Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego nr 10/2019

1. W 4. Niedzielę Wielkanocną (Dobrego Pasterza), tj. 12 maja br. rozpoczyna się
Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i do Życia Konsekrowanego (12 – 18 maja).
W związku z tym przesyłamy do parafii i rektoratów:

List Arcybiskupa Warszawskiego W trosce o powołania, który należy odczytać w 4. Niedzielę Wielkanocną, tj. 12 maja, podczas każdej Mszy świętej;

terminarz wybranych kościołów Archidiecezji Warszawskiej oraz Diecezji Warszawsko – Praskiej, w których w Tygodniu Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i do Życia Konsekrowanego będą się odbywały szczególne nabożeństwa i modlitwy o powołania. Prosimy o poinformowanie wiernych o tych spotkaniach i zachęcenie do udziału i wspólnej modlitwy;

propozycje modlitwy o powołania do odmówienia na zakończenie Mszy świętych oraz w ramach nabożeństw: majowego i czerwcowego, podczas modlitwy adoracyjnej w I czwartek, I piątek i w I sobotę miesiąca, a także podczas modlitwy różańcowej przed wieczorną Mszą świętą. Modlitwa 1; Modlitwa 2;

Zachęcamy, aby w miesiącu maju jeden dzień Białego Tygodnia był poświęcony modlitwie o powołania kapłańskie i zakonne.
Ponadto prosimy o zachęcenie wiernych do stałej codziennej praktyki modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
Do parafii i rektoratów zostały przesłane materiały duszpasterskie, zawierające m.in.
Orędzie Ojca Świętego i formularze modlitwy wiernych na poszczególne dni tygodnia.

Zbiórka na tacę zbierana w 4. Niedzielę Wielkanocną jest przeznaczona na potrzeby Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Prosimy o ponowne odczytanie w niedzielę, 12 maja br., komunikatu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Św. Jana Chrzciciela w Warszawie:
Kapłaństwo? Małżeństwo? Życie zakonne? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania,
bądź zastanawiasz się nad wyborem swojej drogi życiowej, to jest to ogłoszenie
dla Ciebie! Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie organizuje weekendowe rekolekcje dla rozeznających powołanie, które odbędą się w dniach
17 – 19 maja br. To dobry czas, by w ciszy i spokoju rozeznać wolę Bożą na swoje życie. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie warszawskiego Seminarium – www.wmsd.waw.pl. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

2. W sobotę 11 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej – patronki Warszawy, o godz. 16.00, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu,
Ks. Kardynał Kazimierz Nycz udzieli święceń diakonatu czternastu klerykom Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
W sobotę, 25 maja br., o godz. 10.00, w bazylice archikatedralnej Świętego
Jana Chrzciciela na Starym Mieście, dziewiętnastu diakonów z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Materprzyjmie święcenia kapłańskie z rąk Ks. Kardynała Kazimierza Nycza.
Do udziału w tych uroczystościach zaproszeni są wszyscy wierni naszej archidiecezji, zwłaszcza ministranci i lektorzy.

3. W czwartek, 16 maja br., przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski i Metropolii Warszawskiej. Główne obchody będą miały miejsce w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, ul. Rakowiecka 61.
Uroczysta Msza Święta zostanie odprawiona w Sanktuarium tego dnia o godz. 18.00 pod przewodnictwem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Prosimy o poinformowanie wiernych o tym wydarzeniu i zaproszenie do wspólnej modlitwy.

4. Przypominamy, że Kongregacja księży dziekanów i księży wicedziekanów. odbędzie się w czwartek, 23 maja br. w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00, a zakończy około godz. 14.00.

5. Przypominamy, że z racji przypadającej we wtorek, 28 maja br., 38. rocznicy śmierci Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego i Warszawskiego Prymasa Polski, w bazylice archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela na Starym Mieście, o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza Święta, a po niej zgromadzeni odmówią modlitwę o beatyfikację Księdza Prymasa. Do udziału we Mszy Świętej i wspólnej modlitwy zapraszamy wszystkich wiernych naszej archidiecezji. Prosimy także o uwzględnienie podczas Mszy świętych w parafiach, w modlitwie powszechnej, wezwania o rychłą beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego.

6. W niedzielę, 2 czerwca br., w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, przypada XII Święto Dziękczynienia. Odbywa się ono dokładnie w 40. rocznicę rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny. Jednocześnie trwamy wszyscy w modlitwie o rychłą beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W tym dniu w sposób szczególny wyrazimy nasze dziękczynienie Bogu za tych dwóch wielkich Pasterzy Kościoła – świętego Jana Pawła II i Czcigodnego Sługę Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski.
O godz. 8.00 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy procesja dziękczynna,która wraz z relikwiami bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, przejdzie do Świątyni Opatrzności Bożej.
TRASA PROCESJI BĘDZIE PRZEBIEGAĆ NASTĘPUJĄCYMI ULICAMI:
godz. 8.00 – pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego – kościół św. Aleksandra
godz. 8.25 – kościół św. Aleksandra – Belweder
godz. 8.55 – Belweder – ul. J. Gagarina
godz. 9.10 – ul. J. Gagarina – ul. Sobieskiego
godz. 9.30 – ul. Sobieskiego – kościół św. Antoniego M. Zaccarii
godz. 11.00 – kościół św. Antoniego M. Zaccarii i przejście Aleją Rzeczypospolitej
do Świątyni Opatrzności Bożej.
O godz. 10.45, przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15), zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, kapituł i zaproszonych gości.
O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski.
Każda parafia / rektorat otrzymuje z Centrum Opatrzności Bożej pakiet materiałów duszpasterskich związanych z XII Świętem Dziękczynienia.

7. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa zaprasza, w ramach odbywającej się w sobotę, 18 maja br., Nocy Muzeów, na zwiedzanie Muzeum, znajdującego się pod kopulą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1. Zwiedzanie rozpocznie się o godz. 19.00, a zakończy o godz. 24.00 (ostatni wjazd windą o godz. 23.30).