Plan wizytacji kanonicznej par. Sw Rocha w Jazgarzewie

11-12 czerwiec 2023 r.

Niedziela 11.06.2023 r. (na Mszy Świętej kazania głosi Ksiądz Biskup)

9.15 – Msza Święta, przedstawienie Chóru, Rady Parafialnej , Domowy Kościoła
(Mszy przewodniczy Ks. Prob Wiesław Zaręba

Po Mszy spotkanie z Radą Parafialną , liderami grup i Rad Ekonomiczną Zapraszamy

Rada Parafialna i rada ekonomiczna na kawie spotkanie przy kawie po Mszy św o godz 9.15

11.45 – Msza Święta, przedstawienie Scholi , Kółek Różańcowych (sprawozdanie na piśmie) (Mszy przewodniczy Ks. Stanisław Kijewski

13.15 – Obiad z Ks Bp dla Dyrektorów szkół , katechetów, p. organisty, p. kościelnego, Przełożonych domów zakonnych z Łbisk i Robercina , Dyrektorów przedszkoli i Domu Dziecka, Sołtysów

14. 20– Wizyta u Chorych (Kiljanowie – Gołków)

15.00– Wizyta u Rodziny (Łuczakowie – Jazgarzew)

16.30 – Wizyta na Cmentarzu parafialnym w Jazgarzewie

17.00 Podpisywanie ksiąg i dokumentów w kancelarii

18.00 – Bierzmowanie – Mszy przewodniczy Ksiądz Biskup Michał Janocha

19.30/ 20.00 – Kolacja dla duchowieństwa z dekanatu

Poniedziałek 12.06.2023 r.

9.15 – Msza Święta dla chorych, spotkanie z Kołami Żywego Różańca (bez sakr. Namaszczenia, Mszy przew. Ks. Biskup) (w koncelebrze Ks Prob)

10.30 – Wizytacja w Szkoła Podstawowa w Jazgarzewie

11.30 – Wizytacja w Szkole Specjalnej w Łbiskach plus ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY Archidiecezji Warszawskiej / ŚDS/

12.30 – Wizytacja w Domu Dziecka w Pęcherach, przedszkola u Sióstr w Łbiskach

13.30 – Obiad u Sióstr Szarytek w Łbiskach

ZAKOŃCZENIE WIZYTACJI

 w ROBERCINIE  U SIOSTR  KS BP NIE MOŻE BYĆ.

NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA  8 czerwca 2023 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś wielbimy Boga za sakrament Eucharystii. Słowa Chrystusa Pana, że zostanie z nami aż do skończenia świata, mają znaczenie nie tylko symboliczne. W Eucharystii obecny jest Chrystus realnie i prawdziwie wraz ze swoim Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem. Mówimy, że jest wręcz Więźniem tabernakulum. Jest to tajemnica niedostępna nawet dla umysłu anielskiego. Najpiękniejszym uczczeniem Boga jest uczestnictwo we Mszy Świętej i przyjęcie Komunii Świętej. Pamiętajmy, że Chrystus chce być obecny w naszym życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, społecznym i narodowym nie tylko od święta, ale przede wszystkim i na co dzień.
 2. Katolicka wiara wyraża się w szczególny sposób w czci dla Eucharystii, która jest jej źródłem i szczytem. Oprócz Mszy Świętej wyraża się ona także przez procesje. Do następnego czwartku uczestniczyć będziemy w tak zwanej oktawie Bożego Ciała. Celebrowane w tych dniach czerwcowe nabożeństwa o godz.18.00  połączone będą z procesją eucharystyczną wokół kościoła. Wszystkich parafian zapraszam do licznego udziału i proszę o nadanie im godnej oprawy.

3. Jednocześnie pragnę gorąco podziękować za udział w dzisiejszej procesji, zwłaszcza tym, którzy wzięli udział w budowie i dekorowaniu czterech stacyjnych ołtarzy RODZINOM i strażakom   z  Jazgarzewa , Bogatek , Łbisk i Golkowa  Szczególne podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy pomogli w organizowaniu procesji: ministrantom, asyście, niosącym chorągwie, feretrony i inne oznaki naszej wiary. Wiara jest do pewnego stopnia sprawą osobistą, gdyż to my podejmujemy decyzję, czy opowiadamy się za Bogiem. Mamy jednak obowiązek wyznawania jej publicznie i mężnego bronienia. Chrystus Pan wzywa do przyznania się do Niego wobec ludzi. Pamiętajmy, że świat potrzebuje dziś bardziej świadków niż nauczycieli. Słowa wprawdzie uczą, ale przykłady pociągają. Może innym potrzebne jest właśnie nasze świadectwo. Nie zapominajmy, że jako chrześcijanie mamy być światłem w pielgrzymce wiary. Dziekujemy za piękny dywan  z kwiatów ułożony  w naszej świątyni. Bóg zapłać. Jest to praca naszych pań  i sióstr , b. dziękujmy , również dziękujemy za dar kwiatów z własnego ogródka i kwiaciarni. BOG ZAPŁAĆ.
  4.W najbliższą niedziele zapraszamy na spotkanie z naszym Ks Biskupem Michałem który jest przedstawicielem pasterza naszej Archidiecezji Warszawskiej , spotykając się z Ks Bp Michałem spotkamy się również z naszym arcypasterzem , spotkania będą w najbliższą niedzielę 11 czerwca o godz 9.15, 11.45 i o godz 18.00 . a w poniedziałek jest tylko jedna Msza św o godz 9.15 Pamiętajmy o pomocy chorym i niepełnosprawnym w dotarciu do kościoła. W poniedziałek 12 czerwca ks Bp odwiedzi szkole w Jazgarzewie około godz 10.30 , o godz 11. 30 odwiedzi szkoły życia i Środowiskowy Dom Samopomocy dziennej, Dom dziecka w Łbiskach –Pęchery i Przedszkole u Sióstr około godz 12.30 –obiad u sióstr około godz 13.30 JUTRO W PIĄTEK JEST NABOŻEŃSTWO POKUTNE PO PROCESJI OKOŁO GODZ 19.20
 5.Zmarła  w Łbiskach nagle   Siostra  Marzena lat 51  pogrzeb siostry będzie  w piątek  w kaplicy u Sióstr w Łbiskach o godz 9.00 , w zakonie  służyła  swojej wspólnocie  w Kościele Chrystusowym  28 lat. Pamiętajmy o naszej siostrze   w swoich modlitwach i bądźmy wdzięczni za jej powołanie i ostatnią prace  w przedszkolu  w Łbiskach. Wieczny odpoczynek racz jej dać  Panie a światłość  wiekuista niechaj jej świeci i niech odpoczywa w pokoju  wiecznym. AMEN
DZIESIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                           11 czerwca 2023
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.    Dzisiaj  jest wyjątkowy dzień- święto  dla naszej parafii , przezywamy wizytacje kanoniczna  podczas której Ks Bp Michał   będzie   z nami się modlił i głosił  słowo Boże. Spotkania z Ks Bp  będą dzisiaj  na   Mszy św / 9.15/, 11.45 i o godz 18.00  Dzisiaj  ks Bp spotkana się  zaraz po tej Mszy św  na starej plebanii z Radą Duszpasterska i  Radą   Ekumeniczną i liderami małych grup. Spotkanie z  dyrektorami szkół , i przedszkoli , domu dziecka  , Siostrami przełożonymi ,Sołtysami  spotka się na  obiedzie  po Mszy św o godz 11.45. Jutro spotkamy  się w naszej świątyni  o godz 9.15 zapraszamy szczególnie    chorych , osoby z Kółek Różańcowych , osoby starsze. Prosimy o pomoc  w dotarciu  chorym i starszym osobom   do kościoła.
2. Trwa tak zwana oktawa Bożego Ciała. Codziennie o godz.18.00 gromadzimy się w naszej świątyni  na Eucharystii, a po niej celebrujemy czerwcowe nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i podążamy w procesji za Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. Zachęcamy wszystkich parafian do licznego udziału w tej naszej wspólnotowej modlitwie!

3. W czwartek, 15 czerwca, zakończenie tradycyjnej oktawy uroczystości Bożego Ciała. Po wieczornej Mszy Świętej o godz.18.00 będzie  procesja wokół kościoła  i spotkanie  przy ognisku , przynosimy coś słodkiego.  Na zakończenie oktawy Bożego Ciała chcemy też wesprzeć  chorego   Mariusza z Łbisk , będą przygotowane   stoiska  z książkami , słodycze , lody i pewne niespodzianki.
4. Zaś w piątek, 16 czerwca, w kalendarzu liturgicznym przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, jednocześnie obchodzony z inicjatywy Świętego Jana Pawła II w całym Kościele od 1995 roku Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. W naszym kościele Msze Święte z uroczystości o godz.18.00.

5. A w sobotę, 17 czerwca, w liturgii będziemy czcili Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Gorąco zachęcam do licznego udziału w liturgii o godz. 7.00 i o godz 18.00 oraz wspólnotowej modlitwie tych najbliższych uroczystych dni.
ZAPOWIEDŹ PZREDMAŁŻEŃSKA „ A/ Mateusz Olszewski kawaler z Jesówki par sw Rocha w Jazgarzewie i  Joanna Tadzik panna z Grójca par św Mikołaja –zapowiedź pierwsza
PROSIMY O CZYTANIE PRASY KATOLICKIEJ.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
Wtorek, 13 czerwca – św. Antoni z Padwy (1195-1231), franciszkański prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najbardziej czczonych i kochanych świętych (wspomnienie obowiązkowe).
Środa, 14 czerwca – św. Michał Kozal (1893-1943), biskup i męczennik obozu w Dachau, wyróżniał się tam duchem poświęcenia, pocieszając innych współwięźniów i dzieląc się i tak już głodowymi racjami żywności (wspomnienie obowiązkowe).

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY 4 czerwca 2023 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o mądrość Bożą i o światło Ducha Świętego. Oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej!

2. Z inicjatywy metropolity warszawskiego księdza kardynała Kazimierza Nycza od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Dzień Dziękczynienia pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój” Przede wszystkim dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności. Ks Kard K . Nycz napisał ; „…Jest to szesnaste Święto Dziękczynienia. I zawsze ma ono dwa cele: budowanie postawy wdzięczności Bożej Opatrzności i ludziom oraz postawę zawierzenia Bogu. Staramy się, by każdorazowe hasło nawiązywało do aktualnych sytuacji. Tematem, wokół którego koncentrujemy się w tym roku jest pokój, dziękczynienie za tych, którzy go budują. Głównym bohaterem tegorocznych uroczystości będzie bł. Stefan Wincenty Frelichowski, młody kapłan i harcerz, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. W tym miejscu kaźni swoją posługą „czynił pokój”. Zapisał się w pamięci współwięźniów jako człowiek święty, ofiarny i wewnętrznie wolny…”Głównym punktem obchodów XVI Święta Dziękczynienia będzie uroczysta Msza Święta o godz. 12:00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Homilię wygłosi biskup gliwicki Sławomir Oder. Na początku Eucharystii odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie figury zmartwychwstałego Chrystusa w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. . W święto Dziękczynienia po każdej Mszy św wspieramy prace wykończeniowe przy Świątyni Opatrzności Bożej . …. Przy tej okazji pragniemy podziękować Darczyńcom i powiedzieć , że od siedmiu lat Świątynia spełnia swoje zadania jako sanktuarium , parafia i miejsce ważnych uroczystości. Ofiary na świątynie zbieramy do puszek przy drzwiach wyjściowych.Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

3. W środę podczas Nowenny o godz 18.00 zwracamy się ku Matce, która jest dla nas Mistrzynią życia duchowego.

4. W najbliższy czwartek, 8 czerwca, w liturgii będziemy celebrowali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić. Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej ojczyzny i naszego narodu. Udział w procesji eucharystycznej jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, że jest w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo. Uroczystą liturgię tego dnia rozpoczniemy Mszą Świętą sprawowaną w naszym kościele o godz. 9.15 Prosimy o pomoc w przygotowaniu 4 ołtarzy , pierwszy ołtarz przy figurze Matki Bożej Fatimskiej przygotują rodziny z Gołkowa, drugi ołtarz przy krzyżu na rondzie w Jazgarzewie rodziny i strażacy z Jazgarzewa , przy szkole w Jazgarzewie trzeci ołtarz przygotują rodziny i harcerze z Łbisk, a czwarty ołtarz przy figurze Jezusa Miłosiernego przed nową plebania rodziny i strażacy z Bogatek. Prosimy o ubranie trasy przejścia procesji. NA PROCESJE ZAPRASZAMY MINISTRANTÓW , BIELANKI , DZIECI KOMUNIJNE, STRAŻAKÓW I CAŁĄ ASYSTĘ KOSCIELNĄ.

5.Dzisija dzieci z klas IV obchodzą swoja rocznice pierwszej komunii sw , tym dzieciom życzymy obfitych łask bożych i pokoju.

6. Młodzież przed bierzmowaniem , ich rodzice , chrzestni i świadkowie w piątek 9 czerwca po procesji mają nabożeństwo pokutne i spowiedź około godz 19.20. Bierzmowanie jest w niedzielę za tydzień 12 czerwca o godz 17.30 Msza św rozpocznie się o godz 18.00. Przed bierzmowaniem w piątek po spowiedzi będzie jeszcze próba.

7. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie po Mszy sw o godz. 18.00 za wyjątkiem w niedziele 11 czerwca , przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała. Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego. Tradycyjnie będziemy też śpiewać nieszpory o Najświętszym Sakramencie.

6. Przyszła niedziela, 11 czerwca i poniedziałek 12 czerwca będą dla nas ważne ze względu na Wizytacje Kanoniczna i spotkanie z Ks Bp Michałem Janocha będą na Mszy sw o godz 9.15 , 11.45 i 18.00 w czasie bierzmowania, w poniedziałek 12 czerwca będzie tylko jedna Msza sw z Ks Bp o godz 9.15 dla chorych i osób z kółek Zywego Różańca i wszystkich osób starszych w niedziele Ks bp spotka się też z Radą Parafialna duszpasterską i Ekonomiczna po Mszy sw o godz 9.15 na starej plebanii a po Mszy św o godz 11.45 będzie agapa i spotkanie dla osób zaproszonych na nowej plebanii.. Sprawozdania każdej grupy będziemy przekazywać w czasie procesji z darami. W NIEDZIEELE  obiedzie ks Bp odwiedzi dwie rodziny w parafii ,pomodli się na cmentarzu parafialnym i podpisze księgi w kancelarii ,z kapłanami spotkania się 11.06 po Mszy sw o gody 18.00.Wizytacja zakończy się  w poniedziałek o godz 14.00

PRASA KATOLICKA CZEKA NA STOLIKU PRZY DRZWIACH WYJSCIOWYCH.

 

 

 

W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy następujące słowa: „Biskup diecezjalny poprzez swoją posługę utwierdza lud wierny w wierze, nadziei i miłości. Biskup realizuje te cele w szczególnym wymiarze w ramach wizytacji kanonicznej. Biskup ma obowiązek przeprowadzić taką wizytację zgodnie z normą prawną Kodeksu Prawa Kanonicznego, raz na pięć lat, osobiście lub przez swojego biskupa pomocniczego”. (por. kan. 396 – 397 KPK).

Wizytacja biskupia (kanoniczna, pasterska) – potocznie odwiedziny, w Kościele katolickim – czynność apostolska, swoisty znak łaski oraz działalności Ducha Świętego. Pierwsze wizytacje odbywały się za pośrednictwem Apostołów, którzy odwiedzali gminy chrześcijańskie. Biskup ma obowiązek przynajmniej raz na pięć lat wizytować parafię w swojej diecezji, jeśli zachodzą uzasadnione przeszkody wizytacja może się nie odbyć lub może być odbyta za pośrednictwem wysłannika, specjalnie oddelegowanego przez biskupa. Wysłannikiem takim, może być biskup pomocniczy, biskup koadiutor, wikariusz generalny albo inny prezbiter. Przed każdą wizytacją do parafii muszą przyjechać wizytatorzy, którzy sprawdzają poziom nauczania dzieci i młodzieży. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego (stan i potrzeby kościoła parafialnego, kaplic, sal katechetycznych, spisy inwentarza kościoła, cmentarza, budynków gospodarczych, kancelarii parafialnej). Takie słowa możemy przeczytać w Wikipedii.

Pierwsze wspólnoty chrześcijańskie osobiście wizytowali Apostołowie. Święty Paweł wiele razy wspominał takie wizyty, a w swoich listach także je zapowiadał i wyznaczał im cel. Ich śladem podążają dziś biskupi jako następcy Apostołów. Także papieże, którzy jako biskupi Rzymu wizytują swoją diecezję. Ojciec Święty Jan Paweł II w po synodalnej adhortacji apostolskiej Pastores gregis wskazywał na wielką wagą wizytacji pasterskiej, nazywając ją autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu Biskupa z wiernymi. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania w diecezji i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi.

Jan Paweł II przypominał, że Biskup właśnie w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei. Biskup powinien wówczas nawiązywać bez-pośredni kontakt przede wszystkim z osobami najuboższymi, starszymi i chorymi. Przeprowadzona w ten sposób wizyta pasterska objawia się w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój (Pastores gregis, p. 46). Wizytacji biskupiej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego parafii

/////////////////////////////////////////////////////

                                                                                                                                                    ABC Społecznej Krucjaty Miłości

 

Kardynał Stefan Wyszyński

1.Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata(siostrę).

2.Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.

3.Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.

4.Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.

5.Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.

6.Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.

7.Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.

8.Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.

9.Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.

10.Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.  / boimy się tych slów i nie wobrażamy siebie aby tak kochać każdego człowieka bez wyjątku i swoich nieprzyjaciół/

//////////////////////////////////////////////////////////