Ogłoszenia parafialne 2021 r

TRZYNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 27 czerwca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE                                                1. Jednym z owoców Eucharystii jest nasze uzdrowienie. Dokonuje się w głębokiej jedności z Bogiem i nie od razu skutki Jego działania są widoczne. Czasami trzeba dystansu, czasu, a przede zaufania Bogu, które wzmacnia naszą wiarę w życiu codziennym. Po wyjściu ze Mszy Świętej, pobłogosławieni przez Boga, umocnieni Jego słowem i ciałem, jesteśmy przeświadczeni, że On jest zawsze z nami, że nam błogosławi i uzdrawia nas mocą swoich sakramentów

 2. Kończy się czerwiec – miesiąc szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Jezusa. Mamy za co Boga uwielbiać i za co przepraszać. Zapraszamy na ostatnie w tym miesiącu nabożeństwa czerwcowe , dzisiaj i jutro po Mszy św o godz 18.00

3. Dzisiaj / 27.06/ po Mszy sw o godz 9.15 przygotowanie do Bierzmowania . Przychodzą obowiązkowo bierzmowani i świadkowie. Kandydaci do bierzmowania otrzymają dwie karteczki do spowiedzi – jedną przekażą świadkowi . Karteczki zostawimy spowiednikowi w konfesjonale. Nabożeństwo pokutne i SPOWIEDŹ jutro 28 czerwca o godz 19.00. Sakrament Bierzmowania młodzież otrzyma z rąk Ks Bp Rafała Markowskiego we wtorek 29.06 na Mszy św o godz 16.00.Młodzież przychodzi pół godziny wcześniej / 15.30/ Prosimy o modlitwę w intencji tej młodzieży aby trwał przy Chrystusie w Jego Kościele.

4. We wtorek 29 czerwca przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tego dnia w sposób szczególny pamiętajmy o Piotrze naszych czasów, papieżu Franciszku, i naszym Pasterzu Ks Kard Kazimierzu Nyczu i prośmy Ducha Świętego, aby towarzyszył im w posłudze. Tego dnia Msze św w naszej parafii o godz 6.30 u sióstr w Łbiskach , w naszej świątyni o godz 7.00, 16.00 i 18.00. W czasie wakacji w naszej światyni nie będzie Mszy św o godz 16.30

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. W piątek okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej. Msza Święta o godz. 7.00 i 18.00 w intencji NOCNA ADORACJA Z PIATKU NA SOBOTE ROSZPOCZNIE SIĘ PO MSZY ŚW O GODZ 18.00 Do chorych udamy się w piątek o godz 9.20 Chorych prosimy o cierpliwość ponieważ jest tylko jeden kapłąn.

6. W sobotę o godz. 8.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi nasze niewierności i znieważenia Różaniec po Mszy św o godz 8.00. Zapraszamy wszystkie osoby z Kółek Żywego Różańca.

7. W najbliższą niedzielę po Mszy sw o godz 9.15 nabożeństwo eucharystyczne z procesją. zapraszamy.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Ks Irkowi który posługuje w naszej parafii  z okazji imienin życzymy aby Duch św Go umacniał na drodze powołani a Matka Boża  Częstochowska  chroniła przed wszelkim złem i niebezpieczeństwem. Pamiętamy  o tych naszych braciach ktorzy noszą  piękne imie Piotra i Pawła o naszy  szafarzach  którzy posługują  nam  przy ołtarzu i osobom chorym , pamietamy  o ministrantach  o Pawle który tutaj codziennie przychodzi aby nam  wyświetlać  teksty pieśni  eucharystycznych  i Godzinki w niedzielę.Wszystkim naszym znajomym i miłym gościom   życzy  mocy Ducha św i wytrwalości przy Chrystusie przez całe wakacje. Szczęść Boże.

9. W ostatnim czasie z naszej parafii odeszli do domu Ojca śp Helena Mańk, Adam Stańczyk, Barbara Brzezińska, Maria Szymczak, Stanisław Kowalski, Hanna Olek, Wacław Kuc i Władysław Kuc, Józef Tober, Janina Solecka, Sławomir Milczarek, Helena Łakomy, Marek Kur, Sławomir Dąbrowski, Paweł Rechnio , Halina Pawlak Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

10. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć nastepujace osoby:

A/ Bartosz Osiński kawaler z Łosia par Sw Rocha w Jazgarzewie i Karolina Wójciak panna z Piaseczna par M B Rożańcowej zapowiedź PIERWSZA

B/Paweł Bugalski kawaler z Bogatek par sw Rocha w Jazgarzewie i Angelika Lipska panna z Baszkówki par MB Wspomożenia Wiernych w Głoskowie -zapowiedź DRUGA

C/ Krzysztof Kakietek kawaler z Antoninowa par Św Rocha w Jazgarzewie i Klaudia-Weronika Gąsior panna z Załuskowa par M. B. Królowej Polski w Iłowie-zapowiedź DRUGA

11./.W tym tygodniu patronują nam: – w poniedziałek 28 czerwca – św. Ireneusz (†ok. 202), biskup Lyonu, męczennik; we wtorek 29 czerwca – święci apostołowie Piotr (†ok. 64), pierwszy papież, i Paweł (†ok. 67), nazywany Apostołem Narodów; w sobotę 3 lipca – św. Tomasz Apostoł (†67), według tradycji zaniósł wiarę do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską

12. CZYTAJMY PASĘ KATOLICKA i NOWĄ KSIĄŻECZKĘ JAK CHRONIC NASZE DZIECI PRZED AGRESYWNĄ DEMORALIZACJĄ W SIECI.. SPRAWA BARDZO POWAŻNA ponieważ ludzie źli i niewychowani zmieniają często prawdziwe dobro na zło. Parafia otrzymała program rekolekcji 33 dniowych z fragmentami nauczania Prymas Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i siostry Elżbiety Róży Czackiej. WYSTARCZY WPISAĆ W WYSZUKIWARKĘ SŁOWA BEATYFIKACJI33 „ TEMAT „ WSZYSTKO POSTAWIĆ NA MARYJĘ

 

2642034 Licznik naszej strony z dn 22.06.2021 r godz 16.45 wtorek

Przedstawiamy opublikowany 18 czerwca Komunikat Komitetu Organizacyjnego ds. beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Informacja dotycząca uroczystej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej

Uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie.

Wspólna beatyfikacja uzasadniona jest przede wszystkim faktem, iż przez lata obu przyszłych błogosławionych łączyła duchowa więź, odkąd ich drogi splotły się w latach 20. XX wieku, a żywotna współpraca i wzajemna inspiracja trwały aż do śmierci matki Czackiej.  

Uroczystości będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecna będzie również delegacja gości z Watykanu, jak również zaproszeni przewodniczący episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze Mszy Świętej beatyfikacyjnej wezmą udział przedstawiciele duchownych z poszczególnych diecezji w Polsce. W uroczystości będą także uczestniczyły reprezentacje zakonów oraz reprezentanci wiernych świeckich z poszczególnych diecezji.

Z woli papieża Franciszka uroczystość będzie mieć charakter skromny i godny. Godny, gdyż dotyczy Prymasa Tysiąclecia, jednej z najważniejszych postaci w historii Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego XX wieku, skromny – gdyż oprawa uroczystości musi – także w wymiarze symbolu – odpowiadać czasom pandemii i jej konsekwencjom w wymiarze duchowym, społecznym, ekonomicznym i sanitarnym.

W związku z trwającą pandemią i obowiązującymi przepisami sanitarnymi liczba osób bezpośrednio uczestniczących w beatyfikacji będzie bardzo ograniczona. Możliwość uczestnictwa w uroczystości mają wyłącznie osoby posiadające kartę wstępu. Wobec tego zwracamy się z prośbą i zachęcamy wszystkich zainteresowanych beatyfikacją do łączności duchowej poprzez media. Beatyfikacja będzie transmitowana przez telewizję publiczną, która gotowa jest bezpłatnie dostarczyć sygnał telewizyjny do wszystkich zainteresowanych środowisk. Dodatkowo każda diecezja otrzymała ofertę bezpłatnej instalacji telebimu w wyznaczonym przez siebie miejscu. W przypadku zainteresowania transmisją telewizyjną prosimy o kontakt z sekretariatem Komitetu Organizacyjnego (beatyfikacja.wyszynski@mkw.pl z dopiskiem TRANSMISJE).  

W związku z tym, iż nie ma możliwości przewidzenia, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w czasie beatyfikacji, przeznaczona dla każdej diecezji liczba kart wstępu może ulec zmianie.

Komitet Organizacyjny do spraw beatyfikacji   kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

///////////////////////////////////////////////////////////

DWUNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 20 czerwca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Eucharystia, w której uczestniczymy, jest cudem dokonującym się na naszych oczach, lecz rzadko tak o niej myślimy. Może gdyby wśród nas Jezus dokonał tak spektakularnego znaku jak ucieszenie burzy na jeziorze Genezaret, przypadlibyśmy Mu do stóp. A tu, na tym ołtarzu, w czasie każdej Eucharystii dokonuje się cud: Bóg staje wśród nas i jest dla nas pokarmem. Niech nigdy nie zabraknie nam wiary w słowa Jezusa: „[…] Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).                                                  2. Dzisiaj dzieci wraz ze swoimi rodzicami z klas III przeżywają swoją uroczystość I Komunii św na sumie o godz 11.45. Życzymy tym dzieciom wielu łask Bożych abym wzrastały w łasce u Boga i ludzi. Biały tydzień dla tych dzieci od poniedziałku do piątku na Mszy św o godz 18.00 w piątek dzień misyjny i poświęcenie pamiątek I Kom św.

BIERZMOWANI mają obowiązkowe spotkania 27.06 godz 9.15 , 28.06 poniedziałek SPOWIEDŹ godz 19.00 i Uroczystośc Bierzmowania 29.06 we WTOREK  godz 15.30

 

3. Nabożeństwo czerwcowe codziennie o godz 18.00 Zadbajmy o to, byśmy choć raz rodzinnie stanęli przed obliczem Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie.

4. W każdy WTOREK Koronka do miłosierdzia Bożego po Mszy sw o godz 18.00 .

5. W środę 23 czerwca w Rzymie rozpocznie się X Światowe Spotkanie Rodzin (potrwa do 27.06) pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”

6. W czasie  wakacji lipcu i sierpniu nie będzie  w naszej światyni  Mszy sw  w niedziele o godz 16.30 

7.W tych dniach  wielu kapłanów  otrzymało  już nowe dekrety o zmianie miejsca pracy. Ks Szymon przeprowdzi  się w sierpniu  do starej  parafii św Józefa  w Ursusie . Ks Szymona pożegnamy w czasie odpustu 22 sierpnia na sumie o godz 11.45. Nowego kapłana Ks Stanisława Kijewskiego neoprezbitera powitamy 29 sierpnia w niedziele na Mszy św o godz 11.45.  Będzie to  Jego Msza św PRYMICYJNA  połączona  ze specialnym błogosławieństwem.  Prosimy o modlitwę za naszych kapłanów aby Bóg im błogosławił  w  pracy duszpasterskiej.

7. W środę przeżyjemy także Dzień Ojca. Na Mszy Świętej o godz.18.00 w szczególny sposób będziemy się modlić za wszystkich ojców w naszej parafii, by wzorem św. Józefa odważnie podejmowali wyzwania wynikające z ich powołania

8. W czwartek 24 czerwca przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, który wzywał do nawrócenia i przygotował drogę Jezusowi. Wskazał Jezusa jako Baranka Bożego. W tym dniu pamiętamy o Ks Szymonie który obchodzi swój dzień urodzin

9. W tym tygodniu zakończenie roku szkolnego. Jutro 21.06. Msza św dla dzieci i młodzieży z Łbisk u sióstr w kaplicy o godz 14.00 W piątek 25.06 zapraszamy o godz.8.00 dzieci ze szkoły w Jazgarzewie na Mszę Świętą dziękczynną za wszelkie dary i łaski, których Bóg udzielił nam w tym roku, za piękną pracę wychowawczą naszych nauczycieli, pedagogów, pracowników szkoły, za rzetelną pracę dzieci i młodzieży, uwieńczoną dobrymi wynikami. W tym tygodniu spowiadamy dzieci i młodzież od godz 17.30                                             

10. Pogrzeb śp Pawła Rechnio  z Jazgarzewa  będzie we wtorek 22 czerwca   o godz 14.00 Pamiętajmy o rodzinie która przeżywa czas  żałoby.

11. Zapowiedzi przedmałżeńskie :                                                                                                                                                               A/ Paweł Bugalski kawaler z Bogatek par sw Rocha w Jazgarzewie i Angelika Lipska panna z Baszkówki par MB Wspomożenia Wiernych w Głoskowie -zapowiedź pierwsza                                                                                                                                                 B/ Krzysztof Kakietek kawaler z Antoninowa par Św Rocha w Jazgarzewie i Klaudia-Weronika Gąsior panna z Załuskowa par M. B. Królowej Polski w Iłowie-zapowiedź pierwsza

C./ Michał Drewicz kawaler z par Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii i Justyna Kinga Wiśniakowska panna z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź druga

12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień..                                                                                                                                                                                                                  13. W tym tygodniu patronuje nam: – w poniedziałek 21 czerwca – św. Alojzy Gonzaga (1568-1591), alumn, zakonnik, wzór miłości do ubogich i chorych. CZYTAJMY PRASĘ KATOLICKA

JEDENASTA NIEDZIELA ZWYKLA 13 CZERWIEC 2021

1./ W MINIONYM TYGODNIU PRZEŻYWALIŚMY w piątek uroczyste ODDANIE NASZEJ OJCZYZNY NAJŚWIĘTSZEMU SERCU PANA JEZUSA „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół ..."Świadomi naszych wad i słabości – stojąc wobec nowych i trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny – z ufnością wołamy: Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Uwolnij nas od wzajemnej nienawiści i pogardy, od ducha niezgody i raniących podziałów. Daj nam światłe oczy serca, abyśmy przestali dostrzegać w sobie wzajemnie przeciwników a zobaczyli współ domowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska - modlili się w piątek Polacy wraz z Biskupami. Przez cały czerwiec będziemy modlić za naszą Ojczyznę aby była wierna Bogu i Kościołowi Dziękujemy wszystkim , którzy brali udział w Nieszporach i procesji w oktawie Bożego Ciała i dali piękne świadectwo o Chrystusie obecnym w Najświętszym Sakramencie. Dziękujemy za przygotowanie AGAPY I WSPÓLNE SPOTKANIE W DUCHU SWIĘTYM.

2 Powracamy dzisiaj jeszcze raz do pierwszej komunii sw dzieci . Dzisiaj dzieci z kla III na Mszy sw o godz 11.45 odnowią przyrzeczenia chrzcielne. Pierwsza komunia tych dzieci będzie za tydzień w niedzielę na Mszy sw o godz 11.45 Spowiedź w piątek o godz 16.00

3.Dzisiaj na sumie o godz 11.45 modlimy się za Ks Ireneusza w 20 rocznicę Jego święceń aby Pan Bóg mu błogosławił i darzył łaskami pokoju i miłości.

4.Dzisiaj po Mszy sw o godz 9.15 spotkanie młodzieży przed bierzmowaniem. Obecnośc obowiązkowa. Spowiedź kandydatów do bierzmowania i świadków będzie w poniedziałek 28 czerwca o godz 19.00

5. Zakończyliśmy renowacje głównego ołtarza i tabernakulum oraz chrzcielnicy. Zostanie jeszcze w tym roku do odnowienia figura św Franciszka przy ołtarzy sw Rocha , częściowo Droga Krzyżowa , wymiana starych ławek w naszej świątyni. Jeszcze raz dziękujemy za każdą ofiarę i zrozumienie tych trudnych inwestycji przy naszej świątyni. Wszystkim którzy nam pomagali i mieli hojne serca . Składamy Bóg zapłać Szczególne podziękowanie należy się p. Jackowi z Rady Parafialnej który się naprawdę natrudził i najeździł mając wielodzietną rodzinę i jednocześnie nasłuchał się jak to nie należy pomagać kościołowi. Wszystkim parafianom i naszym miłym gościom za wspieranie tych prac i modlitwę bardzo dziękujemy. Życzymy naszym dobrodziejom i władzom rządowym w Warszawie i samorządowym w Piasecznie którzy mimo różnych przeszkód przyznali naszej parafii dość duże dofinasowanie -życzymy wielu łask Bożych i dobrego zdrowia. Dziękujemy w tym roku 2021 za ostatnie dofinasowanie Gminie Piaseczno i Funduszowi Kościelnemu w Warszawie. Bóg zapłać.

6.W związku z zakończeniem roku szkolnego i katechetycznego i wakacjami prosimy rodziców aby swoim dziecio przypomnieli o spowiedzi w tym tygodniu i przyszłym / dzieci w ramach katechezy mogą przychodzić do kościoła klasami/ i o Mszy sw. 25 czerwca w piątek o godz 8.00 . Ważne abyśmy nie lekceważyli tego co jest związane z naszą wiarą i praktyką. Zachęcamy aby dzisiaj po Mszy św zabrać ze sobą do domu na wakacje wode święconą, którą powinniśmy się też posługiwać gdy zagraża nam ciemnośc tego świata i jego mentalność.

7. Zapowiedzi przedmałżeńskie:

A/ Michał Drewicz kawaler z par Niepokalanego Pocz. NM. Panny w Górze Kalwarii i Justyna –Kinga Wiśniakowska panna z Bogatek par Jazgarzew-zapowiedź PIERWSZA

B/Cezary –Adam Ruciński kawaler z Falenicy par MB Dobrej Rady w Miedzyszynie i Katarzyna –Zofia Kamińska panna z Grochowej par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź DRUGA

8.W liturgii tygodnia wspominamy; - DZISJAJ - św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła - w poniedziałek - bł. Michała Kozala , bpa i męczennika - w czwartek - św. BRATA Alberta Chmielowskiego, zakonnika KTÓRY NIE ZPOMINAŁ JAK WAŻNA JEST PRACA CHARYTATYWNA W KOSCIELE. Pamiętajmy o prasie katolickie

 

DZIESIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 6 czerwca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKI

 

1. Eucharystia niedzielna jest dla każdego z nas źródłem i centrum życia duchowego. Bóg powierza nam siebie w drodze do nieba, jest pokarmem, który daje życie. Bądźmy wdzięczni, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki, że nigdy o nas nie zapomina i stale czuwa nad nami.

2. Dziś obchodzimy Dzień Dziękczynienia. Prawdziwym wotum jest Polska wdzięczna Bogu za odzyskaną wolność. Idea Dnia Dziękczynienia jest kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 r. Przed kościołem możemy złożyć ofiary do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie

3. Dzisiaj dzieci z klas czwartych przeżywają swoją rocznicę I Komunii sw na Mszy św o godz 11.45 Tym dzieciom i ich rodzicom życzymy aby nadal kontynuowali swoja przyjaźń z Jezusem obecnym w Eucharystii.

Dzisiaj 6 czerwca przypada 10 rocznica beatefikacji Ks Jerzego Popiełuszki męczennika naszych czasów. Dzisiaj mocniej sobie uświadamiamy kim był Ks Jerzy i jak walczył ze złem.

4. Trwamy w oktawie Bożego Ciała. Codziennie do czwartku włącznie o godz 18.00 Msza św i NIESZPORY O NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENCIE , nabożeństwo czerwcowe z procesją . .W czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała i po procesji agapa i ognisko , przynosimy coś słodkiego Tak trudno jest powrócić do tego co było ale próbujmy odbudować nasze relacje i spotkajmy się przy ognisku za starą plebanią. Słyszałem już dawno , że ma być koncert pieśni religijnych scholii dziecięcej i młodzieżowej na scenie za starą plebanią. Nie wiem czy to jest realne. W czwartek na zakończenie oktawy będzie poświeceni wianków z ziół i pierwszych kłosów.

5. W piątek 11 czerwca uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msze Święte o godz 7.00 I O GODZ 18.00 Jest to także Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

6. W sobotę wspomnimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Na wieczorną Mszę Świętą zapraszamy wszystkich pielęgnujących nabożeństwo wynagradzające pięciu pierwszych sobót miesiąca

7. Za  tydzień  w niedzielę  na sumie będziemy sie modlić sie za Ks Ireneusza w XX rocznicę  jego święceń.

8. w środę  9 czerwca o godz 17.15 Różaniec za zmarłych i Msza sw za wszystkich  zmarlych poleconych w wypominkach

9. Bardzo serdecznie dziękujęmy wszystkim, którzy zatroszczyli się o oprawę uroczystości Bożego Ciała: grupom przygotowującym ołtarze, , Bielankom, dzieciom pierwszokomunijnym i obchodzącym rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, szczególnie ich rodzicom, liturgicznej służbie ołtarza, chorowi p organiście p. kościelnemu, strażakom, a przede wszystkim tym którzy szczególnie się zainteresowali układaniem dywanu z kwiatów dla Jezusa obecnego w Naj Sakramencie. Składamy serdeczne Bóg zapłać

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i błogosławionej niedzieli.

11 Przypominamy o spowiedzi i Mszy sw dzieciom i rodzicom na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego.

12.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Cezary –Adam Ruciński kawaler z Falenicy par MB Dobrej Rady w Miedzyszynie i Katarzyna –Zofia Kamińska panna z Grochowej par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź PIERWSZA

B/ Jarosław Kurek kawaler z Pęcher i Małgorzata Matusik panna z Łbisk oboje z par Św Rocha w Jazgarzewie –zapowiedź DRUGA

12. W tym tygodniu patronuje nam:

– we wtorek 8 czerwca – św. Jadwiga Królowa (1374 1399), oddana narodowi polskiemu i litewskiemu. PRASA CZEKA NA NAS NA STOLIKU PRZY DRZWIACH WYJŚCIOWYCH

 

LIST PASTERSKI EPISKOPATU POLSKI W SETNĄ ROCZNICĘ POŚWIĘCENIA NARODU POLSKIEGO  NAJŚWIĘTSZEMU SERCU PANA JEZUSA

Budujmy cywilizację miłości!

Drogie Siostry i Bracia!

kilka dni, 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi zebrani na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu uroczyście ponowią akt poświęcenia Polski Sercu Jezusa. W tym samym dniu zostanie on odnowiony we wszystkich polskich parafiach, które przygotowywały się do tego wydarzenia przez ostatnie miesiące. Chodzi o to, by w tym duchowym wydarzeniu mogła uczestniczyć cała wspólnota Kościoła i „aby wszyscy ludzie, pociągnięci do otwartego Serca Zbawiciela, z radością czerpali ze źródeł zbawienia”. Symbolem nieskończonej i niepojętej miłości Boga jest przebite włócznią i otwarte Serce wiszącego na krzyżu Zbawiciela. Wobec takiej Miłości nie można przejść obojętnie, trzeba na nią odpowiedzieć. Kult Serca Jezusa wyraża się w pragnieniu, by nasze serca zranione grzechem, ale obmyte i uzdrowione Chrystusową Krwią biły w rytmie Najświętszego Serca Zbawiciela, będącego „gorejącym ogniskiem miłości”. On najpełniej objawił światu miłość, bo nie jest bezwzględnym Sędzią, ale kochającym Ojcem. Poświęcając się Sercu Jezusowemu, człowiek pozwala do końca przeniknąć się miłością Bożą, na tę miłość odpowiedzieć i nieść ją otaczającemu światu. Dlatego oddanie się Sercu Jezusowemu ma istotny wymiar społeczny i wyraża się w tym co św. Paweł VI i św. Jan Paweł II nazywali budowaniem cywilizacji miłości. Kult Serca Jezusa prowadzi nas również do zadośćuczynienia i wynagradzania za popełnione grzechy, które zawsze są ranami zadanymi Miłości. Oddawanie czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa związane jest z kultem Miłosierdzia Bożego, na które tak wrażliwy jest współczesny człowiek. Świadczy o tym duchowe doświadczenie świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, uformowanej również przez nabożeństwo do Serca Jezusa, tak bardzo żywe w latach jej służby w Kościele.

Historia kultu

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa ma dawne korzenie, rozpowszechnił się na skutek objawień św. Małgorzaty Marii Alacoque, francuskiej zakonnicy z XVII wieku, podczas których Jezus prosił, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był świętem poświęconym czci Jego Serca. Liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa ustanowił papież Klemens XIII w 1765 r. jako przywilej dla ówczesnego Królestwa Polskiego oraz Konfraterni Najświętszego Serca Jezusa w Rzymie. Przyczynili się do tego nasi biskupi, wystosowując memoriał do papieża, gdyż na ziemiach polskich kult ten rozwijał się już wcześniej. Na cały Kościół święto to rozszerzył Pius IX w 1856 r., a Leon XIII w 1899 r. dokonał aktu poświęcenia całego rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dokładnie sto lat temu, 3 czerwca 1921 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi dokonali aktu poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa. Nastąpiło to równocześnie z konsekracją świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Rok wcześniej, 27 lipca 1920 r., w obliczu nawałnicy bolszewickiej zagrażającej Polsce i całej Europie, biskupi zawierzyli nasz naród Bożemu Sercu na Jasnej Górze. W 1932 r. w Poznaniu odsłonięto pomnik „Sacratissimo Cordi – Polonia Restituta”, który został zburzony w 1940 r. i dotąd nie odbudowany. Po wojnie w 1948 r. w obliczu nasilających się represji, z inicjatywy Prymasa kard. Augusta Hlonda biskupi zachęcili wiernych do osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusowemu, a trzy lata później, 28 października 1951 roku, Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński na Jasnej Górze – w obecności niemal miliona wiernych – odnowił akt zawierzenia Polski Sercu Jezusa. Został on ponowiony w 1975 r. Po raz kolejny akt ten został proklamowany w wolnej Polsce 1 lipca 2011 r. w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.

O odnowę na polskiej ziemi Za kilka dni ponowimy akt poświęcenia Najświętszemu Sercu Jezusa, dlatego, że osobiście i zbiorowo pragniemy oddać się w opiekę Bogu, który jest Miłością. W szkole Jezusa,
który powiedział o sobie, że jest „cichy i pokornego serca” (Mt 11, 29), pragniemy się uczyć, jak stawiać czoło nowym wyzwaniom, jak podejmować odpowiedzialność za siebie i innych, jak kochać i służyć.

W nawiązaniu do setnej rocznicy poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, ponawiamy ten akt w duchu dziękczynienia za dar obecnej od ponad 30 lat wolności, dziękując też za to, że Polska stała się znów pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskich narodów (Unii Europejskiej), co otworzyło nowy etap jej historii. Mamy przy tym świadomość, że z tej wolności nie zawsze potrafimy właściwie korzystać. Smutkiem napawa fakt, że życie społeczne i polityczne w Polsce naznaczone jest niekończącymi się napięciami, konfliktami, nienawiścią i wrogością, w której trudno się dopatrzyć troski o dobro wspólne. Zagrożona wręcz wydaje się jedność naszej wspólnoty narodowej, dzięki której przetrwaliśmy przez stulecia. W tej sytuacji, jako naród, społeczeństwo i każdy z nas, dokonajmy rachunku sumienia i prośmy Boga o łaskę nawrócenia. W perspektywie zawierzenia Sercu Jezusa, módlmy się o dar miłości, abyśmy w każdym człowieku – także innym czy myślącym inaczej – potrafili dostrzec brata. Rozmawiajmy językiem miłości, przebaczajmy tym, którzy nas skrzywdzili, nie chowajmy w sercu urazy, pierwsi wyciągając rękę do zgody. Budujmy mosty ponad podziałami, a spory rozwiązujmy w duchu dialogu i pojednania. Nie zapominajmy, że dialog należy do samej istoty chrześcijaństwa. Dajmy dziś temu świadectwo! Polska rodzina znalazła się w kryzysie, co trzecie małżeństwo się rozpada. W obliczu tych bolesnych faktów prośmy o odnowienie łask sakramentalnych i umocnienie więzi rodzinnych – o przebaczenie i wyrzeczenie się egoizmu rodzącego przemoc. Nie zapominajmy też o potrzebie międzypokoleniowego przekazu wiary, który dziś wydaje się być szczególnie zagrożony. Jako wspólnota Kościoła zdajemy niełatwy egzamin wiarygodności tak mocno zachwianej wskutek grzechów i ran zadanych braciom i siostrom przez niektórych duchownych. Jesteśmy świadomi, że grzech wykorzystywania seksualnego – jak ostrzegał papież Benedykt XVI – może skutecznie przyćmić blask Ewangelii. W Kościele niezbędny jest proces oczyszczenia, prośby o przebaczenie ze strony skrzywdzonych i otoczenia ich szczególną troską. Czyńmy świat bardziej ludzkim! W społeczeństwie, które podlega atomizacji wzmocnionej izolacją na skutek pandemii, bolesnej samotności doświadczają starsi, chorzy i niepełnosprawni. Ponadto, kryzys ekonomiczny sprawia, że ludzie biedni stają się jeszcze bardziej ubożsi. Otwórzmy się na nich, nie zapominając, że najsłabsi są „sercem Kościoła”, oni winni być również w centrum zainteresowania każdej ludzkiej społeczności. Znakiem cywilizacji miłości jest też otwartość na ludzkie życie, gdyż każdy człowiek, a szczególnie ten bezbronny i nienarodzony, ma prawo do życia. Budujmy postawę braterstwa, o co usilnie apeluje papież Franciszek. Czyńmy to zarówno na gruncie polskim jak i międzynarodowym, w duchu przebaczenia i pojednania, czemu Polska dała już dobitne świadectwo w XX stuleciu, inicjując pojednanie z sąsiednimi narodami. Zdajemy sobie sprawę, że nie ma innej drogi odnowy, jak nawrócenie czyli zwrócenie się do Odkupiciela i Jego zranionego Serca, „przez które stało się nam zbawienie”. Pokornie prosimy Jezusa o przebaczenie i łaskę powrotu do Niego i Jego Ewangelii. Z ufnością powierzamy Mu Kościół i Ojczyznę, nas samych i wszystko, co nas stanowi. Wpatrzeni w Serce Jezusowe, z serca Wam błogosławimy.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce,
zebrani na 388. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 11 marca 2021 roku

List należy odczytać w niedzielę, 6 czerwca 2021 roku

Za zgodność:
+ Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP ______________________________________________________________________

List należy odczytać w niedzielę, 6 czerwca br., na wszystkich Mszach świętych.

† Biskup Rafał Markowski
Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej
Wikariusz Generalny

NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA 3 czerwca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Za każdym razem, gdy Kościół sprawuje Ofiarę Eucharystyczną, wspomina wielkie dzieło zbawienia, którego Jezus dokonał przez śmierć i zmartwychwstanie. Pragniemy uwielbić Boga obecnego wśród nas w Najświętszym Sakramencie za Jego miłość, która trwa od wieków i której doświadczamy w sakramentalnych znakach. Chcemy na nowo rozbudzać w swoich sercach pragnienie trwania w łasce uświęcającej, by nasze świadectwo, które dajemy światu, było czytelnym znakiem, że Bóg mieszka wśród swojego ludu, swojego Kościoła.

2. Msze Święte według porządku niedzielnego. Po Mszy Świętej o godz 9.15 wyruszymy ulicami z procesją do czterech ołtarzy. „[…] zagrody nasze widzieć przychodzi / i jak się Jego dzieciom powodzi” – będziemy śpiewać w czasie procesji. Zatroszczmy się o przystrojenie mieszkań/ chodz procesja nie wychodzi na ulice to ważne jest przystrojenie naszych , domów, by powitać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, który przychodzi do nas z błogosławieństwem.

3. Już teraz wyrażam wdzięczność całemu orszakowi procesyjnemu, liturgicznej służbie ołtarza, chórowi, scholi dziecięcej i młodzieżowej, straży pożarnej , grupom parafialnym, wszystkim, dzięki których pracy i zaangażowaniu ten dzień będzie dla nas niezwykły, pełen chwały Bożej i błogosławieństwa Bożego. Dziękujemy za przygotowanie ołtarzy rodzinom i strażakom z Jazgarzewa , Bogatek , rodzinom z Gołkowa i Łbisk Wszystkim parafianom a szczególnie tym naszym siostrom i paniom które ułożyły piękny dywan z kwiatów w naszej świątyni w głównej nawie. Jest to wyraz wiary i miłości do Jezusa Eucharystycznego, jest to też zaproszenie dla nas wszystkich i dla kapłanów aby wierzyć , że Jezus naprawdę do nas przychodzi i daje nam odczuć swoją obecność. Przez całą oktawę będziemy szli za Jezusem w procesji po Mszy sw o godz 18.00 Zaraz po Mszy sw będą nieszpory o Najświętszym Sakramencie i procesja. Zapraszamy asystę kościelną, bielanki , ministrantów , szafarzy , lektorów. Warto sobie uświadomić , że czcimy i szanujemy Najświętszy Sakrament nie tylko w czasie Mszy św ale też przez ADORACJE I PROCESJE

4.JUTRO W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi od godz 17.00 i Komunii Świętej wynagradzającej. O godz 18.00 Adoracja nocna z piątku na sobotę po Mszy sw o godz 18.00 WIECZÓR UWIELBIENIA POŁACZONY Z APELEM JASNOGORSKIM 0 GODZ 21.00 . Kapłani przyjdą do chorych w godzinach przedpołudniowych. Adoracje nocną kończymy w sobotę Mszą św o godz 8.00 i nabożeństwem Różańcowym. W przyszłą niedzielę o godz. 9.15 adoracja i procesja. PROCESJA W NIEDZIELĘ BEDZIE PO MSZY SW O GODZ 9.15 Nabożeństwa do Naj. Serca Pana Jezusa  W TYGODNIU  po Mszy sw o godz 18.00 w NIEDZIELĘ  nabożeństwa będą odprawiane po Mszy św o godz 16.30

5// 6 czerwca o godz 11.45  - I rocznica I Komunii św dzieci z klas IV które były w  zeszłym roku u pierwszej Komunii św . Spowieź tych dzieci i ich rodziców w piątek 4 czerwca  o godz 16.00

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY 30 maja 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Stajemy dziś wobec największej tajemnicy wiary, która mówi, że jest jeden Bóg w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Próbujmy zrozumieć tę prawdę nie tyle umysłem, ile światłem wiary, bowiem nie o zrozumienie chodzi, ale o tajemnicę miłości, która spaja Osoby Boskie i w której my także mamy swoje miejsce. Autor pieśni religijnej pyta „ Jak Cię zrozumieć Tajemnico co spełniasz się każdego dnia ? …..i odpowiada w refrenie trzy razy trzeba się modlić…..”

3. Jutro ostatni dzień maja. Nabożeństwo majowe po Mszy sw o godz 18.00 Dziękujemy tym którzy brali udział w tym maratonie modlitwy przez cały maj i jednoczyli się z p. Franciszkiem przez różne sanktuaria odmawiając Różaniec i śpiewając litanie do M. Bożej. 4.Dzisiaj nasze dzieci z klas IV przeżywają uroczystość I Komunie św na Mszy sw o godz 11.45. Jest to piękne dzień w ich życiu i życiu rodziny, dzień pierwszego spotkania z Chrystusem w Eucharystii. Wszystkim dzieciom życzymy silnej wiary i mocnej nadziei aby miłość Jezusa rozlewała się w ich sercach i dała im przetrwać wszystkie trudności razem z rodzicami i ich rodzeństwem. Kochane dzieci niech Jezus wam błogosławi i strzeże. Zapraszamy was na biały tydzień o godz 18.00 od poniedziałku do piątku a w Boże Ciało 3 czerwca  na procesja o godz 9.15 oczywiście w strojach komunijnych.

W najbliższy czwartek 3 czerwca uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze Święte według porządku niedzielnego. Po Mszy Świętej o gozd 9.15 wyruszy procesja do czterech ołtarzy przy naszej świątyni . Zatroszczmy się o przystrojenie mieszkań, domów, by powitać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, który przychodzi do nas z błogosławieństwem. Już teraz wyrażam wdzięczność całemu orszakowi procesyjnemu, liturgicznej służbie ołtarza, chórowi, scholi dziecięcej i młodzieżowej, straży pożarnej, grupom parafialnym, wszystkim, dzięki których pracy i zaangażowaniu ten dzień będzie dla nas niezwykły, pełen chwały Bożej i błogosławieństwa Bożego. Do udziału w procesji zapraszam wszystkich, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, by uczestniczyły w procesji w strojach komunijnych. Dziewczynki zapraszam do sypania kwiatów, chłopców do funkcji dzwonników. Dla każdego z nich przygotowano dzwonki procesyjne NOWE OGLOSZENIE PAŃ KTÓRE W TYM ROKU JUŻ DRUGI RAZ PRZYGOTUJA W NASZEJ ŚWIĄTYNI DYWAN Z KWIATOW. Prosimy o przyniesieni zerwanych kwiatów do kościoła we wtorek około godziny 19.00 i pomoc w układaniu dywanu który jest pięknym świadectwem naszej wiary i miłości do Jezusa Eucharystycznego. Ołtarze będą przygotowane przez rodziny z Gołkowa przy figurze Matki Bożej Fatimskiej, drugi ołtarz przez rodziny i strażaków z Jazgarzewa przy krzyżu misyjnym , trzeci przez rodziny i strażaków z Bogatek przy figurze Jezusa Miłosiernego i czwarty na scenie za starą plebania rodziny z Łbisk. Temat dekoracji WIELKA TAJEMNICA NASZEJ WIARY.

5. Przez cały biały tydzień dzieci z klas IV zapraszamy na Msze św o godz 18.00 od czwartku do czwartku będzie tzw oktawa Bożego Ciała z procesją wokół kościoła i nieszporami. Biały tydzień kończymy w piątek ale zachęcamy rodziców i dzieci do wytrwania w całej oktawie Bożego Ciała. Poświęcenie pamiątek dla dzieci z klas IV będzie w piątek . Dzień misyjny dzieci z myślą o PDMDzieci tak samo będzie w piątek 4 czerwca.

6. Przez całą oktawę Bożego Ciała zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe z procesją o godz. 18.00. 2 czerwca o godz 18.00 będziemy modlić się w intencji  Ks Szymona  o potrzebne łaski dla niego w życiu kapłańskim.

7. Dzisiaj /30.05/młodzież klas I średnich ma swoje przygotowanie do Bierzmowania po Mszy św o godz 9.15 Obecność jest obowiązkowa. Te osoby które te spotkania lekceważą będą skreślone z listy.

8.W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi od godz 17.00 i Komunii Świętej wynagradzającej. O godz 18.00 Adoracja nocna z piątku na sobotę po Mszy sw o godz 18.00 WIECZÓR UWIELBIENIA POŁACZONY Z APELEM JASNOGORSKIM 0 GODZ 21.00 . Kapłani przyjdą do chorych w godzinach przedpołudniowych. Adoracje nocną kończymy w sobotę Mszą św o godz 8.00 i nabożeństwem Różańcowym. W przyszłą niedzielę o godz. 9.15 adoracja i procesja. Nabożeństwa do Naj. Serca Pana Jezusa rozpoczniemy we wtorek 1 czerwca w Dniu Dziecka po Mszy sw o godz 18.00 w niedziele nabożeństwa będą odprawiane po Mszy św o godz 16.30 Pamiętamy o naszych dzieciach nie tylko  1 czerwca ale zawsze i  modlimy się aby  czuły sie kochane i potrzebne.

9 Wczoraj  29 maja w Warszawie  w swiątyni Opatrzności Bożej  26 diakonów otrzymało świecenia kapłańskie . Jest to ostatnio najbardziej liczny rocznik gdzie tylu mlodych ludzi wybrało  drogę powołania  kaplańskiego. Prosimy o modlitwę  w intencji tych neoprezbiterów aby wiernie służyli Bogu  w Jego Kościele

6 czerwca o godz 11.45  - I rocznica I Komunii św dzieci z klas IV które były w  zeszłym roku u pierwszej Komunii św . Spowieďź tych dzieci i ich rodziców w piątek o godz 16.00

PRÓBA PRZED ROCZNICĄ I KOMUNII ŚW JUTRO 31 MAJA PONIEDZIAŁEK O GODZ 19.00

8. Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i za przelewy na odnowienie chrzcielnicy i figur przy bocznym ołtarzu św Rocha i utrzymanie naszej świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza waszą hojność swoim błogosławieństwem.

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i błogosławionej niedzieli.

10.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Cezary –Adam Ruciński kawaler z Falenicy par M. B. Dobrej Rady w Miedzeszynie i Katarzyna-Zofia Kamińska panna z Grochowej par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź PIERWSZA B/Jarosław Kurek kawaler z Pęcher i Małgorzata Matusik panna z Łbisk oboje z par Św Rocha w Jazgarzewie –zapowiedź DRUGA

11. W tym tygodniu patronują nam: – we wtorek 1 czerwca – św. Justyn (†ok. 165), męczennik, filozof;

– w sobotę 5 czerwca – św. Bonifacy (ok. 673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO 23 maja 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: obdarzeni darami Ducha Świętego apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Uroczystość jest dopełnieniem Wielkanocy. Niech w naszym życiu umocnienie darami Ducha Świętego przynosi widoczne owoce: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (por. Ga 5,22-23), z których będą czerpać ci, których spotkamy w życiu codziennym. Dziś za uroczyste odśpiewanie hymnu O stworzycielu, Duchu, przyjdź oraz po wypełnieniu pozostałych warunków możemy zyskać odpust zupełny.

2.Dzisiaj nasze dzieci z Jazgarzewa i z Łbisk przeżywają b. piękna Uroczystość Pierwszej Komunii sw. Pierwsza Msza sw dla dzieci z Jagarzewa o godz 11.45 , druga Msza św dla dzieci ze szkoły życia z Łbisk o godz 14.00. Komunia Św-Jezus jak pierwsza miłość przychodzi do wszystkich dzieci pod postacią Chleba i Wina i daje wszystko czego tylko serca pragną. . Przyjmijmy Go wszyscy z sercem pełnym wdzięczności i uwierzmy w to, że jest Bogiem prawdziwym żyjącym w swoim kościele. Dzieciom i rodzicom , naszym miłym gościom życzymy mocnej wiary w Eucharystię i aby poziom naszej miłości do Jezusa i Jego Kościoła ciągle wzrastał/ …./ Biały tydzień razem dziećmi i rodzicami będziemy przeżywać od poniedziałku do piątku na Mszy sw o godz 18.00. W piątek będziemy modlić się w intencji misjonarzy , w tym dniu na zakończenie białego tygodnia poświecimy wszystkie pamiątki pierwszej komunii sw. Dzieci komunijne w tym dniu swoją dobrowolną ofiara wesprą Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci.

3. Jutro będziemy obchodzili święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. To również dzień modlitw Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach z racji ukrytego wspomnienia Maryi Wspomożycielki Wiernych. Msza św o godz 7.00 i o godz. 18.00

4. W środę 26 maja – Dzień Matki. To dzięki naszym mamom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. Na Mszy Świętej o godz.7.00 i 18.00 w sposób szczególny będziemy otaczać modlitwą wszystkie mamy naszej parafii i prosić, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały niezwykłą misję miłości wobec każdego człowieka, dzięki której człowiek nigdy nie pogubi się we współczesnym świecie. Mszę zakończy szczególne błogosławieństwo dla mam.

5. W czwartek 27 maja pragniemy uczcić Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, jedynego pośrednika u Ojca. Tego dnia będziemy się modlić o uświęcenie tych, których Chrystus zaprosił do kapłańskiej wspólnoty ze sobą przez sakrament święceń. W tych dniach swoją rocznice święceń będą przeżywać Ks Ireneusz , Ks Szymon i Ks Prob . Prosimy o modlitwę w naszej intencji aby nasza posługa kapłańska była wierna  i miła Bogu.

6. W piątek 28 maja obchodzimy 40 rocznicę śmierci Ks Kar Stefana Wyszyńskiego naszego kandydata na ołtarze, w piątek o godz 16.00 zapraszamy dzieci z klas IV i ich rodziców do spowiedzi . Uroczystość pierwszej Komunii sw tych dzieci z klas IV będzie 30 maja na Mszy sw o godz 11.45. Dzisiaj na Mszy św o godz 9.15 te dzieci odnowią sakrament chrztu św.

7. Dn.30 maja młodzież klas I średnich zapraszamy na spotkanie przed bierzmowaniem po Mszy sw o godz 9.15.Obecnośc jest obowiązkowa.

8.Pierwsza Rocznica pierwszej Komunii sw z zeszłego roku 2020 będzie 6 czerwca na sumie o godz 11,45 B spowiedxź tych dzieci  i rodziców jutro  w piątek  o godz 16.00

9. Przypominamy o ubraniu 4 ołtarzy na Boże Ciało 3 czerwca. Procesja będzie tylko przy kościele. Pierwszy ołtarz przy M B. Fatimskiej ubiorą rodziny z Golkowa , drugi ołtarz przy Krzyżu misyjnym rodzina i strażacy z Jazgarzewa , trzeci ołtarz przy Jezusie Miłosiernym przed nową plebanią rodziny i strażacy z Bogatek, czwarty ołtarz na scenie za starą plebanią rodziny z Łbisk. DZIECI KOMUNIJNE BIORĄ UDZIAL W PROCESJI BOŻEGO CIAŁA W SWOICH STROJACH KOMUNIJNYCH.

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Błogoslawionej  niedzieli.

11.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Jarosław Kurek kawaler z Pęcher i Małgorzata Matusik panna z Łbisk oboje z par Św Rocha w Jazgarzewie –zapowiedź pierwsza

B./Paweł –Sebastian Dębowski kawaler z Sułkowic par Św Trójcy w Chynowie i Olga Wiśniakowska pana z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź druga

C./ Piotr Chrzan kawaler z Woli Gołkowskiej par Sw Rocha w Jazgarzewie i Karolina Eżbieta Nowosiak panna z Marek z par Matki Bożej Królowej Polski –Marki-Pustelnik -zapowiedź druga

D/ Paweł Konowrocki kawaler z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie i Paulina Nowak panna z Piaseczna par Najświętszej M.P.Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym- zapowiedź druga .

12. W tym tygodniu patronują nam: – w środę 26 maja – św. Filip Nereusz (1515-1595), prezbiter, wychowawca młodzieży, opiekun ludzi chorych, założyciel wspólnoty duchownych, zwanych oratorianami, w Polsce – filipinami; – w sobotę 29 maja – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), dziewica, wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwane urszulankami szarymi

13.Na stoliku jest nowa prasa katolicka i dla rodziców skromna ALE BARDZO WAŻNA książeczka w prezencie. JAK CHRONIC DZIECKO PRZED ZAGROŻENIAMI CYFROWEGO ŚWIATA.

///////////////////////////////////

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 16 maja 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa uświadamia nam, że Chrystus uwielbiony, przebywający z Bogiem jest równocześnie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Żyje w Kościele, nieustannie uobecnia się w czasie każdej Eucharystii. Przyjęcie tej prawdy pomaga nam trwać w dziękczynieniu i uświęcać codzienność. Bardzo ważne wyznanie- On jest obecny -Wniebowstąpił i jednocześnie został z nami- taka jest nasza wiara, wyznawanie jej jest naszą chlubą…..

2. Przez cały maj codziennie, także dziś bierzemy udział w maratonie modlitwy wraz z pap. Franciszkiem o godz. 18.00 z Rzymu nabożeństwo Różańcowe. Codziennie w innym sanktuarium podana jest też intencja dnia . Zapraszamy także na wieczorną modlitwę majową do naszej świątyni po Mszy św o godz. 18.00 w niedziele po Mszy św o godz 16.30

3.Dzieci Komunijne i ich rodziców zapraszamy do spowiedzi w tym tygodniu 19 maja w środę dzieci z Łbisk o godz 16.00 , 21 maja w piątek spowiedź rodziców i dzieci z klas III ze szkoły w Jazgarzewie o godz 16.00 , spowiedź rodziców i dzieci z klas IV ze szkoły w Jazgarzewie będzie w przyszłym tygodniu 28 maja w piątek o godz 16.00 Przypominamy rodzicom o osobistej spowiedzi , tutaj nie chodzi o jakieś wielkie słowa ale razem z dzieckiem należy przyjąć sakrament pokuty i pojednania i dać dziecku dobre świadectwo. Tak samo jeżeli chodzi o Msze sw , ci rodzice którzy nie mają żadnych przeszkód kanonicznych mają obowiązek przyjęcia komunii św. Przyjęcie tzw agapa  po komunii sw powinna byc bez żadnego alkoholu.

4 Za tydzień w Uroczystość Zesłania Ducha św dzieci z klas III na Mszy św o godz 11.45 będą przeżywać Uroczystość I Komunii św . Druga Komunia dzieci ze Szkoły życia z Łbisk będzie też tego samego dnia 23 maja o godz 14.00 Życzymy już dzisiaj naszym dzieciom z całego serca, aby przyjaźń z Jezusem trwała zawsze, a żywy przykład wiary oraz wsparcie rodziców i najbliższych pomagało im wzrastać w wierze. Jeżeli chodzi o Biały Tydzień to dzieci wraz z rodzicami i bliskimi będą przychodziły na Mszę Świętą o godz 18.00. Biały tydzień dla wszystkich dzieci jest jedna Msza sw od godz 18.00 Pierwsza Komunia dzieci z klas IV będzie za tydzień 30 maja na Mszy sw o godz 11.45 te dzieci z klas IV zapraszamy ze świecami  za tydzień na Msze św o godz 9.15 na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

5. Sprzątanie kościoła i ustawienie kwiatów na I Komunię tylko w piątek lub rano w sobotę o godz 9.00 do 16.00 W sobotę wieczorem kościół będzie zajęty od 17.00 do 24.00

Są w naszej świątyni trzy czuwania w Wigilię Uroczystośći Zesłania Ducha św o godz 18.00 -parafialne , 20.00-czuwanie Odnowy w Duchu świętym  i o  godz 22.00-czuwanie neokatechumenatu.

6. Trwamy w nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, aby w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Zachęcamy do szczególnej modlitwy w intencji młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania i dzieci komunijnych .

7. Dzisiaj 16 maja dzieci z klas III odnowią zobowiązania chrzcielne na Mszy sw o godz 11.45 Dzisiaj młodzież z klas I średnich zostaje w świątyni po Mszy św o godz 9.15 w związku z bezpośrednim przygotowaniem do Bierzmowania. Jest spotkanie obowiązkowe. Chodzi jeszcze o dostarczenie swoich prac o świętych patronach i uzupełnienie danych osobowych. / niektórzy nie przynieśli jeszcze świadectwa chrztu/ Następne przygotowanie klas I średnich do bierzmowania będzie 30 maja po Mszy sw o godz 9.15 Prosimy dzisiaj i za dwa tygodnie scholę o pomoc w przygotowaniu pieśni liturgicznych.

8.Pierwsza Rocznica pierwszej Komunii sw z zeszłego roku 2020 będzie 6 czerwca na sumie o godz 11,45

9. Przypominamy o ubraniu 4 ołtarzy na Boże Ciało 3 czerwca. Procesja będzie tylko przy kościele. Pierwszy ołtarz przy M B. Fatimskiej ubiorą rodziny z Golkowa , drugi ołtarz przy Krzyżu misyjnym rodzina i strażacy z Jazgarzewa , trzeci ołtarz przy Jezusie Miłosiernym przed nową plebanią rodziny i strażacy z Bogatek, czwarty ołtarz na scenie za starą plebanią rodziny z Łbisk.DZIECI KOMUNIJNE  BIORĄ UDZIAL W PROCESJI BOŻEGO CIAŁA W SWOICH STROJACH KOMUNIJNYCH.

10. W związku zakończeniem malowania naszej świątyni dziękujmy naszym ofiarodawcom i dobrodziejom za pomoc i przypominamy tym wszystkim którzy jeszcze chcą i mogą pomóc parafii w dokończeniu odnowienia naszej chrzcielnicy i częściowo figur przy bocznym ołtarzu św Rocha. Nie wiem czy będzie jeszcze taka okazja ale chcemy już na razie zamknąć ten problem renowacji.

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

12.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Paweł –Sebastain Dębowski kawaler z Sułkowic par Św Trójcy w Chynowie i Olga Wiśniakowska pana z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź pierwsza

B./ Piotr Chrzan kawaler z Woli Gołkowskiej par Sw Rocha w Jazgarzewie i Karolina Eżbieta Nowosiak panna z Marek z par Matki Bożej Królowej Polski –Marki-Pustelnik -zapowiedź pierwsza

C/ Paweł | Konowrocki kawaler z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie i Paulina Nowak panna z Piaseczna par Najświętszej M.P. Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym- zapowiedź pierwsza.

13. Zapraszamy do stolika z prasą katolicką. Jest dobry artykół w Gościu niedzielnym nowym patronie na  nasze czasy Błog Franciszku Marii od Krzyża  na temat niewiedzy katolika XXI  " .. jest to niewiedza czy nieświadomość , wywołana brakiem zainteresowania oraz bazowaniem na informacjach płynących  szerokim strumieniem  z wątpliwej jakości żródla.

LIST METROPOLITY WARSZAWSKIEGO
PRZED PLANOWANYMI BEATYFIKACJAMI
I PO POWROCIE Z LECZENIA SZPITALNEGO

Kochani Diecezjanie,
Drodzy Kapłani diecezjalni i zakonni,
Siostry zakonne i wierni świeccy!

Na początku maja, miesiąca maryjnego, piszę to słowo jako Wasz biskup, kierowany troską o najbliższe wydarzenia w naszej archidiecezji, ale również z wdzięcznością, jaką chcę wyrazić Panu Bogu za dar życia i Waszą obecność przy mnie w ostatnich tygodniach.

1. Siódmego czerwca ubiegłego roku miała się odbyć beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Tak się wydarzyło, zrządzeniem Bożej Opatrzności, że z powodu pandemii koronawirusa okazała się niemożliwa. Ojciec Święty Franciszek przyjął nową datę 12 września 2021 roku jako dzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i naszego arcybiskupa. Bogu dzięki. Ufamy, że będzie to termin możliwy i realny na przeprowadzenie beatyfikacji w Warszawie na miarę aktualnych możliwości pandemicznych. I taką uroczystość przygotujemy w tym dniu w stolicy. Będzie to beatyfikacja wspólna: kardynała Stefana Wyszyńskiego i założycielki Lasek Matki Elżbiety Róży Czackiej. Oboje byli związani ze sobą przez podobieństwo duchowości zarówno w czasie II wojny, jak i w czasie powojennym. Delegatem Ojca Świętego na tę uroczystość będzie Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

2. Zapewne w czasie najbliższych miesięcy dowiemy się więcej o obojgu kandydatach na ołtarze, podobnie jak poznawaliśmy życie i dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia jest postacią wielką i wielowymiarową. Najpierw ksiądz, biskup lubelski, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, a następnie Prymas Polski. Bez wątpienia był najbardziej znaczącym przywódcą i pasterzem Kościoła w Polsce w XX wieku. Zasłynął przede wszystkim zdecydowaną obroną Chrystusowego Kościoła przed zalewem komunizmu w Polsce i Europie środkowo-wschodniej. Niewątpliwie był człowiekiem wielkiej miłości i poświęcenia, które kierowało nim ku Kościołowi, ku Matce Najświętszej, ku Polsce, ku każdemu człowiekowi, o którego godność i wolność zabiegał, także ku nieprzyjaciołom. Nade wszystko był świętym, co zostało uznane przez Kościół. Takiego patrona nam potrzeba na współczesne czasy Kościoła, Ojczyzny i świata. Także na czas pandemii, w którym przypadnie jego beatyfikacja. Niech tych kilka myśli o kardynale Wyszyńskim i beatyfikacji w tym momencie wystarczy.

3. Matka Elżbieta Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi na Ukrainie. We wczesnej młodości straciła bezpowrotnie wzrok. Była osobą o niezwykłej duchowości. Nie załamała się ani nie zamknęła w sobie, ale postanowiła służyć innym, sobie podobnym. Mając możliwości, objechała różne kraje i ośrodki, by zdobyć wiedzę i umiejętności. Pod Warszawą założyła dzieło Lasek, które składa się z Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi zajmującego się wychowaniem niewidomych i niedowidzących, a w nim – szkół różnego szczebla.

Dla tego dzieła powołała Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Stworzyła też w okresie międzywojennym i po wojnie, istniejące aż do dziś, szczególne środowisko intelektualne mające wpływ na formację polskiej inteligencji od prawie stu lat. Spotkali się oboje z Wyszyńskim dość wcześnie. Prawdopodobnie już wtedy, gdy ks. Władysław Korniłowicz był ojcem duchownym na powstałym Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na którym studiował i pracował przed wojną ks. Stefan Wyszyński. Ks. Korniłowicz zaś, zresztą także kandydat na ołtarze, był jednym z bliskich współpracowników Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Potem ich drogi z Matką Elżbietą spotkały się podczas II wojny i Powstania Warszawskiego, gdy ks. Wyszyński jako kapelan Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego ukrywał się w Laskach. Oboje współpracowali zarówno podczas wojennych czasów, jak po pewnej przerwie od 1948 roku, gdy został arcybiskupem warszawskim i prymasem. Prymas Tysiąclecia był blisko związany z Laskami i Matką Czacką aż do jej śmierci w latach sześćdziesiątych. Ta wielka założycielka Lasek zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 roku, a jej proces beatyfikacyjny jest zakończony. Razem, 12 września w Warszawie, będą ogłoszeni błogosławionymi Kościoła. Wydaje się, że nie potrzeba dodatkowych uzasadnień dla tej podwójnej beatyfikacji.

4. Przy tej okazji pragnę przypomnieć, że wszyscy żyjemy w okresie pandemii, w świecie i w Polsce. Beatyfikacja będzie taka, na jaką czas i sytuacja pozwoli. Nasze życie duchowe i duszpasterskie, niestety, także musi trwać w wymogach sanitarno-epidemiologicznych. Dotyczy to niedzielnych Mszy Świętych i spowiedzi, ale także wydarzeń okazjonalnych, takich jak Pierwsza Komunia i bierzmowanie, śluby i pogrzeby. Pandemia COVID-19 naprawdę istnieje. Wielu ludzi, wiele rodzin jej doświadczyło, wielu chorych zmarło. Ja sam doświadczyłem jej skutków.

W tym roku w naszej archidiecezji nie ma wizytacji biskupich. Jednakże bierzmowania, Pierwsze Komunie, a także różne formy pracy duszpasterskiej, muszą się odbyć. Bardzo proszę księży i rodziców, aby ustalali takie sposoby głębokiego przeżycia tych uroczystości, które będą bezpieczne dla ich uczestników i zgodne z przepisami sanitarnymi. Musimy wspólnie z władzami rządowymi i samorządowymi, z naszymi sąsiadami przeżyć ten trudny czas, zachowując słuszne pandemiczne obostrzenia.

5. Na koniec pragnę gorąco podziękować Panu Bogu i wielu ludziom. Najpierw naszym biskupom pomocniczym i biskupom rezydentom w naszej archidiecezji za owocną i piękną służbę, szczególnie w czasie świąt Zmartwychwstania Pańskiego i w okresie wielkanocnym, także w czasie mojej nieobecności.

Dziękuję drogim księżom, diecezjalnym i zakonnym, za zwyczajną, choć trudną pracę duszpasterską w parafiach i dostosowanie się do trudnych warunków pandemii. Konkretnie dziękuję wszystkim księżom proboszczom, wikariuszom, rezydentom, profesorom obu uczelni i seminariów, a także księżom emerytom.

Nie ukrywam, że cieszę się i ogarniam modlitwą nowych neoprezbiterów i diakonów, i modlę się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Dziękuję osobom życia konsekrowanego i licznemu gronu ludzi świeckich za zaangażowanie w prace archidiecezji: w parafiach, różnych grupach, wspólnotach i instytucjach. Dziękuję wam wszystkim – współbraciom i siostrom w sakramencie chrztu. Jestem z Wami zawsze, a zwłaszcza w tych miesiącach.

Szczególnie, chcę być razem z odpowiedzialnymi za trudny czas walki z koronawirusem, a więc: z władzami odpowiedzialnymi za służbę zdrowia. Doceniam – i to także z własnego doświadczenia – pracę lekarzy, pielęgniarek, salowych, farmaceutów, rehabilitantów i całego personelu medycznego. Serdecznie za nią dziękuję.

W tym podziękowaniu nie może zabraknąć podziękowania za modlitwę oraz wyrazy pamięci i łączności ze mną w mojej chorobie: ze strony kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz ludzi świeckich, którzy dawali temu wyraz na różne sposoby. Przepraszam, że nie zawsze odpowiadałem. Wszystkim bardzo dziękuję i odwzajemniam tę życzliwość oraz duchowe wsparcie swoją codzienną modlitwą.

Na czas kilku miesięcy przygotowania bezpośredniego i oczekiwania na podwójną beatyfikację z serca Wam błogosławię. A nowi błogosławieni patronowie – kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka niech wypraszają wszystkim potrzebne łaski.

† Kardynał Kazimierz Nycz
Wasz biskup

Panu Bogu.

 

/ //////////

 

Ks Ryszard Borkowski lata 1923-1936 -budowniczy kościoła w Jazgarzewie

Ks Władysław Malej lata 1936-1960

Ks Edward Gregorkiewicz lata 1960-1974

Ks Mieczysław Stefaniuk lata 1974-1986

Ks Józef Liczkowksi lata 1986-1989

Ks Andrzej Jackowicz lata 1990-1999

Ks Wiesław Zaręba lata 1999-

Kapłani pochowani NA CMENTARZU W JAZGARZEWIE

Ks Antoni Leśniewicz , Ks Edward Gregorkiewicz , Ks Loeon Kotłowski Salezjanin , Ks Tytus Robakowksi Salezajnin, Ks Robert Skrzypek, siostry Szarytki  s. Elzbietanki , s.Orionistki , siostry Rodziny Marii

Historia naszej światyni w Jazgarzewie ściśle jest związana z historią parafii. To miejsce gdzie została wybudowana nowa swiątynia /1923-1928/ zaraz nad rzeką Jeziórką tuż przy moście było wybrane przez naszych praojców ponad sześć wieków temu dokładnie około XIV w. dokładnie w roku 1398 powstała parafia Jazgarzew. Pierwszym proboszczem nowej parafii został Ks Woisław. Na podstawie dostępnych nam źródeł rękopiśmiennych możemy ustalić, że erekcja kościoła w Ja zgarzewie miała miejsce w drugiej połowie XIV w., co jednak nie wyklucza możliwości wcześniejszej erekcji.Pierwszą pewną datę posiadamy z aktu erekcji kościoła w Powsinie, którego świadkami w roku 1398 byli specjalnie do tego powołani' proboszczowie: Woisław z Jazgarzewa i Bolesta z Cieszewa. Skoro więc jazgarzewski proboszcz był świadkiem tego aktu, to niewątpliwie w Jazgarzewie musiał już wtedy istnieć nie tylko kościół, ale i parafia.
Dnia 10 czerwca 1422 r., tj, w wigilię Bożego Ciała, Jan z Jazgarzewa zapisał na rzecz kościoła w Jazgarzewie włókę ziemi, a równocześnie, za zgodą miejscowego proboszcza Stanisława, dokonał zamiany biorąc w swe użytkowanie część ziemi kościelnej.

Historia powstania tej pięknej i monumentalnej na tamte czasy świątyni zaczęłą się w chwilą przyjścia do par Jazgarzew nowego proboszcza Ks Ryszarda Borkowskiego/ Cytat/ trochę historii „ pierwszy kościół parafialny w Jazgarzewie powstał w drugiej połowie XIV w. Był to kościół drewniany, stał na tym samym miejscu co i dzisiejszy kościół, w pobliżu rzeki zwanej wówczas Jezioro.W 1603 r. Wawrzyniec Goślicki, biskup poznański, wizytował kościół w Jazgarzewie. Kościół był postawiony z drzewa, ze złym dachem, za patronów miał św. Wawrzyńca i św. Zofię, a kolatorami jego byli Jan Jazgarski i Hieronim Skolimowski. W kosciele jazgarzewskim znajdowała się kaplica św. Anny, a pod nią w podziemiach były groby możniejszych parafian.
Kościół w Jazgarzewie po upływie 400 lat nie nadawał się już do gruntownego wyremontowania. W 1763 r ks Proboszcz Stanisław Brylski od fundamentów rozpoczął budowę nowego kościoła. Przed konsekracją kościoła Księża Misjonarze przeprowadzili misje, by duchowo przygotować parafian do tej uroczystości. Bardzo dokładny opis tego kościoła podaje wizytacja generalna z 1778 r. Długość jego wynosiła 33,5 a szerokość 17 łokci miary krawieckiej. 11 listopada 1765 r. ks. Jerzy Hilzen, biskup smoleński, dokonał konsekracji tego kościoła. Już po 30 latach od wybudowania kościół wymagał remontu. Główne koszty pokryli kolatorowie, tzn. SS. Miłosierdzia i starosta Ryx.75 Łukaszewicz Józef, Krótki opis historyczny kościołów parochialnych... w dawney Dyecezyi Poznańskiej, Poznań 1863, III, 338.
6 (i Metrices Bapt. et Sponsat. 1635, k. 74.
7 Wizyt. gen. z 1778 r./strona 5/
Na ścianach kościoła były: marmurowa tablica ku czci Ludwiki z Melinów Ryxowey. starościny piaseczyńskiej (zm. 1794) oraz kamienie nagrobkowe ks. Ignacego Burakowskiego, kanonika kat. kijowskiego (f 1804) i ks. Józefa Borakowskiego, kanonika kieleckiego (t 1817). Duży dzwon kościelny posiadał napis: In honorem sss. Trinita is Crucifixi D. N. Jesu Christi B. V. Mariae ss. Laurentii et. Joannis Nepomuceni venerationem. Campanam hanc c-iro Icollecto R. D. Joannes Zarchs P. .7. et Confraternitas mis er i-I cordiae refundendam. curanerunt anna 1818 die 9 May je fecit Petersilge. Dzwon mniejszy: Jezus Nazarenus Rex Judeorum 1614' W 1908 roku odnowieniem kościoła zajmował się ks. prob. Ludwik Pietrzykowski, a w 1915 r., tj. w okresie Wojny Światowej, kościół ten spłonął od pocisków armatnich. Przez kilka miesięcy nabożeństwa było odprawiane na plebanii, a potem w murach spalonej wikariatki urządzono kaplicę.
Wreszcie w okresie od 1 X 1923 do 19 VIII 1928 r. staraniem miejscowego proboszcza ks. kanonika Ryszarda Borkowskiego (t 1942) z dobrowolnych ofiar stanął piękny nowy, murowany - kościół.-13 . X -1929 r. ks. arcybiskup Stanisław Gall dokonał jego konsekracji.

 

Świątynie Boga  ROCZNICA  KONSEKRACJI NASZEJ ŚWIATYNI 2020 25.10.2020

Na kartach Biblii wspomnianych jest kilka świątyń Boga, sam Pan Bóg nazwany jest "świątynią", oprócz tego słowo "świątynia" używane jest również w znaczeniu nie odnoszącym się do budynku. Poniżej zostały przedstawione fragmenty Pisma Świętego mówiące o świątyni.

1.1. Namiot Zgromadzenia

Po raz pierwszy w Piśmie Świętym pojęcie świątyni pojawia się w czasie wędrówki Izraela po pustyni, po tym, jak Pan Bóg cudownie wyprowadził swój lud z Egiptu za pośrednictwem Mojżesza. Po przejściu przez Morze Czerwone, Izraelici dotarli do Góry Synaj. Na tej górze Pan rozmawiał z Mojżeszem wiele razy, przekazując mu prawa i wskazówki. Podczas jednej z tych rozmów, Pan Bóg powiedział do Mojżesza: "I uczynią mi świątnicę, abym mieszkał w pośrodku ich. Według wszystkiego, jako ukażę tobie podobieństwo przybytku, i podobieństwo wszystkiego naczynia jego, tak uczynicie." (Wyjścia 25,8-9)

Pan Bóg zapowiedział Mojżeszowi, że pokaże mu wzór przybytku. Świątynia, wraz z wszystkimi sprzętami miała zostać wzniesiona dokładnie według tego wzoru. W kolejnych wierszach dwudziestego piątego rozdziału podany jest opis sprzętów świątynnych: arki przymierza, stołu na chleby pokładne, złotego świecznika. Rozdział dwudziesty piąty kończy się upomnieniem danym przez Boga: "Patrzajże, abyś uczynił wszystko według podobieństwa tego, któreć ukazano na górze." Rozdział dwudziesty szósty zawiera opis przybytku, czyli Namiotu Zgromadzenia - przenośnej świątyni Boga Jahwe. Po zakończeniu wyliczenia ilości i rodzajów materiałów potrzebnych do budowy Namiotu, Pan Bóg mówi: "Wystawisz tedy przybytek na ten kształt, któryć ukazano na górze." (Wyjścia 26,30) Także ołtarz całopalenia miał być zrobiony według wzoru pokazanego na górze (Wyjścia 27,8). Zgodnie ze sprawozdaniem biblijnym, Izraelici wykonali przybytek ściśle według wskazówek przekazanych im przez Mojżesza (Wyjścia 39,42.43).

Podobne sprawozdanie o tym, że starotestamentowa świątynia została zbudowana według wzoru pokazanego Mojżeszowi przez Pana zapisane jest w Dz. Ap. 7,44. Szczepan, jeden z diakonów, oskarżony został przez Żydów o bluźnierstwo. Postawiony przed Radą, wygłosił mowę o Bożym działaniu w historii Izraela w której wspomniał także, że: "Namiot świadectwa mieli ojcowie nasi na puszczy, jako był rozrządził ten, który powiedział Mojżeszowi, aby go uczynił według kształtu, który widział."

Widzimy więc, że Pan Bóg pokazał Mojżeszowi jakiś wzór w czasie gdy rozmawiał z nim na Górze Synaj. Księga Wyjścia nie precyzuje jakiego rodzaju wzór zobaczył Mojżesz, czy był to plan, model, czy istniejący budynek. Więcej na ten temat możemy dowiedzieć się z wypowiedzi zapisanych w Liście do Hebrajczyków.

W tekście 8,2 Listu do Hebrajczyków, Jezus Chrystus nazwany jest Sługą świątyni. Wspomniana świątynia to "prawdziwy przybytek, który Pan zbudował, a nie człowiek". Z kolei w tekście 8,4.5 jest napisane: "Bo gdyby był na ziemi, nie byłby kapłanem, póki by zostawali oni kapłani, którzy według zakonu dary ofiarują, którzy służą kształtowi i cieniowi rzeczy niebieskich, jako Mojżeszowi od Boga powiedziane było, gdy miał dokończyć przybytku: Patrzajże, (mówi), abyś uczynił wszystko według kształtu, który ci jest okazany na tej górze." W Hebr. 9,23.24 znowu: "A tak potrzeba było, aby kształty onych rzeczy, które są na niebie, temi rzeczami były oczyszczone, a same rzeczy niebieskie lepszemi ofiarami, niżeli te. Albowiem Chrystus nie wszedł do świątnicy ręką uczynionej, która by była wizerunkiem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się teraz okazywał przed oblicznością Bożą za nami,...". Teksty powyższe, dla właściwego zrozumienia warto przeczytać w różnych tłumaczeniach.

Z przytoczonych cytatów wynika, że świątynia zbudowana na ziemi była wzorowana na innej świątyni (była jej cieniem, odbiciem), wzniesionej przez Boga, a znajdującej się w niebie. Mojżeszowi została pokazana ta właśnie świątynia i z niej czerpał on wzory do przygotowania Namiotu Zgromadzenia i jego sprzętów. Co więcej, służba ofiarnicza sprawowana przez kapłanów świątyni izraelskiej również była cieniem i symbolem doskonałej ofiary Baranka Bożego, który zgładził grzech świata.

Świątynia w niebie szerzej zostanie omówiona w punkcie 1.7., natomiast służba ofiarnicza w punkcie 2.

1.2. Świątynia Salomona (tzw. Pierwsza Świątynia)

Namiot Zgromadzenia stanowił Świątynię Pańską do czasów Salomona. Król Dawid, gdy Pan dał mu w pewnym czasie wytchnienie od wojen, powiedział: "...do Natana proroka: Obacz proszę, ja mieszkam w domu cedrowym, a skrzynia Boża mieszka między kortynami." (2 Sam. 7,2) Jednak Pan nie chciał, aby Dawid wznosił mu dom, zapowiedział też, że potomek Dawida zbuduje dom imieniu Boga. Po śmierci Dawida proroctwo to wypełniło się w osobie Salomona, który to wzniósł w I poł. X wieku p.n.e. piękną, murowaną świątynię ku czci Boga (I Król. od rozdz. 5). Świątynia ta została zrównana z ziemią w roku 586 p.n.e. przez Nabuzardana (Nebuzaradana), dowódcę gwardii przybocznej Nabuchodonozora, króla Babilonu (2 Król. 25,8.9).

Należy tu zauważyć, że wspomniane wyżej proroctwo z 2 Sam. 7,12-16 zapowiadające Dawidowi wzniesienie przez jego potomka świątyni, nie odnosi się tylko do Salomona, ale przede wszystkim należy je zinterpretować jako mówiące o Chrystusie.

1.3. Przepowiednia Ezechiela

Prorok Ezechiel żył na przełomie VII i VI w. p.n.e. W roku 597 p.n.e. został on deportowany przez Nabuchodonozora do Babilonu, wraz z tysiącami innych Judejczyków. Tam został przez Pana powołany do służby prorockiej. Przestrzegał Izraelitów m.in. przed mającą nadejść zagładą Jerozolimy.

W tekstach rozdziału 37,21-28 zapisana jest jedna z przepowiedni dotyczących Izraela: "Tedy rzecz do nich: Tak mówi panujący Pan: Oto Ja wezmę synów Izraelskich z pośrodku tych narodów, do których byli zaszli, i zgromadzę ich zewsząd, a przywiodę ich do ziemi ich; I uczynię ich narodem jednym w ziemi, na górach Izraelskich, i będzie król jeden nad onymi wszystkimi za króla; a nie będą więcej dwa narody, nie rozdzielą się nigdy więcej na dwoje królestw; Nie splugwią się więcej plugawemi bałwanami swemi, i obrzydliwościami swemi, ani jakiemi przestępstwy swemi; i wybawię ich z każdego mieszkania ich, gdzie zgrzeszyli, i oczyszczę ich, i będą ludem moim, a Ja będę Bogiem ich. A sługa mój Dawid będzie królem nad nimi, i pasterza jednego wszyscy mieć będą, aby w sądach moich chodzili, i ustaw moich przestrzegali, i czynili je. I będą mieszkać w onej ziemi, którąm był dał słudze memu Jakóbowi, w której mieszkali ojcowie wasi; będą, mówię, w niej mieszkali oni i synowie ich, i synowie synów ich aż na wieki, a Dawid, sługa mój, będzie książęciem ich na wieki. I uczynię też z nimi przymierze pokoju, a przymierze wieczne będzie z nimi; i osadzę ich i rozmnożę ich, i założę świątnicę moję w pośrodku ich na wieki. I będzie przybytek mój między nimi, i będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim. I dowiedzą się narody, żem Ja Pan, który poświęcam Izraela, gdy będzie świątnica moja w pośrodku ich na wieki."

Jest to proroctwo mówiące o mającym nadejść Mesjaszu, który miał zgromadzić całego Izraela "tak jako zgromadza kokosz kurczęta swoje pod skrzydła" (Mat. 23,37). Wówczas Bóg zamieszkałby na zawsze ze swoim ludem. Świątynia z kolei, która byłaby pośród tego ludu, byłaby świątynią założoną na wieki. Jednakże to proroctwo nie było bezwarunkowe. Między innymi w Ezech. 43,9 postawiony jest warunek: "Ale teraz niech odrzucą wszeteczeństwo swoje, i trupy królów swoich odemnie, a będę mieszkał w pośrodku ich na wieki." W księdze Izajasza znajdują się przepowiednie o podobnym charakterze. Niestety wskutek odstępstwa Izraela, którego punktem kulminacyjnym stało się odrzucenie Mesjasza, proroctwa te nie mogły i nie mogą znaleźć już w pełni wypełnienia w stosunku do tego narodu. Pan Jezus powiedział do Żydów: "Oto wam dom wasz pusty zostanie." (Mat. 23,38). Chociaż więc Pan pozwolił na wzniesienie świątyni i mieszkał w niej, jednak opuścił ją gdy jego Syn został odrzucony przez naród izraelski. Apostoł Paweł w jedenastym rozdziale Listu do Rzymian, w. 13-24 opisuje fakt odrzucenia tych z Izraela, którzy trwali w niewierze i wszczepienie na ich miejsce tych spośród pogan, którzy uwierzyli. Jednocześnie trzeba zauważyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby Izraelici którzy się nawrócili, lub zrobią to w przyszłości, zostali wszczepieni w pień ludu wybranego (w. 23).

Wobec powyższego, poglądy mówiące, że wyżej wspomniane proroctwo znajdzie wypełnienie w przyszłości, poprzez budowę przez państwo Izrael trzeciej świątyni, wydają się niewłaściwe. Stanowisko takie można uzasadnić dodatkowymi argumentami. Po pierwsze, Ezechiel otrzymał to proroctwo najprawdopodobniej tuż po zdobyciu przez Babilończyków Jerozolimy i zburzeniu pierwszej świątyni wystawionej przez Salomona, dlatego słuszniejszym jest odnoszenie tego proroctwa do zbudowania przez Izraela drugiej świątyni, co miało miejsce kilkadziesiąt lat później. Po drugie, skoro proroctwo mówi o nadejściu Mesjasza, oznacza to że wspomniana świątynia istniała w czasach działalności Chrystusa. Po trzecie, w obszernym opisie świątyni Ezechiel pisze także o składaniu ofiar, a w tym o ofiarach według przepisów, jakie Mojżesz otrzymał od Boga na Górze Synaj. Świątynia ta musiała więc powstać przed śmiercią Chrystusa, skoro Chrystus przez swą śmierć uczynił ofiarę, którą odkupił grzechy ludzkości (np. Efez. 1,7: "W którym mamy odkupienie przez krew jego, to jest odpuszczenie grzechów, według bogactwa łaski jego,..."), a w Liście do Hebrajczyków 10,17.18 jest napisane: "A grzechów ich i nieprawości ich nie wspomnę więcej: A gdzieć jest odpuszczenie ich, jużci więcej ofiary nie potrzeba za grzech." Skoro nie ma potrzeby składania więcej ofiar za grzech, ponieważ została złożona już doskonała ofiara, powrót do wypełnionej wcześniej służby ofiarniczej byłby zaprzeczeniem dzieła dokonanego przez Chrystusa na Golgocie.

1.4. Druga Świątynia (zwana też Świątynią Heroda)

Po powrocie z niewoli babilońskiej w 536 r. p.n.e., Żydzi przystąpili do odbudowy świątyni na wiosnę 535 r. p.n.e. (Ezdr. 3,8). Odbudowa, czy może raczej budowa drugiej świątyni, trwała z przerwami dwadzieścia lat i została ukończona w 515 r. p.n.e. (Ezdr. 6,15).

Jako ciekawostkę warto wspomnieć przy tej okazji o proroctwie wypowiedzianym przez Jeremiasza: "Tak zaiste mówi Pan: Jako się jedno wypełnią siedmdziesiąt lat Babilonowi, nawiedzę was, a potwierdzę wam słowa swego wybornego o przywróceniu was na to miejsce." (Jer. 29.10). Świątynia leżała w gruzach właśnie siedemdziesiąt lat.

Druga Świątynia została w znacznym stopniu przebudowana przez Heroda Wielkiego w latach 22 - 18 p.n.e. O tej właśnie świątyni prorokował Jezus: "A gdy niektórzy mówili o kościele, iż był pięknym kamieniem i upominkami ozdobiony, rzekł: Z tego, co widzicie, przyjdą dni, w które nie będzie zostawiony kamień na kamieniu, który by nie był rozwalony." (Łuk 21,5-6) Przepowiednia ta wypełniła się, gdy świątynia została zniszczona w 70 r. n.e. przez wojska późniejszego cesarza Tytusa.

1.5. Pan naszą świątynią

Także Pan Bóg jest na kartach Pisma Świętego utożsamiany z świątynią.

Prorok Ezechiel w jedenastym rozdziale 14-21 pisze o wygnaniu i tułaczce Judejczyków, Pan jednak zapewnia: "...wszakże będę im świątnicą i przez ten mały czas w ziemiach, do których przyjdą."

W Ewangelii Mateusza 12,6 zapisane są słowa porównujące Chrystusa do świątyni, jakie On wypowiedział w trakcie rozmowy z faryzeuszami oskarżającymi uczniów o rwanie kłosów w sabat. Pan Jezus dając przykład służby kapłanów w świątyni w sabat, stwierdził: "Ale mówię wam, iż tu większy jest niż kościół."

Najbardziej znanym fragmentem, w którym Jezus przyrównał siebie do świątyni jest tekst w Ewangelii Jana 2,19: "Odpowiedział Jezus i rzekł im: Rozwalcie ten kościół, a we trzech dniach wystawię go." Błędnie przypisuje się tej wypowiedzi znaczenie zburzenia świątyni w Jerozolimie. Tak to zinterpretowali Żydzi, którzy z Nim rozmawiali, w. 20: "Rzekli tedy Żydowie: Czterdzieści i sześć lat budowano ten kościół, a ty go we trzech dniach wystawisz?" Podobnie rozumieli tą wypowiedź, gdy oskarżali Jezusa przed Radą (Mat 26,61; Mar 14,58). Prawdziwy sens jednak podaje nam Jan w tekście 2,21 - 22 "Ale on mówił o kościele ciała swego. Przetoż, gdy zmartwychwstał, wspomnieli uczniowie jego, iż im to był powiedział; i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus." Pan Jezus nie miał na myśli żadnej budowli wypowiadając te słowa, zapowiedział tylko, że Żydzi zabiją Go, ale po trzech dniach zmartwychwstanie.

1.6. Nasze ciała świątynią

Ciało człowieka zostało przez Apostoła Pawła nazwane świątynią Ducha Świętego. W pierwszym Liście do Koryntian 3,16.17 pisze takie słowa: "Azaż nie wiecie, iż kościołem Bożym jesteście, a Duch Boży mieszka w was? A jeźli kto gwałci kościół Boży, tego Bóg skazi, albowiem kościół Boży święty jest, którym wy jesteście."; (6,19) "Azaż nie wiecie, iż ciało wasze jest kościołem Ducha Świętego, który w was jest, którego macie od Boga? a nie jesteście sami swoi...".

Paweł podkreśla fakt, że w każdym z nas mieszka Duch Święty, który według słów Pana Jezusa poucza nas i wprowadza w prawdę (Jan 14,26; 16,13). Fakt zamieszkiwania w nas Boga stawia przed nami pewne wymagania, nie wolno nam Bożej świątyni niszczyć, czy zanieczyszczać, nie należy ona do nas, ale do naszego Stwórcy. Mamy więc obowiązek dbać o siebie zarówno pod względem duchowym, jak i fizycznym. Musimy dbać o nasze ciało, aby nie doprowadzić je do choroby, ale także o umysł, chroniąc go przed osłabieniem, aby nie poddać się kontroli szatana.

W podobnym duchu w drugim liście do Koryntian 6,16 Paweł znowu pyta: "A co za zgoda kościoła Bożego z bałwanami? Albowiem wy jesteście kościołem Boga żywego, tak jako mówi Bóg: Będę mieszkał w nich i będę się przechadzał w nich, i będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim." Nie powinniśmy więc brać udziału w przedsięwzięciach, które oddalają nas od naszego Stwórcy.

1.7. Świątynia w niebie

W punkcie 1.1. mówiącym o Namiocie Zgromadzenia zostało wspomniane, że Mojżesz budując przybytek oparł się na wzorze innej świątyni wzniesionej przez Boga, która znajduje się w niebie. Przyjrzyjmy się tekstom mówiącym o tym przybytku.

Psalmista w Ps. 102,20 pisze: "Że wejrzał (Pan) z wysokości świątnicy swojej, że z nieba na ziemię spojrzał".

Hebr. 8,1.2 : "Ale suma tego, co się mówi, ta jest: Iż takiego mamy najwyższego kapłana, który usiadł na prawicy stolicy wielmożności na niebiesiech; Sługą będąc świątnicy, a prawdziwego onego przybytku, który Pan zbudował, a nie człowiek."

W niebie znajduje się prawdziwy przybytek, rzeczywisty, który został zbudowany przez samego Boga. Dowiadujemy się tutaj jeszcze jednej rzeczy o wielkim znaczeniu - Jezus Chrystus jest naszym arcykapłanem, który odprawia służbę w świątyni w niebie. Charakter tej służby zostanie przybliżony w punkcie 2 w artykule "Świątynia - Służba w świątyni ziemskiej i niebieskiej".

Dalej - Hebr. 8,4.5 "Bo gdyby był na ziemi, nie byłby kapłanem, póki by zostawali oni kapłani, którzy według zakonu dary ofiarują, którzy służą kształtowi i cieniowi rzeczy niebieskich, jako Mojżeszowi od Boga powiedziane było, gdy miał dokończyć przybytku: Patrzajże, (mówi), abyś uczynił wszystko według kształtu, który ci jest okazany na tej górze."

Służba w świątyni ziemskiej z założenia była symbolem wskazującym na służbę w świątyni niebieskiej. Ofiary składane w świątyni ziemskiej nie mogły odkupić win człowieka, ale wskazywały na Baranka, "...który gładzi grzech świata" i jego doskonałą ofiarę, jaką złożył by wykupić nas od naszych grzechów. "A wszelkić kapłan stoi na każdy dzień, służbę Bożą odprawując, a jednakież ofiary częstokroć ofiarując, które nigdy grzechów zgładzić nie mogą. Lecz ten jednę ofiarę ofiarowawszy za grzechy, na wieki siedzi na prawicy Bożej,..." (Hebr. 10,11-12).

Izajasz pisze: "Wszyscyśmy jako owce zbłądzili, każdy na drogę swą obróciliśmy się, a Pan włożył nań nieprawość wszystkich nas. ...Takci się Panu upodobało zetrzeć go, i niemocą utrapić, aby położywszy ofiarą za grzech duszę swą, ujrzał nasienie swoje, przedłużył dni swoich; a to, co się podoba Panu, przez rękę jego aby się szczęśliwie wykonało." (Izaj. 53,6.10) Chrystus stał się za nas grzechem: "Albowiem on tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy się my stali sprawiedliwością Bożą w nim." (2 Kor. 5,21) "...Który (Chrystus) grzechy nasze na ciele swoim zaniósł na drzewo, abyśmy obumarłszy grzechom sprawiedliwości żyli, którego sinością uzdrowieni jesteście." (1 Piotr 2,24)

Podobnie jak świątynia ziemska wymagała, aby raz do roku "oczyścić" ją z grzechów ludu w niej "nagromadzonych", tak i świątynia niebieska wymagała takiego oczyszczenia - jednego, ale za to doskonałego. Ofiara Pana Jezusa złożona na krzyżu była wypełnieniem symbolu, jakim była ofiara składana przez kapłanów. Mówi o tym List do Hebrajczyków 9,23.24: "A tak potrzeba było, aby kształty onych rzeczy, które są na niebie, temi rzeczami były oczyszczone, a same rzeczy niebieskie lepszemi ofiarami, niżeli te. Albowiem Chrystus nie wszedł do świątnicy ręką uczynionej, która by była wizerunkiem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się teraz okazywał przed oblicznością Bożą za nami,...". Chrystus wszedł do świątyni w niebieskiej.

W Apokalipsie spotykamy się również z tekstami mówiącymi o  świątyni w niebie. W jednej z wizji apostoł Jan ujrzał taki obraz: "Tedy otworzony jest kościół Boży na niebie i widziana jest skrzynia przymierza jego w kościele jego; i stały się błyskawice i głosy, i grzmienia, i trzęsienia ziemi i grad wielki." (Obj. 11,19)

W opisie żniwa z Obj. 14,15-17 przedstawieni są aniołowie wychodzący z świątyni niebieskiej, aby wykonać swe zadania. Podobnie w Obj. 15,5.6. przedstawiono świątynię przybytku świadectwa, z której wychodzi siedmiu aniołów mających siedem plag, aby wylać je na ziemię. Można przypuszczać, że świątynia niebieska jest centrum wydarzeń rozgrywających się poza naszą ziemią, ale mających istotne znaczenie dla naszej grzesznej planety.

Ostatnim miejscem Biblii, w którym wspomina się o świątyni jest tekst Obj. 21,22. Apostoł Jan opisując Nowe Jeruzalem zstępujące z nieba na nową ziemię, napisał: "Alem kościoła nie widział w niem; albowiem Pan, Bóg wszechmogący, jest kościołem jego, i Baranek". Służba Chrystusa w niebiańskiej świątyni dobiegnie końca i przybytek, który spełni swoją rolę, nie będzie już potrzebny.

Dalszy ciąg rozważań nad świątynią w artykule "Świątynia - Służba w świątyni ziemskiej i niebieskiej".

Teksty Pisma Świętego w przekładzie Biblii Gdańskiej.

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 18 października 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny pod hasłem „Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6,8) Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, dzisiaj także składając ofiary na Papieskie Dzieła Misyjne.

2. Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii. P Franciszek napisał w swoim orędziu „Misja, «Kościół wychodzący» nie jest programem, zamiarem, który należy zrealizować wysiłkiem woli. To Chrystus sprawia, że Kościół wychodzi ze swoich ograniczeń. W misji głoszenia Ewangelii wyruszasz, ponieważ Duch cię pobudza i niesie” Bóg zawsze miłuje jako pierwszy i z tą miłością nas spotyka i nas powołuje. Nasze osobiste powołanie wynika z faktu, że jesteśmy synami i córkami Boga w Kościele, będącym Jego rodziną, braćmi i siostrami w tej miłości, której świadectwo dał nam Jezus.”

3. W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 października przypada święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy w modlitwie - szczególnie w tym czasie pandemii -o naszych lekarzach i pielęgniarkach i o wszystkich którzy pomagają chorym aby Bóg dal im dużo siły i cierpliwości.

4. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. Naszym orężem jest różaniec. Codziennie w naszym kościele o godz 18.00 gromadzimy się na wieczornej Eucharystii, a po niej odprawiamy nabożeństwo różańcowe. Wszystkich parafian zapraszam na tę modlitwę. Dzieci komunijne z klas III zapraszamy na godz 17.30/ od poniedziałku do piątku/

5. W czwartek, 22 października przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II, a także 72. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski w latach 1926-1948.

6.Dzisiaj zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci z klas III i rodziców młodzieży przed bierzmowaniem. Poznając życiorysy świętych dowiadujemy się od nich , że najwięcej zawdzięczają swoim rodzicom którzy ich dobrze wychowali. Nie chcemy przesadzać ale b. prosimy rodziców aby angażowali się w religijne wychowanie swoich dzieci. Dzisiaj planujmy spotkanie rodziców w małych grupach.

7. Dziękujemy rodzinom z Jazgarzewa  ul Głównej i Górnej za dekoracje  ołtarzy  i kościoła , za  tydzień naszą światynie  ubiorą  rodziny z Jazgarzewa z ul Głównej idąc od ronda do kościoła a za dwa tygodnie  rodziny z Łbisk .

8.Dziękujemy za ofiary złożone na  malowanie naszej światyni i renowacje figur . Dziękujemy Odnowie w Duchu św za zebrane ofiary na renowacje figur w prezbiterium i osobom z Kółka Różańcowego Różańcowego z Gołkowa Letnisko.Bóg zapłać. Teraz po malowaniu prezbiterium zaczniemy odnawianie całego  główego ołtarza wraz z figurami  oraz taberankulum.Częściowo bedzie pomalowany w tym roku jeszcze chór i wejscie na chór oraz ołtarzi obraz  św Teresy od dzieciątka Jezus.  W prezbiterium wszystkie  figury i taberabakulum mają byc odnowione.

9.Prosimy aby w tym czasie uporządkować groby swoich bliskich zmarłych i nikomu nie znanych , groby żołnierzy i walczących o naszą wolność i niepodległość , groby kapłanów i sióstr zakonnych.

10. Na wypominki przyjmujemy zaraz po Mszy sw i w kancelarii. Msza św 1 listopada będzie normalnie na cmentarzu o godz 12.00 . Alumni naszego seminarium będą zbierać na wypominki 1 listopada od godz 8.00 -tak  naprawdę to sami nie wiemy  czy cmentarze  z powodu pandemii nie będą zamkniete. Procesji na cmenatrzu nie będzie ze względu na bezpieczeństwo                                                    11. JUTRO 19  PAŹDZIETRNIKA BĘDZIE ODPRAWIONA  Msza św. O GODZ 18.00  w 36. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki  w PARAFII ŚW. STANISŁAWA KOSTKI NA ŻOLIBORZU Msza święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki . Ze względu na pandemię organizatorzy uroczystości zalecają w tym roku pozostanie w domach i śledzenie transmisji na kanale You Tube.  INFORMACJE PRZEKAZUJE  Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki oraz TV Trwam i Radio Maryja. 19 października, rocznica śmierci ks. Popiełuszki to zarazem II Narodowy Dzień Duchownych Niezłomnych.

                                                  Komunikat Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem oraz z faktem, iż parafie Warszawy znalazły się w czerwonej strefie, przypominam księżom proboszczom i wiernym o wszystkich dotychczasowych zaleceniach dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych w czasach pandemii: o zachowaniu dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa głównego), o zasadzie dezynfekcji rąk oraz rozłącznego udzielania Komunii św. do ust i na rękę. Oprócz tego przypominam, że w parafiach na terenie strefy czerwonej zachowujemy zasadę 7 metrów kwadratowych na jedną osobę w kościele, zaś w parafiach w strefie żółtej – 4 metry na jedną osobę. Zasada ta dotyczy Mszy św. i wszelkich nabożeństw włącznie z Mszami obrzędowymi (pierwsza Komunia św. i bierzmowanie). Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy św. nie jest grzechem. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o ustanie pandemii, troskę o chorych i odpowiedzialne zachowywanie obostrzeń sanitarnych.

Kard. Kazimier Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski

                                                                              Warszawa, 16 października

 

Zachęcamy do nauczenia się na pamięć ABC Społecznej Krucjaty Miłości Ks Kard Wyszyńskiego Te słowa pisał kiedy był aresztowany i dręczony przez władze PRL-u A/ Szanuj każdego człowieka…

ABC Społecznej Krucjaty Miłości

Kardynał Stefan Wyszyński

1.Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata(siostrę).

2.Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.

3.Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.

4.Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.

5.Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.

6.Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.

7.Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.

8.Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.

9.Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.

10.Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.  / boimy się tych slów i nie wobrażamy siebie aby tak kochać każdego człowieka bez wyjątku i swoich nieprzyjaciół/

//////////////////////////////////////////////////////////

NAPIS NA OBRAZKU KOLĘDOWYM

Modlitwa za misje  w naszej parafii ( w dn. 06-13.10.2019 r)

Boże, Stworzycielu nieba i ziemi, Ojcze Jezusa i nasz Ojcze. Prosimy Cię o błogosławieństwo dla Misji Świętych. Niech ten czas będzie dla wszystkich mieszkańców naszej parafii w Jazgarzewie darem łaski i miłosierdzia. Panie Jezu Chryste, pełnio czasów i Królu wieków. Otwórz nasze umysły na Twoje Słowo, które do nas kierujesz, abyśmy potrafili wprowadzić je w codzienne życie. Pomóż nam być świadkami Twojej miłości i przebaczenia dla tych, wśród których żyjemy. Duchu Święty odnów cały świat i oblicze naszej parafii. Spraw abyśmy byli prawdziwą wspólnotą Kościoła, mieli jedno serce i jednego ducha. Niech ten czas stanie się łaską powrotu do miłości Ojca, który nieustannie czeka na swoje dzieci. Amen. Sw Rochu  i Św Wawrzyńcze  modlcie się za nami

Z blogoslaieństwem Bożym Ks Szymon Nowicki wikariusz i Ks Prob Wiesław Zaręba

Pliki do pobrania

Galeria