ŚCIANA PAMIĘCI ku przestrodze zadufanych w sobie ....2018 rok/ liczik odwiedzin strony inter. z dn 12.12.2018 godz 15.40 (1372680)

Od roku 1913 uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Kętach, a od 1917 r. do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego w Krakowie.

Gdy w 1921 r. rodzina Natalii przeniosła się do Poznania, rozpoczęła naukę w Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Ukończyła je w 1926 r. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczęła studia na Uniwersytecie Poznańskim na filologii polskiej. Studia ukończyła w 1931 r., a w 1932 r. uzyskała tytuł magistra filologii polskiej. Temat pracy magisterskiej to "Mickiewicz a muzyka". Praca ta została napisana pod kierunkiem prof. Romana Pollaka, a jej fragmenty zostały opublikowane w "Ruchu Literackim".

W latach 1931-1937 była nauczycielką szkół poznańskich: prywatnej Szkoły koedukacyjnej pw. św. Kazimierza i Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. W roku 1938 udała się w podróż do Włoch.

Po wysiedleniu wraz z całą rodziną z Poznania w 1939 r. do Generalnego Gubernatorstwa pracowała w tajnym nauczaniu w Krakowie.

Od 1943 r. przebywała w Hanowerze jako pełnomocnik Rządu Londyńskiego i świecki apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”. Misję swą podjęła wśród robotników, pracując wraz z nimi w fabryce. Zdekonspirowana została na wiosnę 1944 r. przez nieostrożnego kuriera z Polski. Przez pół roku więziona była w Hanowerze i Kolonii, gdzie przeszła ciężkie śledztwo. Z wyrokiem śmierci odesłana została do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie zginęła 30 marca 1945 r.

W czerwcu 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II włączył Natalię Tułasiewicz w poczet błogosławionych w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Jest spowinowacona z polską pisarką Lilian Seymour-Tułasiewicz, która zmarła w 2003 r. we Wrocławiu. Mąż Lilian był kuzynem bł. Natalii Tułasiewicz

więcej

ŚDM PANAMA 2019

Panama CityDENNIS S. HURD / CC 2.0

ŚDM Panama: Zarejestrowano 258 tys. pielgrzymów ze 155 państw

Na Światowe Dni Młodzieży zapisało się ponad 250 tys. młodych ludzi ze 155 państw świata. Poinformował o tym szef lokalnego komitetu organizacyjnego abp José Domingo Ulloa Mendieta na konferencji prasowej w Rzymie. Dodał, że we Mszy św. kończącej ŚDM 27 stycznia spodziewany jest udział 800 tys. ludzi, w tym wielu mieszkańców miasta.

REKLAMA

KAI

DODANE 11.12.2018 18:35

Spośród 258 tys. osób, które nadesłały wstępne zgłoszenia, 47 tys. jest już zapisanych, a kolejne 168 tys. w trakcie tej procedury. Towarzyszyć im będzie 400 biskupów. Pomocą służyć będzie 37 tys. wolontariuszy, zaś relacjonować ŚDM ma 1700 akredytowanych dziennikarzy.

Koszty organizacji ŚDM wyniosą 54 mln dolarów (205 mln zł). Pokryją je zarówno sami uczestnicy, jak też sponsorzy. Z kolei władze cywilne zapewnią infrastrukturę i bezpieczeństwo uczestnikom tego światowego spotkania młodych katolików z papieżem Franciszkiem.

Na ponad miesiąc przed rozpoczęciem ŚDM (22-27 stycznia 2019) abp Ulloa zapewnił, że Panama jest gotowa na przyjęcie młodych pielgrzymów. Ma on świadomość, że do zapisanych mogą jeszcze dołączyć licznie osoby niezgłoszone. W Mszy św. kończącej ŚDM 27 stycznia spodziewany jest udział 800 tys. ludzi, w tym wielu mieszkańców miasta. Organizatorzy podejmują starania, by większość uczestników mogła być zakwaterowana w rodzinach.

Hierarcha ujawnił, że wśród pielgrzymów będą katolicy z Palestyny, Kuby (450 osób) i Chin (243), a także tysiące młodych należących do ludności tubylczej, którzy przed ŚDM spotkają się w Soloy w panamskiej diecezji David.

Abp Ulloa podziękował w sposób szczególny wolontariuszom, spośród których najwięcej pochodzi z Kolumbii, Brazylii, Kostaryki, Hondurasu, Meksyku, Francji i Polski. Część z nich już pracuje w Panamie przy organizacji ŚDM.

Według metropolity Panamy, jednym z głównych celów najbliższego ŚDM jest „wzbudzenie nadziei wśród młodych ludzi” z Ameryki Środkowej, doświadczających trudnych zjawisk: emigracji, handlu narkotyków, przemocy. - Staramy się, by środkowoamerykańska młodzież podczas ŚDM przeżyła wyjątkowe doświadczenie życiowe - stwierdził hierarcha. Dodał, że papież Franciszek przyjedzie do Panamy, by zapalić ten „płomień nadziei

REKOLEKCJE ADWENTOWE 2018 PAR JAZGARZEW

REKOLEKCJE ADWENTOWE 2018   par Św Rocha w Jazgarzewie  Hasło roku  duszpasterskiego 2018/2019           

  "W MOCY  BOŻEGO DUCHA "

Rekolekcje  prowadzi Ks Jarek Gąsiorek 
Rozpoczęcie SOBOTA  15  grudzień 2018r  godz.18.00
NIEDZIELA 16 GRUDZIEŃ  godz 7.30 , godz. 9.15, godz.11.45-dzieci  , godz 18.00- młodzież Pęchery  kaplica godz 8.00                   
PONIEDZIAŁEK  17 grudzień ,w Jazgarzewie: godz 9.15 , 17.00 dzieci 18.00-młodzież  i 19.00-dorośli           Pęchery   godz. 11.00                   

Łbiska-szkoła życia14.00                        Robercin-kaplica sióstr Rodziny Marii  godz.16.00  
WTOREK 18 grudzień  DZIEŃ SPOWIEDZI  8.30 do 10.30 i od 15.30 do godz.18.30  i o 19.00-nabożeństwo pokutne w parafii i spowiedź   
Msze św z nauką  o godz  9.15,  18.00-młodzież i 19.00- dorośli
w                                                 

Pęcherach  godz 11.00
Łbiskach godz  14.00  
Robercinie  godz 16.00   Jazgarzew dzieci  godz 17.00
ŚRODA 19 grudzień zakończenie Rekolekcji
Jazgarzew godz 9.15 ; 17.00-dzieci 18.00  Te Deum i 19.00-zakończenie rekolekcji 

Pęchery  godz 11.00
Łbiska  14.00 dzieci ,                 

Robercin godz.16.00 ,

więcej

Betlejem w Polsce

Betlejem w Polsce. Słuchaj i pomagaj!

   W grudniu rusza premierowa trasa koncertowa „Betlejem w Polsce 2018/2019”! Najpiękniejsze kolędy z różnych stron świata – bożonarodzeniowe utwory z Polski, Armenii, krajów arabskich, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, baskijskie, cejlońskie, ukraiński, hebrajskie, a nawet etiopskie czy te stworzone przez kanadyjskich Indian. W polskich wersjach językowych i nowych, współczesnych aranżacja.

13 polskich miast. Na scenie ponad 30 artystów, m. in: Kamil Bednarek, Bovska, Dawid Kwiatkowski, Grażyna Łobaszewska, Kapela Maliszów, Atom String Quartet, Fanfara Moldova oraz międzynarodowy zespół muzyczny pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego.

Poprzednie dwie edycje trasy Betlejem w Polsce obejrzało aż 126 000 widzów!

Zapowiedzią tegorocznej trasy jest ALBUM „JAK W BETLEJEM. Live”,
który ukazał się 30 listopada.

Tytuł wydawnictwa – „Jak w Betlejem”, to zarazem tytuł najczęściej granego w ubiegłym roku polskiego utworu bożonarodzeniowego.

Album stanowi piękną i radosną formę kultywowania polskiej tradycji kolędowania. Znalazły się w nim najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe, które pochodzą z różnych epok, kultur i stron świata. Usłyszymy tu artystyczne perełki, na przykład starą hebrajską pieśń szabatową, kolędę starogrecką, czy też kolędy węgierską i czeską. Historyczne i współczesne utwory, w fenomenalnych muzycznych aranżacjach i opracowaniach literackich, stanowią o oryginalnym zróżnicowaniu płyty: każdy słuchacz odnajdzie tutaj taką tonację, jaka najbardziej odpowiada jego sposobowi przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

Wyjątkowa wartość „Jak w Betlejem”, to także efekt udziału i kreatywnej współpracy niezwykłych artystów: Natalii Kukulskiej, Kasi Moś, Darii Zawiałow, Mietka Szcześniaka, Beaty Bednarz, Mate.O, Agnieszki Musiał, Adama Krylika, Dany Vynnytskiej, Igora Herbuta.

Wokaliści zaśpiewali z towarzyszeniem słynnej orkiestry kameralnej AUKSO pod batutą Marka Mosia oraz międzynarodowego zespołu muzycznego pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego,

Artyści, którzy wzięli udział w nagraniu zrezygnowali z tantiem.

Dochód z trasy koncertowej Betlejem w Polsce 2018/2019 oraz e sprzedaży albumu ”Jak w Betlejem. Live” zostanie przeznaczony na wsparcie dla osób potrzebujących.

BŁOGOSŁAWIENI....

Z o. Adamem Szustakiem OP w Bielsku-Białej

Po Łodzi, Krakowie, Katowicach, Warszawie, Poznaniu - czas na Bielsko-Białą. Za dwa miesiące, 8 lutego 2019 roku - wielkie spotkanie wielbieniowe "Błogosławieni" w hali widowiskowej przy ul. Karbowej.

Tysiące osób brały udział w dotychczasowych spotkaniach z modlitwą wielbienia i głoszeniem Słowa Bożego. Wczoraj 8 grudnia, oficjalnie, na kanale YouTube, dominikanin o. Adam Szustak poinformował, iż kolejne: "Błogosławieni" - odbędzie się w przyszłym roku 8 lutego w Bielsku-Białej - w hali widowiskowej BBOSiR przy ul. Karbowej 26.

Wraz z o. Adamem Szustakiem, spotkanie poprowadzi o. Tomasz Nowak OP oraz zespół "owca". Wejście od godziny 17.00, początek spotkania - o 18.00.

Czeka około 5 tys. miejsc. Bilety w cenie 30 zł - poprzez link na facebookowym profilu "Langusty na palmie".

Jak zapowiada o. Szustak, spotkanie będzie okazją do modlitwy o uzdrowienie oraz błogosławienia Pana Boga, jak i wszystkich ludzi, miasta Bielsko-Biała, Polski i świata.

Dominikanin szczególnie zaprasza również księży, którzy będą udzielali kapłańskiego błogosławieństwa - duszpasterze mogą zgłaszać swoją gotowość za pośrednictwem "Langusty".

A jak było na rekolekcjach z o. Adamem Szustakiem w diecezji bielsko-żywieckiej przed rokiem w czasie Adwentu, w kościele św. Stanisława w Andrychowie, przeczytacie w poniższych tekstach

Wychowawca wolnych ludzi

Na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości nasze wydawnictwo przygotowało książkę pt. „Wychowawca wolnych ludzi”.  Przedstawia ona ks. Franciszka Blachnickiego, który przez całe swoje życie bronił Ojczyzny, zarówno przed wrogiem zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Jego orężem była prawda i miłość, wyrażające się w odważnym świadectwie. Będąc człowiekiem wolnym, stwarzał wokół siebie przestrzeń wolności i wprowadzał w nią innych.

Książka zawiera wiele cennych wypowiedzi tego wybitnego pastoralisty.
Jest bogato ilustrowana; umieszczono w niej ponad 350 fotografii i skanów dokumentów. Są wśród nich publikowane po raz pierwszy.
Warto po nią sięgnąć, by poznać bliżej twórcę oazy, założyciela Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów.

Książkę można zamówić w sklepie internetowym wydawnictwa Światło-Życie:

http://www.wydawnictwo-oaza.pl/pl/o/wychowawca-wolnych-ludzi-794.html  Kategorie: Aktualności, Nowości wydawnicze, Promowane, i Wydawnictwo Światło-Życie.

Domowy Kościół w Chinach zaatakowany. Nasilają się prześladowania chrześcijan

poniedziałek, 10 grudnia 2018  W ramach kampanii przeciwko niezarejestrowanym grupom religijnym chińska policja zatrzymała w niedzielę wieczorem dziesiątki wiernych i przywódców prominentnego protestanckiego Kościoła domowego w Chengdu w Syczuanie – poinformowali członkowie tego Kościoła.

Policjanci i funkcjonariusze służby bezpieczeństwa państwowego odwiedzili w domach i zatrzymali osoby należące do Kościoła Przymierza Wczesnego Deszczu w Chengdu – wynika z komunikatu rozesłanego przez ten Kościół do wiernych, do którego dotarła agencja Reutera. Członek starszyzny Kościoła powiedział tej agencji, zastrzegając anonimowość, że najprawdopodobniej zatrzymano ponad 100 wiernych. Urzędy bezpieczeństwa publicznego na szczeblu miejskim i krajowym nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Chińska konstytucja gwarantuje teoretycznie wolność wyznania, ale pod rządami prezydenta Xi Jinpinga Pekin konsekwentnie zacieśnia kontrolę nad religią, która uznawana jest za potencjalne zagrożenie dla niepodzielnej władzy Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Chiński rząd obawia się, że religia może posłużyć „obcym siłom” do wywierania wpływu na chińskie społeczeństwo. Zaostrzone w tym roku przepisy religijne wymagają od działających w Chinach grup wyznaniowych, by rejestrowały się w podległych KPCh urzędach, ale część Kościołów z różnych powodów się na to nie zdecydowała. Kościół Przymierza Wczesnego Deszczu jest jednym z najbardziej znanych tego rodzaju niezarejestrowanych tzw. Kościołów domowych.

Po niedzielnych zatrzymaniach członkom grupy nie udało się skontaktować z założycielem Kościoła, pastorem Wangiem Yi, ani z jego żoną – napisano w komunikacie. Dodano, że prowadzone przez Kościół grupy na komunikatorze WeChat zostały zablokowane.

Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” w poniedziałek zwolniono dwóch spośród zatrzymanych w niedzielę wieczorem wiernych. Jeden z nich, Zhang Guoqiang, powiedział gazecie, że dom Wanga został przeszukany i pozostawiony w nieładzie, a pastor i jego żona zniknęli. Policjanci przekazali jednemu z członków grupy, 84-letniemu Zhangowi Xianchi, aby nie przychodził do Kościoła, ponieważ został on zdelegalizowany, a wszyscy jego najwyższej rangi przywódcy zostali zatrzymani – podał Reuters.

p Franciszrk Nie dajmy się uzależnić od świata ......

 FRANCISZEK: NIE DAJMY SIĘ UZALEŻNIĆ OD MENTALNOŚCI ŚWIATA

Franciszek: Nie dajmy się uzależnić od mentalności świata

KATARZYNA MATEJEK /FOTO GOŚĆ

"Nie możemy dać się uzależnić od mentalności świata, ponieważ centrum naszego życia stanowi Jezus i Jego słowo światła, miłości, pocieszenia" - powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Papież podkreślił wagę "nawrócenia" polegającego na wyzbyciu się oziębłości i obojętności, otwarcia się na innych z serdecznością i braterską wrażliwością, na ich potrzeby, a szczególnie na najbardziej potrzebujących.

Franciszek zwrócił uwagę, że dzisiejsza liturgia, drugiej niedzieli Adwentu jak ma wyglądać proces naszego nawrócenia. Ewangelia przedstawia postać Jana Chrzciciela, który obchodząc całą okolicę nad Jordanem głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów i przypomina starożytne proroctwo Izajasza: „Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego".

Papież podkreślił wagę "nawrócenia" polegającego na wyzbyciu się oziębłości i obojętności, otwarcia się na innych z serdecznością i braterską wrażliwością, na ich potrzeby, a szczególnie na najbardziej potrzebujących.

Zachęcił do walki z pychą i poczuciem wyższości, podejmując konkretne gesty pojednania z naszymi braćmi, prosząc o przebaczenie naszych win. "Nawrócenie jest bowiem pełne, jeśli prowadzi do pokornego uznania naszych błędów, naszych niewierności i niewywiązywania się ze zobowiązań" - zaznaczył Franciszek.

Zwrócił uwagę, że wierzący to osoba, która wskazuje perspektywy nadziei nawet w tych trudnych sytuacjach życiowych, naznaczonych porażką i klęską. Zachęcił aby nie poddawać się w obliczu sytuacji negatywnych zamknięcia i odrzucenia. "Nie możemy dać się uzależnić od mentalności świata, ponieważ centrum naszego życia stanowi Jezus i Jego słowo światła, miłości, pocieszenia" - powiedział Franciszek.

Wskazując na świadectwo życia Jana Chrzciciela papież zaznaczył, że także dzisiaj, "uczniowie Jezusa są wezwani, aby byli Jego pokornymi, ale odważnymi świadkami, aby rozniecić nadzieję, aby uzmysłowić, że mimo wszystko królestwo Boże jest stale budowane z dnia na dzień mocą Ducha Świętego".

Na zakończenie wezwał: "Niech Najświętsza Maryja Panna pomaga nam w codziennym przygotowaniu drogi Pańskiej, poczynając od samych siebie; i rozsypywania wokół nas, z wytrwałą cierpliwością, ziaren pokoju, sprawiedliwości i braterstwa