Msza Święta chrzcielna krok po kroku - jak przebiega?
W teologii katolickiej chrzest uznawany jest za jeden z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Osoba, która go przyjmuje, staje się na zawsze członkiem Kościoła. Ma on bowiem charakter nieodwołalny i nieodwracalny w swoich skutkach. Nie tylko wyzwala z grzechu pierworodnego i zapewnia dostęp do innych sakramentów, ale przede wszystkim daje dostęp do zbawienia – bez chrztu nie ma wstępu do Królestwa Bożego.
Jak wygląda Msza Św. chrzcielna, podczas której dziecko rozpoczyna to nowe, chrześcijańskie życie? Z jakich elementów składa się liturgia wprowadzająca na łono Kościoła?
Msza Św. chrzcielna – podobnie jak każda inna Msza odprawiana w Kościele katolickim – składa się z obrzędów wstępnych, liturgii słowa, liturgii eucharystycznej oraz obrzędów zakończenia. Tym, co ją wyróżnia, jest liturgia chrztu, która następuje bezpośrednio po modlitwie powszechnej (po liturgii słowa).
UWAGA: W przytoczonych poniżej dialogach zastosowano skróty: „K” – kapłan, „R” – rodzice, „R.Ch.”– rodzice chrzestni.
Przebieg Mszy Św. chrzcielnej w Kościele rzymskokatolickim
I Obrzędy wstępne: w trakcie obrzędów wstępnych, tj. tuż po rozpoczęciu Mszy Św., kapłan podchodzi do rodziców trzymających dziecko/dzieci i inicjuje następujący dialog:
K: Drodzy rodzice, jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?
Rodzice chcących ochrzcić dziecko, podają wówczas imię lub imiona swojej pociechy na głos, np.: Anna Katarzyna.
K: O co prosicie Kościół św. dla waszych dzieci?
R: O chrzest.
K: Prosząc o chrzest dla waszych dzieci przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania ich w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowały Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
R: Tak/Jesteśmy świadomi.
K: A wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tych dzieci w wypełnianiu ich obowiązku?
R. Ch.: Jesteśmy gotowi.
K: Drogie dzieci, wspólnota chrześcijańska przyjmuje was z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę was znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą was tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela wasi rodzice i chrzestni.
Po tym wstępie kapłan kreśli znak krzyża na czole każdego dziecka. Następnie ten sam gest wykonują rodzice oraz rodzice chrzestni. Celebrans powraca do sprawowania mszy. Dopiero po modlitwie powszechnej kapłan odprawia obrzęd chrztu.
II Liturgia słowa (czytania, psalm, homilia/kazanie, credo, modlitwa powszechna)
III Liturgia chrztu – następuje po modlitwie powszechnej
Na początku liturgii chrztu kapłan odmawia modlitwę egzorcyzmu, a następnie modlitwę poświęcenia wody/dziękczynną. Później zwraca się bezpośrednio do rodziców i chrzestnych:
K: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dzieci otrzymują z miłości Bożej przez sakrament chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić ich ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dzieci otrzymują chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
R. i R. Chrz: Wyrzekamy się.
K: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?
R. i R. Chrz: Wyrzekamy się.
K: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
R. i R. Chrz: Wyrzekamy się.
K: Czy wierzycie w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
R. i R. Chrz: Wierzymy.
K: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa, Jego Syna jedynego, a naszego Pana, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
R. i R. Chrz: Wierzymy.
K: Czy wierzycie w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?
R. i R. Chrz: Wierzymy.
K: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Wszyscy zgromadzeni w kościele odpowiadają: Amen.
Kapłan zwraca się do rodziców: Czy chcecie, aby (imię/imiona dziecka) otrzymał/a chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wspólnie wyznaliśmy?
Rodzice i chrzestni: Chcemy.
Kapłan w tym momencie trzykrotnie polewa główkę dziecka wodą i wypowiada formułę chrztu św., czyli:
K: (imię/imiona dziecka) – ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz, zawsze i na wieki wieków. Amen.
Kapłan odmawia kolejną modlitwę i namaszcza krzyżmem głowę dziecka. Następnie matka chrzestna dziecka podaje mu białą szatę. Przed jej nałożeniem (a właściwie położeniem na tułowiu dziecka) celebrans wypowiada słowa:
K: Drogie dzieci, stałyście się nowym stworzeniem i przyoblekłyście się w Chrystusa, dlatego otrzymujecie białą szatę. Niech Wasi bliscy słowem i przykładem pomagają wam zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.
Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: Amen.
Kapłan mówi: Przyjmijcie światło Chrystusa.
Przygotowaną wcześniej świecę zapala od paschału ojciec chrzestny lub sam celebrans (i podaje ojcu chrzestnemu).
K: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dzieci, oświecone przez Chrystusa, postępowały zawsze jak dzieci światłości, a trwając w wierze, mogły wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.
Kapłan kończy obrzęd chrztu aklamacją: Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Alleluja, alleluja.
Liturgia chrztu kończy się w tym momencie. Msza Św. przebiega dalej według stałego porządku. Rodzice i rodzice chrzestni powinni przystąpić do Komunii Świętej.
IV Liturgia eucharystyczna (przygotowanie darów, modlitwa eucharystyczna, obrzędy komunijne)
V Obrzędy zakończenia (ogłoszenia, błogosławieństwo, rozesłanie)