezerwowana sala czy szykowanie listy gości/ ale pomyślmy o tym aby nasze dziecko uwierzyło w Chrystusa obecnego w Eucharystii .W związku z Roratami w Adwencie o godz 6.45 jest prośba aby rodzice pomogli przygotować śniadanie dla dzieci zaraz po Roratach na starej plebanii . Spotkanie organizacyjne będzie 23.11 w czwartek po Mszy sw o gozd 18.00

5.Zbliżamy się do końca obecnego roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 26 listopada, to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed kolejnym Adwentem.

W tym tygodniu patronują nam: Poniedziałek, 20 listopada – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Bogiem (wspomnienie obowiązkowe).

Środa, 22 listopada – św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych (wspomnienie obowiązkowe).

Piątek, 24 listopada – św. św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862 (wspomnienie obowiązkowe).

CZYTAJMY PRASER KATOLICKĄ ZWRÓĆMY NASZĄ UWAGĘ NA ARTYKÓŁ W GOSCIU NIEDZIELNYM DOTYCZĄCY UBOGICH W WATYKANIE . JAK KOSCIÓL POMAGA LUDZIOM UBOGIM W RZYMIE KTÓRYCH JEST OKOŁO 8 TYŚ.

Ostatnio pożegnaliśmy z nasze parafii śp Cecylię Kluczyńską, Małgorzatę Osicę, Tadeusza Figiel, Alinę Słowik, Stanisława Woinskiego, Dariusza Parol, Genowefe Mardas, Krystynę Baranowską, Henrykę Krzysztoszek, Barbarę Warecką, Stanisławę Traczyk, Łukasza Kurek, Mirosława Lubańskiego, Jacka Szczytowskiego, Marię Chojnacką, Zofie Trzaskoma, Karolinę Solecką, Halinę Białczak – pomódlmy się w ich intencji i za rodziny które przeżywają czas żałoby…… Zdrowaś Maryjo..

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////

REKOLEKCJE EWANGELIA WYZWOLENIA

Wtorek(12.12.2023) Jezus - Mocny Duchem
Chrystus uwalnia od złego ducha przez danie Ducha Świętego

MSZA ŚW GODZ 18.00
Godz 19:15 Ewangelia PIERWSZE SPOTKANIE WSZYSTKICH ODPOWIEDZIALNYCH  ZA EWANGELIZACJE PARAFII

////////////////////////////////////////////
Środa (13.12.2023) Jezus - Uzdrowiciel grzeszników   

9.15  Msza św   z nauką      / STARSZE OSOBY/                                                                                                                         

Chrystus uwalnia od choroby i grzechu swoim słowem

17.00 DZIECI

18.00 Msza św 

19:15 Ewangelia

//////////////////////////////////////////
Czwartek (14.12.2023) Jezus - światło świata

Msza św z nauką godz 9.15 / STARSZE OSOBY/

GODZ 17.00 DZIECI

GODZ 18.00 MSZA ŚW
Chrystus uwalnia nas od ślepoty i "zawrotów głowy" przez światło wiary
19:15 Ewangelia

//////////////////////////////////////////
Piątek (15.12.2023) Jezus jest naszym bratem

9.15 MSZA ŚW

17.00 DZIECI

18 MSZA ŚW
Chrystus uwalnia nas od strachu adoptując nas 19.15  Uroczystość Sakramentu Pokuty i Pojednania

///////////////////////////////////////////
Sobota (16.12.2023) Jezus - sługa
Chrystus objawia drogę służby jak drogę wybawienia
17:00 Eucharystia

18.00 MSZA ŚW
Od wtorku do piątku Msza Święta w parafii o godz. 18.00

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU        12 listopada 2023  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiaj, jak każdego roku w drugą niedzielę listopada, solidaryzujemy się z Kościołem prześladowanym w różnych częściach świata. My cieszymy się wolnością religijną, możemy swobodnie okazywać naszą wiarę w Boga i przywiązanie do Kościoła. Ale nie możemy zapominać, że są na świecie kraje i narody, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane albo gdzie wyznawanie jakiejkolwiek religii jest źle odbierane przez sprawujących władzę. I dzisiaj wielu wyznawców Chrystusa, duchownych i świeckich, z powodu wiary płaci najwyższą cenę – oddaje swoje życie. Jeśli nie możemy tym braciom w wierze okazać innej pomocy, to przynajmniej ofiarujmy im dar modlitwy. Nie ustawajmy w prośbach, aby rychło nastała jedna Owczarnia i jeden Pasterz!
 2. W środę podczas Nowenny o godz. 18.00 w ręce Pani naszych losów złożymy nasze osobiste sprawy, ale także te związane z przeciwnościami w budowaniu lepszego jutra naszej ojczyzny. W środę odprawimy Msze św z formularz o Uzdrowienie, po Mszy sw O GODZ 18.00  będzie możliwość  skorzystania z modlitwy wstawienniczej w naszej świątyni. Serdecznie wszystkich zapraszamy.                                 
3. Listopad tradycyjnie przypomina nam o modlitewnej pamięci o zmarłych. Podejście do zmarłych jest wyrazem naszej duchowej kultury. Chrześcijańska wiara nakazuje nam coś więcej niż dbałość o rodzinne groby czy bezimienne mogiły. Wierzymy, że zmarli sami pomóc sobie już nie mogą. Pamiętajmy  o nich nie tylko w listopadzie. Polecając ich Bożemu miłosierdziu, miejmy na uwadze, że kiedyś sami będziemy w podobnej potrzebie.

  4. Przez cały rok w druga  środę miesiąca zapraszamy  na Różaniec  za zmarłych i Msze św o godz 18.00 Spotkanie Odnowy w Duchu sw  będą się  odbywać  w środy po Mszy św o godz 18.00  na nowej plebanii w Sali konferencyjnej.

5 Za tydzień w niedziele  19 listopada  dzieci komunijne otrzymają kolejną pamiątkę I Komunii  św  Książeczkę do nabożeństwa. Rodzice dzieci komunijnych i bierzmowanych mają swoje spotkanie  po Mszy o godz 11.45  i po Mszy św o godz 9.15 Spotkanie rodziców będzie w małej grupie,  poprowadzą  to spotkanie animatorzy - Rodzice z Kościoła Domowego.
W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: Poniedziałek, 13 listopada – św. św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003), eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze (wspomnienie obowiązkowe).
Piątek, 17 listopada – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, a najpierw żona Ludwika IV, landgrafa Turyngii, która po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki Świętego Franciszka (wspomnienie obowiązkowe).
Sobota, 18 listopada – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc  W prasie katolickiej jest artykuł” W gościu niedzielnym”  :Hasło, obchodzonego w tym roku 17 listopada, Światowego Dnia Ubogich brzmi: „
Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”. Zaczerpnięte jest z Księgi Tobiasza i nawiązuje do testamentu, jaki niewidomy ojciec zostawia swemu wyruszającemu w drogę synowi. Prosi nie tylko, by pamiętał o Bogu, ale zachęca do czynienia dobra, sprawiedliwego życia i hojności w dawaniu jałmużny oraz do przyprowadzenia do domu na obiad biednych braci. Nawiązując do tego Papież pisze: „Jakże byłoby znamienne, gdyby w Dniu Ubogich ta troska Tobiasza była również naszą troską! Gdybyśmy zaprosili na wspólny niedzielny obiad, po dzieleniu stołu eucharystycznego”. Papież pisze też o nowych formach ubóstwa, którym trzeba stawić czoło. „Myślę w szczególności o ludziach żyjących w strefach wojennych, zwłaszcza o dzieciach pozbawionych bezpiecznej teraźniejszości i godnej przyszłości. Nikt nigdy nie może przyzwyczaić się do tej sytuacji” – wskazuje Franciszek apelując, byśmy nie ustawali w wysiłkach, aby pokój umacniał się jako dar Zmartwychwstałego Pana i owoc zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i dialogu

 

TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 5 listopada 2023 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przypominam, że do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Codziennie przed Mszą Świętą o godz.18.00 modlimy się też za zmarłych na wypominkach, które można jeszcze składać w zakrystii. 

2. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza Święta o godz. 18.00 – serdecznie zapraszam wszystkich parafian, a szczególnie czcicieli Matki Najświętszej!                           

3. W czwartek, 9 listopada, świętujemy Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
4. W sobotę, 11 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Marcina, przypada nasze Narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. I dzisiaj musimy myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. W naszej parafii tego dnia Msze Święte według porządku świątecznego o godz. 7.00 i o godz 18.00  W tej chwili można  tak powiedzieć przezywamy niepokój  w Polsce ze względu na dwie wojny w Ziemi świętej i  na Ukrainie, zapraszamy na Msze św  za  naszą Ojczyznę aby Polska była Polską i  umiała pokonać  wszystkie trudności i niepokoje.. Tradycyjna zbiórka do puszek tego dnia przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej

5. Przyszłą niedziel12.11. br. będziemy przeżywali jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
6. Dzisiaj po Mszy św o godz 9.15 adoracja i procesja wokół kościoła  
7. W najbliższą  środę  8 listopada Różaniec za zmarłych o godz 17.00 i wypominki roczne.  DO  9 LISTOPADA DO CZWARTKU ZAPRASZAMY  NA NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE ZA ZMARLYCH. POMÓŻMY  TYM  ZMARŁYM KTÓRZY  SĄ JESZCZE W CZYŚCU.                      
 W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: Piątek, 10 listopada – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła; przyczynił się bardzo mocno do rozwoju nauczania Kościoła, wprowadził zasadę liturgicznej, kanonicznej i pastoralnej jedności Kościoła (wspomnienie obowiązkowe). Sobota, 11 listopada – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca nie-męczennik w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe).
Z Prasy katolickiej „ W drugą niedzielę  12 listopada , Kościół obchodzi XV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku będzie on przeżywany pod hasłem "To jest nasz dom". Zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie chrześcijan na Bliskim Wschodzie.  W tym roku wsparciem chcemy objąć cały Bliski Wschód. Upomnieć się o pogrążoną w wojnie Ziemię Świętą, zmagających z potężną biedą mieszkańców Libanu Ojczyzna nasza  po wyborach też potrzebuje modlitwy o dar przebaczenia  i pojednania.  Jest wezwanie  i zaproszenie dla wszystkich Polek i Polaków.

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 2023 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE W środę, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to wolny dzień od pracy, tym bardziej mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W naszym kościele Msze będą sprawowane według następującego porządku: 7.30 , 9.15 na cmentarzu Msza sw o godz 12.00 i ostatnia Msza św o godz 18.00 , w Pęcherach o godz 8.00 . 1 listopada uwielbiamy Boga wszystkich czasów w Jego świętych – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności, na radosne spotkanie z Ojcem w niebie. Ostatnio pożegnaliśmy wielu wspaniałych Polaków którzy jak zmarła śp pani dr Wanda Połtawska dali nam przykład jak mamy się zachowywać wobec ludzi którzy są nam nie życzliwi czy naprawdę pałają nienawiścią do Kościoła tylko dlatego , że my jeszcze wierzymy w Boga i uznajemy Jego Słowa skierowane do nas w Piśmie św. Zmarła pani Wanda Połtawska była psychiatrą , obrończynią życia, profesorem PAT, wykładała medycynę pastoralną, zajmowała się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Podczas okupacji przez 4 lata była więźniarką obozu gdzie poddawano ją eksperymentom medycznym.

2.W czwartek, 2 listopada, w liturgii wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych, jest to tak zwany Dzień Zaduszny. W naszym kościele tego dnia sprawujemy dwie Msze Święte o następujących godzinach: 9.15 , 18.00 i u sióstr w Łbiskach o godz 6.30 Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża. W naszej parafii Różaniec za zmarłych od 2 do 9 listopada po Mszy sw o godz 18.00 Na wypominki przyjmujemy w kancelarii parafialnej i w zakrystii po Mszy św . 1 listopada na cmentarzu na wypominki będą przyjmować alumni naszego seminarium od godz 8.00 do godz 15.00, za zmarłych odprawiamy przez cały rok w każdą drugą środę Mszę św o godz 18.00 i o godz 17.00 odmawiamy Różaniec za zmarłych poleconych w wypominkach. 1 listopada po Mszy św o godz 12.00 na cmentarzu będzie procesja żałobna i modlitwa Różańcowa połączona z czytaniem wypominek. Ministrantów i szafarzy prosimy aby wzięli udział we Mszy sw na cmentarzu 1 listopada o godz 12.00

3. W tym tygodniu przypada też pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W naszych modlitwach w czwartek będziemy dziękować za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, zwłaszcza podczas Mszy Świętej o godz. 18.00. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy Świętej o godz. 18. W pierwszy piątek miesiąca odwiedziny chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej od godz 9.00 Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi w naszym kościele od godz. 17.30 . A w sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do Domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką litości, Pośredniczką. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa po Mszy Świętej o godz. 8.00. w pierwszy piątek 3 listopada będzie Msza św o godz 7.00 Zapraszamy na wspólny Wieczór Uwielbienia w piątek o godz 21.00 Adoracja nocna rozpocznie się w z piątku na sobotę po Mszy św o godz 18.00 Adoracje rozpoczną mężczyźni z Kółka Różańcowego. Przypominamy , że nocna adoracja w naszej parafii od wielu już lat organizowana jest w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Ten temat jest bardzo aktualny teraz gdy w niektórych diecezjach już parafie są łączone ze względu na brak kapłanów…ciągle „Żniwo jest wielkie ale robotników jest mało”. Z prasy katolickiej „Przewodniczący Episkopatu: w odpowiedzi na apel papieża Franciszka napisał: "Módlmy się zatem: w naszych rodzinach, w parafiach i we wspólnotach, a także indywidualnie: niech Bóg przemieni serca pełne nienawiści; niech nastanie pokój w Ziemi Świętej, na Ukrainie i na całym świecie, aby społeczeństwa i narody mogły budować bezpieczną przyszłość i doskonalić się w miłości i w szacunku dla życia" - powiedział abp Gądecki. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM: Sobota, 4 listopada – św. Karol Boromeusz (1538-1584), biskup, znakomity teolog i wielki reformator Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).Po wyborach czytajmy prasę katolicka aby nie dać się skłócić ze sobą i nadal żyć w przyjaźni jak dzisiaj mówi nam Ewangelia :„Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” z ADHORTACJI ŚW TERESY P. FRANCISZEK NA ZKOŃCZENIE PISZE: ...."

2. Z nieba na ziemię, aktualność św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza trwa w całej swojej „małej wielkości”.

W czasie, który zachęca nas do zamykania się we własnych sprawach, Mała Tereska ukazuje nam piękno uczynienia z życia daru.

W chwili, w której dominują potrzeby najbardziej powierzchowne, jest ona świadkiem ewangelicznego radykalizmu.

W czasie indywidualizmu, pozwala nam odkryć wartość miłości, która staje się wstawiennictwem.

W chwili, gdy ludzie mają obsesję na punkcie wielkości i nowych form władzy, ona wskazuje nam drogę małości.

W czasie, w którym odrzucanych jest wiele istot ludzkich, ona uczy nas piękna troski, podejmowania odpowiedzialności za innych.

W chwili powikłań, ona może pomóc nam odkryć na nowo prostotę, absolutny prymat miłości, zaufania i powierzenia się Bogu, przezwyciężając legalistyczną i etyczną logikę, która wypełnia życie chrześcijańskie obowiązkami i nakazami oraz zamraża radość Ewangelii. W czasie wycofania i zamknięcia, Mała Tereska zaprasza nas do wyjścia misyjnego, pociągniętych atrakcyjnością Jezusa Chrystusa i Ewangelii. 53. Półtora wieku po swoich narodzinach Mała Tereska jest bardziej niż kiedykolwiek żywa pośród Kościoła podążającego, w sercu Ludu Bożego. Pielgrzymuje z nami czyniąc dobro na ziemi, tak jak tego pragnęła. Najpiękniejszym znakiem jej duchowej żywotności są niezliczone „róże”, które rozsiewa, to znaczy łaski, które Bóg daje nam za jej pełnym miłości wstawiennictwem, aby wesprzeć nas na ścieżce życia. Droga Święta Mała Teresko, Kościół potrzebuje żeby zajaśniały barwy, woń, radość Ewangelii. Przyślij nam swoje róże! Pomóż nam zawsze ufać tak jak Ty, w wielką miłość, jaką Bóg ma ku nam, abyśmy mogli naśladować każdego dnia Twoją małą drogę świętości. Amen.

 

              

 

ŻYJĘ NIE JA

d         g  C         F  A d            A7      d
Żyję nie ja, żyję, nie ja, żyję nie ja, lecz mój Pan.
      C           C7          F           A7
Serce me znalazło coś, co szczęściem zowie się.
d                       g    A
Precz odrzuciłem troski swe, bo ...

2. Życie me pokojem tchnie,
A w sercu radość trwa.
Już się nie martwię o swój los, bo ...

3. Pytasz mnie, kto Panem mym
Kto zmienił życie me.
Jezus, mój Zbawca sprawił to, że ..

Wcześniejsze:

ŻYJE W SERCU MOIM PAN
ŻYCIE ZIEMSKIE
ŻYCIE CZĘSTO CIĘ ZAWODZI
ŻNIWO WKOŁO WIELKIE
ŹRÓDŁA

Następne:

ŻYJĘ NIE JA LECZ TEN

                                                                                                                                     ABC Społecznej Krucjaty Miłości

Kardynał Stefan Wyszyński

1.Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata(siostrę).

2.Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.

3.Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.

4.Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.

5.Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.

6.Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.

7.Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.

8.Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.

9.Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.

10.Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.  / boimy się tych slów i nie wobrażamy siebie aby tak kochać każdego człowieka bez wyjątku i swoich nieprzyjaciół/

 

//////////////////////////////////////////////////////////

NAPIS NA OBRAZKU KOLĘDOWYM

Modlitwa za misje  w naszej parafii ( w dn. 06-13.10.2019 r)

Boże, Stworzycielu nieba i ziemi, Ojcze Jezusa i nasz Ojcze. Prosimy Cię o błogosławieństwo dla Misji Świętych. Niech ten czas będzie dla wszystkich mieszkańców naszej parafii w Jazgarzewie darem łaski i miłosierdzia. Panie Jezu Chryste, pełnio czasów i Królu wieków. Otwórz nasze umysły na Twoje Słowo, które do nas kierujesz, abyśmy potrafili wprowadzić je w codzienne życie. Pomóż nam być świadkami Twojej miłości i przebaczenia dla tych, wśród których żyjemy. Duchu Święty odnów cały świat i oblicze naszej parafii. Spraw abyśmy byli prawdziwą wspólnotą Kościoła, mieli jedno serce i jednego ducha. Niech ten czas stanie się łaską powrotu do miłości Ojca, który nieustannie czeka na swoje dzieci. Amen. Sw Rochu  i Św Wawrzyńcze  modlcie się za nami

Z blogoslaieństwem Bożym Ks Szymon Nowicki wikariusz i Ks Prob Wiesław Zaręba

Pliki do pobrania

Galeria